• تاریخ انشار: ۱۴ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31579
  • 33 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهید سلیمانی مدافع حقیقیِ حقوق‌ بشر بود/ او با تفکری فراملیتی دغدغۀ تمام ملت‌ها را داشت/ مطالبات شیعیان از حکومت باید از کانال واحد شورای علما پیگیری شود

حسینی مزاری که در همایشی که امروز سه‌شنبه ۱۴ جدی به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در دفتر مرکز تبیان در کابل برگزار شد، صحبت می‌کرد، از ولایت‌مدار حقیقی بودن و تفکر فرا جناحی، فرا مذهبی، فرا دینی و فرا ملی داشتن به عنوان شاخصه‌های مهم شخصیت سردار سلیمانی نام برد و گفت: او برای نجات همه‌ی انسان‌ها مبارزه می‌کرد و می‌خواست خارج از خط و مرزهای ملی و مذهبی و دینی، بلکه تحت عنوان انسانیت و بشریت خدمت کند. لذا ایشان مدافع و حامی حقیقی حقوق بشر بود.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: به مناسبت فرارسیدن دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، همایشی تحت عنوان “سردار شهید سلیمانی قهرمان ناشناخته در افغانستان” با نگاهی به کارنامه‌ی شهید سلیمانی در تحولات سه دهه‌ی اخیر افغانستان، امروز (سه‌شنبه ۱۴ جدی/دی) با حضور علما، روحانیون، دانشجویان و اقشار مختلف مردم اعم از زنان و مردان در کابل برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و یکی از سخنرانان این همایش، با بیان اینکه طی دو سالی که از شهادت سردار سلیمانی گذشته است، صدها و هزاران سخنرانی و مقاله و شعر در مورد ابعاد مختلف شخصیتی و فعالیت‌های ایشان  ترتیب یافته است، گفت: با این وجود همچنان جا دارد که در مورد اقدامات این شهید بخصوص فعالیت‌ها و تلاش‌های ایشان در حوزه‌ی مسایل افغانستان صحبت شود.

رئیس مرکز تبیان با تاکید بر اهمیت خدمات بسیار زیادی که شهید سلیمانی در افغانستان انجام داده‌ است، ابراز داشت: ایشان حقیقتا قهرمان عرصه‌های مبارزات افغانستان بوده است. سردار سلیمانی شهیدی است که نه تنها ما معتقدیم که قهرمان ناشناخته‌ی افغانستان است، بلکه سایر ملل معتقدند که این شهید متعلق به آن‌هاست؛ هر یک از ملل مسلمان با چنین ادبیاتی همواره احساسات خود را نسبت به این شهید ظهور و بروز داده‌اند و نه تنها ملل مسلمان، بلکه ملل غیرمسلمان نیز نسبت به این شهید با دید احترام‌آمیزی نگاه و در مناسبت‌های مختلف به ایشان ادای احترام می‎کنند.

بنابراین به باور حسینی مزاری؛ شهید سلیمانی نه تنها شهید قهرمان افغانستان است و نه تنها شهید قهرمان کل ملت‌های مسلمان است، بلکه شخصیت قهرمان کُل بشریت آزادی‌خواه می‌باشد. اما این سوال مطرح می‌شود که چه شد که این شهید قهرمان شد و بعد در دل همه‌ی ملل مسلمان و غیرمسلمان جا باز کرد و اکنون به عنوان شخصیتی محبوب شناخته می‌شود؟

این آگاه مسایل سیاسی در پاسخ به پرسش فوق، ولایت‌مداری و مسلمان واقعی بودن را مهمترین شاخصه‌ی شهید سلیمانی دانست و گفت: آنچه این شهید را قهرمان واقعی ساخته، این است که او به معنای حقیقیِ کلمه یک مسلمان و یک ولایت‌مدار بود. او به راستی مطیع رهبر بود. این شاخصه، شاخصه‌ای محوری است که در وجود این شخصیت تبارز پیدا کرد و او را محبوب دل همه‌ی ملت‌های مسلمان و ملل آزادی‌خواهِ جهان گرداند.

حسینی مزاری خاطرنشان کرد: هر کسی که یک مسلمان واقعی و یک ولایت‌مدار حقیقی باشد، قطعا مثل شهید سلیمانی تبارز خواهد یافت و مثل شهید سلیمانی در زندگی خود موثر عمل خواهد کرد و مثل او بعد از شهادتش جهانی خواهد شد.

