• تاریخ انشار: ۸ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9340
  • 1,147 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عامل اصلی نرسیدن جهاد به نتیجه مطلوب، صاحبان اصلی ی جهاد است که از خواست شهدا به انحراف رفتند

اگرچه عوامل مختلف داخلی و خارجی و مشکلات متعددی دخیل در شکست حکومت مجاهدین است اما به اعتقاد من عامل اصلی نرسیدن جهاد به نتیجه مطلوب و برقرار نشدن یک حاکمیت اسلامی با قاعده وسیع و مستحکم، صاحبان اصلی ی جهاد است همانها که در طول جهاد بیشترین زحمت را کشیدند اما پس از پیروزی […]

اگرچه عوامل مختلف داخلی و خارجی و مشکلات متعددی دخیل در شکست حکومت مجاهدین است اما به اعتقاد من عامل اصلی نرسیدن جهاد به نتیجه مطلوب و برقرار نشدن یک حاکمیت اسلامی با قاعده وسیع و مستحکم، صاحبان اصلی ی جهاد است همانها که در طول جهاد بیشترین زحمت را کشیدند اما پس از پیروزی و با انحراف از روحیه انقلابی مثبت و گرایش به خصایص منفی، میدان را به رقبا و دشمنان واگذار کردند و خود امروزه صرفا به گذران زندگی بسنده کرده اند. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در مراسم تجلیل از شهدای قیام سوم حوت ۵۷ ولسوالی چهارکنت ولایت بلخ، شهدای قیام سوم حوت ۵۸ ولایت کابل و بیست و دومین سالروز شهادت شهید سید علی اکبرمصباح و ۸ تن از یارانش، در مشهد مقدس عنوان گردید.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) این مراسم که از سوی دفتر مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، با حضور صدها نفر زن و مرد تحت عنوان(شهدا و رهروان؛ حرکت به سوی اهداف یا عقب گرد از دستیابی به آرمان) آغاز و ادامه یافت.

 

 

رئیس کل مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان سخنران اصلی در این مراسم گفت: هدف شهدا مبارزه با عوامل کودتا و حامیان آن، سرنگونی حکومت کمونیستی و برپایی حاکمیت اسلامی بود تا در سایه آن مردم کشور به هدف اصلی خلقت یعنی عبادت خدای متعال بپردازند اما آیا به این هدف دست پیدا شد؟

وی گفت: جواب مشخص است خیر! اما چرا مردم ما نتوانستند راه شهدا را به درستی ادامه داده و به خواسته آنها جامعه عمل بپوشانند؟

 

 

دبرکل حزب اسلامی تبیان گفت: اگرچه عوامل مختلف داخلی و خارجی و مشکلات متعددی دخیل در انحراف از تحقق خواست شهدا و درنتیجه شکست حکومت مجاهدین است اما به اعتقاد من عامل اصلی نرسیدن جهاد به نتیجه مطلوب و برقرار نشدن یک حاکمیت اسلامی با قاعده وسیع و مستحکم، صاحبان اصلی ی جهاد است، همانها که در طول جهاد بیشترین زحمت را کشیدند اما پس از پیروزی و با انحراف از روحیه انقلابی مثبت و گرایش به خصایص منفی، میدان را به رقبا و دشمنان واگذار کردند و خود امروزه صرفا به گذران زندگی بسنده کرده اند.

 

 

او صاحبان اصلی جهاد را دو دسته کرده افزود: دسته اول از همان آوان جهاد از مسیر اصلی جهاد نه تنها منحرف گردیدند بلکه در برابر هدف اصلی جهاد قرار گرفتند.

 

 

وی ادامه داد: افراد، شخصیتها و جریانهایی که درگیر جنگ داخلی گردیدند و صدها و بلکه هزاران نفر را به کام مرگ کشاندند و هزاران دیگر را معلول ساخته و باعث مهاجرت صدها هزار نفر شدند، نه تنها کمکی به تسریع روند جهاد نکردند که موجب کندی به پیروزی رسیدن آن شدند و طبیعی به نظر می رسد که مردم ما اکنون از چنین شخصیتها و گروه هایی انتظار کار مثبت و فعالیت در راستای مبارزه با دشمن و تلاش برای بیرون کردن کشور از بحران و فراهم کردن زمینه های رفاه و آسایش خود را نه تنها ندارند که چه بسا گاهی می بینند که همین ها به عنوان یکی از عوامل بدی اوضاع کشور عمل می نمایند.

