• تاریخ انشار: ۲ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13500
  • 965 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عاشورا نه یک حادثه بلکه فرهنگ برخواسته از متن اسلام ناب است

عاشورا نه یک حادثه بلکه یک فرهنگ برخواسته از متن اسلام ناب است که نقش حیاتی را در استحکام ریشه و رویش شاخه ها و برگ و بار دین و ارزشهای اسلامی ایفا کرده است.   به گزارش خبرگزاری آوا، از سومین روز محرم الحرام سالروز شهادت سالار و سرور شهیدان، نمونه شجاعت و جوانمردی، […]

عاشورا نه یک حادثه بلکه یک فرهنگ برخواسته از متن اسلام ناب است که نقش حیاتی را در استحکام ریشه و رویش شاخه ها و برگ و بار دین و ارزشهای اسلامی ایفا کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، از سومین روز محرم الحرام سالروز شهادت سالار و سرور شهیدان، نمونه شجاعت و جوانمردی، ایثار و فداکاری، فریادگر ندای محرومین و مظلومین عالم، حضرت امام حسین(ع) و یاران باوفایش از سوی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل گرامیداشت به عمل آمد.

 

حجت الاسلام والمسلمین علی اوسط بلال مسوول مدرسه حضرت امام امیرالمومنین(ع) در رابطه با اهمیت انقلاب امام حسین(ع)، احیای فرهنگ عاشورا و تاثیر گذاری آن در جامعه صحبت کرد و گفت: تمدنها بر پایه الگوی فرهنگی خود از یگدیگر متمایز می شوند.

 

به گفته آقای بلال از آنجایی که فرهنگها حاصل اندیشه ها می باشد، هرگاه ملتی به داشته های خویش به چشم حقارت بنگرد طعم تلخ وابستگی فرهنگی را همیشه در کام خود خواهد داشت.

 

به باور بلال پاسداری و نشر ذخایر فرهنگی زمینه برپا ساختن تمدن پویا را فراهم می سازد.

 

مسوول مدسه امام امیرالمومنین تصریح کرد: اندیشمندان الهی و پاکبازان راه حق که از سرچشمه وحی سیراب می شوند همواره پایه های تمدنهای صالح را می سازند که در سطح ظاهری و حیات حیوانی متوقف نمی شوند و افتخارشان تنها رفاه مادی نیست بلکه خوشبختی دنیا و آخرت درسایه آن میسر است.

 

بنابراین به گفته بلال، عاشورا نه یک حادثه بلکه یک فرهنگ برخواسته از متن اسلام ناب است که نقش حیاتی را در استحکام ریشه و رویش شاخه ها و برگ و بار دین و ارزشهای اسلامی ایفا کرده است.

 

به عقیده بلال فرهنگ عاشورا با گستردگی که دارد هیچ وقت در محدوده زمان و مکان محصور نمانده است بلکه در طول تاریخ همواره الهام بخش حرکتهای آزادی خواهان جهان در میان تمام پیروان ادیان و مذاهب و فرقه ها بوده است.

 

به گفته بلال بازخوانی و بازگویی مکتب عاشورا نیاز انسانیت است زیرا به تجربه نیز ثابت شده است که یاد آوری وتجلیل از عاشورا به فراخور هر زمان تاثیر شگرف و سازنده ی را در راه پیشبرد اهداف در جوامع مختلف داشته است.

 

وی در ادامه علاوه کرد: دلیل ماندگاری انقلاب عاشورا و الگو دهی آن در هر زمان نیز این بوده که امام براساس منطق و استدلال و درجهت ادامه خط رسول خدا(ص)، علی(ع) و برادرش امام حسن(ع) و همسو با شرایط و زمان حرکت کرد و با نهضتش نیازمندیهای اولیه یک جامعه و مسوولیت های افراد را بازگو کرد.

 

بلال ادامه داد: حضرت پیامبر(ص) مظهر پیروزی توحید برشرک بود چناچه حضرت امام علی(ع) مظهر غلبه عدالت بر ظلم، شجاعت بر جبن و همچنین امام حسن(ع) مظهر صبر و بردباری صلح و آرامش در جامعه بود، اما شرایط و زمان امام حسین(ع) بگونه ای بود که هیچ راهی جز فداکاری و زنده کردن دین با خط سرخ شهادت وجود نداشت به همین دلیل نیز آن حضرت گفت من مرگ را جز سعادت و زندگی باظالم را جز ذلت نمی بینم.

