• تاریخ انشار: ۱۱ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14278
  • 702 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ظلم ستیزی یکی از درس های قیام امام حسین(ع) است/ یک نمونه ظلم، ظلم خطرناکی است که خود مسلمان ها روا می دارند

n00150828-b

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با بیان این که رفتار، گفتار، استراتژی و تاکتیک های امام حسین(ع) برای کل بشریت الگوست، یکی از درس های ایشان را ظلم ستیزی خواند و تأکید کرد که اگر ما ظلم ستیز نبوده و ظلم پذیر باشیم، پیرو امام حسین(ع) نیستیم. حجت الاسلام حسینی مزاری در عین حال خاطرنشان کرد، […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با بیان این که رفتار، گفتار، استراتژی و تاکتیک های امام حسین(ع) برای کل بشریت الگوست، یکی از درس های ایشان را ظلم ستیزی خواند و تأکید کرد که اگر ما ظلم ستیز نبوده و ظلم پذیر باشیم، پیرو امام حسین(ع) نیستیم. حجت الاسلام حسینی مزاری در عین حال خاطرنشان کرد، ظلم دیگر، ظلمی است که خود مسلمان ها روا می دارند و این ظلم، ظلم خطرناکی است که هنوز خوب شناسایی نشده است. به گفته وی، ظلمی که ما می کنیم، آن قدر پیش پا افتاده، معمولی و طبیعی است که خود ما هم نمی فهمیم که واقعیتا ظلم است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دبیرکل حزب اسلامی تبیان که در روز عاشورای حسینی(ع) در مسجد حضرت ابوالفضل شهر کابل و در میان عزاداران امام حسین(ع) صحبت می کرد، بر بررسی شخصیت های نقش آفرین نهضت کربلا و شاخصه ها و خصوصیت های این نهضت تأکید کرد تا مسلمانان دنیای کنونی از نهضت امام حسین(ع) پند و درس بگیریم و برای هدایت خود و جامعه اسلامی بهره برداری کنیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این که امام حسین(ع) برای کل بشریت الگو است و رفتار، گفتار و استراتژی و تکتیک های مورد استفاده ایشان، همه درس آموز و پند آموز است، تأکید کرد که خیلی مهم است مؤمنین به ویژه شیعیان در طول سال، نسبت به الگوهای خود توجه داشته باشند.

به گفته وی، “حرکت امام حسین(ع) تنها برای آخرت ما نبود، برای دنیای ما هم است، اصولا اسلام و قرآن برای سازماندهی زندگی دنیایی ما است، ما اگر در دنیا درست زندگی کردیم، آخرت ما نیز خوب خواهد بود، این گونه نیست که ما در دنیا به دنبال بهترین ها و شرایط مناسب زندگی نباشیم، به دنبال اقتدار، عظمت و عزت نباشیم، بلکه دست روی دست بگذاریم، ذلیل، فقیر و اسیر دشمن باشیم و بعد توقع داشته باشیم که در آخرت در کنار ائمه معصومین(ع) محشور شویم؟!”

 

سوق دادن عزاداران به زنجیرزنی و ریزاندن خون، حرکت تخدیری مسلمان ها و شیعیان است

 

این عالم دینی خاطرنشان کرد: ” بعضی از مبلغین ما که به صورت انحرافی می آیند موضوعات را مطرح می کنند، می گویند که یک قطره اشک برای امام حسین(ع) تمام گناهان انسان را می زداید و ما بهشتی می شویم”. وی ادامه داد: “این گونه است که امید می برند به همین مسئله و تکاپو و تلاش دیگری نمی کنند، فقط اکتفا می کنند به گریه کردن!”

