• تاریخ انشار: ۱۱ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14280
  • 726 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ظلم ستیزی بزرگترین جلوه شخصیتی امام حسین(ع) و از درسهای ماندگار عاشوراست

n00150865-b

مراسم روز دوازدهم محرم با حضور علما، روحانیون ، جوانان و فرهنگیان از سوی مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم علوی در این مراسم گفت: حرکت و انقلاب امام حسین(ع) آنقدر دقیق، سنجیده ، منطقی و معقول بود […]

مراسم روز دوازدهم محرم با حضور علما، روحانیون ، جوانان و فرهنگیان از سوی مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم علوی در این مراسم گفت: حرکت و انقلاب امام حسین(ع) آنقدر دقیق، سنجیده ، منطقی و معقول بود که در طول هزار و چهار صد سال هیچ دانشمند و صاحب اندیشه ای نتوانسته است کوچکترین خورده بگیرد و نقطه ضعفی در آن پیدا کند.

 

به گفته او امام حسین(ع) که سیاست و مدیریت را در قالب دیانت از مجرای طبیعی آن علمی ساخت، درس بزرگی به سیاست مداران، اندیشمندان و متفکرین جهان آموخت.

 

او در ادامه با اظهار اینکه خدایی بودن قیام کربلا ضامن ماندگاریش شد، افزود: مرام امام حسین(ع) پس از هزار و چهار صد سال هنوز در صفحات تاریخ و زندگی بشر می درخشد و آن حضرت مریدان زیادی از پیروان ادیان و مذاهب مختلف دارد.

 

به گفته وی بعد از نهضت عاشورا رهبران و اندیشمندان زیادی مانند گاندی ؛ رهبر فقید هند، کورت فشلر آلمانی، جرج جرداق مسیحی و… از مکتب امام حسین(ع) الهام گرفتند و روش و منش آن حضرت را ستوده و الگوی زندگی خود قرار دادند.

 

علوی خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) با در نظرداشت شرایط سیاسی و اجتماعی موجود به خاطر چند دلیل معقول و منطقی از مدینه خارج شد و گهواره آسایش و جوار مرقد جدش را رها ساخت. اول اینکه امام پس ازآنکه از بیعت با یزید سر باز زد در امان نبود و دژخیمان دشنه به دست دستگاه حاکم وقت در پی فرصت بودند تا امام را به قتل برساند که دراین صورت از یکسو کمر قیام می شکست و انقلاب در نطفه خفه می شد و از طرفی هم خون امام هدر می رفت.

 

دلیل دوم به گفته علوی همان اصلاح امت بود که سر لوحه کار وی به شمار می رفت و در ضمن امام حسین(ع) خواست به مردم دنیا نشان دهد که امروز کسی بر اریکه قدرت تکیه زده است که از بی رحمی و ظلم او، پسر رسول خدا حتی در خانه خود امنیت ندارد.

 

وی همچنان ابراز داشت که در این نهضت گام بعدی امام حسین(ع) رفتن به مکه است، تا زمینه های انقلاب عظیم را فراهم کرده و درایام حج مسلمانان را از اهدافش مطلع سازد.

 

اما بر اساس اظهارات وی، امام حسین(ع) حتی در حرم امن الهی نیز امنیت نداشت زیرا دسته ای از اجیران و مزدوران یزید مامور شده بودند تا در وقت طواف خانه خدا، امام را به شهادت برساند و آن حضرت نیز به حکم تکلیف و پرهیز از هتک حرمت حرم خانه خدا ، حج را نیمه تمام گذاشت و مکه را به قصد کوفه ترک کرد تا در این مرحله از قیام اگر مردم کوفه وی را یاری کند بساط ظلم را برای همیشه برچیند.

 

اما این آرمان امام محقق نشد و مردم کوفه بی وفایی کردند و دست تقدیر امام را به کربلا کشاند که در نتیجه بهترین فرزندان آدم و نخبگان دنیای اسلام به دست شقی ترین انسانهای روی زمین به شهادت رسیدند.

