• تاریخ انشار: ۶ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13708
  • 957 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عاشورا دایره المعارف الگو ها است / جوانان در انتخاب الگوهای رفتاری و شخصیتی خود محتاط باشند

مسلمانان باید به نام امام حسین (ع) ببالند و تمام آزاد مردان دنیا به این نام شریف افتخار کنند چون عاشورا دایره المعارف الگو ها است . یکی از زیبایی های کربلا این است که برای هر سنی یک الگوی خاص دارد .   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مراسم شب هفتم محرم الحرام در […]

مسلمانان باید به نام امام حسین (ع) ببالند و تمام آزاد مردان دنیا به این نام شریف افتخار کنند چون عاشورا دایره المعارف الگو ها است . یکی از زیبایی های کربلا این است که برای هر سنی یک الگوی خاص دارد .

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مراسم شب هفتم محرم الحرام در حسینیه شهید مصباح از سوی نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

در این مراسم که با حضور پرشور اقشار مختلف مهاجرین برگزار شد ، حجت السلام و المسلمین سید مهدی علوی با بیان این که یکی از ویژگی های عاشورا اوج الگودهی است، گفت: ماهاتما گاندی ؛ رهبر استقلال طلب هند در رابطه با شخصیت امام حسین (ع) مطالعه کرده و گفته است: اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز باشد بایستی از سرمشق ابا عبدالله الحسین(ع) پیروی کند.

 

حجت الاسلام علوی از مقام والای امام حسین(ع) در اندیشه مسیحیان سخن گفت و اظهار داشت: انتومان بارای یک فرد مسیحی است که می گوید، اگر امام حسین (ع) از ما بود در هر سرزمینی برای ایشان بیرقی نصب و در هر روستایی برای او منبری برپا می کردیم و با نام امام حسین(ع) تمام عالم را مسیحی می کردیم .

 

وی عاشورا را برای هر سنی الگو دهنده خواند و گفت: مسلمانان باید به نام امام حسین (ع) ببالند و تمام آزاد مردان دنیا به این نام شریف افتخار کنند چون عاشورا دایره المعارف الگو ها است . یکی از زیبایی های کربلا این است که برای هر سنی یک الگوی خاص دارد .

 

این فعال دینی حضرت علی اکبر(ع) را الگوی تمام جوانان عالم خواند و گفت: حضرت علی اکبر(ع) الگوی بسیار خوبی برای جوانان جامعه است ؛ ایشان از پیامبر اسلام الگو می گرفتند در حالی که حضرت علی اکبر (ع) نسل سوم اسلام است و به هیچ وجه پیامبر را ندیده ولی تمام اعمال و رفتار خود را از حضرت رسول(ص) اقتباس کرده است.

 

علوی با اشاره به وضعیت جوانانی که الگوی آنان، بازیگر ها و بازیکنان خارجی شده، گفت: گاهی وقت ها جوان ها دنبال الگو می گردند و الگو های خودشان را از کشور های غربی انتخاب می کند ؛ برای مثال مو های خودشان را مثل فلان بازیکن اصلاح می کنند که اصلا نمی دانند معنی این اصلاح مو یعنی چه؟

 

وی با بیان این که انسان باید به روز باشد، گفت: انسان ها می توانند تغییر کنند و شیک بپوشند اما باید الگوهای زیبا و پسندیده را انتخاب کنند.

 

این عالم دین به اصالت خانوادگی، اشاره کرد و گفت: هر فردی باید اصالت و جایگاه مناسبی داشته باشد و اگر در چنین موقعیتی نباشد به کمال نمی رسد . بنابر این والدین باید تلاش کنند تا این اصالت را به فرزندانشان بدهند. مثلا اگر زنی در دوران بارداری در هر مجلسی نشست و برخواست کند ، روی سعادت و تکامل این فرزند تاثیر منفی می گذارد ؛ والدین باید حواسشان جمع باشند .

 

حجت الاسلام و المسلمین علوی در خصوص تربیت فرزند در خانواده روایتی از پیامبر اکرم بیان کرد که در این روایت آمده است: فرزندانتان را تکریم کنید و آداب حسنه را بیاموزید.

 

وی ادامه داد: زهرا سلام الله علیها وقتی که فرزندان خویش را وقتی صدا می زدند می فرمودند: نور چشمانم ، نور دلم؛ اسلام در مورد فرزند داری بسیار تاکید کرده است و گفته که به فرزندان خودتان احترام  بگذارید .

 

نامبرده یکی از مشکلات جوانان را درک نکردن پدر و مادر خواند و گفت: پدری که یک عمر تلاش صادقانه کرده، مادری که دلسوزی کرده که فرزندش بزرگ و قدرتمند شود و یک روز عصای پدر و مادر شود ولی متاسفانه در عوض فرزندان از والدین خودشان فاصله می گیرند.

 

وی افزود: همانطور که ائمه معصومین(ع) جوانان را درک می کردند ؛ رفتار کریمانه بزرگتر ها عامل خوش اخلاقی جوان است و آن ها را به فضایل اخلاقی نزدیک می کند .

 

علوی یکی از راه های جذب کردن جوان را تغافل خواند و گفت: اگر پدر و مادری می خواهد جوان خود را جذب کند باید خطاهای کوچک آنان را نادیده بگیرد ، چون جوان است و تجربه ای ندارد .

 

وی علاوه کرد: اگر جوان را از خود طرد کنید به سمت گروه های غیر دینی و یا عرفان های نو ظهور متمایل می شود. از سویی مسیحیت، یهود و وهابیت فعالیت گسترده ای دارند تا جوانان را به سمت خودشان جذب کنند .