• تاریخ انشار: ۶ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13702
  • 837 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عالمان دینی به بُعد سیاسی و اخلاقی مکتب عاشورا هم توجه کنند

همزمان با هفتمین روز ایام عزاداری محرم‌الحرام گفتمان پژوهشی تحت عنوان “اهیمت امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین(ع) و راهکار عملی شدن این واجب” از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد. به گزارش خبرگزاری آوا، اشتراک کنندگان این گفتمان پژوهشی، با بیان‌اینکه تاکنون بیشتر جنبه‌های عاطفی […]

همزمان با هفتمین روز ایام عزاداری محرم‌الحرام گفتمان پژوهشی تحت عنوان “اهیمت امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین(ع) و راهکار عملی شدن این واجب” از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، اشتراک کنندگان این گفتمان پژوهشی، با بیان‌اینکه تاکنون بیشتر جنبه‌های عاطفی و احساساتی عاشورا برجسته شده‌است؛ تاکید کردند که علمای دینی پس از این بیشتر ابعاد کلی به‌ویژه ابعاد سیاسی و انقلابی عاشورا و آموزه‌های عاشورا را برجسته کنند.

 

عظیم فکوری، یکی از اشتراک کنندگان این گفتمان یادآور شد که عاشورا یا همان مکتب “محمد ص” ابعاد گسترده‌ی را در مسیر زندگی بشر ارایه کرده و نیاز است تا در کنار ابعاد عاطفی به سایر ابعاد این مکتب نیز تمرکز کنیم.

 

آقای فکوری افزود که امروز متاسفانه جنبه‌های سیاسی انقلابی و آزادی خواهی عاشورا تقریباً به‌فراموشی سپرده‌ شده‌است و نیاز است تا علمای دینی ما آن را احیا کند.

 

به‌گفته او؛ عالمان دینی ما تاکنون بیشتر به جنبه عاطفی و احساساتی مکتب عاشورا را برجسته کرده‌ و به سیاسی بودن، انقلابی بودن و اخلاقی بودن این مکتب چندان توجهی نکرده‌اند.

 

فکوری متعقد است که این خود باعث شده‌ تا مردم تهاجمات غربی‌ها را نادیده بگیرند و در کنار اینکه خود را عاشورایی می‌پندارند گوش به فرمان غربی‌ها شوند.

 

او تاکید کرد که مکتب عاشورا هیچگاهی با دموکراسی غربی و سیاست‌های شیطانی غربی همخوانی ندارد و این جای افسوس است که ما هم عاشورایی و هم دنباله‌رو غربی‌ها باشیم.

 

در همین حال برخی دیگر از اشتراک کنندگان این گفتمان پژوهشی تاکید کردند که نیاز است تا مردم به‌ویژه علمای دینی با الگوگیری از قیام امام حسین (ع) تن به ذلت ندهند و صدای خود را در برابر بی‌عدالتی‌ها بلند کنند.

 

ابوذر حسنی یکی دیگر از اشتراک کنندگان این گفتمان پژوهشی گفت که امام حسین (ع) تن به‌ذلت نداد و علیه ظلم و طاغوتهای زمان خود قیام کرد؛ اما در شرایط کنونی متاسفانه برخی از مردم که خود را پیرو آن امام می‌پندارند، تن به‌ذلت داده و در برابر هر بی‌دینی و بی‌عدالتی سکوت را اختیار کرده‌اند.

 

او اشاره کرد که ما امروز در کشور خود شورای اخوت اسلامی و شورای سراسری شیعه داریم؛ اما تا چه زمانی این شوراها از دولت خواهش می‌کنند و چرا به‌دولت در قبال بی‌عدالتی‌ها اخطار نمی‌دهند.

 

او اضافه کرد که عالمان دینی ما چراغ جامعه ما هستند و مردم نیز دنباله‌رو این چراغ‌ها هستند؛ اما چرا عالمان دینی ما صدای خود را بلند نمی‌کنند و با توجیه اینکه تعداد ما کم است تن به‌ذلت می‌دهند در حالیکه تعداد نفرات امام حسین نیز در کربلا خیلی اندک بود.

 

محمد رضا دیگر اشتراک کننده این گفتمان پژوهشی اشاره کرد که در زمان کنونی کشورهای اشغال‌گر، وهابیت، داعش، طالب و گروه‌های تُند رو یزیدهای زمان اند و نیاز است تا در برابر آنان به‌قیام پرداخت.

 

او اضافه کرد که ما نیز همانند پیروان امام حسین (ع)، امام زمان داریم و در مقابل امام زمان خود وظیفه داریم.

محمد رضا با بیان اینکه برای ظهور امام عصر نیاز است تا آن امام همام ۳۱۳ نفر پیرو خالص داشته باشد، گفت که در شرایط کنونی پیدا کردن پیروان خالص دشوار است.

 

او اما اضافه کرد که در جامعه تنها سید حسن نصرالله و سید علی خامنه ای نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند و در افغانستان نیز آقای حسینی مزاری نقش خود را به‌عنوان پیرو امام زمان به‌خوبی ایفا کرده‌است.