• تاریخ انشار: ۱۶ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 17501
  • 856 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهدا باید به عنوان الگوهای دینی در جامعه مطرح شوند/ افغانستان برای نجات از بحران، به ترویج فرهنگ شهادت‌طلبی نیاز دارد

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مراسم اربعین شهید سید خادم حسین هاشمی، از شهدای حمله تروریستی ۷ جدی بر این مرکز در کابل، با بیان این که نیاز است تا شهدا به عنوان الگوهای دینی در جامعه مطرح شوند، تأکید کرد که افغانستان برای نجات از بحران، به ترویج فرهنگ شهادت […]

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مراسم اربعین شهید سید خادم حسین هاشمی، از شهدای حمله تروریستی ۷ جدی بر این مرکز در کابل، با بیان این که نیاز است تا شهدا به عنوان الگوهای دینی در جامعه مطرح شوند، تأکید کرد که افغانستان برای نجات از بحران، به ترویج فرهنگ شهادت طلبی نیاز دارد، اما این فرهنگ به معنی ترویج خشونت نیست، بلکه فرهنگ شهادت طلبی یعنی این که ما سربازانی در اختیار دین، خدا، پیامبر(ص)، ائمه معصومین(علیهم السلام) و بزرگان دینی خود باشیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری که در آستانه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و در مراسم گرامی‌داشت از اربعین شهادت کربلایی “سید خادم حسین هاشمی” در کابل سخن می‌گفت، با بیان این که شهید هاشمی یکی از شخصیت های برجسته و بزرگ کشور و یکی از عناصر فعال و پرتلاش در جهت ترویج و تبلیغ اهداف اسلامی و اندیشه اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بود، گفت: مجالسی که برای شهدایی مثل شهید هاشمی دایر می شود، قطعا باید متمایز از مراسم ختم معمولی برای سایر مرحومین باشد؛ زیرا مقام شهید، مقام با امتیاز و خیلی بزرگی است. البته تجلیل بزرگ و باشکوه از شهدا ممکن است که برای خود شهدا خیلی منفعت نداشته باشد، اما منافع این کار برای بازماندگان، امثال من و شما و برای کل جامعه اسلامی است، ازین رو به ترویج خصوصیت و شاخصه های فکری و شخصیتی شهدا و پر رهرو ساختن راه این شهدا نیاز داریم.

 

کار شهید سید خادم حسین هاشمی، در محوریت خدا و فکر و اندیشه اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بود

 

به گفته رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، شهید هاشمی یکی از عناصر فعال و برجسته‌ این جامعه بود. در عرصه‌ اخلاق یک انسان متخلق بود و به خصوص همواره تبسم و خنده بر چهره اش نمایان بود. از سوی دیگر، وی در عرصه‌ عبادت، مسایل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نسبت به خیلی از عناصر و نیروهای فعال و حتی برجسته‌ کشور، یک سر و گردن بالا بود. ایشان در کمال بی‌نام و نشانی و به دور از خودنمایی و فخرفروشی زندگی نمود، اما این دلیل نمی شود که آقای هاشمی شخصیت کوچک و شخصیت پیش پا افتاده و معمولی در این جامعه بود.

 

وی در مورد سابقه فعالیت های شهید هاشمی در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز خاطرنشان کرد: “شهید سیدخادم حسین هاشمی در رده‌ کادر رهبری تشکیلات مرکز تبیان بود و در خیلی از جلسات و نشست های تصمیم‌گیری حضور داشت”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری گفت: گمان نشود که شهید هاشمی در یک مرکز فرهنگی معمولی مثل سایر مراکز حضور داشته است بلکه مرکز تبیان یکی از تشکلات گسترده، فعال و اثرگذار در سطح کشور، منطقه و حتی دنیاست و کار این تشکیلات، بسیار وسیع، اثر گذار و ریشه دار است. بیش از سی سال است که این تشکیلات در عرصه‌ مسایل فکری، فرهنگی و اجتماعی فعال است و در راستای بیدارگری و هدایت جامعه کار می کند. این تشکیلات نه صدها نفر، بلکه هزاران مسوول، کادر و اعضای برجسته‌ فعال در سطح حداقل بیش از ۱۵ ولایت در افغانستان دارد. از سوی دیگر، در خارج و در سطح مهاجرین نیز تشکیلات مرکزتبیان در ایران، پاکستان، اروپا، امریکا، استرالیا و کشورهای عربی فعال است و نیروهای ما حتی در رده‌ مسوولین رهبری تشکیلات، در آنجا حضور دارند”.

