• تاریخ انشار: ۱ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27845
  • 463 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

صلح افغانستان باید مطابق دستورات قرآن باشد

قرآن ۳۷ بار صلح را با الفاظ و عبارات مختلف ذکر کرده است. صلح نیز باید مطابق دستورات قرآن باشد تا به آن جامه عمل پوشانده شود.   ﮔﻔﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ خبرگزاری صدای افغان با موضوع “ﻣﺒﺎﻧﯽ ﺻﻠﺢ ﺍﺯ ﺩﯾﺪﮔﺎﻩ ﺍﺳﻼﻡ” با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه صبح امروز جمعه در سالن اجتماعات […]

قرآن ۳۷ بار صلح را با الفاظ و عبارات مختلف ذکر کرده است. صلح نیز باید مطابق دستورات قرآن باشد تا به آن جامه عمل پوشانده شود.

 

ﮔﻔﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ خبرگزاری صدای افغان با موضوع “ﻣﺒﺎﻧﯽ ﺻﻠﺢ ﺍﺯ ﺩﯾﺪﮔﺎﻩ ﺍﺳﻼﻡ” با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه صبح امروز جمعه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

«ﻣﻔﻬﻮﻡ ﻭ ﭼﯿﺴﺘﯽ ﺻﻠﺢ، ﻣﺒﺎﻧﯽ ﺻﻠﺢ ﺩﺭ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﺳﻨﺖ» و «ﺻﻠﺢ ﻭ ﺳﺎﺯﺵ ﺑﺎ ﭼﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ و ﺻﻠﺢ ﺑﺎ ﻣﺨﺎﻟﻔﯿﻦ ﺩﻭﻟﺖ ﺍﻣﮑﺎن ﯾﺎ ﺍﻣﺘﻨﺎﻉ» سرفصل های این گفتمان را تشکیل می داد که توسط کارشناسان و اشتراک کنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

سید یاسین سجادی آگاه مسائل دینی و کارشناس این گفتمان با اشاره به “مفهوم و چیستی صلح” گفت که صلح را باید از تاریخ بدانیم که صلح از چه زمانی به وجود آمده در حالی که می توان به صلح “حدیبیه” پیمانی که حضرت محمد(ص) و پیروان وی از مدینه با بت‌پرستان قریش بستند. این پیمان در سال ۶۲۸ پس از میلاد برابر با ذوالقعده ۶ هجری بسته شد.

 

وی نیز با اشاره به صلح امام حسن (ع) با معاویه گفت که امام روی پنج ماده با معاویه صلح کرده بود که در تاریخ به آن اشاره گردیده است.

 

این عالم دینی مفهوم و چیستی صلح را متارکه از تشدید ناهنجاری از میان مردم عنوان کرد و افزود که بعضی دانشمندان صلح را به مثبت، منفی، عمار صلح، یا دیموکران خوانده است.

 

وی گفت: قرآن نیز فرموده است”وَإِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما فَإِنْ بَغَتْ إِحْداهُما عَلَى الْأُخْرى فَقاتِلُوا الَّتِی تَبْغِی حَتّى تَفِیءَ إِلى أَمْرِ اللّهِ فَإِنْ فاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما بِالْعَدْلِ وَ أَقْسِطُوا إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ، هر گاه دو گروه از مؤمنان با هم به نزاع و جنگ پردازند، آنها را آشتى دهید; و اگر یکى از آن دو بر دیگرى تجاوز کند، با گروه متجاوز پیکار کنید تا به فرمان خدا باز گردند; و هر گاه بازگشت (و زمینه صلح فراهم شد)، در میان آن دو به عدالت صلح برقرار سازید; و عدالت پیشه کنید که خداوند عدالت پیشه گان را دوست مى دارد(حجرات آیه ۹)”

 

سجادی با اشاره به ” ﻣﺒﺎﻧﯽ ﺻﻠﺢ ﺩﺭ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﺳﻨﺖ ” آیه فوق را خواند و افزود که قرآن نیز روی صلح تاکید دارد و شیوه صلح را در آیه بالا اشاره کرده است.

 

او همچنان با تلاوت آیه ۱۰ سوره حجرات(إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَ اتَّقُوا اللّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ، مؤمنان برادر یکدیگرند; پس دو برادر خود را صلح و آشتى دهید و تقواى الهى پیشه کنید، باشد که مشمول رحمت او شوید) گفت که قرآن تمام مسلمانان را برادر خوانده است و به صلح میان آنان تاکید کرده است.

 

این در حالیست که ۳۷ بار کلمه صلح با الفاظ و عبارات مختلف در قرآن ذکر گردیده است.

 

این عالم دین هدف قرآن در این آیه را فشار آوردن بالای کسانی که صلح را نمی خواهند تا آنان به صلح راضی گردد، عنوان کرد.

 

سجادی خاطر نشان کرد که تمام بشر خواهان صلح هستند و در ۱۷ دعای پیامبر اسلام در ماه رمضان، به صلح و امنیت از خداوند خواسته شده است.

 

وی تاکید کرد که در صلح باید دین در محور قرار داده شود و مطابق اسلام صلح صورت گیرد.

 

این عالم دین در تشریح سرفصل”ﺻﻠﺢ ﻭ ﺳﺎﺯﺵ ﺑﺎ ﭼﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ” گفت که صلح و سازش با جانب مخالف دولت و حکومت مورد بحث است و باید این صلح هیچ گاهی با خشونت همراه نبوده بلکه از راه مسالمت آمیز گفتگو صورت گیرد.

 

به گفته او در صلح باید تقاضاهای جانب مقابل در نظر گرفته شود و در قبال به دست آوردن چیزی باید داشته ی دیگر را از دست دهیم.

 

این آگاه مسائل دینی هم چنین گفت که باید با مخالفین دولت صلح شود تا جامعه از مشکلات و درگیری ها نجات یابد.

 

وی با اشاره به صلح افغانستان خطاب به حکومت گفت که باید در قسمت صلح به خواسته های مشروع مخالفین پاسخ مثبت داده شود تا این صلح در کشور جامه عمل بپوشد.