حسینی مزاری در ادامه به تعدادی از شاخصه‌های فرعی شخصیت شهید سلیمانی اشاره کرد و افزود: شهید سلیمانی در داخلِ ایران فرا حزبی عمل می‌کرد به این معنا که با تمام احزاب ارتباط داشت و همه‌ی احزاب و سازمان‌ها را زیر پوشش داشت و به همه نگاه متوازن داشت، نه تنها احزاب که همه‌ی مردم ایران مورد محبت و توجه این شهید بودند. این شاخصه‌ای است که هر فرد مسلمان باید مد نظر داشته باشد، هر فردِ مبارز، در شرایط جهاد و مبارزه بایستی چنین نگاهی نسبت به جریان‌ها و نسبت به مردم خودش داشته باشد.

رئیس مرکز تبیان تفکر فراملیتی داشتن را دومین شاخصه‌ی فرعی شهید سلیمانی دانست و گفت: این شهید تفکری فراملیتی داشت و تنها به فکر ملت ایران و سرزمین ایران نبود و اگر گاهی می‌گفت مردم ایران و یا سرزمین ایران، به این خاطر می‌گفت که می‌خواست از این ظرفیت و از این امکانات برای اقتدار حرکتِ الهی خودش و برای ضربه‌زدن علیه دشمن بهره‌برداری کند؛ و الّا هدف نهایی و اصلیِ سردار سلیمانی مردم و احزاب و سرزمین ایران نبود، بلکه برای او افغانستان و عراق و سوریه و جا‌ی‌جای کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی مثل ونزوئلا و امثال این کشور که در برابر استکبار مبازات آزادی‌خواهانه داشتند و همچنین تمام آزادی‌خواهانِ سراسر دنیا برای او مهم بودند.

به گفته‌ی حسینی مزاری؛ شاخصه‌ی فرعی سوم شهید سلیمانی این بود که شخصیتی فرامذهبی داشت. فرامذهبی نه به این معنا که خودش مذهبی نبود، نخیر! او یک شیعه‌ی واقعیِ قرص و محکم بود؛ اما خود را مثل برخی عناصر متحجر، در چارچوب این نگاه پنهان نمی‌کرد، بلکه می‌خواست خصوصیت یک شیعه‌ی واقعی را تبارز بدهد. خصوصیتی که طبق آن شیعه‌ی واقعی به فکر پیروان سایر مذاهب هم می‌باشد و در راستای حل مشکلات آنها تلاش می‌کند.

این آگاه مسایل سیاسی افزود: شهید سلیمانی به همان میزانی که دغدغه‌ی حل مشکلات شیعیان را داشت، دغدغه‌ی رفع مشکلات اهل سنت را هم داشت. او نه تنها با اهل سنت فلسطین، بلکه با اهل سنت لبنان و عراق و سوریه و افغانستان و پاکستان و جای‌جای کشورهای اسلامی رابطه‌‌ای‌ نه فقط حسنه بلکه همکاریِ تنگاتنگ داشت. اگر شما او را در جمع یک مجموعه‌ی اهل سنت می‌دیدید فکر نمی‌کردید این یک آدم شیعه است.

حسینی مزاری با بیان اینکه شهید سلیمانی الگوی تمام‌عیار اخوت و تقریب مذاهب اسلامی بود، اما شخصیت وی را نه تنها فرامذهبی بلکه فرادینی نیز دانست و خاطرنشان کرد: تنها شیعه و سنی برای آن شهید مطرح نبود، اگر چه دنیای اسلام در محور کارش قرار داشت اما شهید سلیمانی در خط مقدم دفاع از پیروان سایر ادیان  مجاهدت می‌کرد. او می‌خواست خارج از خط و مرزهای ملی و مذهبی و دینی، بلکه تحت عنوان انسانیت و بشریت خدمت کند، لذا شهید سلیمانی مدافع و حامی حقیقی حقوق بشر بود.

رئیس مرکز تبیان با اشاره به اینکه شهید سلیمانی یک الگوی تمام‌عیار برای یک مسلمان واقعی است، اظهار داشت: شاخصه‌های فوق، از این انسان در عرصه‌ی مبارزات یک انسان برجسته ساخت و او را حاکم قلوب همه‌ی ملت‌ها و پیروان همه‌ی ادیان نمود. اگر سایر مسلمان‌ها نیز علاقه دارند مثل این شهید در صحنه‌ی مبارزات تبارز کنند و مثل این شهید در زندگی خودشان موثر باشند و بعد از شهادت هم این‌گونه تاثیر داشته باشند، باید به آن شهید بزرگوار تأسی کنند.

وی خاطرنشان کرد: تجلیل از شهید سلیمانی و برگزاری چنین مجالسی برای این است که ما شخصیت ایشان را مورد مطالعه قرار بدهیم و سپس خصوصیات این شهید را در وجودمان نهادینه کنیم و برای رفع معضلات و مشکلات کشورِ خود کار و تلاش کنیم. امروز آنچه که ما را درگیر کرده و گرفتار بحران نموده است این است که ما از چنین شاخصه‌هایی فاصله داریم و به عنوان یک مسلمان واقعی در عرصه حضور نداریم.

