• تاریخ انشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6141
  • 1,248 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

صلاح و فساد جامعه وابسته به صلاح و فساد زنان آن جامعه است

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری٬‌ رییس عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی تبیان٬ در مراسمی تحت عنوان “انقلاب اسلامی و زنان” در کابل گفت: صلاح و فساد جامعه وابسته به صلاح و فساد زنان جامعه است و نقش زنان را در ایجاد یک جامعه سالم و پر رونق٬ مترقی و با رفاه و […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری٬‌ رییس عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی تبیان٬ در مراسمی تحت عنوان “انقلاب اسلامی و زنان” در کابل گفت: صلاح و فساد جامعه وابسته به صلاح و فساد زنان جامعه است و نقش زنان را در ایجاد یک جامعه سالم و پر رونق٬ مترقی و با رفاه و فضای مناسب زندگی مؤثر عنوان نمود.

به گزارش خبرگزاری آوا، این مراسم با حضور صدها زن و مرد،از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی به هدف یاد بود از ۲۲دلو(بهمن)٬ سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در کابل برگزار شد.

 

 

در این مراسم حجت السلام و مسلمین سیدعیسی حسینی مزاری٬ به بیان ارزشهای حضور زنان در عرصه های مختلف و به خصوص نقش آنان در جامعه سالم و نیز نقش این قشر در انقلاب اسلام ایران و حضور آنان در عرصه های مختلف سیاسی٬‌ اجتماعی٬‌ فرهنگی و هنری پرداخت و حضور زنان را در تمامی عرصه ها و حتی جنگها و جبهه ها مؤثر توصیف کرد.

وی گفت: هر چند جهاد بر زنان فرض نیست و از آنان برداشته شده٬‌ اما زنان نه تنها در تمامی صحنه های زندگی بشر حضور داشته بلکه حتی در جنگها نیز در برهه هایی از زمان لازم و بسیار تاثیر گزار بوده است.

وی همچنین به جایگاه زن در اسلام اشاره کرد و گفت: در هیچ دینی و آینی به اندازه اسلام٬‌ به زن مقام و مرتبت و منزلت عطا نشده و دین اسلام تنها دینی است که بیشترین مقام و منزلت و جایگاه والا را به این قشر اختصاص داده است و دین اسلام در حدود ۱۴۰۰ سال قبل به زنان جایگاهی والا و حقوق بزرگ عنایت کرده و حق رای و حق انتخاب که در بیشتر جوامع و به خصوص در جوامع غربی تا مدتی نه چندان دور از آن برخوردار نبوده، عطا کرده بود.

 

حجت الاسلام والمسلمین مزاری٬ به فرموده هایی از خداوند بزرگ، ائمه معصومین(ع)، بزرگان دینی و پیشوایان مذهبی مان در مورد گرامی داشت زنان و ارزش آنان نیز اشاره کرد و گفت: وقتی خداوند بزرگ به پیامبرش فرمان داد اگر زنان با اوبیعت کند اونیزبا زنان بیعت کند، نشان دهنده امر مهم حضور زنان در عرصه انتخاب و حق رای و حق حضور در عرصه های سیاسی است و حضرت زهرا (س) نیز به عنوان یکی از بهترین نمونه ها و الگوهای زنان در تاریخ٬ در صحنه های مختلف سیاسی در کنار حضرت پیامبر(ص) بودند و در صفحات مختلف زندگی سیاسی حضرت محمد (ص) نقش داشتند.

 

او افزود: حضرت پیامبر اسلام(ص)٬ زن را به ریحانه یا گل منزل و خانه تشبیح کرده و هرگونه کارهای شاقه و پر زحمت را از آنان برداشته است و حضرت علی (ع) نیز به مراقبت زن در خانه تاکید کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری گت:‌ این در حالی است که زن در غرب به عنوان یک متاع و کالا مورد استفاده قرار گرفته و برای درآمدزایی و درآوردن پول مورد سوء استفاده های متعدد است.

 

وی بیان داشت: زن در ایران قبل از انقلاب اسلامی نیز چنین بود و زنان٬ زنان کاباره ای بودند٬ اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) هویت اسلامی زن احیا گردید و به سمت مقام و منزلتی هدایت شد که اسلام به او عطاکرده است و درکل تمام حقوق و وجایب دینی زنان در این کشور تامین شده و امروزه شاهد حضور زنان در عرصه های مختلف سیاسی٬ فرهنگی٬ اجتماعی و هنری زنان هستیم و تا سطح وزارتخانه ها و سطوح بسیاری بالای حکومتی زنان حضور پر رنگ دارند.

 

آقای مزاری٬ در ادامه به وضعیت زنان در جامعه افغانستان پرداخت و از علما٬‌ دانشمندان، روحانیون٬ بزرگان و مردم خواست تا هوشیارانه با مسایل برخورد کنند و تلاش کنند تا توطئه های بیگانگان در قبال زنان مسلمان افغانستان را خنثی سازند.

