• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31142
  • 39 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شیعیان افغانستان همواره مورد ظلم واقع شده اند/ طالبان این معادله را تغییر دهند

امام جمعه بغداد در سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، خاطر نشان ساخت: امکان ندارد که در راس حکومت یک قوم خاص باشد و بقیه اقوام را در نظر نگیرد و الی این جدال در افغانستان باقی خواهد ماند.امام جمعه بغداد تاکید کرد: از طالبان انتظار می رود که با مردم شیعه افغانستان گفتگو کنند، شیعه که هم در سابق مورد ظلم بوده و هم در زمان حضور آمریکای ها مورد ظلم واقع شده و والان نیز مظلوم هستند، لذا انتظار می رود که طالبان این معادله را تغییر دهند تا صلح وآرامش در افغانستان حاکم شود.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: همزمان با فرا رسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

آیت الله سید یاسین موسوی؛ امام جمعه بغداد که در این وبینار سخن می‌گفت، بیان داشت: آنچه در شرایط فعلی در افغانستان جریان دارد این‌است که آمریکا شکست خورده‌و مردم افغانستان، قدرت اسلام بر علیه استکبار جهانی و آمریکا را تعبیر کردند.

او افزود: آمریکا مدت ۲۰ سال در کشور افغانستان حکومت کرد؛ ولی نتوانست هویت و وجهه این مردم را تغییر دهد و اسلام در نهایت پیروز شد.

امام جمعه بغداد تاکید کرد: اکنون با وجود پیروزی جدید که در افغانستان به وقوع پیوست، ولی اتفاقاتی افتاد که بازهم آمریکایی‌ها مسبب این اتفاقات اند. آن اتفاقاتی که سبب برتری برخی از اقوام بر اقوام دیگر شده است و خیلی ها در این حکومت شریک نیستند. این کار باعث شد که افغانستان در حال حاضر در یک حالت خطرناک قرار بگیرد.

او در ادامه اظهار داشت: ولیکن آنچه از طالبان که خود آمریکا آنها را به وجود آورد توقع می رود که اینها شعار اسلام و وحدت اسلامی را سر بدهند و توجه کنند به آنچه اسلام گفته است.

امام جمعه بغداد خطاب به طالبان گفت: امیدوار هستم که طالبان به سلف صالح و صحابه و تابعین و اهلبیت(ع) اقتدا کنند. آنچه از طالبان توقع می رود این است که نظام جدید نظامی باشد که تمام مردم افغانستان و همه طوائف، تشکیلات، احزاب سیاسی و اقوام را شامل شود.

این عالم برجسته دینی خاطرنشان ساخت: امکان ندارد که در راس حکومت یک قوم خاص باشد و بقیه اقوام را در نظر نگیرد و الا این جدال در افغانستان باقی خواهد ماند؛ زیرا در افغانستان وقتی هرکدام از اقوام دارای قدرت است، بقیه اقوام به دنبال حقوق شان هستند.

او در ادامه تصریح کرد: به دست آوردن حقوق آنها دو راه بیشتر ندارد یا باید گفتگو کنند و یا از طریق جنگ به دست بیاورند.

امام جمعه بغداد در پایان تاکید کرد: از طالبان انتظار می رود که با مردم شیعه افغانستان گفتگو کنند، شیعه که هم در سابق مورد ظلم بوده و هم در زمان حضور آمریکایی ها مورد ظلم واقع شده و اکنون نیز مظلوم هستند، لذا انتظار می رود که طالبان این معادله را تغییر دهند تا صلح و آرامش بر افغانستان حاکم شود.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.