• تاریخ انشار: ۱۴ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31574
  • 36 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهید سلیمانی، ولایت‌مدار واقعی و قهرمان ناشناخته ملت افغانستان بود

همزمان با فرارسیدن دومین سالگرد ترور شهید حاج قاسم سلیمانی از سوی امریکا، آگاهان می گویند که شهید سردار قاسم سلیمانی در عین اینکه یک فرد مذهبی و ولایت‌مدار و قهرمان ناشناخته ملت افغانستان بود؛ اما فراتر از مذهب، دین و جغرافیای خاص فکر می‌کرد، نوع نگاه او عمدتاً استکبارستیزی و کمک به مظلومین بود، کما اینکه همیشه به ایزدی های عراق توجه داشت و در هر کشور اسلامی اگر اقلیت های دینی و مذهبی مورد ظلم و تجاوز قرار می گرفتند، سردار سلیمانی یکی از مدافعین حقوق مظلومین بود.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) – کابل: به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلمیانی و ابومهدی الهمندس، همایشی تحت عنوان «سردار شهید سلیمانی قهرمان ناشناخته در افغانستان» با نگاهی به کارنامه شهید سلیمانی در تحولات سه دهه افغانستان، امروز (سه شنبه ۱۴ جدی) با حضور علما، روحانیون، دانشجویان و اقشار مختلف مردم اعم زنان و مردان در کابل برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این مراسم به برخی از شاخصه های شهید سردار قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: این شهید در رابطه با افغانستان خدمات بسیار زیادی انجام داد که حقیقتاٌ می توان گفت قهرمان عرصه های مبارزات افغانستان نیز بود.

به باور حسینی مزاری، سردار سلیمانی شهیدی است که نه تنها ما متعقدیم که قهرمان ناشناخته افغانستان است؛ بلکه سایر ملل نیز معتقد اند که این شهید از آن آنها نیز است. آقای اسماعیل هنیه؛ رهبر جنبش مقاومت حماس در سخنرانی خود گفت که این شهید، شهید قدس است، عراقی‌ها می‌گویند که این شهید، شهید عراق است، سوری ها می‌گویند که این شهید، شهید سوریه است و هریک از ملت های مسلمان با یک چنین ادبیاتی همواره احساسات خود را نسبت به این شهید ظهور و بروز داده اند.

حسینی مزاری ادامه داد: نه تنها ملل مسلمان؛ بلکه ملل غیرمسلمان نیز نسبت به این شهید با دید محترمانه نگاه می کنند؛ بنابراین، این شهید نه تنها شهید قهرمان ایران و افغانستان است؛ بلکه شهید قهرمان کل ملت‌های مسلمان می باشد؛ بلکه شخصیت قهرمان کُل دنیای بشریت و آزادی خواهان جهان است.

او با طرح این سؤال که چه شد که این شهید قهرمان شد و بعد در دل همه ملل مسلمان و غیر مسلمان جا باز کرد و به عنوان شخصیت محبوب شناخته شد، افزود: در این رابطه صحبت زیاد است؛ اما آنچه این شهید را قهرمان واقعی ساخته این است که او به معنای حقیقی کلمه یک مسلمان و یک ولایتمدار بود و او به راستی مطیع رهبر بود، این شاخصه، شاخصه ای محوری است که در وجود سردار سلیمانی تبارز پیدا کرد و او را محبوب دل همه ملت های مسلمان و ملل آزادیخواه جهان گرداند.

شاخصه های فرعی
اما به گفته وی، شاخصه‌های دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن شاخصه ها این شهید شناخته می‌شود، این شاخصه ها هم قطعاٌ فرع بر شاخصه اصلی است، هرکسی که یک مسلمان واقعی ولایتمدار حقیقی باشد، قطعاٌ مثل شهید سلیمانی تبارز خواهد یافت و مانند او در زندگی خود مؤثر عمل خواهد کرد و بعد از شهادتش جهانی خواهد شد.

مزاری ادامه داد: یکی از شاخصه های فرعی او این بود که شهید سلیمانی در داخل ایران فراحزبی عمل می‌کرد؛ نمی گویم که شهید سلیمانی سازمانی و تشکیلاتی عمل نمی کرد، نخیر! این شهید سازمان یافته ترین حرکت را در پیش داشت، نه تنها خودش تشکیلاتی بود؛ بلکه الگوی حرکت‌های تشکیلاتی بود؛ اما اینکه می گویم فراحزبی عمل می کرد به این معناست که با تمام احزاب ارتباط داشت و همه احزاب و سازمان ها را زیر پوشش داشت و نگاه متوازن به همه داشت، نه تنها احزاب؛ بلکه همه ‌مردم ایران مورد محبت و توجه این شهید بودند. این شاخصه ای است که هر فرد مسلمان باید یک چنین نگاهی داشته باشد، هر فرد مبارز در زمان خودش و در شرایط مبارزه و کار باید یک چنین نگاهی نسبت به جریان ها و نسبت به مردم خودش داشته باشد.

از دید آقای مزاری، شهید سلیمانی در عین اینکه یک فرد مذهبی و ولایت‌مدار بود، فراتر از مذهب، دین و جغرافیای خاص عمل می کرد، و نوع نگاه او بر مظلومین متمرکز بود، کما اینکه همیشه به ایزدی های عراق توجه داشت و همچنین در هر کشور اسلامی که اقلیت های دینی و مذهبی مورد ظلم و تجاوز قرار می گرفتند، سردار سلیمانی یکی از مدافعین حقوق مظلومین بود.