حسینی مزاری افزود: من در طول بیست سال این موضوع و موضوعات مختلفی از این قبیل را در جلسات مختلف و محافل گوناگونِ کوچک و بزرگ گفتم و داد زدم برای مردم عزیز که ای مردم اگر می‌خواهید سرافراز باشید، اگر می‌خواهید قدرت‌مند باشید، اگر می‌خواهید صاحبِ هست و بودِ خود باشید باید به اسلام برگردید و به عنوان سربازان واقعیِ این دین و به عنوان عناصری که دستورات ائمه معصومین (ع) را رعایت و عمل می‌کنند و در عرصه به درستی کار می‌کنند، عمل نمائید.

رئیس مرکز تبیان با تاکید بر این نکته که ما در ارتباط خود با اسلام و عمل به احکام دینی و مذهبی‌مان مشکل داریم و به همین خاطر است که امروز مشکل داریم و در برابر دشمن کوچکِ به ظاهر بزرگی مثل آمریکا درمانده‌ایم، گفت: آمریکا اگر در کشور ما حضور دارد، یک‌گونه جنایت می‌کند و اگر از کشور بیرون می‌رود باز جنایات دیگری را بر مردم ما تحمیل می‌کند. کسانی که مدعی هستند که ما مبارزه کردیم و آمریکا را در افغانستان شکست دادیم متوجه باشند که کار تمام نشده است. چه کسانی که در داخل شهرها علیه آمریکا مبارزه کردند و چه کسانی که در دشت و کوه و بیابان علیه آمریکا مبارزه کرده‌اند، در نظر داشته باشند که کار تمام نشده و اصلِ کار تازه شروع شده است.

حسینی مزاری در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: ما امروز در برابر یک جنگِ نرم گسترده و وسیع و بزرگی قرار داریم که در رأسش آمریکا قرار دارد و در کنارش نیز انگلیس و فرانسه و رژیم صهیونیستی و عوامل منطقوی و داخلی‌شان حضور دارند و این جنگِ نرم را علیه ما سازماندهی کرده و جهت می‌دهند.

رئیس مرکز تبیان خطاب به مسئولان طالبان خاطرنشان کرد: شما ادعا دارید که علیه آمریکا جنگ کردید و آنها را شکست دادید، بله! ما هم صحبت خودتان را قبول داریم، شما جنگیدید؛ اما حالا چه؟ حالا هم باید در برابر آمریکا با جدّیت ایستاد باشید، باید به خدا توکل کنید، باید به داشته‌های داخلی خودمان توجه کنید، باید حکومت وسیع‌البنیاد به شمول همه‌ی مردم افغانستان تشکیل بدهید و مصالح داخلی را رعایت کنید تا اینکه هم مردم دنبال شما باشند و هم پایگاه اجتماعی شما قوی شود و به تبع آن قدرت‌مند شوید و در صحنه تبارز نمایید.

این آگاه مسایل سیاسی در ادامه از نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگوی موفق مبارزه علیه استکبار و تکیه بر داشته‌های داخلی نام برد و گفت: ایران چهل سال است علیه آمریکا می‌جنگد و می‌رزمد و آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. امروز انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و نظام جمهوری اسلامی برای همه‌ی مسلمانان و تمام بشریت الگو می‌باشد و به همه می‌فهماند که اگر بخواهید علیه هر قدرتی ایستاد شوید و عمل کنید، شما می‌توانید و این توانمندی را خواهید داشت.

حسینی مزاری در بخش دوم سخنان خود، سیاست مرکز تبیان را تعامل با طالبان دانست و گفت: ما علاقه داریم که با این جریان تعامل و همکاری داشته باشیم و قطعا توصیه‌ی ما نسبت به همه‌ی مردم افغانستان نیز این است که باید در صحنه حضور داشته باشند، نخبگان کشور باید در صحنه حضور داشته باشند، کسانی که خارج رفته‌اند باید برگردند افغانستان و در راستای تامین صلح و ثبات و سازندگی کار جدی کنند و کشورمان را از این مشکلات و معضلاتی که گرفتارِ آن شده است برهانند.

رئیس مرکز تبیان ضمن بیان اهمیت پیگیری مطالبات مردم از حکومت و تاکید بر این نکته که این مطالبات باید از یک کانال واحد و مشخص پیگیری شود، اظهار داشت: لازم نیست که هر جریان و هر سازمانی به سهم خودش و از طرف خودش و با ادبیات گوناگون و مختلف و در عین حال با تخریبِ آن دیگری اقدام کند و با طالبان ارتباط برقرار کند و مشکلات را مطرح نماید. دیدگاه ما در این مورد این است که فعلا شورای علمای شیعه‌ی افغانستان در این رابطه‌ دارد کار می‌کند و زحمت می‌کشد و مرکز تبیان هم علاقه ندارد که مستقلا در رابطه با طرح مطالبات شیعه کار کند و گپ بزند؛ بلکه همه‌ی این مسئولیت‌ها به شورای علما واگذار می‌باشد.

مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در این همایش به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمدلله رب العالمین. والصلواه والسلام علی سیدنا محمد و آله الاطیبین اما بعد قال الله تعالی فی کتابه الکریم؛ محمدرسول الله والذین معه اشداء علی الکفار و رحماء بینهم.

ابتدا تشکر می‌کنم از مسئولین و دست‌اندرکاران مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل که همت برگزاری یک چنین جلسه‌ی باکیفیتی را متقبل شدند. همچنین از حضور همه‌ی شما عزیزان و شخصیت‌های محترم اعم از خواهران و برادران و بخصوص دست‌اندرکاران رسانه‌های جمعی و خبرنگاران معزز و محترم قدردانی می‌کنم که حقیقتاٌ نشان دادند سربازان جبهه‌ی جنگ نرمِ شرایط کنونی هستند و واقعا معیار مجاهدتِ حضور در عرصه‌ها در شرایط سخت و دشواری همچون شرایط امروز را در خود نهادینه دارند که با وجود سرمای شدید و برف‌باری سنگین، برای پوشش این مراسم به اینجا آمدند. فرارسیدن دومین سالروز شهادت پرافتخار سرداران رشید اسلام شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را به همه‌ی شما عزیزان که به دفتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا تشریف آورده‌اید و ما را مفتخر ساختید تسلیت عرض می‌کنم. به روح پر فتوح حضرت امام خمینی (ره) درود و صلوات می‌فرستم و برای شادی ارواح طیبه‌ی تمام شهدای اسلام، شهدای افغانستان بخصوص روح پر فتوح شهید سید علی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش و شهدای هفتم جدی که در همین مکان در سال ۱۳۹۶ توسط یک حمله‌ی انتحاری عروج کردند و به شهادت رسیدند دعا می‌کنم. این شهدا هم خود را و هم خط و مسیر مرکز تبیان را ماندگار کردند و به همه‌ی مسئولین ما که فعلا به عنوان حامی و پشتیبان ما ایفای وظیفه می‌کنند روحیه دادند. ما نیز با حمایت خداوند و عنایت ائمه‌ی معصومین (ع) و پشتیبانی ارواح طیبه‌ی همین شهدا است که این مسیر خطیر را می‌پیماییم و ان‌شاءالله خواهیم پیمود و تا آخر به نتیجه خواهیم رساند.

شهید سلیمانی حقیقتا قهرمان عرصه‌های مبارزاتی افغانستان است.

این جلسه با عنوان “سردار شهید سلیمانی قهرمان ناشناخته‌ی افغانستان” و به مناسبت تجلیل از شخصیت شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس تشکیل شده است. خوب در رابطه با شهید سلیمانی طی این دو سال صحبت‌های خیلی زیادی صورت گرفته است، شاید صدها یا هزاران سخنرانی، مقاله، مطلب، دکلمه، شعر و نثر تاکنون ترتیب یافته؛ اما همچنان جا دارد که در رابطه با این شهید صحبت شود. اگر چه خودم نیز به مناسبت‌های مختلف در مورد این شهید صحبت کرده و سخنرانی داشته‌ام، اما مطمئنم که تاکنون حق مطلب ادا نشده است، آن‌هم در مورد فعالیت‌ها و کارها و تلاش‌های این شهید در رابطه با مسایل افغانستان. این شهید در رابطه با افغانستان خدمات بسیار زیادی متحمل شده است و حقیقتا می‌توان گفت قهرمان عرصه‌های مبارزات افغانستان بوده است. شهید سلیمانی قهرمان تمامی آزادی‌خواهان جهان است سردار سلیمانی شهیدی است که نه تنها ما معتقدیم که قهرمان ناشناخته‌ی افغانستان است، بلکه سایر ملل معتقدند که این شهید متعلق به آن‌ها نیز می‌باشد؛ آقای هنیه در سخنرانی خود گفت که این شهید شهیدِ قدس است، عراقی‌ها می‌گویند که این شهید شهیدِ عراق است، سوری‌ها می‌گویند که این شهید شهیدِ سوریه است. هر یک از ملل مسلمان با چنین ادبیاتی همواره احساسات خود را نسبت به این شهید ظهور و بروز داده‌اند؛ نه تنها ملل مسلمان، بلکه ملل غیرمسلمان نیز نسبت به این شهید با دید احترام‌آمیزی نگاه می‌کنند و در مناسبت‌های مختلف به ایشان ادای احترام می‎کنند. بنابراین این شهید نه تنها شهید قهرمان افغانستان است و نه تنها شهید قهرمان کل ملت‌های مسلمان است بلکه شخصیت قهرمان کُل دنیای بشریت آزادی‌خواه است.

