• تاریخ انشار: 5 ژانویه 2020
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28742
  • 448 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شیوه مقابله با دشمنان از مسیر آگاهی فرهنگ و مبارزۀ نرم می‌گذرد

گفتمان علمی پژوهشی در جستجوی راه تعالی با عنوان “حملات تروریستی بر مراکز فرهنگی افغانستان؛ اهداف و پیامدها” با حضور جمعی از دانشجویان و طلاب علوم دینی در دفتر مرکز تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد. استاد صادقی زاده نیلی نماینده پیشین پارلمان افغانستان و دکتر سیدزکی موسوی مسئول دفتر مرکز تبیان در شهر […]

گفتمان علمی پژوهشی در جستجوی راه تعالی با عنوان “حملات تروریستی بر مراکز فرهنگی افغانستان؛ اهداف و پیامدها” با حضور جمعی از دانشجویان و طلاب علوم دینی در دفتر مرکز تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد. استاد صادقی زاده نیلی نماینده پیشین پارلمان افغانستان و دکتر سیدزکی موسوی مسئول دفتر مرکز تبیان در شهر قم کارشناسان این گفتمان بودند.

 

خبرگزاری آوا -قم:‌ دکتر سیدزکی موسوی مسئول دفتر مرکز فعالیت‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم همزمان با فرارسیدن دومین سالگرد شهدای فرهنگ و رسانه، در گفتمان بررسی حملات تروریستی بر مراکز فرهنگی افغانستان (اهداف و پیامدها) گفت: هدف از برگزاری این گفتمان، بررسی حواشی، جوانب و چرایی حمله دشمن بر مراکز آموزشی است.

 

وی افزود: اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که دشمنان با حملات تروریستی به دنبال چه اهدافی می‌باشند و دشمن با این حملاتی که انجام داده چه کاری می‌خواهد بکند خصوصا در جامعۀ من و شما؟ که بهترین پاسخ آن تلاش‌شان برای ایجاد اختلاف بین مردم به ویژه اهل تسنن و اهل تشیع می‌باشد.

 

موسوی ادامه داد: اگر این حملات را در شهر کابل بررسی نماییم، بیشترین حملات انتحاری در منطقه اهل تشیع صورت گرفته، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، مرکز آموزشی مهدی موعود (عج)، مسجد الزهرا (س)، مسجد باقرالعلوم، مسجد جوادیه و غیره از جمله این مراکز می‌باشند و هدف آنها در ابتدا مود حمله قرار دادن مراکز آموزشی و دینی و سپس تحریک مردم تشیع علیه تسنن و مردم تسنن علیه شیعه می‌باشد.

 

مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان (قم) تصریح کرد: دشمن می‌ خواهد یک جنگی بین این دو راه بیندازد، و زمانی که این حملات انجام شد، دید که مردم تشیع باهوشتر از آن هستند که بخواهند با نقشه شوم دشمنان قسم خورده اسلام بیایند علیه برادران اهل تسنن خود دست به شورش بزنند.

 

هدف دشمن ایجاد اختلاف و نفاق بین مردم و اقوام مختلف است.

وی اظهار داشت: دشمن سپس در مراسم سالگرد ولادت پیامبر (ص) برادران اهل تسنن را مورد حمله قرار داد به این هدف که شاید آنها علیه شیعیان بلند شوند و بگویند که این کار، کار شیعیان است، و  وادار نمایند با مقابله با جنگ شوند، که باز هم الحمدلله برادران ما عاقلتر از آن هستند که دشمن فکر می کند و فریب نقشه های دشمنان را نخواهند خورد چنانچه، مردم و اقوام ما سالها برادرانه در کنار هم زندگی نموده اند و به این زودی فریب نقشه های دشمن را نمی‌خورند.

 

موسوی در پاسخ به اینکه آیا دشمن با حمله به افغانستان به اهداف خود رسیده است یا نه خاطرنشان ساخت: قبل از پاسخ به این سوال باید نگاهی به جامعه صورت بگیرد و چنانچه گفته شد هدف دشمن ایجاد اختلاف و نفاق بین مردم و اقوام مختلف می باشد که اگر مردم ما یک پارچه و متحد باشد یک شخص بیگانه نمی تواند بر مردم حکومت نماید اگر تمام اقوام افغانستان با هم یکی باشند، اصلا وجود نیروهای خارجی در افغانستان بی فایده بوده و نمی‌تواند جای پا باز نماید همانگونه که شوروی نتوانست چرا که مردم باهم متحد بودند.

