• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31118
  • 32 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شکست امریکا در افغانستان، آغاز خروج نیروهای استکباری از منطقه است/ تجربیات تلخ افغانستان و فلسطین در مواجهه با مستکبرین مشابه است

نماینده جنبش مقاومت فلسطین در تهران، طی سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، بیان داشت: خروج و شکست نیروهای امریکایی بعد از مسیر تلخ و سنگین که مردم افغانستان متقبل شدند، راهی برای آغاز برنامه کلی خروج نیروهای استکباری و امریکایی از منطقه است. دکتر قدومی اظهار داشت: ما مردم فلسطین دوست داریم که با افغانستان و مردم این کشور روابط حسنه داشته باشیم و حس می‌کنیم که تجربیات تلخ مردم افغانستان خیلی مشابه با تجربه مردم فلسطین در مواجهه با مستکبرین و نیروهای بیگانه است؛ لذا ما خیلی مشتاق به این روابط حسنه بین مردم افغانستان و فلسطین می‌باشیم.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ تهران: همزمان با فرارسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

دکتر خالد قدومی، نماینده جنبش حماس فلسطین در تهران که در این وبینار سخن می‌گفت، بیان داشت: خروج و شکست نیروهای امریکایی بعد از مسیر تلخ و سنگین که مردم افغانستان متقبل شدند، راهی برای آغاز برنامه کلی خروج نیروهای استکباری و امریکایی از منطقه است.

او در ادامه افزود: مردم افغانستان مثل همیشه در راستای مواجهه با استعمار و نیروهای بیگانه الگوه بوده‌اند.

دکتر قدومی، خاطرنشان ساخت: اکنون ما نه فقط در افغانستان، بلکه در سطح منطقه نیازمند به مفهوم اصلی وحدت هستیم. وحدت نباید در قالب سخنرانی یا خطبه‌های نماز جمعه باقی بماند؛ باید به طور عملی آن را انجام بدهیم.

او علاوه نمود: ما در فلسطین اگر وحدت و یک برنامه سیاسی جامع بین حماس، جهاد اسلامی و فتح داشته باشیم، می¬توانیم که معامله قرن را بشکنانیم.

نماینده جنبش حماس در تهران می‌گوید: امروز اگر مردم افغانستان می‌خواهند که کشورشان مستقل بشود، باید همه پیروان مذاهب، گروه‌ها، جریان‌ها و جناح‌های سیاسی در مواجهه با دشمنان خارجی متحد و یکسو بشوند.

به باور وی؛ وحدت به‌عنوان یک نسخه پزشکی برای آزادی و استقرار کشورهای اسلامی چه در افغانستان و فلسطین و چه در منطقه و کل جهان اسلام است.

نماینده جنبش حماس فلطسین اظهار داشت: ما مردم فلسطین دوست داریم که با افغانستانی‌ها و خود کشور افغانستان روابط حسنه داشته باشیم و حس می‌کنیم که تجربیات تلخ مردم افغانستان خیلی مشابه با تجربه مردم فلسطین در مواجهه با مستکبرین و نیروهای بیگانه هستند. لذا ما خیلی دوست داریم و مشتاق به این روابط حسنه بین مردم افغانستان و فلسطین می‌باشیم.

وی خطاب به حکومت جدید افغانستان گفت: افعانستان باید با همسایه‌ها، کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان روابط حسنه داشته باشد.

وی در اخیر تصریح کرد: ما در فلسطین دعاگوی مردم افغانستان هستیم و در راستای ایجاد وحدت، همدلی، استقلال و پیشرفت افعانستان آماده هر نوع همکاری می‌باشیم.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.