خوب سوال این‌جاست که چه شد که این شهید قهرمان شد و بعد در دل همه‌ی ملل مسلمان و غیرمسلمان جا باز کرد و اکنون به عنوان شخصیتی محبوب شناخته می‌شود؟

مسلمان و ولایت‌مدارِ حقیقی بودن اصلی‌ترین شاخصه‌ی سردار سلیمانی است.

در این رابطه صحبت زیاد است؛ اما آنچه که این شهید را قهرمان واقعی ساخته این است که او به معنای حقیقیِ کلمه یک مسلمان و یک ولایت‌مدار بود. او به راستی مطیع رهبر بود. این شاخصه، شاخصه‌ای محوری است که در وجود این شخصیت تبارز پیدا کرد و او را محبوب دل همه‌ی ملت‌های مسلمان و ملل آزادی‌خواهِ جهان گرداند. اما شاخصه‌های دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن شاخصه‌ این شهید شناخته می‌شود. این شاخصه‌ها هم قطعا فرعی بر شاخصه‌ی اصلی است. هر کسی که یک مسلمان واقعی باشد، هر کسی که یک ولایت‌مدار حقیقی باشد، قطعا مثل شهید سلیمانی تبارز خواهد یافت و مثل شهید سلیمانی در زندگی خود موثر عمل خواهد کرد و مثل او بعد از شهادتش جهانی خواهد شد. اما این شاخصه‌های فرعی چیستند؟

اولین شاخصه‌ی فرعیِ شهید سلیمانی فراحزبی بودن در داخل کشورش بود.

یکی از این شاخصه‌های فرعی این بود که شهید سلیمانی در داخلِ ایران فرا حزبی عمل می‌کرد؛ نمی‌گویم که شهید سلیمانی سازمانی نبود، نمی‌گویم که شهید سلیمانی تشکیلاتی عمل نمی‌کرد، نخیر! این شهید سازمان‌یافته‌ترین حرکت را در پیش داشت. این شهید نه تنها خودش تشکیلاتی بود، بلکه الگوی حرکت‌های تشکیلاتی بود؛ اما اینکه می‌گویم فرا حزبی عمل می‌کرد به این معنا بود که با تمام احزاب ارتباط داشت و همه‌ی احزاب و سازمان‌ها را زیر پوشش داشت و به همه نگاه متوازن داشت، نه تنها احزاب که همه‌ی مردم ایران مورد محبت و توجه این شهید بودند. این شاخصه‌ای است که هر فرد مسلمان باید مد نظر داشته باشد، هر فردِ مبارز، در شرایط جهاد و مبارزه بایستی چنین نگاهی نسبت به جریان‌ها و نسبت به مردم خودش داشته باشد.

تفکر فراملیتی، شاخصه‌ی فرعی دوم سردار سلیمانی؛ او دغدغه‌ی همه‌ی ملت‌ها را داشت.

شاخصه‌ی فرعی دوم شهید سلیمانی این بود که این شهید تفکر فراملیتی داشت و تنها به فکر ملت ایران و سرزمین ایران نبود. اگر گاهی می‌گفت مردم ایران و یا سرزمین ایران، به این خاطر می‌گفت که می‌خواست از این ظرفیت و از این امکانات برای اقتدار حرکتِ الهی خودش و برای ضربه‌زدن علیه دشمن خود بهره‌برداری کند؛ و الّا هدف نهایی و اصلیِ سردار سلیمانی مردم و احزاب و سرزمین ایران نبود، بلکه برای او افغانستان مهم بود، برای او عراق مهم بود، برای او سوریه، لبنان، یمن، پاکستان و جای‌جای کشورهای اسلامی مهم بودند، بلکه برای او کشوری مثل ونزوئلا و امثال این کشور که در برابر استکبار مبازات آزادی‌خواهانه داشتند و همچنین تمام آزادی‌خواهانِ سراسر دنیا برای او مهم بودند. به همین خاطر بود که شهید سلیمانی با همه‌ی ملت‌ها ارتباط داشت. شهید سلیمانی دغدغه‌ی همه‌ی ملت‌ها را در سر داشت و نسبت به مشکلات همه‌ی ملت‌ها می‌سوخت و برای رفع این مشکلات تلاش می‌کرد.

