• تاریخ انشار: ۲۵ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18558
  • 807 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘طالبان و داعش دست‌پرورده‌ امریکا هستند’

  به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، از سالروز بعثت پیامبر خاتم، حضرت محمد مصطفی(ص) در سالن تجمعات دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با برگزاری گفتمانی با حضور علما، دانشجویان و اقشار مختلف مردم تجلیل شد.   در گفتمان کارشناسان در مورد علل مبعوث شدن پیامبران و گسترش قلمرو اسلام در مدت […]

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، از سالروز بعثت پیامبر خاتم، حضرت محمد مصطفی(ص) در سالن تجمعات دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با برگزاری گفتمانی با حضور علما، دانشجویان و اقشار مختلف مردم تجلیل شد.

 

در گفتمان کارشناسان در مورد علل مبعوث شدن پیامبران و گسترش قلمرو اسلام در مدت زمانی کوتاه صحبت کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید اسدالله بهشتی؛ مسؤول بخش متعلمین و محصلین دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به وضعیت زندگی اعراب در زمان قبل از بعثت پیامبر(ص) گفت: وقتی پیامبر(ص) مبعوث شد، عرب دارای هیچ فرهنگ و تمدنی نبود. با بعثت پیامبر(ص) عرب جاهلی توانست از آن وضعیت رهایی پیدا کند.

 

این فعال فرهنگی همچنین به بررسی اوضاع جاری در جهان اسلام و حملات گروه‌های تروریستی در کشور و کشورهای سوریه و عراق پرداخت.

 

وی به مساله تجاوز  عربستان به یمن نیز اشاره کرد و گفت: کسانی که دستور قتل کودکان و زنان را در کشورهای مختلف می‌دهند، گروهی باطل هستند.

 

او افزود: در کشور ما اردوی ملی در حال دفاع است؛ اما تاکنون خبری منتشر نشده که کودکی از سوی این نظامیان حتی به شکل غیر عمد کشته شود؛ ولی می‌بینیم که در نوار غزه یک بچه‌ کوچک از سوی کماندوهای اسرائیلی مورد آزار و اذیت و حتی هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

 

بهشتی خاطرنشان ساخت که “یک دختر خبرنگار در انگلستان، وقتی که عربستان به یمن حمله کرد، گزارشی از میدان هوایی این کشور تهیه کرده بود. او گفته بود که میدان هوایی انگلستان آن مقدار امکاناتی که باید برای یک میدان هوایی وجود می‌داشت را ندارد و همه را به عربستان منتقل کرده است”. از آن طرف هم می‌بینیم سران عربستان در ماه‌های حرام مردم یمن را مورد هدف قرار دادند و در این راه از بمب‌های خوشه‌ای نیز استفاده کرده‌اند.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی تاکید کرد که این رفتار سران عربستان که خود را سردمداران اسلام می‌دانند هیچ سنخیتی با سیره‌ پیامبر(ص) ندارد. عرب‌ها با استفاده از سلاح‌های امریکایی و انگلیسی شبانه‌روز مردم یمن را بمباران می‌کنند و هدف‌های‌شان نیز زیر ساخت‌های این کشور است.

 

وی به آیاتی از سوره “مسد” اشاره کرد و گفت که در عصر حاضر، مسلمانان باید بدانند و شعار بدهند که بریده باد دست کسانی چون ملک‌ سلمان و هیلاری کلینتون که داعش را ساخته و تجهیز می‌کنند.

 

به گفته‌ بهشتی، امروز کشور عربستان با پول نفت خواسته‌های غرب را فراهم می‌کند. پادشاه عربستان و ترامپ در کنار خانه‌ خدا رقص شمشیر انجام می‌دهند.

 

او بر این باور است که تمام بدبختی‌های مردم افغانستان به دلیل حضور طالبان در این کشور است.

 

وی می‌گوید عربستان و پاکستان دو کشوری هستند که این پدیده را به رسمیت شناخته و از آن حمایت کردند.

 

بهشتی تاکید کرد که چه ذلتی بالاتر از این‌که عربستان در جنگ با یمن و بخاطر ترس از ایران تمام پول نفت خود را در اختیار امریکا قرار می‌دهد؟

 

این فعال فرهنگی با تاکید بر نگاه منصفانه به تحولات اخیر جهان گفت که امریکا با متحدانش ظاهرا برای نجات مردم افغانستان آمده‌اند؛ اما چرا این حس انسان‌دوستی را برای مردم یمن خرج نمی‌کنند؛ مشخص است که امریکا نه به دنبال جنگ واقعی و نه به دنبال صلح واقعی است؛ آنان فقط به دنبال منافع خود شان هستند و بس.

 

او در پایان گفت که منافع آنان ایجاب می‌کند تا در افغانستان به عنوان دوست و در یمن به عنوان دشمن وارد شوند.