• تاریخ انشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 27558
  • 257 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

طی ۱۸ سال گذشته کمترین توجه به حقوق اطفال کشور صورت گرفته است

n00192924-b

کارشناسان و آگاهان امور بر این باورند که طی ۱۸ سال گذشته، بیشترین کمک های جهانی برای اطفال افغانستان صورت گرفته، اما به دلیل عدم مدیریت درست و سوء استفاده و حیف و میل شدن این سرمایه های هنگفت، کمتر توجهی به وضعیت اطفال کشور صورت گرفته است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با […]

کارشناسان و آگاهان امور بر این باورند که طی ۱۸ سال گذشته، بیشترین کمک های جهانی برای اطفال افغانستان صورت گرفته، اما به دلیل عدم مدیریت درست و سوء استفاده و حیف و میل شدن این سرمایه های هنگفت، کمتر توجهی به وضعیت اطفال کشور صورت گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با حضور جمعی از دانشجویان و کارشناسان امور رسانه، قانون، صحت و اجتماع در دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات، گفتمان دانشجویی تحت عنوان ” تعهدات جامعه جهانی در قبال کودکان افغانستانی” به مناسبت روز جهانی کودک برگزار گردید.

 

در این نشست، سکینه مبارز؛ دانشجوی رشته ادبیات دانشگاه هرات، اطفال را آسیب پذیرترین قشر جامعه دانسته گفت: در جامعه ای که ساختار حمایوی آن فرو ریخته باشد اطفال بیشترین آسیب را تحمل می کنند.

 

وی، وضعیت کودکان افغانستان را بحرانی و وخیم توصیف نموده ناامنی، فقر و بیکاری، نداشتن سرپرست، خشونت ها، عدم تغذیه درست و کمبود امکانات صحی و رهایشی را از جمله مشکلاتی عنوان نمود که اطفال افغانستان با آن دست و پنجه نرم می کنند که آینده آنها را با خطر مواجه ساخته است.

 

بانو مبارز، با انتقاد بر اینکه طی ۱۸ سال گذشته با سرازیر شدن کمک های بسیار زیاد به افغانستان به وضعیت اطفال رسیدگی درست صورت نگرفته، تاکید می کند که سرمایه های مربوط به اطفال افغانستان، توسط افراد بلندرتبه ملی و محلی حیف و میل شده  و درصد کمی از آن برای رشد و ترقی اطفال کشور به مصرف رسیده است.

 

او مسئولین، خانواده و تک تک افراد جامعه را در تحقق حقوق اطفال کشور مسئول دانسته می گوید در صورتی اطفال وطن از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب انتقال خواهند یافت که تمامی اجزا و اعضای کشور در این جهت کوشش و تلاش نمایند تا آیندگان و آینده سازان کشور با دستیابی به حقوق خود آینده روشنی را برای جامعه رقم بزنند.

 

از سوی دیگر، الله داد فروتن؛ دانشجوی روابط عمومی دانشکده خبر دانشگاه هرات، حضور میلیونی معتادین آغشته به مواد مخدر در کشور را برای اطفال امروزی که آینده سازان کشور هستند، بحران آفرین خوانده، آن را یکی از عوامل بی ثباتی اجتماعی در کشور برمی شمرد.

 

اوکه منابع بشری را پایه و اساس هر کشور می داند بر این باور است که باید بر روی حفظ و تربیت درست منابع بشری کشور تمرکز صد درصدی صورت بگیرد، چرا که کشانده شدن افراد بخصوص اطفال به سمت گروه های هراس افگن و قاچاقچی در قدم اول خطر را متوجه افغانستان نموده در قدم بعدی جامعه جهانی را مورد تهدید قرار خواهد داد.

 

آقای فروتن با بیان اینکه افغانستان در حال حاضر در خط اول جنگ با تروریزم جهانی قرار دارد و اولویت خود را به پوسته سازی در برابر دشمن قرار داده و کمتر توجهی در قسمت آشیانه سازی برای اطفال دارد، می گوید با توجه به اینکه تامین امنیت حرف اول در کشور را می زند، بیشترین سرمایه، تمرکز و فعالیت مسئولین به مسئله امنیت اختصاص داده شده و موضوعات دیگر در حاشیه قرار گرفته اند.

 

این دانشجوی روابط عمومی دانشگاه هرات، نقش رسانه های ملی و بین المللی را در جلب و جذب سرمایه های هنگفت برای رسیدگی به وضعیت اطفال کشور مثبت و تاثیر گزار توصیف نمود، اما نبود مدیریت درست را از عوامل بی توجهی و کم کاری در راستای احقاق حقوق کودکان این کشور عنوان می کند.

 

در ادامه این نشست، محمد قاسم قاسمی؛ دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات، از ایجاد کنوانسیون های مختلف از سوی نهادهای حقوق بشری در سطح بین الملل یاد نموده کنوانسیون حقوق طفل را یکی از اقدامات این نهادها در راستای حمایت از اطفال جهان بخصوص کودکان تحت تهدید معرفی نمود.

 

او کمک های جامعه جهانی به اطفال افغانستان را قابل ملاحظه و چشمگیر دانسته می گوید به دلیل نبود مدیریت درست در مصرف این سرمایه ها، بی ثباتی و سو استفاده برخی از افراد و حلقات از فرصت به میان آمده سبب کم اهمیت جلوه نمودن حقوق و جایگاه اطفال در کشور شده و کم تر کاری برای این سرمایه های ملی کشور صورت گرفته است.

 

این دانشجوی حقوق و علوم سیاسی از موجودیت قوانین و پالیسی های کار آمد در کشور یاد نموده عدم رسیدگی درست و عدم تطبیق قوانین از سوی مسئولین و افراد جامعه را دلیل عمده مشکلات کشور دانسته تاکید می کند به این دلایل اطفال در وضعیت حساس و بحرانی قرار گرفته و هر لحظه خطر در کمین آنها می باشد.

 

همچنین، داکتر عارف صمیم؛ دانشجوی دوره ستاژ رشته طب معالجوی، که از نظر رسیدگی صحی به حقوق اطفال کشور در این نشست بحث می نمود، تاکید کرد که طی ۱۸ سال گذشته با ارائه خدمات صحی بسیاری از اطفال کشور از خطر مرگ و امراض لاعلاج نجات یافتند.

 

او طرح واکسیناسیون اطفال کشور در برابر امراض مختلف را از جمله اقدامات و توجهات جامعه جهانی در قبال اطفال افغانستان یاد نموده اما تاکید می کند به دلیل نا امنی ها اطفال مناطق دور دست و نا امن کشور از این نعمت و خدمات به دور بوده و رنج و آسیب زیادی را در این قسمت تحمل کرده اند.

 

داکتر صمیم، از کمبود مراکز تعلیمی و تربیتی اطفال معلول مادرزاد و بازماندگان جنگ در کشور بخصوص ولایت هرات، انتقاد نموده می گوید که در بخش دولتی توجه چندانی به این قشر با استعداد کشور صورت نگرفته و بیشترین اقدامات از سوی نهادهای خصوصی بوده است.

 

در ادامه این گفتمان دانشجویی، به سوالات حاضرین در جلسه از سوی کارشناسان پاسخ ارائه گردید.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>