• تاریخ انشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20263
  • 449 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عدم آگاهی خانواده‌ها از فرهنگ اسلامی، از موانع ازدواج جوانان است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت  فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) در اول ذی‌الحجه، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان،  ﮔﻓﺘﻤﺎﻥی ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ را تحت عنوان “ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ” با حضور فعالان فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف برگزار نمود.   کارشناس این گفتمان […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت  فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) در اول ذی‌الحجه، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان،  ﮔﻓﺘﻤﺎﻥی ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ را تحت عنوان “ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ” با حضور فعالان فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف برگزار نمود.

 

کارشناس این گفتمان محمد جاوید نظری؛ کارشناس مسائل دینی بود که در مورد ﺳﺮﻓﺼﻞ ﻫﺎی “ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﺩﺭ ﻏﺮﺏ  ﻭ اﺳﻼﻡ، ﻧﻘﺶ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺩﺭ ﺍﺯﺩﺍﻭﺍﺝ ﻣﻮﻓﻖ و ﻣﻮﺍﻧﻊ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﺩﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ” صحبت کرد.

 

آقای نظری در مورد سرفصل اول گفتمان یادشده گفت: ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام برخلاف دیگر ادیان، فضلیت دارد؛ اما روحانیون مسیحی بر این باور هستند که ازدواج مانع پیشرفت در زندگی انسان است و اکثر شان به همین سبب ازدواج نمی کنند.

 

نظری با بیان اینکه اسلام بر امر ازدواج تاکید فراوان نموده است به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) اشاره کرد و گفت: امام صادق (علیه‌السلام) فرموده‌اند: هرکس زمینه ازدواج مجردی را فراهم کند از کسانی است که خدا در روز قیامت به او نگاه لطف آمیز می‌کند.

 

وی علت فساد غرب را رایج نبودن فرهنگ ازدواج عنوان کرد و بیان داشت: در غرب آمار فساد اخلاقی و فرزندان بی پدر روز به روز بالا می رود و فریاد شان را بلند کرده است.

 

نظری دلیل ذکر نکردن اسم پدر در پاسپورت را همین موضوع بیان کرد و گفت: متاسفانه فرهنگ ذکر نشدن نام پدر در پاسپورت ها به کشورهای اسلامی نیز سرایت کرده و با این روش می خواهند فرهنگ خود شان را در کشورهای اسلامی گسترش دهند.

 

وی به فضلیت های ازدواج در اسلام اشاره کرد و فراوانی روزی، حفظ نصف دین، ثواب مضاعف اعمال کسانی که ازدواج نموده اند، آرامش ذهنی جوانان و سلامتی جامعه را از مزایایی ازدواج عنوان کرد.

 

این کارشناس امور دینی، در مورد سرفصل ﻧﻘﺶ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺩﺭ ﺍﺯﺩﺍﻭﺍﺝ ﻣﻮﻓﻖ نیز اذعان داشت: والدین برای برگزاری ازدواج های سالم و موفق باید به عنوان یک مشاور خوب عمل نمایند و در امر ازدواج فرزندهای شان، سختگیری نکنند و نیز خواسته های شان را بالای آنها تحمیل ننمایند.

 

این کارشناس مسائل دینی ضمن تاکید بر اینکه ازدواج ها در جامعه اسلامی باید مطابق دستورات دین الهی باشد گفت: ازدواج در اسلام سنت است؛ اما اگر خطر به گناه افتادن باشد، واجب می گردد.

 

نظری در ادامه به موانع ازدواج در افغانستان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که مانع ازدواج جوانان در جامعه امروزی شده است، وجود چشم و هم‌چشمی های نادرست در میان خانواده های افغانستانی است.

 

وی افزود: دخالت های بی جای اقوام و خویشاوندان، سختگیری های والدین در امر ازدواج، موجود بودن رسوم نادرست در بین خانواده ها و دور بودن از فرهنگ ناب اسلامی از دیگر موانع ازدواج در کشور است.

 

همچنین سید محمد موسوی؛ مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ که در قسمت جمع بندی موضوع گفتمان صحبت می کرد گفت: یکی از مشکلاتی که در افغانستان رایج شده است و عواقب خوبی ندارد، دوستی های قبل ازدواج میان دختر و پسر است.

 

وی با بیان اینکه نظر به قانون طبیعت، جاذبه مانع شناخت می شود، گفت: اولین چیزی که در امر ازدواج دو فرد لازم است بحث شناخت آنها از یکدیگر است؛ اما در دوستی های قبل از ازدواج در اثر جاذبه ای که بین آنها وجود دارد، امکان پذیر نیست.

 

به باور موسوی ۹۰ درصد زمینه های دوستی قبل از ازدواج در دانشگاه ها اتفاق می افتد و اگر دختر و پسر قبل از ازدواج  ده سال باهم رابطه دوستی داشته باشند، هرگز از همدیگر شناخت پیدا نمی کنند؛ زیرا در آن زمان هر دو طرف سعی بر این دارند که بهترین رفتار را از خود نشان دهند.

 

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید که ازدواج سرمایه گذاری در نسل است یعنی انسان ها برای امر ازدواج دارای هدف و برنامه باشند نه اینکه با یک لبخند و یک نگاه عاشق شوند بدون اینکه کوچکترین شناخت قبلی از همدیگر داشته باشند.

 

موسوی سومین نیاز بشر را ازدواج بیان کرد و گفت: اولین نیاز بشر برای زنده ماندن اکسیجن است. دومین نیاز خوراک است و سومین نیاز آن ازدواج است.

 

مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ با بیان اینکه خداوند متعال در قرآن کریم همسر را به مثابه لباس تعبیر کرده است، به ویژه‌گی های یک همسر خوب اشاره نمود.

 

وی دینداری، اخلاق خوب، صداقت و هم‌کفو بودن را از ویژگی های یک همسر خوب عنوان کرد.

 

گفتنی است که ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع، پاسخ به سؤالات دانشجویان توسط کارشناسان و اهدای جوایز به افراد برتر که در کارگاه آموزشی “هدف‌گذاری و برنامه ریزی” شرکت نموده بودند، از دیگر برنامه های این گفتمان بود.