 

مسئول دفتر مرکز تبیان در قم افزود: برای اینکه اینها بتوانند در افغانستان جای پا باز نمایند و بمانند سعی دارند تا بین مردم و اقوام اختلاف بیندازند و وقتی که اختلاف انداختند در آن موقع یک تعداد اقوام مایل و یک تعداد دیگر مخالفت کنند، چنانچه امروز نیز تا مقداری به اهداف خود رسیده‌ اند.

 

موسوی ابراز داشت: امروزه در افغانستان مسلمانان هر روزه کشته می شوند در حالی که افراد غیر مسلمان کشته نمی شوند، جدای اینکه این هموطنان توسط نیروهای خارجی کشته می شوند آیا طالبان واقعا غیرمسلمان است؟ یا داعش واقعا غیرمسلمان است؟ نه اینها تازه خود را مسلمان‌تر از ما می دانند پس بدانیم که دشمن به یک اندازه به اهداف خود رسیده و در بین مردم جا گرفته و عملا مردم ما را دچار اختلاف تشدد کرده است و اگر مردم ما به این درک و فهم برسند که دشمن به دنبال اخلاف می باشد باید بیاییم جلوی این نقشه‌ های دشمن را بگیریم و به این نتیجه برسیم که این برادر هزاره است، تاجیک است و یا از هر قومی می باشد یک افغانستانی است که اگر ما دست به دست هم ندهیم، مطمئنا نیروی خارجی برای جامعه ما و شما کاری نمی‌کند، ما و شما باید بفهمیم که همدیگر را تحمل نماییم و زمانی که به این درک رسیدیم، می توانیم یک تحول را در جامعه خود ایجاد نماییم.

 

وی یادآور شد: اگر مردم ما به درک و فهم نرسند جامعه به سمت ترقی پیش نخواهد رفت و  دشمن روز به روز به اهداف خود نزدیک‌تر شده و عامل بدبختی جامعه من و شما می‌گردد، چنانچه نمی‌توان گفت که در مدت ۲۰ سال که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند بهبودی در وضعیت مردم افغانستان ایجاد شده است یا خیر؟ این چیزی است که عملا به چشم می بینیم، پس دشمن به اهداف خود تا حدودی رسیده و اگر مردم ما نقشه های دشمن را از بین نبردند مطمئنا دشمن بیشتر نفوذ خواهد کرد.

 

مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر قم در ادامه با اشاره به اینکه بین افغانستان و آمریکا پیمان امنیتی بر قرار شده است حال آمریکا به چه اندازه به این پیمان پایداری نموده و دیدگاه مردم نسبت به آمریکایی‌ها چگونه ارزیابی می ‌شود؟ گفت: اصلا این پیمان در قبال این بود که با تاسیس چند پایگاه نظامی در افغانستان امریکا امنیت مردم را تامین نماید، نمایندگان پارلمان نیزاین پیمان را امضا نمودند از جمله کسانی که امضا ننمود آقای صادقی نیلی بود و مخالف این بود که آمریکا مطابق آن پیمان باید امنیت مردم را تامین می نمود و حالا باید ببینیم که واقعا امنیت مردم تامین شده یا نه؟ که متاسفانه نه تنها امنیت تامین نشده بلکه نا امنی، خونریزی و اختلافات بیشتر شده درحالی که آمریکا مطابق آن پیمان باید امنیت مردم را بر قرار می نمود.

 

علما باید به وظائف دینی خود در کشور افغانستان عمل کنند

موسوی در ادامه ابراز داشت: اگرامریکا نتوانست این کاررا بکند یا نخواست این امنیت را برقرار نماید سوال است اگر نکرد چرا پیمان بست و اگر نتوانست برای چه در افغانستان باقی مانده و باید بروند، اینجا پیداست که خلاف وعده دارد انجام می دهد و آمریکا تا به حال به این پیمانش عمل نکرده و افغانستان را نزدیک به جهنم تبدیل نموده وهیچ فایده ای برای مردم نداشته است.

 

نامبرده تصریح کرد: بطورخلاصه دو عنصر اساسی در اینجا دخالت دارد یک علما که باید به وظیفه دینی خود عمل نماید و دوم مردم نیز همکاری داشته باشد تا تحولی به وجود بیاید درغیرآن امکان پذیر نمی باشد.