 

 

حسینی مزاری دسته دوم را به بعد از پیروزی جهاد مورد ارزیابی و تحلیل قرارداده گفت: برخی از شخصیتها و جریانهای مدعی رهبری جهاد و مبارزه تا زمان پیروزی جهاد رزمیدند و زحمت کشیدند و حاضر به خون دادن بودند و به عنوان انقلابی های مثبت کم نگذاشتند اما پس از پیروزی و با انحراف از روحیه انقلابی مثبت و گرایش به خصایص منفی، میدان را به رقبا و دشمنان واگذار کردند و خود امروزه صرفا به گذران زندگی معمولی بسنده کرده اند.

 

 

وی گفت: شاید برخی بگویند که دشمنان منطقه ای و جهانی جهاد قدرتمند بودند و آنها نگذاشتند تا مجاهدین کمر راست کرده، به اهداف اصلی جهاد که همانا تاسیس حاکمیت قدرتمند اسلامی و مستحکم کردن پایه های آن است، بپردازند ولی در جواب می توان گفت که آیا دشمنان جهاد افغانستان قوی تر بودند یا دشمنان انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)؟ پاسخ روشن است. دشمنان انقلاب اسلامی به صدها مرتبه بزرگتر از دشمنان جهاد افغانستان بودند اما چگونه این انقلاب بیش از ۳۸ سال است که نه تنها با اقتدار به پیش میرود که از دل خود نظام بسیار توانمندی را به مردم ایران، منطقه و حد اقل دنیای اسلام ارائه داد به گونه ای که امروزه نظام اسلامی ایران به عنوان موهبت الهی برای مسلمانان، به عنوان یک قدرت بزرگ در دنیا مطرح بوده و در راس قطب جهان اسلام، حرفی برای گفتن و توانی برای عمل کردن دارد. بازهم پاسخ روشن است. چون رهبران انقلاب اسلامی، چه امام خمینی(ره) و چه امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و سایر دست اندرکاران این انقلاب و نظام به اهداف شهدا پای بند ماندند و زندگی زاهدانه و روحیه مثبت انقلابی را در خود نهادینه ساخته، با قدرت برای کشور و مردم خود خدمت کردند و در برابر دشمنان بدخواه خود از هیچ تلاش و جانفشانی ی دریغ نورزیدند.

 

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان گفت: اما رهبران و دست اندرکاران جهاد افغانستان پس از پیروزی، روحیه مثبت انقلابی را ازدست داده، هر کدام به نحوی، انقلابی ی منفی شدند و آنگونه که می باید، در خدمت اهداف جهاد قرار نگرفتند بلکه به دنبال مسایل غیر جهادی رفتند.

 

 

وی افزود: طبیعی است وقتی صاحبان کشور، به فکر کار برای آن و مردم خود نباشند و میدان را رها کرده و پشت به دار و ندار جهاد و مبارزه کنند، میدان برای نفوذ و حضور عوامل دشمن و دخالت قدرتهای منطقه ای و جهانی در افغانستان آماده خواهد گردید.

 

 

حسینی مزاری افزود: من نمی گویم تمام رهبران و دست اندرکاران جهاد خدای نخواسته منحرف اند و عناصر به درد نخور اما دسته ای وظایف اصلی جهادی را رها کرده در عرصه های فعالیت های اقتصادی رو آوردند و وقتی هم می گویید برادر، شما شخصیت برجسته جهادی و از عناصر اصلی ی مبارزه هستید و باید در عرصه های مبارزه همچنان حضور داشته باشید که مردم و کشور به ایفای نقش شما ضرورت مبرم دارد، می گوید؛ ما سهم خود را در ایام جهاد ادا کردیم و حالا بگذارید کمی به ساماندهی وضعیت شخصی خود پرداخته، چند صباحی زندگی کنیم.

