• تاریخ انشار: ۱۹ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2873
  • 1,318 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

طنین سراسری روز جهانی قدس/ حضور حماسی مهاجر افغانستانی مقیم مشهد مقدس

همزمان با فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که به دستور تاریخی امام امت حضرت امام خمینی قدس سره الشریف به عنوان روز جهانی قدس، ابراز همبستگی با ملت مظلوم فلسطین و ابراز برائت و انزجار نسبت به اسراییل غاصب نام گذاری شده است، راهپیمایی بزرگ ضد استکباری و ضد صهیونیستی حوالی ساعت ۱۰ صبح […]

همزمان با فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که به دستور تاریخی امام امت حضرت امام خمینی قدس سره الشریف به عنوان روز جهانی قدس، ابراز همبستگی با ملت مظلوم فلسطین و ابراز برائت و انزجار نسبت به اسراییل غاصب نام گذاری شده است، راهپیمایی بزرگ ضد استکباری و ضد صهیونیستی حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز در مشهد مقدس نیز آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) صدها هزار نفر از انصار و مهاجرین ساکن و مقیم مشهد مقدس در این راهپیمایی عظیم شرکت کرده اند.

بربنیاد گزارش ها، امسال حضور وسیع و حماسی مردم انقلابی مشهد مقدس، پرشورتر از سال گذشته است.

اقشار و طیف های گوناگون اجتماعی در یوم الله قدس، به فرمان تاریخی و انقلابی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی قدس سره لبیک گفته اند.

حضور پرشور و حماسی مردم مبارز، انقلابی و همیشه در صحنه مشهد مقدس در این راهپیمایی عظیم مردمی، نشانگر ایمان راسخ و اراده آهنین آنان به براندازی طاغوت زمان و به زیرکشیدن رژیم منحط و جعلی اسراییل جنایتکار است.

گزارش های خبرنگاران ما از محل برپایی راهپیمایی عظیم مشهد، حکایت از حال و هوای انقلابی مردم دارد.

خبرنگاران ما در این راهپیمایی عظیم و شورانگیز، گزارش می دهند که طیف وسیعی از مهاجرین افغانستانی مقیم مشهد مقدس نیز دوشادوش برادران انصار با شعار «ای قدس ما می آییم» در این راهپیمایی بزرگ شرکت کرده اند.

به گزارش آوا، امسال حضور مهاجرین در این راهپیمایی، وسیع تر و پررنگ تر از سال گذشته است و این امر نشان می دهد که روز قدس، یکی از مهم ترین اهداف جهانی خود یعنی وحدت و همبستگی همه اقشار جوامع اسلامی صرف نظر از ملیت و مذهب و تبار و طایفه را تحقق بخشیده است.

سیدمحمد حسین واعظی حسینی؛ رئیس ستاد و مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان در نمایندگی مشهد مقدس در این باره به خبرنگار آوا گفت:«مهاجرین بخش قابل توجهی از حرکت عظیم راهپیمایی روز قدس در مشهد مقدس را تشکیل می دهند.»

 

به عقیده وی، مشارکت چشمگیر مهاجرین، نشان دهنده توجه آنها به «درد مشترک جهان اسلام» و «ضرورت مبارزه هماهنگ و متحدانه در برابر دشمن صهیونیستی و رژیم طاغوتی اسراییل برای آزادی قدس شریف» است.

۷۱swls41eoidrm2hlg81

آقای واعظی همچنین تأکید کرد که حضور پررنگ مهاجرین، نشان دهنده همبستگی، وحدت و همدلی آنها با برادران و خواهران انصار است و انتظار می رود این امر به کاهش فاصله میان این دو طیف و در نتیجه قدرتمندتر شدن جبهه حق در برابر طاغوت منجر شود.

رئیس ستاد و مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان در نمایندگی مشهد مقدس، از حضور پرشور و حماسی جامعه مهاجرین افغانستانی مقیم مشهد مقدس در این راه پیمایی عظیم مردمی، تشکر و قدردانی کرد و گفت که این حضور، یکبار دیگر بر ایمان مکتبی و تعهد انقلابی مهاجران مسلمان و متدین افغانستان تأکید می کند و نشان می دهد که روز جهانی قدس، متعلق به همه مسلمانان است و مردم متدین افغانستان نیز در قبال سرنوشت برادران و خواهران مظلوم فلسطین و ابراز انزجار و خشم نسبت به دشمن کودک کش صهیونیستی، احساس دین و تکلیف می کنند و خود را مطیع و وفادار به آرمان های بلند امام امت می دانند.

آقای واعظی، از روز جهانی قدس به عنوان «محور وحدت امت مسلمه» تعبیر کرد و تاکید نمود که در عصر فراگیری فتنه و نفاق و شرک و ظهور گروه های تکفیری و تروریستی منسوب به اسلام و برساخته صهیونیست ها و استکبار جهانی، نمایش عظیم و یکپارچه راه پیمایی بزرگ روز جهانی قدس، مشت محکمی بر دهان دشمنان و مجسمه های کفر و نفاق و نشانگر همبستگی و همدلی امت مسلمان است.

مدرسی؛ رییس شورای فرهنگی مهاجرین افغانستانی در مشهد مقدس نیز در گفتگو با خبرنگار آوا گفت:«باید به خاطر اسلام در روز جهانی قدس شرکت کنیم.»

