• تاریخ انشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22704
  • 578 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهید فرهنگ و رسانه؛ علی‌داد خانی

  شهید علی‌داد خانی فرزند قدم‌علی از مربوطات قریه دهن گرماب کجاب حصه اول بهسود مربوط ولایت میدان وردک در ۲۲/۷/۱۳۸۲ در یک خانواده دین ‌دوست و متقی در شهر کابل دیده به جهان گشود.   وی پیش از آنکه به سن قانونی برسد و شامل مکتب گردد به خواندن و نوشتن علاقه داشت و […]

 

شهید علی‌داد خانی فرزند قدم‌علی از مربوطات قریه دهن گرماب کجاب حصه اول بهسود مربوط ولایت میدان وردک در ۲۲/۷/۱۳۸۲ در یک خانواده دین ‌دوست و متقی در شهر کابل دیده به جهان گشود.

 

وی پیش از آنکه به سن قانونی برسد و شامل مکتب گردد به خواندن و نوشتن علاقه داشت و به حمایت پدر و مادرش آمادگی برای مکتب را می خواند.

 

وی در سن هفت ‌سالگی شامل مکتب محمد آصف مائل در کابل شد و دوره ابتدائیه و متوسطه را در مکتب مذکور سپری کرد.

 

شهید علی‌داد خانی همزمان در سن هشت سالگی در مدرسه و دارالقرآن “اسراء” با شوق و علاقه فراوان به قرائت و تجوید قرآنکریم روی آورده و تحت نظر قاری “فیضی” و قاری عبدالشکور “فلاح”، علم قرائت را آموخت.

 

او با شوق و علاقه فراوانی که به تحصیل علم و دانش داشت در سال ۱۳۹۶ در مدرسه حضرت امام امیر‌المؤمنین(ع) شامل دروس علوم دینی شد.

 

به گفته پدر شهید علی‌داد خانی، او با وجود سن کم، چیزهای زیادی آموخته بود و هدف‌های بلندی را در سر می پروراند.

 

یکسال مانده بود که این پسر با استعداد درس زبان انگلیسی را تمام کند و در عین حال به گفته پدرش از صنف اول تا هفتم در مکتب نمره اول بود و در این مدت هیچ شکایتی از وی از سوی استادانش نشد. او تقدیرنامه های زیادی را چه از قرائت، چه از مکتب و چه از کورس انگلیسی به دست آورده بود.

 

شهید علی‌داد خانی دارای اخلاقی نیکو بود که به گفته پدرش از اخلاق مدنی و شیوه رفتاری با مردم و استادان و همصنفان خود تقدیرنامه به دست آورده بود.

 

او به اوقات درسی سخت پای‌بند بود و هیچگاه درس خود را قربانی کارهای دیگر نمی کرد.

 

سرانجام شهید علی‌داد خانی در روز هفتم جدی ۱۳۹۶ در حالی که همراه با سایر هم مدرسه ای هایش در نشست گفتمان علمی پژوهشی به مناسبت سالروز تجاوز ارتش سرخ شوروی سابق به افغانستان در سالن اجتماعات دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل اشتراک داشت، توسط یک حمله کننده انتحاری منسوب به گروه کوردل و نامسلمان داعش”>داعش به شهادت رسید و پیکر این شهید توسط دوستان و اقارب وی، تشییع و در دامنه کوه قوریغ کابل به خاک سپرده شد.

 

روحش شاد و یادش گرامی باد.