• تاریخ انشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20669
  • 386 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عامل خشونت‌ خانوادگی، جهل و راهکار آن، آگاهی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان علمی پژوهشی این هفته بانوان دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، تحت عنوان “زنان؛ خشونت های خانوادگی، چالش ها و راه حل ها” از سوی خواهران در کابل برگزار گردید.   خانم حماسه سادات؛ آگاه مسایل حقوقی و نامزد انتخابات پارلمانی کابل که کارشناسی گفتمان را […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان علمی پژوهشی این هفته بانوان دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، تحت عنوان “زنان؛ خشونت های خانوادگی، چالش ها و راه حل ها” از سوی خواهران در کابل برگزار گردید.

 

خانم حماسه سادات؛ آگاه مسایل حقوقی و نامزد انتخابات پارلمانی کابل که کارشناسی گفتمان را عهده دار بود گفت: خشونت های خانوادگی شامل خشونت های روانی و فزیکی می شود که یکی از بزرگترین چالش ها و مؤثرترین عامل فروپاشی خانواده ها و حتی جوامع محسوب می گردد.

 

حماسه سادات با بیان این‌که خشونت های خانوادگی موجب بروز اختلاف های اجتماعی نیز می شود افزود: خشونت های خانوادگی (فزیکی و روانی)، زندگی عادی خانواده ها را برهم می زند و نظام آموزشی و تربیتی را مختل می سازد و حتی با فروپاشی نظم خانواده، روال عادی زندگی در جامعه نیز متزلزل می گردد.

 

او خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که خشونت ها روانی و فیزیکی است و جامعه افغانستان رنج بیشماری از این‌گونه خشونت ها را تجربه می کند، ولی پیامد مخرب و ناگوار خشونت روانی نسبت به خشونت فزیکی، جدی تر و بیشتر می باشد؛ زیرا خشونت های روانی، روح انسان را می آزارد و تأثیر منفی عمیقی بر فکر وارد می سازد با آنکه خشونت ها به هر نحوی باشد فرد، خانواده و جامعه را نه تنها متأثر که نابود نیز می کند.

 

کارشناس گفتمان در ادامه به انگیزه ها و عوامل بروز خشونت های خانوادگی اشاره ورزید و گفت: با وجود اینکه عوامل خشونت زایی در هر جامعه فرق دارد؛ ولی در هر جامعه ای، بی سوادی و فقر علمی و فرهنگ، اساسی ترین عوامل برای خشونت افروزی تعریف شده و برای هر کسی، این امر قابل قبول می باشد که بی سوادی زیربنای تمام جهالت های رفتاری و گفتاری است.

 

وی به فضای اجتماعی افغانستان پرداخت و علاوه کرد: هرچند ناآگاهی و بی سوادی بدون درنظرداشت مرز جغرافیایی، عامل خشونت های خانوادگی در تمام جوامع است؛ اما آنچه ما در افغانستان شاهد هستیم، این موضوع باعث شده که در درون خانواده ها، اعضای خانواده از حقوق متقابل یکدیگر بی خبر بمانند و از سویی نسبت به این ناآگاهی ها، کینه ورزی ها شعله ور گردد و با بروز اختلافات و نفاق افکنی های جاهلانه، خانواده ها بر لبه پرتگاه قرار گرفته و گذشته از خانواده ها، جوامع هم چنین سقوط کنند.

 

خانم سادات افزود: عوامل دیگری مانند تعدد زوجات، نگاه مردسالارانه و فقر اقتصادی را هم قابل یادآوری دانست که این عوامل بیشتر از همان ناآگاهی سرچشمه می گیرد و ریشه تمام خشونت های خانوادگی نهفته در درون خانواده ها عبارت از جهل می باشد.

 

وی تأکید نمود: جهل است که خانواده ها به ارزش های انسانی و اسلامی نگاه نمی کنند و به کرامت های انسانی احترام نمی گذارند و همه را زیرپا کرده و فقط به مسایل مادی توجه می ورزند و تمام هم و غم خویش را برای فراهم سازی مادیات به کار می بندند و اینجاست که می توانیم جهل را سرچشمه همه خشونت های روانی و فزیکی در درون خانواده ها و جوامع قلمداد نماییم.

 

حماسه سادات در ادامه سخنان خویش به راهکارهایی جهت راه حل و پایان بحران خانوادگی اشاره نموده گفت: سخن معروف و به‌جا این است که انسان ها با انتخاب شان زندگی کنند. هر کسی در خانواده، به آگاهی و علم اهمیت داد و هر کسی در جامعه، به انسان های روشن ضمیر و عالم عامل توجه داشت و هر کسی در انتخاب خود، به شایسته سالاری احترام گذاشت؛ دیگر مشکلی نمانده و همه بن بست های زندگی، حل می گردد و یا شخص در مسیر زندگی خود کمتر گرفتار اشتباه می شود.

 

او همچنین افزود: ما راهکاری بهتر از این نداریم که در قدم اول عوامل خشونت را شناسایی کنیم و با شناخت عوامل آن می توانیم جهت کاهش و نابودی خشونت ها مبارزه نماییم.

 

وی تصریج کرد: اگر در خانواده و جامعه ما بی سوادی و فقر علمی و فرهنگی وجود دارد، باید برای زدودن غبار جهل به سمت مراکز آموزشی و علمی رو بیاوریم و اگر در خانواده ما نگاه مردسالارانه حاکم است، پی بیداری قدم بزنیم و با آگاهی موفق خواهیم شد تا احترام به حقوق همدیگر را در درون خانواده ها ترویج سازیم.

 

خانم حماسه سادات در ادامه سخنان خویش به صورت اکید گفت: وقتی آگاهی را به دست آوردیم، می توانیم آموزه های ارزشمند دین اسلام و دستور و عملکرد پیامبر اسلام را بشناسیم و با درک این که اسلام می تواند برای خانواده های ما، دستور زندگی زیبا و با معنا را بدهد همه پشت به جهل، فرهنگ های بیگانه، سنت غلط و طرز نگرش منفی کرده و در پی عملی کردن برنامه های ارزشمند اسلام برایند؛ زیرا پیامبر اسلام (ص) بود که نگاه مردانه به زندگی نداشت و احترامی که به خدیجه کبری و دخترش فاطمه زهرا (س) داشت، هیچ مردی این گونه به زن احترامانه نگاه نکرده و حقوق زن را رعایت ننموده است.

 

خانم سادات برای این که برنامه های اسلامی در جوامع ما به صورت نادرست معرفی شده، علمای دین را مسؤول این کم کاری ها خواند و تأکید کرد: علمای ما در جهت تبلیغ و ترویج آموزه های دینی نقش بیشتر می توانند بازی کنند و باید علما، نسبت به این امر مهم زندگی، توجه همه جانبه و عملی نمایند.