 

 

برخی دیگر در عرصه های سیاسی اگرچه حضور دارند اما برخلاف اهداف جهاد وارد زد و بندهای خارج از منافع دین و مردم گردیده، چه بسا همسو با دشمنان اسلام، مشغول گذراندن زندگی هستند و با وصفی که می دانند روند کار و برنامه ی شان به کجا منتهی می شود اما حاضر نمی شوند از بینی بالا حرف بزنند تا به زعم آنها، مبادا موقعیت رسمی را ازدست داده، یا حساب های بانکی خارجی شان به خطر افتاده، یا امنیت جانی ی شان با تهدید مواجه باشد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با اشاره به وضعیت وخیم کشور و عدم انجام وظایف جهادی به وسیله برخی دست اندرکاران، گفت: عالمی می رود روی منبر، در متن سخنان خود از شخصیتهای مختلفی چون سروش و شریعتی و گالیله و سقراط و نمیدانم افلاطون به صراحت نقل قول می کند ولی در قسمتی از سخنان خود می گوید؛ یکی از بزرگان دینی چنین می گوید!! وقتی از ایشان سوال می کنید، از بقیه شخصیتها که نام گرفتید متوجه شدیم اما این بزرگ دینی که فرمودید کی بود؟ می گوید امام خمینی(ره)! می گویید چرا از ایشان به صراحت نام نگرفتید؟ می گوید ملاحظه وجود دارد! می گویید چه ملاحظه ای؟ می گوید اگر از ایشان نام بگیرم می گویند وابسته به ایرانم و این انگ و برچسپ برایم خطرناک است!!! خب ببینید عالم دینی که تجسم روحیه انقلابی و عمل صریح به دستور اسلام و ترس از خدا و توکل بر او و نترسیدن از دشمن باشد اینگونه عمل می کند! این نشانه چیست؟ نشانه رها کردن میدان به دشمن است. پشت کردن به اهداف و منافع اسلامی و ملی است. طبیعی است که در غیاب چنین شخصیتهایی که صاحبان اصلی جهاد و انقلاب اند، تمام دستآورد های جهاد به وسیله دشمن مصادره می گردد تا امروزه اینگونه با وجود تمام بدبختی روزگار بگذرانیم. این یک نمونه را که گفتم تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل.

وی گفت: اگر دیگران رابطه واضح و آشکار با شرق و غرب عالم داشته باشند وابسته گفته نمی شود اما همینکه یک فرد مسلمان مجاهد سخن دینی و فعالیت اسلامی از خود بروز داد وابسته و جاسوس ایران گفته می شود و یک چنین فضای رعب و وحشت روانی، شخصیتهای ما را مرعوب می سازد و به دست خویش، خود را در حصر قرار داده و اقدام به خود سانسوری می کنند. این در حالی است که نسل امروزی شدیدا نیاز به شنیدن حرف حق دارند و انتظار می کشند تا بزرگان پا به عرصه مبارزات اسلامی گذاشته به صراحت حرف حق را بگویند و زمینه عبادت خدا و مبارزه با طاغوت را فراهم کنند.

 

رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در پایان افزود: راه رسیدن به اهداف شهدا، کمک به مردم، هدایت آنها و ساماندهی زندگی انفرادی و اجتماعی انسانها مطابق احکام و مقررات اسلامی و بیرون کردن کشور از بحران، قطع دست اجانب از دخالت در امور افغانستان و فراهم کردن زمینه های حاکمیت اسلامی، به برگشت دست اندرکاران اصلی جهاد به روحیه جهادی و اوصاف انقلابی مثبت منوط است و از تمام شخصیتهای جهادی که در حقیقت صاحبان اصلی جهاد، کشور و منافع علیای اسلامی و ملی هستند، تقاضامی کنم، به عمل دقیق به خواسته های شهدا که همان خواست خدا و قرآن و امامان معصوم(علیهم السلام) است بی کم و کاست برگردند و مردم و کشور را ازچنگال طرح ها، توطئه ها و دخالت های گوناگون دشمنان و عوامل داخلی آن برهانند و صلح و ثبات و حاکمیت قدرتمند را به مردم به ارمغان بیاورند.