• تاریخ انشار: ۸ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5860
  • 1,168 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهدا سند های افتخار آمیز کشور اند

به مناسبت بیست و یکمین سالروز شهادت شهید حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش، همایش بزرگ “یاران آسمانی” امروز (پنجشنبه) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف برگزار شد. در این همایش که هزاران تن از شخصیت های علمی، سیاسی، فرهنگی، علما، […]

به مناسبت بیست و یکمین سالروز شهادت شهید حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش، همایش بزرگ “یاران آسمانی” امروز (پنجشنبه) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف برگزار شد.

در این همایش که هزاران تن از شخصیت های علمی، سیاسی، فرهنگی، علما، طلاب حوزه های علمیه، دانشجویان، متعلمین و سایر مردم ولایت بلخ اعم از زن و مرد اشتراک ورزیده بودند، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، شهدا را سند های افتخار آمیز کشور عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در این همایش گفت که شهدا همه چیز کشور بوده و ما موظفیم که در راستای تجلیل از شخصیت شهدا مایه بگذاریم.

آقای مزاری افزود: شهدای افغانستان به مراتب بیش از این بر ما حق دارند و در حقیقت میتوان گفت که شهدای افغانستان سند های افتخار آمیز کشور هستند.

 

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد؛ که اگر ما امروز چیزی به عنوان اسلام، مذهب و مکتب در این کشور داریم و هنوز شعایر خدا در این کشور پا برجا است و تجلیل میشود از برکت همین شهدا است.

آقای مزاری، اما از عدم توجه به شهدا و خانواده شهدا شکایت نموده اظهار داشت که متاسفانه در کشور ما آنگونه که بایستی به شهدا پرداخته میشد، نمیشود و آنگونه که برای شهدا و برای خانواده و بازماندگان شهدا، بها و ارج گذاشته شود، نمیشود.

 

مزاری اشاره کرد که برعکس کشور ما، در سایر کشورها اینگونه نیست، حتی در کشورهای غیر اسلامی نیز در رابطه با پرداختن به شهدای شان هزینه و وقت زیادی مصرف میکنند و توجه بیشتری نسبت به شهدای شان مبذول میکنند.

آقای مزاری تصریح نمود که افغانستان در سه دهه اخیر بخصوص در جهاد ۱۴ ساله مقابل ارتش سرخ -شوروی سابق- و عوامل حلقه به گوش آن صدها هزار شهید، میلیون ها معلول و آواره تقدیم راه اسلام کرد و این ملت می بایست بیش از هر کشور دیگر به شهدای خود بها قائل شوند.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که باید از شهدا تجلیل گسترده تری صورت گیرد و مناسبت هایی که مربوط آنان هست بایستی بیش از پیش و بصورت بسیار گسترده برگزار شود و مردم نیز باید با عشق و شور در اینگونه مجالس شرکت کنند.

 

 

به گفته آقای مزاری، ما شهدای زیادی دادیم، و حیف است که این شهدا فراموش شوند.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هم چنان با بیان اینکه نیاز است تا افکار، برنامه ها و زندگی شهدا مورد کنکاش و بررسی قرار بگیرد، گفت: زندگی شهدا برای ما درس بوده و آنان درسهایی را که برای ما به ودیعه گذاشته اند و نیاز میرود تا ما آن درسها را مرور کرده از آن پند و درس بگیریم و امروز خود را سامان دهیم.

وی علاوه نمود که ما نیاز به این شهدا داریم، تا از درسها، پیام ها، تفکر و اندیشه آنها استفاده نماییم.

آقای مزاری، در ادامه به بیان درس های شهدا به خصوص “شهید سید علی اکبر مصباح” پرداخت و افزود که آقای مصباح شهیدی بزرگواری بود که در رده ای رهبران طراز اول جهاد و مبارزه فی سبیل الله افغانستان حضور داشت.

آقای مزاری ادامه داد که متاسفانه امروز چهره این سید بزرگوار که در شمال از گهواره جنبانان مبارزه و جهاد مسلحانه محسوب می شود و در اوایل جهاد چون ستاره ای درخشان می درخشید، ناشناخته باقی مانده است، در حالیکه زندگی این سید بزرگوار پر از درس و پند و نصیحت است.

