• تاریخ انشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 25518
  • 424 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عراقچی و اظهارات نارسا و ضرورت حضور مهاجرین و لزوم رفع موانع زندگی

در صورت افت شدید درآمدهای ایران در اثر تحریم های امریکا، این کشور ممکن است از مهاجران افغان بخواهد ایران را ترک کنند، این گفته عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی در چهارشنبه شب ۱۸ ثور/اردیبهشت، خبرساز و با واکنشهای وسیع شخصیتهای حقیقی و […]

در صورت افت شدید درآمدهای ایران در اثر تحریم های امریکا، این کشور ممکن است از مهاجران افغان بخواهد ایران را ترک کنند، این گفته عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی در چهارشنبه شب ۱۸ ثور/اردیبهشت، خبرساز و با واکنشهای وسیع شخصیتهای حقیقی و حقوقی افغانستان و ایران مواجه شد و اگرچه معاندان طرفدار جدایی و بلکه تقابل دوملت ایران و افغانستان به فرافگنی و انعکاس نفرت و عصبیت پرداختند اما دودسته دیگر یکی به انتقاد و اعتراض پرداختند و دیگری به توجیه سخنان آقای عراقی اقدام نمودند.

 

تعداد زیاد منتقدان به وی‍ژه از جمع شخصیتها و جریان های ایرانی آنقدر مطالب تحلیلی، کارشناسانه و منصفانه ارائه کردند که جای هرگونه نقد و انتقاد دیگر را می گیرد و نمیتوان ادبیات نو و جملات بکر دست و پا کرد تا یکبار دیگر در برابر سخنان آقای عراقچی به تحریر گرفت و بازنویسی و گفتن آن را بیش از پیش تاثیر گذار دانست.

 

زیرا چه کسی نمیداند که اخراج مهاجران افغانستانی از ایران به دلایل ذیل امکان پذیر به نظر نمی رسد:

۱-  گفتمان انقلاب اسلامی که مبتنی بر فرهنگ دینی و ارزشهای والای مکتب حیاتبخش آسمانی است نه تنها ایجاب نمی کند فکری به سمت اخراج مهاجران مسلمان هموطن جهت پیدا کند، بلکه همگان را به تلاش وامیدارد تا موانع زندگی آبرومندانه انسانی را از پیش روی آحاد افراد و خانواده های مهاجر افغانستانی بردارند و در حمایت و حفاظت از تمامیت منافع و مصالح آنها از جان مایه بگذارند.

 

چنانچه بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در دفاع از جهاد و مجاهدین افغانستان فرمودند:

ما باردیگر پشتیبانی بیدریغ خودرا از برادران مسلمان و مظلوم افغانی اعلام می داریم و اشغالگران را شدیدا محکوم می نماییم. ما مسلمانیم و شرق و غرب برای مان مطرح نیست. ما از مظلوم دفاع می کنیم و برظالم می تازیم، این یک وظیفه اسلامی است.

 

همچنان معظم اله در مورد مهاجرین ساکن ایران عنوان داشتند: “و همینطور، مهمانهایی که داریم، افغانی هستند، مسلمان هستند…بیچاره هارا از خانه های شان دورکردند، مال شان را بردند، خودشان را فرستادند اینجا، خوب، باید چه کرد با اینها؟ نباید اینها را پذیرایی کرد؟  ما مسلمانیم، ما باید از آنها پذیرایی کنیم، خدمت کنیم به آنها…آواره هایی که الآن در ایران هستند، مشکلات زیاد دارند… البته ملت خیلی کمک می کند… لکن اینطور نیست که کمک ملت کافی باشد… دولت متکفل و مسئول این امور است”.

 

این مواضع اما در شرایطی اتخاذ شده است که ایرانی ها در یک جنگ نابرابر با رژ‍یم منحوس صدام حسین قرار داشتند که در حقیقت، تمام دنیای کفر علیه دولت و ملت مسلمان ایران فشار وارد کرده بودند و به طور قطع اگر امام خمینی(ره) به درخواست وزیرخارجه شوروی دست از حمایت مجاهدین و مهاجرین افغانستان برمی داشتند کمک به ظاهر خوبی به نفع جبهه ایران صورت می گرفت و ازیکسو شوروی ها امکانات و تسلیحات نظامی مدرن در اختیار تهران قرار می دادند و از طرف دیگر به صدام موشکهای دوربرد نمیدادند تا تهران، پایتخت ایران را هر روز نشانه بگیرد و خسارات وسیعی به مردم و زیرساخت های این سرزمین برساند.