فرامذهبی بودن؛ سومین شاخصه‌ی فرعی شهید سلیمانی

شاخصه‌ی فرعی دیگر شهید سلیمانی این بود که شخصیتی فرامذهبی داشت. فرامذهبی نه به این معنا که خودش مذهبی نبود و به دنبال مذهب نبود، نخیر! او یک شیعه‌ی واقعیِ قرص و محکم بود؛ اما خود را مثل برخی عناصر متحجر، در چارچوب این نگاه پنهان نمی‌کرد، بلکه می‌خواست خصوصیت یک شیعه‌ی واقعی را تبارز بدهد. شیعه‌ی واقعی به فکر پیروان سایر مذاهب هم می‌باشد. شیعیان واقعی به فکر عناصر سایر مذاهب نیز می‌باشند و در راستای حل مشکلات آنها تلاش می‌کنند.

شهید سلیمانی الگوی تمام‌عیارِ اخوت و تقریب مذاهب اسلامی بود.

شهید سلیمانی به همان میزانی که دغدغه‌ی حل مشکلات شیعیان را داشت، دغدغه‌ی رفع مشکلات اهل سنت را هم داشت. شما در عملکرد این شهید مشاهده کردید که چگونه در رابطه با حمایت از فلسطین، حماس سنی و سازمان‌ جهاد اسلامیِ اهل سنت چقدر زحمت کشید و تلاش کرد. شما مطمئن باشید که شور و اقتدار و عزت فلسطینی‌ها مرهون زحمات و تلاش‌ها و فعالیت‌های شهید سردار سلیمانی بوده است. او نه تنها با اهل سنت فلسطین، بلکه با اهل سنت لبنان، با اهل سنت عراق، با اهل سنت سوریه، اهل سنت یمن، اهل سنت افغانستان، اهل سنت پاکستان و کشمیر و جای‌جای کشورهای اسلامی رابطه‌‌ای‌ نه فقط حسنه بلکه همکاریِ تنگاتنگ داشت. اگر شما او را در جمع یک مجموعه‌ی اهل سنت می‌دیدید فکر نمی‌کردید این یک آدم شیعه است. شهید سلیمانی الگوی تمام‌عیار اخوت اسلامی بود، شهید سلیمانی الگوی تمام‌عیار تقریب مذاهب اسلامی بود. در شرایط موجود من گمان نمی‌کنم پس از امام خامنه‌ای، هیچ شخصیتی در مکتب حضرت امام جعفر صادق (ع)، مثل شهید سلیمانی در رابطه با بحث اخوت فکر کرده باشد یا کار جدی انجام داده باشد.

شاخصه‌ی فرعی چهارم شهید سلیمانی، تفکرِ فرا دینی بود؛ او مدافعِ حقیقیِ حقوق بشر بود.

شهید سلیمانی تنها فرا مذهبی فکر می‌کرد، بلکه تفکرِ او فرا دینی هم بود. تنها بحث شیعه و سنی برای او مطرح نبود، اگر چه دنیای اسلام در محور کارش قرار داشت و برای اسلام می‌تپید و برای مسلمانان زحمت می‌کشید، اما پیروان سایر ادیان هم مورد توجه شهید سلیمانی بودند؛ شما در عراق اگر نگاهی انداخته و بررسی کرده باشید در زمانی که داعش علیه ایزدی‌ها و حتی سایر مکاتب و ادیان جنایت می‌آفرید، شهید سلیمانی مدافع آنها هم بود. شهید سلیمانی در خط مقدم، از پیروان سایر ادیان، دفاع و مجاهدت می‌کرد، چه در عراق، چه در سوریه، چه در لبنان و در جای‌جای کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی؛ مردم ونزوئلا از پیروان اهل سنت نبودند بلکه یا مسیحی بودند و یا غیر مسیحی، اما رابطه‌ی سردار سلیمانی با آنها رابطه‌ای فراتر از دوستی و بسیار عمیق بود. او برای نجات همه‌ی انسان‌ها مبارزه می‌کرد. در حقیقت هدف سردار سلیمانی انسانیت و بشریت بود. او می‌خواست خارج از خط و مرزهای ملی و مذهبی و دینی، بلکه تحت عنوان انسانیت و بشریت خدمت کند، شهید سلیمانی مدافع و حامی حقیقی حقوق بشر بود.

شهید سلیمانی در زندگی و بعد از شهادتش پیروز و موفق بود این شاخصه‌ها بود که از این انسان در عرصه‌ی مبارزات یک انسان برجسته ساخت و او را حاکم قلوب همه‌ی ملت‌ها و پیروان همه‌ی ادیان ساخت. شهید سلیمانی، هم در عرصه‌ی مبارزاتی‌اش و هم در زندگی‌اش و هم بعد از شهادتش پیروز و موفق بود شما امروز می‌بینید که در سطح منطقه و دنیا با چه وسعتِ وصف ناشدنی از این شخص تجلیل و تکریم می‌شود.