 

از طرف دیگر، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه انتقاد از برخی روحانیون افزود: “بعضی از مُلاها و روحانی نماهای ما، جمعیت مسلمین را به زنجیرزنی و ریزاندن خون خود ما سوق می دهند و بعد فوایدی هم برای این حرکت می شمارند، روایتی را هم سرهم می کنند، قصه ها و داستان های تاریخی را نیز مطرح می کنند و بیان می نمایند که اگر شما این چنین باشید و به سر و صورت خود لطمه بزنید و خونی از بدن تان بریزانید، بهشتی می شوید”. وی تصریح کرد: “وادار کردن مردم به زنجیر زنی تیغ دارد و ریزاندن خون خود و امیدوار کردن مسلمانان به شفاعت امام حسین(ع)، حرکت تخدیری مسلمان ها است، حرکت تخدیری شیعیان است، من هم منکر این نیستم که عزاداری خیلی خوب است، منکر این نیستم که یک قطره اشک بر امام حسین(ع) تمام گناهان را از میان برمی دارد، اما گناهانی که حق الناس در آن نباشد، از کسی قرض دار نباشی، کسی را نکشته باشی، بر کسی ظلم نکرده باشی، مال مردم را نخورده باشی، اما اگر طرف تان مردم باشد، خود خدا شما را نمی بخشد، چه برسد به این که یک قطره اشک برای امام حسین باعث شود که امام بیاید ما و شما را شفاعت کند. نخیر! از این حرف ها نیست”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری گفت: این که اسلام می خواهد شما در دنیا یک زندگی سالم داشته باشید و شرایط عبادت خدا برای شما فراهم شود، اگر در دنیا توکل داشتید، مکتب، اقتدار، عزت، آبرو و امکانات خوب داشتید و با خیال راحت خداوند را عبادت کردید، آن گاه است که در آخرت هم سربلند خواهید بود”. البته به گفته این عالم دینی، ممکن است انسان تلاش کند و زحمت بکشد و در صحنه‌ مبارزه و پیکار حضور داشته باشد، اما به خیلی از مطالبات دنیایی دست پیدا نکند، اما مهم این است که در صحنه هستید، در عرصه مبارزه حضور دارید و نمی گذارید دشمنان دین و مملکت، همه‌ هست و بود ما را به یغما ببرد.

 

یکی از درس های قیام امام حسین(ع) ظلم ستیزی ایشان است

 

این فعال فرهنگی اجتماعی در بخش دیگر سخنان خود در رابطه با مطالعه نهضت امام حسین(ع) و درس گرفتن از این نهضت، گفت: “یکی از درس های امام حسین(ع) ظلم ستیزی ایشان است. امام حسین می بیند که ظلم در جامعه در ابعاد مختلف به حد اعلی رسیده و ظالم هیچ حد و مرزی را در ظلم کردن نمی شناسد. در این بین، پادشاه ظالم و شاخ ظالم یزید است که در جامعه‌ اسلامی و علیه مسلمانان ظلم می کند؛ لذا حضرت امام حسین(ع) قیام می کند و یکی از شاخصه های قیام و از دلایل مبارزه ایشان، ظلم ستیزی است”.

 