 

وی با اشاره به اهمیت وظیفه نخبگان و علما در شرایط فعلی کشور که در آن پیمان با آمریکا هیچ امنیتی را به دنبال نداشته است، گفت: وظیفه علما واضح است، یعنی همان نقشی را که انبیا داشتند علما نیز دارند. انبیا برای هدایت جامعه بشری آمده‌اند تا برای مردم راه را از بی راهه نشان دهند، دقیقا علما نیز چنین مسولیتی دارند. باید دقت داشت که اگر یکی از علما فاسد شود تمام جامعه فاسد می‌شود. باید علما به وظیفه دینی خود عمل کنند و در صحنه حاضر باشند و به مردم آگاهی بدهند و خطراتی که دشمن برای جامعه ایجاد نموده را گوشزد کنند. این وظیفه علما بود. اما نقش دوم را خود مردم بر عهده دارند که بایستی با علما همکاری داشته باشند.

 

موسوی با اشاره به نقش مرکز تبیان در بیداری جامعه و میزان اثرگذاری آن در داخل افغانستان، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مراکز فرهنگی زیادی در کشور در حال فعالیت‌‌اند، وجه تمایز مرکز تبیان در بحث آگاهی‌بخشی در بین مردم را می‌توان با مشاهدۀ تحولاتی که گفتمان‌های این مرکز در شهرهای مختلف در میان مردم ایجاد می‌کند پی برد. در کنار این گفتمان‌ها که در آنها از دانشجویان و افراد خبره دعوت به عمل می‌آید، تلاش می‌شود که با برگزاری کلاس‌های آموزشی، برنامه‌های فرهنگی و دینی در سطح عموم مردم یک تحول عمیق فکری به وجود آید.

 

 

دشمن در افغانستان به دنبال بدنام کردن اسلام و دین و مذهب است.

الحاج استاد صادقی زاده نیلی وکیل سابق پارلمان نیز در ادامه با پاسخ به این سوال که چرا دشمن مراکز فرهنگی را مورد حمله قرار می‌دهد و چرا این مراکز را انتخاب نمودند، گفت: در ارتباط با این بحث دو نظر وجود دارد و آن هم اینکه من به این باور هستم که مطرح کردن اینکه مردم تشیع افغانستان مورد هدف تروریستی قرار گرفته‌اند شاید عادلانه نباشد. در این چند سال که حوادث را از نزدیک دنبال می‌نمودم اینگونه نیست. بلکه حملات تروریستی در مناطق برادران اهل تسنن به مراتب بیشتر از مناطق اهل تشیع می باشد. اولین انتحاری‌ها از آن منطقۀ ننگرهار، خوست، پکتیا و پکتکا و لوگر و زابل و لغمان بوده است.

 

وی با بیان اینکه نباید موضوع را، موضوعی مذهبی جلوه داده و رنگی مذهبی به آن داد، افزود: مسئلۀ دوم این است که بحث قومی نیز نباشد، که اینها به نفع هیچ کدام از ما نمی‌باشد. اگر در متن حوادث رفته شود هر روزه این حوادث در مناطق برادران پشتون و اهل سنت ما اتفاق می افتد.

 

صادقی زاده نیلی عنوان کرد: اگر ما ریشه و اساس تروریزم را بررسی نماییم این خیلی خوب است،اینکه تروریزم چگونه به وجود آمد و چه کسی اینها را به وجود آورد، این یکی از بحث‌های عمده و ریشه‌دار می‌باشد.

 

نماینده سابق پارلمان افغانستان خاطرنشان ساخت: امریکایی‌ها در دوره جهاد موشک‌های استینگر را در اختیار مجاهدین قرار داده بود که با آنها هواپیماهای روس را می زدند که در نوع خود اولین موشک ضدهواپیما بوده باشد، وقتی که جهاد به پایان رسید و روس شکست خورد، امریکایی‌ها گفتند که ما این موشک‌ها را مجددا می‌خواهیم و اگر ندهید هم ما راه های دیگری را بلدیم که چگونه آنها را بدست بیاوریم. من این حوادث را بی تاثیر از این مسایل و انفجار نمی دانم.

 

وی یادآور شد: بحث دیگر این است که امریکایی ها از دیر زمان به دنبال حضور در خاورمیانه و خصوصا در افغانستان بوده و بحث پاکستانی‌ ها نیز نباید نادیده گرفته شود. حتما شما یادتان هست که بینظیر بوتو نخست‌وزیر پاکستان در یک سخنرانی خود در مورد تشکیل طالبان گفت که طالبان را ما با همکاری عربستان و ایالت متحده امریکا و انگلستان ساختیم، این بحث ها بحث های عمده می باشد و نیاز به زمان زیادی دارد.