 

او ادامه داد هرچند در نهضت عاشورا هرچه است زیبایی ها، شرافت ، انسانیت، جوانمردی ، شجاعت، ایثار و فداکاری است، اما آنچه مهم است این است که مسلمانان امروز در زندگی سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی خود چقدر به امام حسین(ع) اقتدا می کنند.

 

به باور وی آنچه بسیار روشن است این است که مسلمانان امروزی متاسفانه بیشتر جنبه عاطفی عاشورا را برجسته ساخته اند و به شعارهای خشک و خالی اکتفا کرده اند تا تطبیق آموزه های این مکتب در زندگی عملی شان.

 

وی با اظهار اینکه یکی از درسهای مهم عاشورا و بزرگترین جلوه شخصیتی امام حسین(ع) ظلم ستیزی است ، تصریح کرد: امروز انواع ظلم ها چه از سوی خارجی ها و چه جریانهای تکفیری و تروریزم و چه از سوی زمامداران و حاکمان بر سر قدرت بالای مردم افغانستان روا داشته می شود، اما آنانی که بیشتر از همه شعار حسینی سر می دهند لب فروبسته و هیچ اقدام عملی نمی کنند.

 

در همین حال حمید عظیمی ؛ یک تن از فعالان فرهنگی نیز در این مراسم گفت: هرچند واقعه کربلا در مکان و زمان خاصی رخ داده است، اما درس‌های آن به زمان و مکان خاصی محدود نمی‌شود و همواره الهام‌بخش و شورآفرین و آموزنده است.

 

او به برخی درسهای عاشورا اشاره کرد و گفت : ستیز با ستم و ستمگران به‌ویژه حاکمان ستم پیشه و برپایی عدل یکی از درس‌های عاشورا در عرصه رفتار سیاسی است.

 

به باور وی عاشورا به ما می‌آموزد که انسان مسلمان نمی‌تواند در برابر ستم و ستمگران سکوت کند و بی‌تفاوت بماند؛ اگر سکوت کرد در حکم همان ستمکار است..

 

امام حسین(ع) در سخنانی در منزل «بیضه» در برابر سپاهیان حر فرمودند: «ای مردم اگر کسی حاکم ستمگری را ببیند که حلال خدا را حرام می‌کند، عهد و پیمان الهی را می‌شکند و با سنت رسول خدا مخالف است و با بندگان خدا به ستم و بیدادگری رفتار می‌کند، پس با گفتار و کردار در برابرش نایستد بر خداست که این فرد را نیز با همان حاکم ستمکار محشور کند.

 

وی علاوه کرد: حسین بن علی(ع) با ایستادگی در برابر ظلم ، درس بزرگی، آزادگی و آزاد زیستن را نه تنها برای مسلمانان بلکه برای تمام بشریت داد و این درس بزرگ همواره زنده، جاوید، حیات بخش و حرکت آفرین خواهد بود چنانچه امروز نیز اگر بیداری اسلامی، کشورهای اسلامی را فرا گرفته است به برکت ایستادگی آن یگانه دوران بوده است که با ایثارگری و از خودگذشتگی درس پایداری در برابر ظلم و ظالمان را به بشریت آموخت.

 

به عقیده او اگر نهضت بزرگ عاشورا را الگو و اسوه همه حرکت‌های حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه بدانیم سخنی به گزاف نگفته‌ایم؛ مسلمانان بلکه غیر مسلمانان از این حادثه درس جوانمردی، ایثار و مقاومت در برابر ستمگران گرفتند.

 

درس عزت، فداکاری و ایثار از دیگر درسهای عاشورا است که برای همیشه الهام بخش و راهگشای انسانهای آزاده است.

 

عظیمی در پایان علاوه کرد: در فرهنگ اسلامی، مسلمان عزیز است و هرگز نباید تن به ذلت و خواری بدهد. ذلت و خواری با مسلمانی قابل جمع نیست.

 

لازم به ذکر است که این محفل با ذکر مصیبت و یاد بود از شهدای کربلا به پایان رسید.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>