• تاریخ انشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18826
  • 648 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهید فرهنگ و رسانه؛ نعمت‌الله امینی

تولد و تحصیل شهید نعمت‌الله امینی فرزند کربلایی حسین‌بخش در سال ۱۳۷۴ هجری خورشیدی در قریه دیوان منطقه ورس مربوط ولایت بامیان در یک خانواده متدین، متقی و علم‌ دوست دیده به‌جهان گشود. وی دوران کودکی را در سایه پر مهر و محبت پدر و مادر سپری کرد و از وجود این دو گوهر گرانبها […]

تولد و تحصیل

شهید نعمت‌الله امینی فرزند کربلایی حسین‌بخش در سال ۱۳۷۴ هجری خورشیدی در قریه دیوان منطقه ورس مربوط ولایت بامیان در یک خانواده متدین، متقی و علم‌ دوست دیده به‌جهان گشود.

وی دوران کودکی را در سایه پر مهر و محبت پدر و مادر سپری کرد و از وجود این دو گوهر گرانبها جسم و روح او پرورش یافت.

خانواده وی که سخت علاقه به علم و دانش داشت، فرزندش را که  هفت‌ساله بود در مکتب شامل ساخت و وی در سال ۱۳۹۲از لیسه وارزاغ از صنف دوازدهم فارغ گردید.

وی در سال ۱۳۹۰ به توفیق خداوند منان و تشویق پدر و مادر بزرگوارش در مدرسه ولی‌عصر(عج) مشغول تحصیل علوم دینی شده و نزد استادان معروفی چون عمویش حجت الاسلام والمسلمین امینی و شیخ ناطقی ادامه تحصیل داد.

آقای امینی در مدت چهار سال، سطوح ابتدایی جامع المقدمات، سیوطی، منطق و مختصرالمعانی و مبادی العربیه را در مدرسه مذکور فراگرفت.

از آن‌جایی که شهید نعمت‌الله امینی از هوش و ذکاوت سرشاری برخوردار بود، برای ادامه تحصیل، مدرسه ولی‌عصر(عج) را به قصد کابل ترک کرد و در سال ۱۳۹۴ وارد حوزه علمیه جامعه الاسلام  حضرت آیت‌ الله محقق کابلی شد.

آقای امینی در مدت سه سال سطوح متوسطه را از قبیل جلدین لمعه و جلدین اصول فقه و قسمتی از رسایل و بدایه را نزد استادان مجرب و ورزیده همچون حجج اسلام والمسلمین استاد عارفی و استاد شریفی در حوزه علمیه جامعه الاسلام فراگرفت.

تبلیغ و بیدارگری

شهید نعمت‌الله امینی، گوینده‌ای توانا و مبلغی چیره‌ دست بود و علاقه زیادی به سخنرانی داشت. به همین دلیل در ایام عاشورا و سایر مناسبت‌های مذهبی در مراسم ها حضور پیدا می‌کرد و سخنرانی می‌نمود.

سجایای اخلاقی، معاشرت با مردم و رفتار با خانواده

شهید امینی شخصی اجتماعی، خیرخواه، خوش‌برخورد، اصلاح‌طلب و دارای سجایای اخلاقی کم ‌نظیر بود.

وی حشر با مردم و شرکت در مجالس و محافل مردمی را جزء وظیفه دینی و انسانی خود می دانست.

سرانجام نعمت‌الله امینی در هفتم جدی سال ۱۳۹۶ در حالی که در نشست گفتمان علمی پژوهشی به مناسبت ششم جدی سالروز تجاوز ارتش سرخ شوروی به خاک افغانستان دایر گردیده، شرکت کرده بود، در اثر حمله تروریستی منسوب به گروه تکفیری داعش در سالن اجتماعات دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به شهادت رسید.

پیکر آن شهید والامقام توسط بستگان و اقوامش از کابل منتقل و در قبرستان آبایی شان در منطقه دیوان به خاک سپرده شد.

روح‌اش شاد و یادش گرامی باد.