شهید سلیمانی در برابر امریکا ایستاد
در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین عالمی بلخی؛ رییس مجمع جهانی محبان اهلبیت نیز گفت: مبارزین راه آزادی به دو دسته تقسیم می شوند: اول کسانی که ایمان به خداوند دارند و در راه خداوند مبارزه می کنند، مانند شهید سردار قاسم سلیمانی که هچ وقت شکست نمی خورد و دوم کسانی که ایمان به خداود ندارند و مبارزه شان در راه طاغوت است اینها همیشه با شکست مواجه هستند.

رییس مجمع محبان اهلبیت همچنین ادامه داد: شهید سردار قاسم سلیمانی جهادش تنها در راه خدا بود و هیچگاه علایق مادی و گرایش های قومی و مذهبی را در هدف خود دخیل نمی ساخت.

عالمی بلخی افزود: امریکا قدرتی است که در این زمان در ۱۵۰ کشور بیش از ۸۰۰ پایگاه نظامی دارد و مبارزه کردن با این کشور از نگاه سیاسی سخت است، و به دلیل اتوریته این غول جهانی، سازمان ملل نیز هیچ حرکتی بدون اجازه امریکا نمی تواند، این در حالی است که سردار شهید سلیمانی با شناخت دشمنی مانند امریکا در مقابل آن قرار گرفت و جنگید و کاری را که می خواست به اتمام رساند و حرکت رو به توسعه ایالات متحده در منطقه را کند ساخت.

او با اشاره به دسیسه های جدید امریکا در منطقه گفت: امریکا در ظاهر از افغانستان بیرون رفت؛ اما نباید به این فکر باشیم که این قدرت جهانی شکست خورده است؛ بلکه آنها همچنان حضور دارند و در پی تضعیف اسلام و مسلمین اند. از این جهت مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند که در برابر آن‌عده از کشورها از جمله امریکا که طی ۲۰ سال افغانستان را ضربه زدند، دست به دست هم بدهند تا دیگر سرنوشت و تاریخ مردم افغانستان را بیگانگان رقم نزنند.

آقای عالمی بلخی در ادامه یکبار دیگر بر موضع گیری شورای علمای شیعه افغانستان تاکید کرد و گفت: خواست شورای علمای شیعه افغانستان خواست مردم است؛ اما تاکنون از سوی طالبان هیچ پاسخ مثبتی به این خواست ها داده نشده است.

سردار اسلام
در همین حال، حجت الاسلام سید محمد حسین شریفی بلخابی؛ وکیل پشین مردم سرپل در مجلس نمایندگان نیز در این همایش گفت که شیهد قاسم سلیمانی از نگاه قلمرو فعالیت هایش نه تنها مربوط به ایران؛ بلکه یکی از سرداران اسلام در سراسر جهان بود.

او همچنین بیان داشت که سردار سلیمانی مربوط به یک ملت و جغرافیای خاص نبود؛ بلکه تعلق به تمام دنیای اسلام بود و او با تاسی به امام حسین(ع) و سایر شهدای کربلا در برابر دشمن ایستاد و مبارزه کرد تا به درجه رفیع شهادت نائل شد.

از نظر بلخابی، راه شهدایی که با انگیزه دینی و جهانشمول مبارزه می کنند و با دید وسیع نسبت به ارزش‌های انسانی، منهای قوم، نژاد و سمت و جغرافیا فکر می کنند همیشه زنده است.

حجت الاسلام یارمحمد رحمتی؛ رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هم در ادامه این همایش گفت: شهید قاسم سلمیانی همیشه در صحنه جهاد مقاومت حضور گسترده داشت و هیچگاه در برابر کفر و تکفیر قامت خم نکرد.

به باور رحمتی، رادمردانی چون سلیمانی همیشه در صحنه جهاد و مقاومت در مقابل فتنه و فساد مبارزه کردند و این خدمت بزرگی برای دین مبین اسلام بود و او افتخار بزرگی کسب کرد.

رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان علاوه کرد: رادمردان تاریخ اسلام با مبارزه پیگیر و پیوسته خود در برابر دشمنانی که همه ارزش های مسلمانان را می خواهند به یغما ببرند، ایستاده اند و کشوری مانند امریکا را به زانو درآوردند و هبیت و هیمنه شان را به زباله دان تاریخ سپردند.

به باور رحمتی هرکس که یار و یاورش خداوند باشد هیچ قدرتی او را شکست داده نمی تواند، شهید سلیمانی همیشه در جهاد و مبارزه خدا را در نظر می گرفت به همین دلیل موفقیت هایی را به دست آورد.

او همچنین اظهار داشت که شخصیت هایی مانند شهید سردار قاسم سلیمانی هر از گاهی در جغرافیای اسلامی ظهور می کنند و مسلمانان را از بردگی بیگانگان و همچنین حملات ددمنشانه گروه های تکفیری و تروریستی از خدا بی خبر نجات می دهند.

گفتنی است که همایش امروز با قرائت قاری سید محمد احمدی آغاز و با اجرایی حجت الاسلام و المسلمین ضیاء موحدی ادامه یافت و با دعائیه حجت الاسلام و المسلمین محمد حیدر ذکی پایان یافت.

شهید سردار محمد قاسم سلیمانی، استراتژیست مبارزه علیه تروریزم تکفیری و از بلندپایه ترین مقامات نظامی جمهوری اسلامی ایران و ابومهدی الهندس، از رهبران جریان مقاومت حشدالشعبی عراق، دو سال پیش از امروز در یک حمله پهپادی، به دستور مستقیم دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری وقت امریکا مورد حمله قرار گرفته و به شهادت رسیدند.