وی با بیان این که ما پیرو امام حسین(ع) چقدر ظلم ستیز هستیم؟ ادامه داد: “اگر ما ظلم ستیز نبودیم، بلکه ظلم پذیر بودیم، در برابر ظالم توان ایستاد شدن را نداشته باشیم، بلکه همواره تسلیم باشیم، بدانیم که پیرو امام حسین(ع) نیستیم و حضور ما در جلسات عزاداری اش ظاهری است، گریه کردن های ما ظاهری است، حسین حسین گفتن های ما ظاهری است، چون اگر ظاهری نباشد و ما و مجموعه‌ مومنین و شیعیان ما در کشوری که جمعیت شان بیش از ده میلیون نفر است، ظلم ستیز باشیم، از یک اقتدار برخوردار می شدیم و یک جمعیت مقتدر و با عظمتی را در افغانستان تشکیل می دادیم و حال و روز افغانستان این گونه نمی بود”.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در پاسخ به این سوال که چگونه باید ظلم ستیز باشیم، خاطرنشان کرد: “اگر ما بخواهیم ظلم ستیز باشیم، باید ظالم را بشناسیم، موارد ظلم را بشناسیم، ظالم چه کسی است، ظالمین در شرایط موجود چه کسانی اند؟ و موارد ظلم شان چه ها اند؟!. شما قطعا می دانید بخشی از ظلم ها از طرف دشمنان است، ظالمین اصلی که همه ما و شما می شناسیم و درک می کنیم، دشمنان دین ما و شما هستند، چه کسانی که در خارج حضور دارند و چه کسانی در داخل کشور. این ها از طرق مختلف بر ملت مسلمان ما ظلم روا می دارند، از طریق فعالیت های رسانه‌یی و فرهنگی و همچنین از طریق فعالیت های اقتصادی، نظامی و امنیتی ظلم می کنند و هر روز و هر ساعت خون جوانان ما را در گوشه گوشه‌ کشور می ریزانند، حالا این دشمن یا با چهره‌ یک دولت خارجی است و یا با چهره‌ یک گروه تروریستی در داخل کشور”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی به تحولات بیش از چهار دهه افغانستان اشاره کرد و گفت که افغانستان بیش از ۴ دهه است گرفتار ظلم و ظالم هاست، در زمان جهاد بر ما ظلم شد، بعد از پیروزی تا زمان به وجود آمدن گروه طالبان بر ما ظلم شد، تا زمانی که طالبان ظهور و بروز کردند و بر بخش هایی از کشور مسلط شدند، بر ما ظلم روا داشته شد و بعد از سقوط طالبان و طی این هفده‌ سالی که ما تجربه کردیم و در آن به سر بریم، بر ما ظلم روا داشته شد و حالا هم بر ما ظلم می شود.

 

وی در ادامه در رابطه با این که چگونه با ظلم مبارزه کنیم و چه برنامه‌یی داشته باشیم، صحبت کرد و گفت: “راه مبارزه با ظلم، تأسی به نهضت امام حسین(ع) است و ببینیم که امام حسین(ع) چه کار کرد، بزرگان پیش از امام حسین چه کردند، سایر ائمه معصومین(ع) بعد از امام حسین چه کار کردند؟ از سوی دیگر شخصیت ها و جریان های مبارز در برابر ظلم چه کردند؟. در طول ۱۴ سال جهاد، ما در برابر ظلم قیام کردیم، شوروی ها بر ما ظلم روا می داشتند، کمونیست ها و مارکسیست ها بر ما ظلم روا می داشتند و ما قیام و حرکت کردیم. در شرایط فعلی هم ما در برابر ظلم و ظالم مبارزه و حرکت داریم، این صحبتی که حالا من می کنم و حضور شما در اینجا نیز مبارزه است. جلسات پر شور محرم امسال، با وصف ظلم هایی که توسط استکبار و همچنین توسط گروه های تروریستی می شود، این خودش مبارزه با ظلم است”.

 