وی در ادامه افزود:«باید از فلسطین حمایت کنیم و اسراییل در حال انزوا است.»

آقای مدرسی همچنین بر همبستگی و وحدت امت اسلامی در مقابل جبهه کفر و نفاق تاکید کرد و تکفیر و ترور و تفرقه را مثلث شوم و سیاهی خواند که تهدیدهای اصلی در برابر همه مسلمانان محسوب می شوند.

محمد مرتب؛ عضو ستاد مردمی مهاجرین مقیم مشهد به هدف برگزاری روز قدس نیز گفت که حضور در راهپیمایی یوم الله قدس، وظیفه هر مسلمان است.

وی افزود که با توجه به وضعیتی که مسلمانان اکنون با آن درگیر اند مشارکت در این حرکت عظیم الهی- انسانی، به بیداری و بلوغ امت نسبت به سرنوشت جمعی مسلمانان منجر خواهد شد.

مهدی حبیبی؛ دیگر شرکت کننده مهاجر در راه پیمایی مشهد مقدس و از اعضای ستاد مردمی برگزار کننده این راه پیمایی هم گفت که او به عنوان یک جوان مسلمان، خود را در قبال سرنوشت برادران و خواهران خود نه تنها در فلسطین؛ بلکه در یمن، عراق، سوریه، افغانستان و سراسر جهان، مسؤول می داند.

وی افزود که با شرکت در راه پیمایی روز جهانی قدس، صدق و تعهد خود نسبت به این آرمان را به نمایش می گذارد.

حجت الاسلام سید حیدر حسینی؛ دیگر عضو جامعه مهاجر شرکت کننده در راه پیمایی روز قدس در مشهد مقدس هم به خبرنگار آوا گفت که روز قدس، جهانی و متعلق به همه مسلمانان و چه بسا همه انسان های آزاده جهان است تا در قبال بزرگترین تراژدی دوران معاصر، احساس تکلیف کنند و در مقابل عوامل سلطه و غصب سرزمین های فلسطینی و حریم مقدس قدس شریف، آگاهانه و مسؤولانه موضع بگیرند و ابراز خشم و انزجار کنند.

او شرکت در راه پیمایی روز جهانی قدس را مرهمی بر زخم های خونین قدس و ساکنان این حریم مقدس خواند و گفت که دشمن صهیونیستی با تماشای این حماسه فراگیر جهانی، بیشتر از پیش احساس ضعف و ذلت و حقارت و انزوا می کند و به شدت تحقیر می شود.

آقای شجاعی؛ دیگر افغان مهاجر مقیم مشهد مقدس و از شرکت کنندگان در راه پیمایی بزرگ روز قدس، این روز را روز وحدت و اقتدار مسلمین در برابر توطئه ها و تهدیدهای دشمن صهیونیستی خواند و تاکید کرد:«ما مردم افغانستان، شاید بیشتر از هر ملت دیگری می دانیم که مصایب مردم فلسطین چقدر عمیق و جانکاه است؛ زیرا درد ما مشترک است.»

این عضو ستاد مردمی برگزار کننده راه پیمایی در توضیح مطلب فوق افزود:«ما نیز مانند ملت فلسطین، سال ها شاهد غصب و غارت و اشغال و تجاوز و آدمکشی و دست درازی قدرت های اشغالگر خارجی بوده ایم و به همین منظور، شرکت در روز جهانی قدس، یک پیام همگانی و مشترک دارد و آن اینکه رمز رهایی ملت های تحت ستم مسلمان، در وحدت و یکپارچگی آنها نهفته است.»

سیدمحسن موسوی؛ عضو ستاد مردمی مهاجرین برگزارکننده راه پیمایی روز قدس در مشهد مقدس و از شرکت کنندگان در این راه پیمایی نیز به خبرنگار آوا گفت:«وقتی این حضور پرشور را می بینم ایمانم نسبت به شکست ناپذیری جبهه حق و فروپاشی و شکست قریب الوقوع جبهه باطل، محکم تر می شود و احساس می کنم که نه ملت مظلوم افغانستان و نه مردم مظلوم فلسطین، هیچکدام تنها نیستند؛ زیرا نیرویی به وسعت جهان اسلام و ملت های بیدار مسلمان، پشت سر ما و در برابر جبهه کفر و نفاق ایستاده است.»

حضور پررنگ و چشمگیر زنان مهاجر مقیم مشهد مقدس نیز از دیگر جنبه های جذاب این راه پیمایی بود و به این ترتیب، زنان و مردان مهاجر با زبان روزه، در گرمای شدید روزهای تابستان و در حالی که شب قدر را نیز احیا کرده بودند، با شوق و شور و علاقه وافری به هدف عمل به فراخوان تاریخی امام خمینی و اعلام برائت و انزجار نسبت به دشمن صهیونیستی به خیابان ها آمدند و بر ضد صهیونیزم، استکبار، کفر و نفاق شعار دادند.

لازم به ذکر است که امسال نیز مانند سال های گذشته، مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان در نمایندگی مشهد مقدس و ستاد ویژه برگزاری روز جهانی قدس این مرکز، در سازمان دهی جامعه مهاجر و اطلاع رسانی در این خصوص، نقش مهمی ایفا کرده است.

مرکز تبیان که از سال ۱۳۷۰ خورشیدی تأسیس شده، همه ساله در این مراسم بزرگ جهانی، شرکت می کند.