• تاریخ انشار: ۴ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 28961
  • 374 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

طی ۱۹ سال گذشته زنان افغانستان به حقوق مسلم خود دست نیافته اند

کارشناسان امور در ولایت هرات بر این باورند که طی ۱۹ سال گذشته با وجود مصارف هنگفت در عرصه احیای حقوق زنان، کم تر کاری در این بخش صورت گرفته و نتیجه ای جز افزایش روز افزون آمار خشونت ها علیه زنان در کشور به دنبال نداشته است.   خبرگزاری آوا  ـ هرات: در گفتمان […]

کارشناسان امور در ولایت هرات بر این باورند که طی ۱۹ سال گذشته با وجود مصارف هنگفت در عرصه احیای حقوق زنان، کم تر کاری در این بخش صورت گرفته و نتیجه ای جز افزایش روز افزون آمار خشونت ها علیه زنان در کشور به دنبال نداشته است.

 

خبرگزاری آوا  ـ هرات: در گفتمان دانشجویی که این هفته در دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) با حضور کارشناسان و دانشجویان هرات برگزار گردیده بود، کارشناسان پیرامون موضوع ” اسلام و حضور زن در اجتماع” بحث و گفتگو نموده و آن را در ابعاد مختلف مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 

در این گفتمان، بانو لیلا مهدیار، دانش آموخته حوزه علمیه و پژوهشگر جوان در ولایت هرات زن را به عنوان مهم ترین عضو جامعه انسانی و مظهر تحقق آرمان های بشری معرفی نموده بیان داشت: در طول تاریخ بشر، زنان حامی و پرورش دهنده مردان بزرگ در دنیا بوده طوریکه می توان به عنوان نمونه از خدمات و تاثیرات حضور و فعالیت های زنان بزرگی چون حضرت خدیجه کبری(س)، حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) در شکوفایی و پیشرفت دین مبین اسلام نام برد.

 

به گفته وی، زنان در قبل از اسلام فعالیت و حضور چشمگیری درجامعه نداشتند و تنها در امور خانه داری و به دنیا آوردن فرزند نقش داشتند، اما با ظهور دین مبین اسلام به زنان اجازه و موقعیت حضور و فعالیت در جامعه داده شد که خدمات ارزنده و قابل ملاحظه ای را انجام دادند.

 

بانو مهدیار در ادامه با اشاره به حضور زنان افغانستان قبل و بعد از ظهور نظام دموکراسی در کشور بیان داشت: زنان در دوران نظام طالبانی به مردگان متحرکی مشابه بودند که حق حضور و فعالیت در اجتماع را نداشتند، اما از سال ۲۰۰۱ با آمدن نظام جمهوری اسلامی زنان افغانستان توانستند در اجتماع حضور یابند و طی ۱۹ سال گذشته دست آوردهای چشمگیری درعرصه های مختلف داشتند، اما ترویج و هجوم یک باره فرهنگ غربی با فرهنگ و باورهای اسلامی موجود در کشور سبب ایجاد اصطکاک در جامعه شد و برخی زنان از مسیر درست و ارزشی خود منحرف و پا را فراتر گذاشتند.

 

به باور وی، طی سال های گذشته میلیون ها دالر پول و سرمایه ملی کشور به بهانه دفاع از حقوق زنان کشور توسط دونرها و انجوها با برگزاری محافل مجلل و ورکشاپ ها و چاپ بنرها و تبلیغات رسانه ای حیف و میل گردید اما پیامدی جز افزایش روز افزون خشونت علیه زنان در جامعه به دنبال نداشت.

 

این محقق جوان در ولایت هرات تاکید می کند با توجه به اینکه طی دو دهه گذشته زنان زیادی توانستند به حق تعلیم و حضور در جامعه دست بیابند، اما با مصارف صورت گرفته قناعت بخش نمی باشد، چرا که بیشتر پروژه ها در سطح کلان شهرها اجرا شده و زنان روستایی و نقاط دور دست افغانستان همچنان در همان وضعیت گذشته خود به سر می برند و از کم ترین حق خود که حق تعلیم و تعلم است محروم هستند.

 

از سوی دیگر، عباس نادری آگاه امور دین و مسئول پژوهشکده مرکز تبیان در هرات، حضور زنان در جامعه غربی را با حضور زنان در جوامع اسلامی مورد مقایسه قرار داده بیان داشت: از قرن ۱۷ تا قرن بیستم زنان در غرب هیچ نوع حق و حقوق انسانی و بشری نداشتند و آله دست مردان و سرمایه داران بودند، در حالیکه زنان مسلمان از همان آغازین روزهای ظهور اسلام با داشتن حق بیعت و حق انتخاب با پیامبرشان بیعت کردند و این بیعت مستقیم شان نشان دهنده جایگاه زنان در جامعه اسلامی و داشتن حق رای و انتخاب آنها می باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به تفاوت های موجود در طبیعت زن و مرد خاطر نشان ساخت که از نظر حقوق اجتماعی، زنان با مردان دارای حق برابر هستند اما در عرصه عمل مشابه یکدیگر نمی باشند چرا که طبیعت ساختاری این دو موجود کاملا با هم متفاوت می باشد.

 

او از انقلاب صنعتی و پر رنگ شدن شعار برابری حق زن با مرد در جوامع غربی یاد نمود که سرمایه داران این شعار زنان را به انجام کارهای شاقه مانند مردان در اجتماع دعوت کردند که این سبب ایجاد مشکلات فراوان برای زنان گردید که تشتت و انحراف در جامعه را به دنبال داشت.

 

به باور این فعال فرهنگی در جامعه امروزی افغانستان زنان پس از گذشت ۱۹ سال تا هنوز به حقوق مسلم خود دست نیافته و هیچ یک از شعارهای رنگین و فریب دهنده غربی درجامعه پیاده نشده و همه روزه حق زنان پایمال و ضایع می شود.

 

آقای نادری با اشاره به جامعه افغانی پس از حمله آمریکا به افغانستان و اشغال این کشور اسلامی و امضای تفاهم نامه های بین المللی و ترویج فرهنگ و قوانین غربی در افغانستان و دیده شدن برخی جریان های افراطی علیه زنان در کشور تصریح نمود: در حالی که نظامی بنام جمهوری اسلامی در افغانستان حاکم است اما بیشتر قوانین غربی در آن حاکم بوده و تطبیق می شود و این وضعیت سبب واکنش برخی از افراد افراط گرا در کشور شده و آنان نیز در مقابل ابراز نظر می کنند در نتیجه اسلام حقیقی نادیده گرفته شده است.

 

به باور وی، در صورتی که اصول و قوانین حقیقی دین مبین اسلام در جامعه پیاده شود زن و مرد هیچ کدام در جامعه متضرر نشده و هر یک منصفانه و عادلانه به حق و حقوق خود دست خواهند یافت.

 

در اخیر به سوالات حاضرین در این نشست از سوی کارشناسان پلسخ ارائه گردید.