 

صادقی زاده نیلی با اشاره به اینکه چرا مراکز فرهنگی و دینی مورد حمله قرار می گیرند ابراز داشت: اگر از نظر فرهنگی افغانستان و یا تمام دنیا را مورد ارزیابی قرار دهیم، ریشه و اساس یک جامعه را فرهنگ تشکیل می‌دهد. در افغانستان وضعیت فرهنگی به گونه ای رشد سریع و عمیق داشته که تقریبا برای دنیا یا قسمتی از مردم افغانستان غیر قابل باور می باشد.

 

وی ادامه داد: من تاکید می کنم که تنها مردم ما و شما نیست که مورد هدف قرار می گیرند، اشخاص دیگر و اقوام دیگر افغانستان نیز مورد حمله و هدف قرار می گیرند که از همین جهت همه مردم افغانستان آسیب دیده‌اند.

 

نماینده سابق پارلمان افغانستان با بیان اینکه چرا دشمن مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان را مود حمله قرار داده اظهار داشت: باید ارزیابی نماییم که دشمن کیست؟ دشمن ما و شما همان غربی هایی هستند که برای زدن فرهنگ برای زدن روحیه جهاد، و برای زدن مسلمانان و ایجاد اختلاف وارد افغانستان شدند، باید دشمن خود را بشناسیم. آمریکا از دیرباز به دنبال زمینه سازی در افغانستان بوده و نزدیک ۲۰ سال است که در افغانستان حضور دارد. به گونه ای می باشد که مردم افغانستان به این باور رسیده اند که اگر آمریکایی ها بروند افغانستان نا امن خواهد شد.

 

صادقی زاده نیلی اذعان داشت: بحث دوم بد نام نمودن اسلام است که در اینجا گروه های تروریستی را به وجود آورده اند تا به نام دین، خدا و قرآن بیاید انفجارها صورت بگیرد تا آن روحیه جهاد طلبی مردم افغانستان که غربی ها از آن به اسم خشونت مطرح می نماید را از مردم افغانستان بگیرد چون مردم ما در جهاد سرآمد مسلمان های دنیا هستند و این برای آنها سخت و دشوار می باشد.

 

مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا یک تهدید جدی برای دشمن بوده و می باشد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا برای خارج شدن از افغانستان نیامده اند گفت: اینکه دشمن چرا به خبرگزاری صدای افغان حمله کرده است به این بر می گردد که این خبرگزاری موثر و تاثیرگزار بوده و دشمن از این مجموعه احساس خطر می کرده و می ترسیده است. چرا که جوانانی اهل قلم و اهل فرهنگ و دین در اینجا جمع شده بودند و در همه جا حضور جدی و پررنگ داشتند و  تحلیل های خوب و تاثیر گذاری ارائه می دادند که همه این موارد یک تهدید جدی برای دشمن شده بود و باعث شد بیاید و این مرکز را مورد هدف قرار بدهد.

 

نماینده سابق پارلمان افغانستان در خصوص امضای پیمان امنیتی نیز گفت: ما پنج نفر بودیم که علنا مخالف امضای این پیمان بودیم و مقاومت کردیم. بحث این است که شاید سوال شود چرا مخالف این پیمان بودید؟ اولا اینکه از نظر روحی و روانی شرایط افغانستان برای امضای یک همچو پیمانی فراهم نبود و از طرف دیگر حکومت افغانستان در حالت ضعف و درماندگی بود و از طرف دیگر یک ابر قدرت که فاتح تمام دنیا خودش را احساس می نماید یقینا درچنین شرایطی موادی که به نفع افغانستان بوده باشد وجود نداشته است.

 

وی افزود: بحث دومی که مطرح بوده این است که امضای امنیتی آمریکا با افغانستان در واقع به جنگی که مخالفین نظام با حضور آمریکا داشت مشروعیت می داد و جنگ اینها را قابل توجیه می نمود، مخالفین به دنبال مشروعیت جنگ خودش بود وقتی که این پیمان امضا می شد نتیجه اش این بود که حضور آمریکایی ها در افغانستان در آن موقع توجیه جنگ رابرای آنها آسان می نمود.