شهید سلیمانی یک الگوی تمام‌عیارِ یک مسلمان واقعی است؛ شخصیت‌های شیعه و سنی افغانستان به ایشان تأسی کنند.

اگر سایر مسلمان‌ها علاقه دارند تا مثل شهید سلیمانی عمل کنند، مثل این شهید در صحنه‌ی مبارزات تبارز کنند، مثل این شهید در زندگی خودشان موثر باشند و بعد از شهادت هم این‌گونه تاثیر داشته باشند، باید به شهید سلیمانی تأسی کنند، باید از شاخصه‌های او یاد بگیرند و این شاخصه‌ها را در زندگیِ خود نهادینه کنند؛ بخصوص شخصیت‌‎های افغانستان و بخصوص جریان‌های مدعی مبارزه در افغانستان؛ مایی که این همه مشکل داریم، مایی که این همه بحران در کشورمان وجود دارد، باید به ایشان تأسی کنیم، شیعه و سنی باید تأسی کنند، طالب و غیر طالب باید به شهید سلیمانی تأسی کنند. اگر ما واقعا روحیه‌ی مبارزه داریم، اگر ما واقعا ادعای اسلامیت داریم، اگر ما واقعا ادعای مبارزه‌ی با استکبار را داریم، باید خصوصیات اصلی شهید سلیمانی را در وجود خود نهادینه کنیم.

فلسفه‌ی برگزاری مراسم تجلیل از شهید سلیمانی چیست؟

تجلیل از شهید سلیمانی و برگزاری چنین مجالسی برای این است که ما شخصیت ایشان را مورد مطالعه قرار بدهیم و سپس خصوصیات این شهید را در وجودمان نهادینه کنیم و برای رفع معضلات و مشکلات کشورِ خود کار و تلاش کنیم. امروز آنچه که ما را درگیر کرده و گرفتار بحران نموده است این است که ما از چنین شاخصه‌هایی فاصله داریم. ما به عنوان یک مسلمان واقعی در عرصه حضور نداریم. من در طول بیست سال این موضوع و موضوعات مختلفی از این قبیل را در جلسات مختلف و محافل گوناگونِ کوچک و بزرگ گفتم و داد زدم برای مردم عزیز که ای مردم اگر می‌خواهید سرافراز باشید، اگر می‌خواهید قدرتمند باشید، اگر می‌خواهید صاحبِ هست و بودِ خود باشید، باید به اسلام برگردید و به عنوان سربازان واقعیِ این دین و به عنوان عناصری که دستورات ائمه معصومین (ع) را رعایت و عمل می‌کنند و در عرصه به درستی کار می‌کنند، عمل نمائید.

مدعیان مبارزه با آمریکا متوجه باشند که مبارزه با آمریکا تمام نشده است؛ جنگ نرم گسترده‌ی غرب بر علیه مردم افغانستان

ما امروز در ارتباط خود با اسلام و عمل به احکام دینی و مذهبی‌مان مشکل داریم. به همین خاطر است که ما انواع مشکلات را داریم و به همین خاطر است که ما در برابر دشمن کوچکِ به ظاهر بزرگی مثل آمریکا درماندیم. آمریکا اگر در کشور ما حضور دارد، یک‌گونه جنایت می‌کند و اگر از کشور بیرون می‌رود باز جنایات دیگری را بر مردم ما تحمیل می‌کند. کسانی که مدعی هستند که ما مبارزه کردیم و آمریکا را در افغانستان شکست دادیم متوجه باشند که کار تمام نشده است. چه کسانی که در داخل شهرها علیه آمریکا مبارزه کردند و چه کسانی که در دشت و کوه و بیابان علیه آمریکا مبارزه کرده‌اند، در نظر داشته باشند که کار تمام نشده است. اصلِ کار تازه شروع شده است. ما امروز در برابر یک جنگِ نرم گسترده و وسیع و بزرگی قرار داریم که در رأسش آمریکا قرار دارد، در کنارش نیز انگلیس و فرانسه و رژیم صهیونیستی و عوامل منطقوی و داخلی‌شان حضور دارند و این جنگِ نرم را علیه ما و شما سازماندهی کرده و جهت می‌دهند.

طالبان در برابر آمریکا بإیستد و حکومت وسیع‌البنیاد تشکیل دهد تا حمایت مردم را با خود داشته باشد.

ما باید در برابر این جنگ پیروز شویم. کسانی که مدعی مبارزه و جهاد بودند، نباید زانو بزنند و تسلیم شوند. طالبان ادعا داشتند که ما علیه آمریکا جنگ کردیم و آنها را شکست دادیم، بله! ما هم صحبت شمارا قبول داریم، شما جنگیدید؛ اما حالا چه؟ حالا هم باید در برابر آمریکا با جدّیت ایستاد باشید، باید به خدا توکل کنید، باید به داشته‌های داخلی خودمان توجه کنید، باید حکومت وسیع‌البنیاد به شمول همه‌ی مردم افغانستان تشکیل بدهید و مصالح داخلی را رعایت کنید تا اینکه هم مردم دنبال شما باشند و هم پایگاه اجتماعی شما قوی شود و به تبع آن قدرت‌مند شوید و در صحنه تبارز بکنید.

