• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27210
  • 534 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عاشورا یک فرهنگ است

به گزارش خبرگزاری صدا افغان(آوا)،محمد رضا مرادی؛ طلبه جوان در هفتمین شب عزاداری محرم الحرام در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس که از سوی مرکز تبیان با عنوان عاشورا؛ اوج تبلور عدالت خواهی و ظلم ستیزی برگزار شده است،  گفت:در کلام سایر بزرگان دیده شده است که انسان یک فرهنگ است، اینکه انسان یک […]

به گزارش خبرگزاری صدا افغان(آوا)،محمد رضا مرادی؛ طلبه جوان در هفتمین شب عزاداری محرم الحرام در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس که از سوی مرکز تبیان با عنوان عاشورا؛ اوج تبلور عدالت خواهی و ظلم ستیزی برگزار شده است،  گفت:در کلام سایر بزرگان دیده شده است که انسان یک فرهنگ است، اینکه انسان یک فرهنگ است ،یعنی انسان یک دلداده ی دلدار جوی است و شاید بتوان او را به آیینه ای تشبیه کرد که فقط می تواند خدا را بنمایاند و بس.

 

آقای مرادی گفت:علت اصلی قیام امام حسین که سایر علل ها از این علت شاخه می گیرند برای آن بود تا این فرهنگ در بطن جامعه زنده گردد و انسان ها بر اساس آن فرهنگ ذاتی خود تربیت شده اند.

 

وی ادامه داد:امام حسین قیام کرد تا قلب‌ها و دل ها اصلاح گردد و انسان به کمال خویش برسد و کامل گردد؛ انسان کامل در مقام عظیم و حقیقی فنا وجود دارد و مظهر اسم اعظم می باشد؛این مقام بالاترین مقامی است که اولیا الله به آن دست پیدا می کنند.

 

آقای مرادی در رابطه با ویژگی های این مقام گفت: تمام صفات الهی در چنین شخصی متبلور است.یعنی اگر خداوند علیم است وجود این شخص به علم بدل شده باشد. و همچنین در سایر صفات الهی؛این خوی ها در انسان متوجه شده تا جایی که نتواند خلاف آن عمل کند ویا آن خوی را از خود براندوبه عملی بپردازد که خلاف آن باشد.

 

وی ادامه داد: آیا تا به حال با خود گفته اید که لا اله الا الله برای چیست ؟و ما نمیدانیم که لا اله الا الله چیست.بزرگی فرمود : لا اله الا الله گفتن دگر باشد لا اله الا الله بودن دگر  لا اله الا الله بودن همان مقام فنا است، یعنی انسان تمام وجودش را از غیر خدا پاک کرده و تمام وجودش متجلی صفات حق تعالی شده است؛به این مقام فنا مقام لا اله الا الله میگویند.

 

موصوف در تشریح مطلب فوق اظهار داشت: یعنی در وجود او چیزی جز خدا نیست؛این گونه انسان ها دارای مقام لاهوتی هستند وعالم لاهوت عالمی است که اولیاالله در آنجا هستند.

 

آقای مرادی در پایان سخنان خود گفت:گریه بر امام حسین (ع) خواهان قدم برداشتن و قیام در راه رسیدن به کمالات انسانی است؛آری اوج عدالت خواهی وظلیم ستیزی راباید دراین افراد جستجو کرد وبرای آنکه به این اوج برسیم باید در این مسیر قدم برداریم.