 

بر این اساس، وی تصریح کرد که تشکیلات مرکز تبیان، یک تشکیلات تأثیرگذار است و به همین دلیل کار آن از طرف دشمن با حساسیت دنبال می شود، مورد هدف قرار می گیرد و در هفتم جدی بیش از ۵۰ نفر از مسوولین، کادرهای ارشد و از اعضای فعال تشکیلات را از ما می گیرند و به شهادت می رسانند.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افزود: شهید هاشمی در عرصه‌ فرهنگی در غرب کابل، به خصوص در محوریت مسجد حضرت امام زمان(عج) از طرف مرکز تبیان مسؤلیت داشت و فعال بود. شما یک حساب سر انگشتی در رابطه با این مسجد و فعالیت های فرهنگی که شهید هاشمی داشت، بکنید، ببینید که آیا مسجد امام زمان(عج) در سطح کل کابل به عنوان یک مسجد ممتاز، پر برنامه و پر ازدحام مطرح بود یا نبود؟ شهید هاشمی در محوریت این مسجد فعالیت بسیار چشمگیر داشت”.

 

وی با بیان این که ممکن است مردم و بزرگان ما متأسفانه قدرشناس نباشند و بسیار راحت شهید هاشمی را به بهانه این که اگر او در مسجد حضور داشته باشند، مسجد مورد حمله انتحاری قرار می گیرد، از این مسجد بیرون کردند، گفت: “قدر این شخصیت از سوی اهالی مسجد امام زمان(عج) دانسته نشد، به زحماتی که آقای هاشمی در این محور کشید، توجهی صورت نگرفت، اما خداوند پاداش این شهید را داد، زیرا کار آقای هاشمی الهی و در محوریت خدا، فکر و اندیشه اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بود. ایشان با خلوص نیت کامل در این عرصه حضور داشت و بعد از مسجد امام زمان(عج)، به فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی خود ادامه داد”.

 

ما امروز در جامعه به الگوهای دینی نیاز داریم/ شهدا باید به عنوان الگوهای دینی در جامعه مطرح شوند

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این که “ما نیاز داریم در رابطه با این شخصیت ها صحبت شود”، گفت: “ما امروز در جامعه‌ خود به الگوهای دینی نیاز داریم، چه بهتر از شهدا که به عنوان الگوهای دینی در جامعه مطرح شوند”.

 

وی در این بحث افزود: “شهدا الگو هستند و باید به عنوان الگو معرفی و مطرح شوند. طبعا وقتی کسی به عنوان الگو مطرح می شود و مردم به پیروی از این الگو اقدام می‌کنند، تلاش می کنند که خصوصیت ها و شاخصه های این الگوها را داشته باشند. یکی از شاخصه‌های این الگوها این بود که این ها طلب و عشق شهادت داشتند، ما هم اگر مثل شهدا و شهید هاشمی باشیم، باید از ته‌ دل از خداوند بخواهیم که شهادت را نصیب ما کند. اگر واقعا ما از ته‌ دل شهادت را بخواهیم، حتی اگر در بستر مرگ هم بمیریم، شهید محسوب می شویم”.

 

شرایط رسیدن به مقام شهادت؛ تربیت نفس، حرکت در مسیر الهی، مشی آگاهانه و انتخاب اختیاری

 

این فعال دینی سیاسی در ادامه پیرامون شرایط رسیدن به مقام شهادت گفت: “اولین مقدمه‌ رسیدن به شهادت یا مقام و قرب شهادت این است که در راستای پاک کردن نفس خود تلاش کنیم. امکان ندارد ما از نگاه نفس آلوده بوده، به دنیا دل بسته باشیم و همه‌ واجبات را ترک کنیم و منکرات را مرتکب شویم و بعد بگوییم که از خدا خواستیم که شهید شویم و حتما هم شهید می شویم. نه! این طوری نیست! ما بایستی در زندگی خود در رابطه با تربیت نفس خود کار کنیم و تلاش نماییم تمام آلود‌گی هایی که در نفس ما است، بیرون بریزیم. ما بایستی معروف ها را در محور زندگی خود داشته باشیم و از آن طرف، از تمام منکرات و محرمات و حتی اگر بتوانیم از مکروهات هم اجتناب کنیم”.