او گفت٬ امروز در افغانستان تلاش بسیار جدی وجود دارد تا ارزشهای والای انسانی را از زنان افغانستان بگیرند وبه جای آن ارزشهای غلط غربی را جایگزین کنند و این تلاشها از گذشته و به خصوص از سال ۱۳۸۰ به این سو بیشتر شاهد آن بوده ایم.

 

وی تصریح کرد: اگر ما در افغانستان٬‌ تمامیت ارزی٬‌ سربلندی٬ امنیت٬ رفاه و منزلت و ترقی می خواهیم باید زنان جامعه ی خود را دریابیم و به تاسی از ارشادات حضرت امام خمینی (ره) و فرمایشات خلف صاحلش حضرت امام خامنه ای حفظ الله تعالی٬ باید برای زنان جامعه خود برنامه داشته باشیم، چه اینکه صلاح و فساد جامعه به صلاح و فساد زنان وابسته است.

 

قبل از ایشان، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد گوهری، یک تن از مسؤلین دفترمرکزی مرکزتبیان در کابل به وضعیت زنان بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و عنوان کرد: انقلاب اسلامی، زمینه رشد و ارتقای زن مسلمان را فراهم کرد و حقوق اساسی وی را به قشر زن معرفی نمود و آن را از جایگاهی برخوردار کرد که اسلام آن جایگاه را برای زن در نظر گرفته است.

 

وی سپس به وضعیت زن در افغانستان اشاره کرد و از وجود توطئه های خارجی ها علیه زن مسلمان انتقاد کرد و از نبود برنامه ای مشخص برای حمایت از فعالیت های مثبت زنان در جامعه اظهار نگرانی نمود.

 

آقایگوهری از بی توجهی علما به وضعیت زنان انتقاد نمود و از آنان خواست ازین پس به وظایف اسلامی خود در قبال زن مسلمان، بیش از پیش توجه کند.

 

همچنین حجت الاسلام والمسلمین غلام سخی مصباح رییس مدرسه قائم آل محمد (عج) نیز که از دیگر سخنرانان این مجلس بود٬ بر حمایت از انقلاب اسلامی ایران تاکید کرد و گفت٬: انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) انفجار نورد بود و این انفجارنور را باید حمایت کرد.

 

وی گفت٬‌ حضور زنان در برنامه های سیاسی حوزات علمیه، دانشگاهها و مکاتب و … در تحریم بود که بعد از انقلاب اسلامی٬ این تحریمها از میان رفت و زنان حضور گسترده دارند.

او تصریح کرد:‌ ارزشهایی که امروز در جامعه اسلامی وجود دارد مرهون زحمات و برنامه های امام خمینی(ره) است و آزادی محراب و منبر و نماز جماعت و برنامه های دینی همه از حمات اوست.

وی در پایان، پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) را به ملت ایران و مردم افغانستان تبریک گفت.

از طرفی هم خانم سلطانی، عضو کمیته فرهنگی لیسه عترت نیز که در این همایش صحبت می کرد گفت: زنان از دیدگاه اسلام دارای حقوقی است که در هیچ ادیان دیگر به این اندازه توجه نشده است.

 

به گفته این عنصر فرهنگی در دین اسلام، زنان حقوقی دارند که اگر زنان غربی متوجه آن شوند حیرت زده خواهند شد.

به گفته او، تاریخ اسلام مملو است از فداکاری های زنان درعرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی از صدر اسلام تا کنون بوده و زنان پا به پای مردان در تحولات و رویدادهای بزرگ اجتماعی و سیاسی شریک بوده اند.

وی حضور زنان را در جوامع اسلامی، در طول تاریخ سرنوشت ساز عنوان کرد و گفت: در تمام انقلاب های بزرگ جهان، زنان شرکت داشته و نقش تعیین کننده را بازی کرده اند.

 

به گفته او، اسلام از دو جهت عمده، به پیشرفت و ترقی دست پیدا کرد، یکی شمشیرعلی(ع) و دیگر ثروت حضرت خدیجه که درشرایط حساس دنیای اسلام، تمام داشته های خود را در راه دین فدا کرد.

به گفته خانم سلطانی، در ادامه فداکاری های خدیجه کبری دختر بزرگوارش حضرت فاطمه زهرا(س) درتمام شرایط و فراز و نشیبهای زندگی حضرت امام علی (ع) را به عنوان یک سرباز فدا کار یاری رساند و از اهداف و آرمان آن حضرت حمایت کرد.

او گفت: پس از واقعه عاشورا نیز می بینیم که حضرت زینب (س) صحنه های سرد مبارزاتی را رهبری می کند و پیام خون شهدای کربلا را به جهانیان رسانده، اهداف و آرمان برادرش را روشن می کند و از این طریق حدمت بزرگی به اسلام و مسلمین می کند.

 

همچنین به گفته این فعال فرهنگی، نقش زنان در انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بسایر بارز و آشکار است.

این مراسم با دعا و صلوات به روح مقدس امام خمینی (ره) و گرامی داشت یاد و خاطره۲۲دلو( بهمن) و پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خمینی (ره) ختم شد.