• تاریخ انشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21542
  • 374 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عاشورا مظهر احیای وحدت مسلمانان و آزادی‌خواهان در جهان است

عاشورا در تداوم حرکت ابراهیمی و مکتب محمدی(ص) به وقوع پیوست و به صورت یک حرکت موازی و جدا از تفکر اسلامی نبود؛ بلکه مظهر وحدت مسلمانان و حتی آزادی خواهان جهان بوده و می باشد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) این موضوع، در گفتمان دانشجویی “عاشورا؛ مظهر وحدت شیعه و سنی در […]

عاشورا در تداوم حرکت ابراهیمی و مکتب محمدی(ص) به وقوع پیوست و به صورت یک حرکت موازی و جدا از تفکر اسلامی نبود؛ بلکه مظهر وحدت مسلمانان و حتی آزادی خواهان جهان بوده و می باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) این موضوع، در گفتمان دانشجویی “عاشورا؛ مظهر وحدت شیعه و سنی در افغانستان” که از سوی دانشجویان دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شده بود، مطرح شد.

 

علی صفدری؛ از دانشجویان اشتراک کننده در این گفتمان گفت: عاشورا در تداوم حرکت ابراهیمی و مکتب محمدی(ص) به وقوع پیوست و به صورت یک حرکت موازی و جدا از تفکر اسلامی نبود؛ بلکه مظهر وحدت مسلمانان و حتی آزادی خواهان جهان بوده و می باشد؛ زیرا امام حسین در آغاز حرکتش گفت که من به جهت احیای دین رسول الله و اصلاح امت جدم برخاسته ام.

 

وی افزود: وقتی عاشورا ادامه تفکر اسلامی می باشد، برای همه مسلمانان، پیام وحدت است و در آموزه های مکتب عاشورا، نشانه تفرقه اندازی و فرافکنی وجود ندارد.

 

آقای صفدری در ادامه به بزرگی و ارزش جهانی عاشورا اشاره کرد و گفت: عاشورا برای وحدت تمام مسلمین جهان و حتی آزادی خواهان دنیا در دل تاریخ به وقوع پیوست تا همه یکجا و با یک صدا، جهت مبارزه با ستمگران و مستکبران پا به میدان بگذارند و صف های دشمن را پراکنده سازند. چون بدون وحدت و همبستگی، توان مقابله با دشمن نیست.

 

صفدری تاکید کرد: اینک که ما در افغانستان گرفتار مشکلات فراوان هستیم، باید از عاشورا درس وحدت و انسجام اسلامی بگیریم و برای این که بتوانیم از زیر بار چالش ها و مشکلات بیرون شویم، وحدت خود را حفظ نماییم و تلاش کنیم که دشمنان ما را به سوی اختلاف نکشانند.

 

او اضافه کرد: ما اگر بیدار و هوشیار باشیم، هیچ نیرنگ و قدرتی، توانایی اختلاف اندازی میان ما را ندارد و ما هم بدون همبستگی، نمی توانیم سروسامان بگیریم.

 

این فعال دانشجویی همچنین گفت: امروز وحدت شیعه و سنی و اقوام در افغانستان، نمونه است و باید کوشش کنیم که نمونه بودن در وحدت را ماندگار سازیم و این تنها راهی است که می توانیم آینده روشن و شکوهمند خویش را زیر سایه وحدت، تأمین و تضمین نمائیم.

 

کعبه و کربلا؛ دو محور وحدت

همچنین علی رضوی؛ از دیگر شرکت کنندگان این گفتمان دانشجویی گفت: وحدت مسلمین در طول تاریخ به عنوان بزرگترین معضل در درون جوامع اسلامی مطرح بوده و چالش های فراوانی را به وجود آورده است و این روند تاکنون نیز مشکل آفرین می باشد.

 

اما وی خاطرنشان کرد که با وجود اختلاف های موجود، قرآن محور اصلی وحدت است و با پیروی از قرآن، وحدت اسلامی ترسیم و تأمین می شود و مرزهای اختلافی پر می گردد.

 

آقای رضوی در ادامه گفت: با توجه به قرآن که محور وحدت می باشد، ما نتوانستیم به صورت اساسی از این محور قوی و مرکزی برای وحدت، استفاده کنیم و به وحدت دست یابیم.

 

او در بخش دیگر سخنان خود افزود: در میان مسلمانان دو مکان، محور تجمع بزرگ و جهانی وجود دارد و آن دو، کنگره حج و کربلا هستند. اگر مسلمانان این دو مکان را محور حرکت های وحدت خواهی خویش قرار دهند، دیگر مشکلی نمانده و بایستی همه هماهنگ در کنار یکدیگر به چرخش در محور حج و کربلا بپردازند.

 

رضوی تصریح نمود: امروز کربلا از چنان جایگاه بزرگ مردمی در سطح جهان برخوردار است که در راه‌پیمایی اربعین، بزرگترین تجمع جهانی به نمایش گذاشته می شود که تاکنون، تاریخ تجمع حدود بیست میلیون را همزمان و در یک مکان مشخص، ثبت نکرده است؛ اما در کربلا این نمایش بزرگ جمعیت بیست میلیونی جهانی هر ساله حضور رنگین خود را ثبت تاریخ می سازد که از مذاهب و اقوام مختلف و از سراسر جهان گرد می آیند.

 

این فعال رسانه ای تأکید کرد: وحدت مذاهب و اقوام در افغانستان به آسانی عملی شدنی است به شرطی که محور حرکت ها حج و کربلا قرار گیرند و از ابراز برنامه های افراطی و تفریطی جلوگیری به عمل آید.