 

وی افزود: “شرط دوم رسیدن به شهادت، این است که راه و مسیری که حرکت می کنیم، راه و مسیر الهی و خدایی باشد، این گونه نیست که شما در هر راهی رفتید، بعد توقع شهادت داشته باشید. خیر! باید راه الهی باشد، هدف باید مقدس باشد”.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در مورد سومین شرط رسیدن به شهادت گفت: “سومین شرط هم این است که بحث رفتن به سوی شهادت باید آگاهانه باشد، بی اطلاع و بی معلومات نباشیم، باید پیرامون این موضوع مطالعه داشته و دقیق بدانیم که شهادت یعنی چه؟ این شهادت با چه شرایطی ممکن است؟َ!”

 

وی خاطرنشان کرد که شرط دیگر شهادت، بحث اختیاری بودن انتخاب است: “یعنی ما وقتی این مسیر را انتخاب می کنیم، باید انتخاب ما هم اختیاری باشد”.

 

به گفته ایشان، اگر افراد و شخصیت ها این شرایطی که ذکر شد را در خود ایجاد کردند، آن زمان است که فرهنگ شهادت طلبی در سطح فرد و اجتماع مستولی شده و گسترش پیدا می کند.

 

افغانستان برای نجات از بحران، به ترویج فرهنگ شهادت طلبی نیاز دارد/ شهادت طلبی به معنی خشونت گرایی نیست

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تأکید کرد: “من بارها در جلسات مختلف گفته ام که افغانستان از این بحران نجات پیدا نمی کند، مگر این که فرهنگ شهادت طلبی به وجود بیاید، بعضی ها گفتند که شما خشونت را ترویج می کنید، نخیر! بحث فرهنگ شهادت طلبی، حتما این نیست که ما برویم خود را به کشتن بدهیم، بلکه فرهنگ شهادت طلبی یعنی فرهنگ بریدن از دنیا، فرهنگ پیوستن به خدا و رسیدن به ائمه معصومین(ع). فرهنگ شهادت طلبی یعنی این که ما سربازانی در اختیار دین، خدا، پیامبر، ائمه معصومین و بزرگان دینی خود باشیم و وقتی این گونه بود، ما این گونه که امروز ذلیل هستیم، ذلیل نبوده و نمی‌شدیم”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: “امروز ذلت کشورهای اسلامی و مردم افغانستان به خاطر روی گرداندن از اسلام است. در ظاهر همه‌ می گوییم که مسلمانیم، به خصوص ما شیعیان می‌گوییم که شیعه و پیروان علی بن ابی طالب(ع) هستیم، اما اگر واقعا شیعه و پیرو هستیم، چرا این همه مشکل داریم؟ یک بررسی کنید و ببینید که ما در کدام عرصه مشکل نداریم، از نگاه اقتصادی، فرهنگی، نظامی، امنیتی، در عرصه‌های مختلف از رأس دولت تا پایین، همچنین در سطح علمای حوزه های علمیه تا سطح دانشگاه، مراکز فرهنگی، احزاب، سازمان ها و… همه مشکل داریم!”