 

 

مزاری، اشاره کرد که من مثل سایر نیروهایی که در کنار آقای مصباح بود، در کنار ایشان بودم و مطالب بسیار زیادی از این شخصیت فرهیخته شهید یاد گرفتم و امروز تفکر، کار و مبارزه من و سایر همکاران من در مجموعه “مرکز تبیان” ناشی از تفکرات و اندیشه های آن شهید است.

آقای مزاری در ادامه افزود: اولین درسی که این شهید به ما داد و همچنین سایر شهدای کشور نیز این درس را به جامعه اسلامی ما داد اسلام باوری بود.

 

 

مزاری افزود: اسلام باوری به عنوان اولین گزینه ای است که یک مرد و یک زن مبارز مسلمان بایستی داشته باشد، این خصوصیت بارز و شاخص یک شخصیت مسلمان است، اما آنچه اینجا مهم و مطرح است این است که منظور نظر شهدا اسلام عام نیست.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که اسلام عام به درد ما نمیخورد و هیچ دردی از جامعه اسلامی دوا نکرده و گرهی از مشکلات جامعه اسلامی را باز نمیکند.

وی تاکید کرد که اگر یک فرد تنها به اسلام عام عمل کند، مسلماً به نتیجه مطلوب نمیرسد چون آن اسلامی مورد نظر شهدای ما است که در محوریت آن اسلام تفکر اهلبیت باشد و اگر تفکر اهلبیت از اسلام جدا شود و تنها بحث اسلام مطرح باشد مبارزین مسلمان به نتیجه ای مطلوب نخواهند رسید.

 

آقای مزاری اشاره به مبارزات اخوان المسلمین در مصر نموده اظهار داشت: با وجود اینکه این مردان و این زنان، مسلمان بودند و مبارزه خود را در محوریت اسلام تنظیم کرده بودند و هفتاد سال مبارزه و تلاش کردند که در نتیجه موفق شدند تا حکومت دکتاتوری مصر را سرنگون کنند و حکومت تشکیل بدهند.

آقای مزاری افزود: اما سرنوشت این حکومت چون از اهلبیت فاصله داشتند و توجه به اندیشه و تفکر اهلبیت نداشتند به فنا انجامید، حکومت شان دو سال طول نکشید و از هم پاشید و دوباره دکتاتور دیگری بر سرنوشت مردم مصر حاکم شد.

وی تاکید کرد که ما به عنوان مردان و زنان مبارز مسلمان، اگر تلاش داریم و تصمیم داریم که به نتیجه مطلوب برسیم، بایستی توسل به ائمه معصومین و تفکر اهلبیت عصمت و طهارت(ع) داشته باشیم، اما آنچه که مهم است این است که اهلبیت بصورت عام نیز بدرد ما نمیخورد.

 

 

آقای مزاری علاوه کرد که چون کسانی که معتقد به اهلبیت عام اند، تنها به صورت سنتی تلاش دارند که خود را پیوندی به آنها بدهند و از سالروز شهادات و مناسبت های میلاد صرفاً تجلیل به عمل بیاورند؛ اما در عرصه تلاش، مبارزه، عمل، فعالیت آن ها را دخیل نسازند، این اهلبیت بدرد نخواهد خورد.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد؛ کسانیکه پیروان یک چنین اهلبیتی باشند، در نهایت اینها هم آله دست استکبار خواهند شد و در مسیر خواست استکبار تلاش خواهند کرد.

چنانچه امروزه دسته ای به نام شیعه دقیقا در جهت اهداف دشمن عمل می کنند و تلویزیونهای مختلفی به نام شیعیان تاسیس کردند اما دقیقا در برابر اهداف اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عمل می کنند. اینها شیعیان لندنی و واشنگتنی هستند نه شیعیان ولایی.

 

 

آقای مزاری تاکید کرد؛ درس شهدا این است که ما پیروان اسلام باشیم، اسلامی که با محوریت اهلبیت (ع) باشند و اهلبیتی که مسیر اهداف و برنامه های آن تا حالا ادامه داشته باشد و خط ولایت آنها را ما قبول داشته باشیم.

مزاری تاکید کرد که یکی از درسهای خوبی که شهدا برای ما میدهد این است که به اسلام عمل کنیم، به اسلام اهلبیتی عمل کنیم، اسلامی که در مسیر ولایت قرار داشته باشد و امام زمان در راستای همان مسیر قرار داشته باشد.