 

همچنین آمریکا با یک جواز بین المللی در سال ۲۰۰۰ وارد افغانستان شد. با اجازه سازمان ملل متحد، آن زمانش به اتمام رسیده بود و اینها به دنیال یک مشروعیت بودند تا در افغانستان باقی بماند. لذا ارزیابی ما این بود که اینها به نفع افغانستان نمی‌باشد، و فعلا همین باعث شده که گروه های مختلف در افغانستان فعالیت داشته باشند و بارها مرز های افغانستان توسط پاکستانی ها مورد هدف قرار بگیرند و بارها مورد تجاوز قرار می گیرد و خیلی از اتفاق هایی است که در داخل خاک افغانستان می افتد و در مقابل هیچ کدام اینها آمریکایی‌ ها احساس مسولیت نمی نماید.

 

صادقی زاده نیلی افزود: امریکا خود را نسبت به افغانستان پاسخگو نمی داند و این برای ما خیلی مهم بوده که زمانی ما پیمان را امضا نماییم چه نفعی برای مردم افغانستان خواهد داشت و بلاخره ارزیابی ما این بود که کدام فایده را برای این مردم ندارد و بلاخره ایستاده شدیم و مخالفت خود را اعلام نمودیم و تنها پیمانی که مراحل قانونی خودش را سپری ننمود این پیمان بود.

 

وی افزود: در همان زمان بود که یک پیمانی نیز با جمهوری اسلامی به امضا رسید که آن پیمان به شورای ملی نیامد که در اینجا ما اعتراض نمودیم که دوگانه نباید برخورد صورت بگیرد و باید به شورای ملی بیاید و هر کدام از ماده هایش باید خوانده شود.

 

نماینده سابق پارلمان افغانستان در پاسخ به اینکه چنانچه مشخص است که این پیمان به ضرر مردم افغانستان بوده و آیا امکان این وجود دارد که یک پیمان دوم بین دولت افغانستان و آمریکا بسته شود و اگرهم نمی شود با توجه به اذهان عمومی امریکایی ها حضورش را برای فعلا چگونه توجیه می شود؟ گفت: بازنگری به این پیمان دو راه دارد یکی اینکه در خود این پیمان پیش بینی شده که دو کشوری که با هم پیمان می بندد اگر بخواهد پیمان را لغو نماید باید یک سال قبلش خبر نماید طرف را تا در این مدت زمینه لغو این یا تعدیل این فراهم شود.

 

وی ادامه داد: راه دوم افکار عمومی است که شاید عامه مردم ایستاد شده و بگویند که ما دیگر نه خود آمریکا را می خواهیم و نه پیمانش را و آن‌چیزی که دیده شد زمانی که این پیمان به امضا رسید در آن دوره وضعیت به گونه‌ای بود که افکار عامه مردم به این بود که مردم احساس می نمود که این پیمان به نفع ما می باشد ولی حالا اکثریت عامه مردم افغانستان به این نتیجه رسیده‌اند که این پیمان به ضرر بوده و هیج نفعی برای افغانستان نداشته است و آن‌چیزی را که آمریکایی ها تعهد نموده بود به آن عمل ننموده است.

 

راه مقابله با دشمن از راه دانایی ، فرهنگ و از راه مبارزه نرم است.

صادقی زاده نیلی در پاسخ به این سوال که با توجه به اهداف مخرب دشمن چه راهکارهایی وجود دارد که ما در مقابل این اهداف مقابله نماییم؟ گفت: در جامعه هرچه داناتر باشیم تکلیف نیز بیشتر می شود، نادان فقط تکلیف خودش را دارد و اشخاصی که ادعای دانایی دارند باید بار دیگران را نیز بکشد.

 

وی افزود: خواهش ما از بزرگوارانی که در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند، خصوصا علمایی که در قم می باشد این است که بیایند در افغانستان تکلیف خود را در کشور انجام بدهند.

 

نماینده سابق پارلمان افغانستان گفت: راه های زیادی برای مقابله با نقشه های دشمن وجود دارد،‌ اولین راهکار بیدار ساختن مردم افغانستان است، و باید اخوت و برادری بین مردم تشیع و تسنن افغانستان به وجود بیاید، زیرا که دشمن در افغانستان می خواهد اسلام، دین و مذهب را بدنام نماید و ما باید در مقابل اینها ایستادگی نماییم و به وظایف خود عمل کنیم. من فکر می‌کنم، راه مقابله با دشمن از راه دانایی، فرهنگ و از راه مبارزه نرم است که انتظار داریم قشر تحصیل‌کرده و بیدار ما به این امر توجه کرده و از فرصت ایجاد شده برای تحصیل در کشور استفاده نمایند.