 

چرا علما در صحنه حضور ندارند؟ چرا مشکلات اختلافی آن ها به سطح مردم سرایت می کند؟

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه به وجود مشکلات میان علمای برجسته اشاره کرد و با بیان این که علما در افغانستان از جایگاه بالا و رفیعی برخوردار هستند، تصریح کرد: “علمای ما کجا هستند؟ چرا در صحنه حضور ندارند؟ چرا دست به دست همدیگر نمی‌دهند؟ چرا مصایب و مشکلات شان را حل نمی‌کنند؟ چرا مشکلات اختلافی آن ها به سطح مردم سرایت می کند؟ چرا این همه اختلاف در سطح مردم ما وجود دارد؟ حالا اگر ما کل جامعه‌ افغانستان را مد نظر نگیریم، حداقل در سطح همین مردم تشیع ببینید که چه وضعی است؟ شما در کجای این کشور و محلات شیعه نشین وحدت و هماهنگی می بینید؟! هر روز می بینیم که تشکلات، سازمان ها، انجمن ها و مجامع و حلقات فکری، فرهنگی و آموزشی مثل سمارق از هر گوشه‌ کشور، سر بیرون می‌کنند!”.

 

انتقاد از افزایش سمارق وار تشکلات سیاسی، فکری و فرهنگی/ نباید شخصیت ها و تشکلات مقابل را تخریب و تضعیف کنیم

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با انتقاد از افزایش سمارق وار تشکلات سیاسی، فکری و فرهنگی افزود: “در افغانستان نهایتا ۲۰ حزب باشد، ۳۰ حزب باشد، در وزارت عدلیه تا حالا بیش از ۱۰۰ حزب ثبت شده وجود دارد و ده های‌ دیگر هم غیر ثبت شده فعالیت دارند، این ها ناشی از چیست؟ ناشی از این است که ما در درون خود مشکل داریم و این منیت ها نمی گذارد ما در کنار همدیگر بنشینیم و یکدیگر را تحمل کنیم!”

 

وی در عین حال با انتقاد از احزاب، گروه ها و جریان ها و شخصیت های سیاسی و فرهنگی که غیر از خودنمایی، فخرفروشی و تکبر چیزی دیگر در نشست های شان نیست، خاطرنشان کرد: “شما خود را تعریف کن، تعریف کردن اشکال ندارد، من هم می گویم که مرکز تبیان بزرگ است و این قدر نیرو دارد، ولی نباید به گروه و تشکیلات مقابل بی احترامی کنیم، بلکه باید احترام همه‌ شخصیت ها را محفوظ نگه داریم. ما مسوول عواقب کار شخصیت ها نیستیم که بگوییم فلان شخصیت، فلان گناه را دارد یا فلان جنایت را مرتکب شده؟! ما اگر می دانیم فلان شخصیت به اصطلاح آدم بدی است، نباید طرفش برویم و در تشکیلاتش حضور پیدا کنیم، ولی نباید تخریب و تضعیف کنیم. ما نباید به دنبال تخریب شخصیت های بزرگی که در جامعه‌ خود داریم، باشیم. باید این روحیه در سطح مردم افغانستان وجود داشته باشد که همدیگر را قبول کرده و بپذیریم، هم دیگر را به رسمیت بنشاسیم، تفکرات جریان های فکری در جامعه است را به رسمیت بشناسیم”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این که اگر روحیه همدیگرپذیری در بین ما وجود ندارد، ناشی از مشکلات دینی ماست، گفت: “اگر واقعا مسلمان هستید، شخصیت مذهبی بزرگی بوده و الگو هستید، قرآن دستور مشخص می دهد که امر به معروف و نهی از منکر کنید، اما ما چقدر در قسمت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه حضور داریم؟!”

 

وی بار دیگر در پایان تأکید کرد: “ما نیاز به الگو ساختن شهدا داریم، نیاز داریم مفاهیم بزرگ دینی که در زندگی ما اثرگذار است، برجسته کنیم. اما از آن طرف دشمن هم آرام نیست و طی چهل سالی که دشمن در این کشور حضور داشت، در راستای کوبیدن همین مفاهیم و گرفتن همین اسلام بوده است”.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خطاب به مردم گفت: “مردم عزیز باید به فکر باشید، باید خود ما در صحنه حضور پیدا کنیم، وحدت و هماهنگی ایجاد کنیم، دین را به عنوان محور زندگی خود قرار داده و بر اساس دستورات دینی عمل کنیم، در چنین شرایطی، ما قطعا پیروز و موفق خواهیم شد و از این وضعیت و بحران نجات خواهیم پیدا کرد”.