هر قطره خون شهیدی که به زمین می ریزد، زمینه تولد صدها حسینی دیگر را فراهم می کند

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با اشاره به برگزاری باشکوه تر محرم الحرام امسال و برنامه ها و مجالس عزاداری نسبت به هر سالی دیگر، گفت: “دشمن، آدم های ظالم، گروه های ظالم و استکبار جهانی! شما ما را بکشید، اما ما حسینی تر می شویم، هر قطره خون شهیدی که به زمین می ریزد، زمینه های تولد صدها حسینی دیگر را فراهم می کند”. وی خطاب به دشمنان ادامه داد: “شما در سال ۶۱ هجری نتوانستید صدای ۷۲ نفر را خفه کنید، فریاد آن ۷۲ نفر و خون های آن ها با سرور و سالار شهیدان، حضرت سیدالشهدا(ع) دریایی خروشان و طوفان بزرگی را علیه شما ایجاد و شما را دفن تاریخ کرد، حالا که پیروان امام حسین به صدها میلیون می رسد و در سطح دنیا پراکنده اند، با این حرکت های کور و بزدلانه چه کار می توانید بکنید؟ چند سال است که شما از ما ۵۰ نفر و ۸۰ نفر و ۱۰۰ نفر کشته می گیرید، در آخرین مورد در حمله تروریستی مقابل حسینیه قلعه فتح الله، ۶ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند، چقدر توانستید محافل محرم را از ما بگیرید؟ توانستید باعث شوید که دیگر به حسینیه ها نرویم؟ توانستید موجبات این را فراهم کنید که ما دیگر در خیابان ها راه نرویم، نخیر! ما با جدیت، عشق و شور بیشتر از هر سال، هم در محافل حضور پیدا کردیم و هم در خیابان ها راه رفتیم. دشمنان نالایق این را بدانید که نه تنها با کشتن ما چیزی عایدتان نمی شود، بلکه زمینه های سست شدن پایه های برج و باروی تان در افغانستان و کل دنیا فراهم می گردد”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این که مبارزه در برابر ظلم هم در افغانستان و هم در سطح کل دنیا با جدیت ادامه دارد، به برخی پیروزی های خیلی بزرگ در این مبارزه اشاره کرد و خاطرنشان نمود: “شما در عراق مشاهده کنید، ببینید که مردم مسلمان عراق در برابر داعشی که امریکایی ها ایجاد کردند، چه کار کردند؟ در برابر عواملی مزدور غربی ها چه کار کردند؟ سوریه را نگاه کنید که ده ها هزار تروریست ها را نابود کردند. در یمن ببیند که یک مشت آدم دست خالی و پا برهنه، اما متوکل به خدا و متوسل به ائمه معصومین(ع) عربستان و حامیان منطقه ای و جهانی اش را به زانو درآورده اند. امروز ببینید که بعد از دو یا سه سال حمله‌ ائتلاف ضد مردم یمن، مقاومت این مردم هنوز ادامه دارد و دشمن شان کاری نتوانستند انجام بدهند”.

 

ظلم دیگر، ظلمی است که خود مسلمان ها روا می دارند

 

اما وی در ادامه تصریح کرد: “ظلم دیگر، ظلمی است که خود مسلمان ها روا می دارند، این ظلم، ظلم خطرناکی است، این ظلم هنوز خوب شناسایی نشده است، ما مدعی هستیم علیه ظلم هستیم، اما خود ما ظالم هستیم، در اعمال روزمره تک تک ما ظلم صورت می گیرد، اما ما متوجه نیستیم، ما وقتی در نمازهای جماعت شرکت کردیم، روحانی دعا می کند که خدایا ظلم ظالم را ریشه کن گردان، همه هم می گوییم، آمین، خدایا کسانی که علیه ما ظلم می کنند، از میان بردار، همه می گوییم آمین، اما خبر نداریم که ظالم اصلی فعلا خود ما هستیم. خود ما علیه خود دعا می کنیم”.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به برخی از موارد ظلم هایی که توسط خود ما انجام می شود، اشاره کرد و خاطرنشان نمود: ظلمی که ما می کنیم، آن قدر پیش پا افتاده، معمولی و طبیعی است که خود ما هم نمی فهمیم که این واقعا ظلم است. به عنوان مثال، شما کارگر هستید، صاحب کار شما را استخدام می کند که از صبح ساعت هشت تا ۴ بعد از ظهر کار بنایی کنید، او توقع دارد که مانند یک مسلمان راحت ننشنید، به شما پول می دهد و شما باید کار کنید، اما نمی کنید. این ظلم است برای صاحب کار. یا یک فردی مدیر است و در یک اداره کار می کند، مدیر کل آن اداره علاقه دارد این کارمند از ساعت هشت یا هفت تا ساعت ۴ کار ارباب رجوع را انجام دهد، اما پشت میز نشسته و خواب می رود! چرا زحمت نمی کشید، چرا طرح نمی ریزید، چرا برنامه ندارید؟ شما موظف هستید برای دین، مذهب و مکتب مردم کار و فعالیت کنید، چرا شما نشستید؟ این خودش ظلم است!”