 

بر اساس گفته های این عالم دین امام حسین(ع) در شرایطی قرار گرفته بود که تمام هست و بود دنیای اسلام در اختیار خاندان بنی امیه قرار داشت و آنان بر همه بلاد مسلمین حکومت می راندند.

 

از طرفی هم صحابه رسول خدا به سه دسته تقسیم شده بود یک عده مانند ابوذرها که صدای انتقاد را بلند کردند یا کشته شدند یا زندان رفتند و یا هم تبعید شدند، دسته دیگر مانند عبد الله عمر و امثال او بهشت خدا را در گوشه مسجد نماز و دعا محصور کرده بودند و اما عده دیگر مانند قاضی شریح تمام افتخارات همراهی با رسول خدا(ص) را به کاخ سبز معاویه به فروش رسانده و علیه نواده گرامی آن حضرت فتوی میدادند.

 

این تحلیلگر دینی اظهار داشت: اینجاست که امام حسین(ع) فریاد می زند؛ وعلی الاسلام سلام اذ قد بلیت امت براع مثل زید؛ باید فاتحه اسلام را خواند زمانیکه زمام امور مسلمین به دست انسانی مانند یزید قرار داشته باشد.

 

آن حضرت با آگاهی فریاد می زند، مردم دنیا بدانند که حسین(ع) نه برای چوکی و ریاست بلکه برای احیای دین، سنت رسول خدا و امر به معروف و نهی از منکر از مدینه جدش خارج شده ست.

 

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی آنچه از حسین(ع) بر می آید احیای معالم دین، آوردن اصلاحات در کره زمین و تامین امنیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی برای مظلومین است.

 

آقای بلال افزود: موجی را که حرکت امام حسین(ع) در طول زمان ایجاد کرد و درسهایی را که به یادگار گذاشت الهام بخش انقلابها و جنبشهای بزرگ درجهان شد و امروز تمام آزاد اندیشان جهان در برابر روش، منش، اندیشه و تفکر، سیاست و مدیریت آن حضرت سر تعظیم فرود می آورند.

 

در ادامه داکتر بیک یک تن از اشتراک کنندگان در این محفل نیز گفت: با وجود تمام مشکلات که در طول تاریخ فرا راه برگزاری مراسمهای عزاداری امام حسین(ع) وجود داشته است پیروان راستین آن حضرت این سنت حسنه را زنده نگهداشته و در این راه قربانی های زیادی داده اند.

 

به گفته آقای بیگ با اینکه بد خواهان برای متوقف کردن موج عاشورا همیشه تلاش می کنند و گاهی رهروان مکتب امام حسین را مورد حمله قرار می هند اما نهضت کربلا با شکوه و عظمت همچنان ادامه دارد.

 

بیک در ادامه به وضعیت موجود درکشور اشاره کرد و گفت: ما امروز در سرزمینی زندگی می کنیم که نه عاشورای ما امنیت دارد و نه جمعه و جماعات و نه هم سایر مراسمهای مذهبی و دینی.

 

به عقیده بیگ با وجود اینکه حکومت افغانستان با امریکا پیمان امنیتی امضا کرده است اما نا امنیها و کشتار افراد بیگناه هر روز در گوشه و کنار کشور افزایش پیدا می کند.

 

او با ابراز اینکه در افغانستان عدم رهبری واحد و مدیریت نا سالم سبب بسیاری از بدبختی ها شده است افزود: پیش از انقلاب اسلامی، امریکا بر ایران تسلط کامل داشت اما با رهبری داهیانه امام خمینی و انقلاب تاریخی آن راد مرد بزرگ نه تنها مردم ایران نجات یافت که پس از پیروزی انقلاب به پیشرفتهای چشم گیری نیز دست یافتند و علیرغم تمام توطئه ها و فشارها هنوز هم به قوت و قدرت راهش را ادامه میدهد.