• تاریخ انشار: ۲۹ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31469
  • 57 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

طالبان باید دیپلماسی بلد باشند و فریب امریکایی‌ها را نخورند/ زنان باید برای بدست آوردن جایگاه خود، حضور فعال داشته باشند

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا)، با حضور در کنفرانس خبری «افغانستان و بحران کشنده کنونی»، ضمن تشریح اوضاع جاری در کشور، پاسخ‌گوی خبرنگاران رسانه‌های حاضر در جلسه نیز بود.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ مشهد: حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) طی سخنانی در کنفرانس خبری «افغانستان و بحران کشنده کنونی»، در خصوص مسائل مختلف مربوط به اوضاع جاری درکشور و امور مهاجرین، به سوالات مطرح شده از سوی شماری از خبرنگاران حاضر در نشست پاسخ گفت.

در ابتدا، حسینی مزاری در پاسخ به خانم اقبال، خبرنگار خبرگزاری اعتماد  مبنی بر اینکه سرمایه‌گذاران افغانستانی در ایران با چه مشکلاتی مواجه هستند. اظهار داشت: ما سال‌ها است که پیگیری کردیم، ولی تاهنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم؛ وجود مشکلات متاسفانه باعث شده است که تعدادی از سرمایه‌گذاران ما ایران را ترک کنند و بروند به سایر کشورها و مهاجرینی که در ایران حضور داشتند نیز کسب و کارشان را بستند و از ایران مجدداً مهاجرت کردند و از ایران خارج شدند.

کسانی هم که در داخل افغانستان هستند و می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، مشکل انتقال ارز دارند و بعد وقتی که ارز به ایران منتقل می‌شود، بانک‌های ایران به میزان ۴۲۰۰ تومانی آنها را می‌پذیرند و با یکسری از مشکلات دیگر که باعث می‌شوند سرمایه‌گذاران تشویق نشوند. اما سرمایه‌گذاران افغانستانی که در داخل ایران حضور دارند، باید به صورت ارز سرمایه‌گذاری کنند که برای تامین و تبدیل ارز نیز مشکلات دارند. متاسفانه مشکلات مختلفی وجود دارد و این مشکلات با قوت خود همچنان در سر راه سرمایه‌گذاران باقی است و امیدواریم که این مشکلات حل و برطرف شود.

در ادامه این برنامه احمدی، خبرنگار تلویزیون تمدن افغانستان در رابطه با حاکمیت جدید در کشور خطاب به حسینی مزاری ابراز داشت: در صورت عدم به رسمیت شناختن طالبان از سوی جامعه جهانی، شما چه راه کاری برای به وجود آمدن یک دولت فراگیر و متشکل از تمام اقوام و اقشار جامعه دارید؟

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، در این خصوص گفت: قطعاً اگر حاکمیت و یا دولت طالبان به رسمیت شناخته نشود، مردم افغانستان با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد.

یکی از محورهایی که در مورد عدم به رسمیت شناختن طالبان مؤثر است، خود امریکایی‌ها هستند. عامل اوضاع خراب افغانستان امریکایی‌ها هستند. آنها بیست سال در افغانستان خیانت و جنایت کردند و مهره‌های خود را آوردند و کار کردند و به همین دلیل ما اکنون چنین شرایطی را داریم. آنها با بازی دوگانه، زمینه سقوط دولت افغانستان را آماده ساختند و حالا هم در پشت ایجاد مشکلات گوناگون و امنیتی قرار دارند.

وی تصریح کرد؛ من امیدوارم که طالبان بتوانند شرایطی را به وجود بیاورند که باعث به رسمیت شناختن آنها شود؛ آنها باید هوشیاری به خرج بدهند و  لابی‌گری و دیپلماسی را بلد باشند که دیگر فریب بازی‌های امریکا را نخورند و به دام سیاست‌های امریکا گرفتار نشوند و مسیری را انتخاب کنند که جمهوری اسلامی ایران انتخاب کرده است.

رئیس‌ خبرگزاری صدای افغان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راه‌های به رسمیت شناختن طالبان، تشکیل حکومت همه‌شمول از تمام اقوام و اقشار مردم افغانستان و استفاده از نخبگان سیاسی همه اقوام است و به رسمیت شناختن مذاهب که در افعانستان است و مذهب حنفی و جعفری دو مذهبی هستند که در دولت‌های قبل نیز به رسمیت شناخته شده بودند. اگر روسیه، چین و کشورهای همسایه طالبان را به رسمیت بشناسند، بقیه کشورها نیز به مرور زمان آنها را به رسمیت خواهند شناخت.

این کارشناس مسائل افغانستان در ادامه سخنانش گفت: اگر طالبان در پی انحصارطلبی و حکومت تک قومی باشند، با چنین رویکردی راه به جایی نخواهند برد.

حسینی مزاری در پاسخ به پرسش اسدزاده، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با این مضمون که خطرات پیرامون اهل تشیع پس از حضور تروریست‌های داعش در سمت شمال افغانستان، در میان ازبک‌ها و همینطور فعالیت مدارس سلفی در هرات، ابراز داشت: حضور گروه تروریستی داعش در اواخر حکومت کرزی مطرح بود و در زمان اشرف غنی جدی‌تر شد. این گروهک در مناطق مختلفی مثل ننگرهار، فاریاب و هلمند حضور داشتند، اما در شرایط کنونی بحث داعش جدی‌تر شده و طبق گزارشات رسانه‌های مختلف و محافل مردم،  متأسفانه ترکیه در انتقال تروریست‌ها از عراق به افغانستان دخیل است.