 

با این وجود حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری خاطرنشان کرد: “وقتی ما در ابعاد مختلف زندگی مطالعه می کنیم، در قسمت های مختلف شاهد ظلم ها هستیم؛ شما دکان دار هستی و کم فروشی می کنی، پارچه فروش هستی و کم یا قیمت می فروشی، عکاس هستی و عکس خوب نمی گیری، معلم هستی و خوب درس نمی دهی، شما روحانی هستی اما در عرصه های تربیتی خوب کار و مطالعه نمی کنی و صدها نفر مخاطب و مستمع را سر کار می گذاری؛ این ها ظلم است. در چنین شرایطی، خوب طبیعی است که وقتی ما در زندگی خود این همه ظلم کنیم، اگر معلم هستیم، روحانی، پارچه فروش، تاجر، سرمایه گذار، ساختمان ساز، جاده ساز، استاد دانشگاه و… خیری از زندگی خود نمی بینیم.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه پیرامون وضعیت زندگی مردم خاطرنشان کرد: “با این همه عزادار، نماز خوان، روزه بگیر، این همه خمس بده، چرا دعای ما مستجاب نمی شود؟ چرا در سطح کشورما تحول مثبت اتفاق نمی افتد؟ چرا ما با این همه معضلات اقتصادی مواجه هستیم؟ چرا برخی مردم گاهی نان شب خود را ندارند؟ ما باید خود را از نگاه های مختلف بسازیم، آن گونه که قرآن و امام حسین(ع) می گوید، آن گونه که امام حسین برای آن مبارزه و قیام کرد”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی با اشاره به مشکلات و چالش های زندگی، افزود: “تمام خوبی ها از ناحیه خداوند است، اما هیچ کدام بدی ها از ناحیه خداوند نیست، بلکه همه بدی ها و هر آنچه معضلات و مشکلات فکری، اقتصادی و جسمی داریم، از ناحیه خود ما بوده و با دست و بازوی خود ما صورت می گیرد؛ پس اگر ما علاقه داریم از آن نعماتی که خداوند در اختیار ما گذاشته، استفاده کنیم، باید خود را بسازیم، ما شاگردان مکتب حسینیم و ادعا می کنیم که پیرو ایشانیم، باید از این محافل و این مجالس استفاده کنیم؛ وقتی وارد این مجالس می شویم، قبلا پیش خدا دعا و تضرع کنیم که توفیق بهره برداری از این مجلس را برای ما فراهم کند”.

 

به گفته وی، یکی ازبهره برداری ها از حضور در مجالس عزاداری پیدا کردن محبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و اولین اثر محبت هم این است که سعی می کنیم که خود را مثل آن ها بسازیم، اما این که نمی توانیم از امامان الگو برداریم، به خاطر این است که نسبت به آن ها محبت نداریم. این که ما گاهی ادعا می کنیم یا حسین یا حسین، و در مجلس عزاداری شرکت می کنیم و اشک می ریزیم، معنایش محبت نیست، محبت زمانی است که شما ارتباط قلبی به آن خاندان داشته باشید و اعمال آن ها به عنوان الگو بر سرنوشت و اعمال شما تاثیر بگذارد و یکی از آن تأثیرات، بحث ظلم ستیزی است”.

 

این عالم دینی در پایان ابراز امیدواری کرد تا “همه ما به عنوان رهروان مخلص امام حسین(ع) ظلم ستیز باشیم، هم مبارزه خود با ظلم دشمنان را اصلاح کنیم و هم این که از عملکرد ما ظلمی سر نزند و در راستای ساختن خود حرکت کنیم تا لیاقت و شایستگی سربازی امام حسین را پیدا نماییم، اگر لیاقت و شایستگی سربازی آن آقا را پیدا کردیم، لایق سربازی امام زمان(عج) هم خواهیم بود”.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>