آقای مزاری هم چنان در ادامه افزود: یکی از درسهای دیگری که باید از شهدا بگیریم، این است که مبارز مسلمان باید شجاعت داشته باشد و در راستای ترویج تفکر دینی خود باید از شجاعت لازم برخوردار باشد.

آقای مزاری خاطر نشان کرد؛ اگر مبارز مسلمان، شجاع نباشد، ترس داشته باشد و هراس داشته باشد و نتواند مطالب خود را درست بیان کند، طبیعی است که به توفیقات نائل نخواهد شد.

 

وی همچنین سیستمی عمل کردن و تشکیلاتی بودن را از دیگر درس های شهدا عنوان کرد و گفت: یکی از خصوصیات مهم و عمده یک مبارز مسلمان این است که بایستی تشکیلاتی عمل کند و با داشتن این سیاست وضع خود و کشور را سامان دهد. وی گفت اگر هیچ نیازی به تشکیلاتی عمل کردن نباشد حد اقل برای مقابله با عمل سازمان یافته دشمنان، سازمان یافته عمل کنیم.

رئیس عمومی مرکزتبیان درس دیگر شهدا را برنامه داشتن عنوان کرد و گفت: خود باید برنامه داشته باشیم. برنامه دیگران را نقد کنیم. برنامه دولت را نقد کنیم و در جهت برنامه ریزی درست مبارزاتی عمل شایسته ای داشته باشیم.

این شخصیت تحلیل گر مسایل سیاسی اجتماعی عنوان داشت؛ در نهایت تمام مردم افغانستان وظیفه دارند در راستای پیگیری درس ها و اهداف شهدا در صحنه حضور جدی داشته باشند در غیر آن، کشور و مملکت با تهدید جدی مواجه است و دیری نخواهد پایید که هست و بود خود را از دست خواهیم داد.

 

در همین حال سید محمد موسوی، رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف در این مراسم گفت: تمام بشریت شامل سه دسته – پیروان نفس، جاهلان و حق طلب- می شوند.

آقای موسوی افزود: گروه اول بیشتر در مقابل لذات دنیوی رام میشوند و تمام کار ها را بر همین مبنا انجام میدهد، همچنان گروه دوم نیز همسویی خود را با منفعت های دنیوی نشان میدهند.

موسوی ادامه داد: گروه سوم که “حق طلب اند” قلباً حق را دوست دارند و عملاً آن را پیاده میکنند و اگر ببینند که جوانان از راه دین منحرف میشوند ساکت نمیشینند و در همین راه به شهادت میرسند و از جان و مال خود میگذرند.

آقای موسوی خاطر نشان کرد که شهید سید علی اکبر مصباح نیز جز همین گروه “حق طلب” بود و در مقابل باطل ایستادگی کرد و از مال و جان خود گذشت.

رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف استدعا نمود که خداوند به همه ما توفیق عنایت فرماید تا جز همین گروه سومی باشیم.

 

 

گفتنی است که این مراسم صبح امروز با تلاوت آیات روح بخش الهی توسط قاری محمد شفایی آغاز گردید و سپس با گردانندگی آقای محمد جمعه محمدی مسؤل بخش دانشجویی دفترنمایندگی مرکزتبیان در مزارشریف ادامه یافت، سپس گروه سرود انجمن هنری فرهنگی جوانان قمر بنی هاشم (ع) به اجرای سرود اقدام کرد، آقای محمد موسوی نیز پیرامون صفات آقای مصباح به ایراد سخن پرداخت و بعد از ایشان حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان پیرامون شخصیت سید علی اکبر و درس هایی که باید از شهدا آموخت به ایراد سخن پرداخت.

باید یاد آور شد که همزمان با این همایش نمایشگاه “یاران آسمانی” در مسجد محمد رسول الله (ص) واقع یلمرب شهر مزار شریف نیز برگزار بود که در آن فراز هایی از خاطرات جبهات جنگی به نمایش گذاشته شده بود.

شایان ذکر است که مراسم با گذاشتن اکلیل گل بر مزار حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر مصباح و اتحاف دعا به روح پرفتوح این شهید و هشت تن ازیارانش پایان یافت.

 

متن کامل سخنان حسینی مزاری متعاقبا منعکس می گردد.