همینطور امریکایی‌ها با همکاران‌شان نیز سعی دارند که داعش را در شمال و جنوب غرب افغانستان فعال کنند و البته برخورد طالبان در تقابل با آنها خیلی جدی است و آنها گفته‌اند که داعشی‌ها نباید زندانی شوند و به محض دستگیری فوراً باید کشته شوند.

در مدت چهل روز که من در کابل بودم در حدود ششصد تن از اعضای داعش از نقاط مختلف کابل دستگیر شدند و طالبان سعی دارند که برخورد جدی با آنها صورت بگیرد. برخلاف اینکه در بیرون گفته می‌شو در میان طالبان و داعشی‌ها هماهنگی وجود دارد، نخیر بر عکس هیچ هماهنگی وجود ندارد و در تضاد و تقابل همدیگر قرار دارند.

آقای حسینی مزاری در پاسخ به بخش دوم سوال اسدزاده و فعالیت مدارس سلفی در هرات گفت: مدارس سلفی‌ها در هرات قبل از حضور طالبان نیز وجود داشته و تازگی ندارد؛ مدارس سلفی‌ها در شهرهای مختلف وجود دارند؛ در بلخ و قندوز نیز مدارس وجود دارد، تحت عنوان مدارس آموزش قرآن برای نوجوانان. این مدارس از بیست و پنج سال قبل وجود داشته و دارد و متاسفانه این نوجوانان و جوانان مورد سوءاستفاده گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند.

اما طالبان اینها را با همکاری مردم محدود ساخته و برخورد با آنها خیلی جدی است و سعی بر این است که با کمک و همکاری عالمان و شخصیت‌های برجسته‌ا‌ی مثل مولوی سید احمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی هرات که در گذشته نیز فعالیت‌هایی در این زمینه داشته‌اند و خواهند داشت، ان‌شاءالله از چنین مشکلاتی عبور خواهیم کرد.

رئیس عمومی مرکز تبیان در ادامه گفت: در ابتدا تسلط طالبان بر کشور، آنها اسلحه‌های محافظ مساجد شیعیان را جمع‌آوری کردند، اما بعد از چند واقعه دلخراش تروریستی علیه مساجد شیعیان، طالبان دوباره اسلحه‌های مساجد شیعه را برگرداندند تا خود آنها نیز در امنیت مساجد خود با همکاری طالبان سهم بگیرند.

همچنین خانم سادات معصومی، از خبرگزاری صدای افغان در ادامه این جلسه خطاب به حسینی مزاری اظهار داشت: با توجه به حاکمیت طالبان، خانم‌ها از چه جایگاهی برخوردار خواهند بود؟

حسینی مزاری در این خصوص تصریح کرد: جایگاه زن در دست‌های خود زن‌ها است؛ اگر واقعاً خانم‌ها به صورت فعال در صحنه حضور پیدا کنند، هیچ کسی جلودار آنها نیست. شما الان در کابل ببینید که خانم‌ها تظاهرات می‌کنند و اعتراضات خود را به گوش مسئولین می‌رسانند.

حالا شاید خود طالبان از نظر فقهی یکسری محدودیت‌ها را در نظر داشته باشند، البته بنده هم در  قسمت اعظم دیدگاه طالبان هم‌نظر و موافق هستم، چون آزادی زن که در گذشته مطرح بود، آزادی زن نبود؛ بلکه داشتند زن را خراب و شخصیت او را تخریب می‌کردند و تصمیم استکبار هم برای اینکه جامعه ما را به لجن بکشند، این بود که زنان جامعه ما را به لجن بکشند و تخریب و تضعیف بکنند که الحمدالله آن بستر جمع شد. ما در گذشته هم مخالف دیدگاه آنها بودیم و از طرق مختلف در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها تاکید داشتیم که احکام اسلام برای خانم‌ها در نظر گرفته شود.

وی در ادامه سخنانش گفت: اگر در افغانستان احکام اسلام در مورد خانم‌ها رعایت و عملی شود، خانم‌ها از جایگاه بلند و شایسته‌ای برخوردار خواهند شد. البته دیدگاه طالبان نسبت به زن کامل نیست و نباید در مورد حضور زن در اجتماع محدودیت ایجاد کنند. ما نباید ظرفیت خانم‌ها را نادیده بگیریم و باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خانم‌ها استفاده معقول شود. نباید نگاه ما نسبت به آنها نگاه درجه دو باشد؛ زن در بسیاری از مقاطع و مراحل بالاتر از مرد اهمیت دارد و بالاتر از او تاریخ‌ساز است. ما در گذشته هم چنین دیدگاهی را داشتیم و حالا هم داریم.

رئیس خبرگزاری آوا علاوه نمود: خود خانم‌ها باید در رابطه با کسب حقوق خود وارد صحنه شوند و فعالیت کنند و آقایان هم در این رابطه کار بکنند و دیدگاه طالبان را در این امر تغییر و جهت بدهند و این کار شدنی است و ما هم سعی داریم تا نگاه ما نسبت به زن، نگاه اسلامی باشد و این نگاه باید عملی شود.