نظام جمهوری اسلامی ایران بهترین الگو برای ایستادگی در برابر آمریکا

اگر شما نمی‌فهمید و اگر نمی‌دانید، ما امروز در دنیا الگو داریم، کشوری که چهل سال است علیه آمریکا می ‌جنگد و می‌رزمد و آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. امروز انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و نظام جمهوری اسلامی برای همه‌ی مسلمانان و تمام بشریت الگو می‌باشد و به همه می‌فهماند که اگر بخواهید علیه هر قدرتی ایستاد شوید و عمل کنید شما می‌توانید و این توانمندی را خواهید داشت.

سیاست مرکز تبیان تعامل با طالبان است؛ مردم و نخبگان در صحنه حضور داشته باشند.

این از صحبت کوتاه بنده در مورد شهید سلیمانی اما نکات دیگری را نیز در رابطه با اوضاع داخلی افغانستان عنوان می‌کنم. نکته‌ی اولی که لازم می‌دانم در اینجا بیان کنم این است که سیاست مرکز تبیان، تعامل با طالبان است، طالبانی که امروز در رأس حاکمیت قرار دارد، ما علاقه داریم که با این جریان تعامل و همکاری داشته باشیم و قطعا دیدگاه و توصیه‌ی ما نسبت به همه‌ی مردم افغانستان این است که باید در صحنه حضور داشته باشند، نخبگان کشور باید در صحنه حضور داشته باشند، کسانی که خارج رفته‌اند باید برگردند افغانستان و در راستای تامین صلح و ثبات و سازندگی کار جدی کنند و کشورمان را از این مشکلات و معضلاتی که گرفتارِ آن شده است برهانند. من مطمئن هستم تا زمانی که مردم در صحنه حضور جدی پیدا نکنند و همانند گذشته در افغانستان حضور نداشته باشند، مشکلات ما نه تنها رفع نخواهد شد بلکه روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد و به معضلات جدیِ دیگری دچار خواهیم شد.

مطالبات شیعیان از حکومت باید از یک کانال واحد پیگیری شود؛ این مسئولیت بر عهده‌ی شورای علمای شیعه است.

نکته دوم این که باید مطالبات مردم‌ ما بیان شود و این مطالبات نیز بایستی از یک کانال واحد و مشخص مطرح و پیگیری شود. لازم نیست که هر جریان و هر سازمانی به سهم خودش و از طرف خودش و با ادبیات گوناگون و مختلف و در عین حال با تخریبِ آن دیگری اقدام کند و با طالبان ارتباط برقرار کند و مشکلات را مطرح نماید. دیدگاه ما در این مورد این است که فعلا شورای علمای شیعه‌ی افغانستان در ابن رابطه‌ دارد کار می‌کند و زحمت می‌کشد و مرکز تبیان هم علاقه ندارد که مستقلا در رابطه با طرح مطالبات شیعه کار کند و گپ بزند؛ بلکه همه‌ی این مسئولیت‌ها واگذار است به شورای علمای شیعه‌ی افغانستان که دو تن از شخصیت‌های محترم آن جناب حجت‌ا‌لاسلام والمسلمین عالمی بلخی و حجت‌الاسلام والمسلمین رضوانی بامیانی نیز اینجا حضور دارند.

مرکز تبیان فعال‌تر و قوی‌تر از گذشته در کنار شورای علما و هر جریانی که در راستای منافع ملی کار کند خواهد بود.

امیدوار هستیم که با هم‌سویی و هماهنگی و هم‌دستیِ همه با هم بتوانیم در راستای حل مشکلات مردم افغانستان به صورت جدی کار بکنیم. مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز قوی‌تر از گذشته و فعال‌تر از قبل در سطح کشور و در کنار شورای علما و در کنار هر جریانی که به نفع مردم ما و به نفع منافع ملی عمل کنند حضور خواهد داشت؛ همان‌طوری که در گذشته و در عرصه‌ی مبارزات ضد آمریکا در شهرهای مختلف حضور داشتند و کار کردند و نه تنها کمتر از جنگ نظامی طالبان تاثیرگذار نبودند، بلکه خیلی بیشتر اثرگذار بودند، باز هم در این عرصه حضور جدی خواهند داشت تا ان‌شاءالله به نتایج مطلوب برسیم. بیش از این وقت عزیزان را نمی‌گیرم. السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!