 

حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) رهبرانقلاب نیز در دیدار با جمعی از شخصیتهای افغانستانی اظهار داشتند:

“یکی از اهداف بلندگوهای استعمار این است که بین ملتهای برادرجدایی بیندازند. اختلاف، صرفا بین اعضای یک ملت که ایجاد نمی شود، بلکه طرح اختلاف میان ملتها، به خصوص دوملت مانند افغانستان و ایران، می تواند اثر سوئی در بر داشته باشد.

 

بلندگوهایی سعی داشتند و دارند که روز به روز بین این دو ملت جدایی بیندازند؛ اما ما در سخت ترین شرایط نیز، هیچ مصلحتی را بر مصلحت دفاع از افغانستان غلبه ندادیم.

 

در طول جنگ تحمیلی ۸ ساله، بخش عمده از زحماتی که متحمل شدیم، به خاطر موضع قاطع و صریحی بود که در امر افغانستان داشتیم. آن موضع امروز هم وجود دارد و هیچ فرقی نکرده است.

 

امروز هم ما در کنار ملت و جهاد و وحدت افغانستان و نیز حکومت اسلامی آینده اش قرار داریم. اگر کسی بخواهد این وحدت را بشکند و در داخل ایجاد فتنه کند، با او احساس برادری نخواهیم کرد و او را دست شیطان به حساب خواهیم آورد. کسانی که خودشان و زبان و عمل شان تفرقه انگیز است، به اعتقاد ما ایادی شیطان هستند. برادری و مسلمانی اینگونه نمی شود”.

 

سایر دست اندرکاران ایران از طیف های گوناگون نیز چنین دیدگاهی دارند و اصولا سیاست اصلی نظام در مورد افغانستانی ها به ویژه مهاجرین، براین مبنا استوار بوده و وجود چنین روندی، گویای بسیار واضحی از عزم نظام و انقلاب و کارگردانان اصلی آن در حمایت از مردم افغانستان، به وی‍ژه مهاجرین ساکن ایران است و طبیعی به نظر می رسد که هرگونه اظهار نظر خلاف آن، قابل توجه و تایید نمی باشد.

 

۲-  حضور مهاجرین در ایران از جهات مختلف به گونه ای به نفع ایران است که اگر خلائی ایجاد شود باعث ضرر و زیان جبران ناپذیر برای ایران و ایرانی ها خواهد بود. امروزه مهاجرین افغانستان در تامین امنیت جمهوری اسلامی ایران نقش بالایی دارند؛ چه در دورانهای قبل و چه اکنون و در حوزه اقتصاد، تأثیر قوی و گسترده مهاجرین کاملا مشهود و ملموس است و از نظر اجتماعی نیز چنان میان مهاجر و انصار رشته های به هم تنیده ای ایجاد گردیده است که به سختی می توان به گسستاندن آن توفیق حاصل کرد.

 

۳-  از نظر قوانین و عرف بین الملل هم امکان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک طرفه و به تنهایی اقدام به اخراج مهاجران کند، امکان پذیر به نظر نمی رسد و قبل ازینکه ایرانیان احساس ضرری بنمایند، از ناحیه حضور مهاجرین در ایران صاحب امتیازاتی بوده که هرگونه اقدامی برای خالی کردن ام القرای جهان اسلام از وجود اتباع غیر ایرانی، دست جمهوری اسلامی را در تعاملات بین المللی تهی خواهد نمود.

 

۴-  اشتراکات وسیع و گسترده فرهنگی، دینی و اجتماعی میان مردم ایران و افغانستان، شرایطی را به وجود آورده است که می تواند افغانستان به عنوان سرسخت ترین و همه جانبه ترین حامی جمهوری اسلامی ایران در بسیاری عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و حتی نظامی ، تبارز نماید و از حیثیت و تمامیت ایران و مردم آن در منطقه و حتی جهان به دفاع، حمایت و همکاری برخیزد و این وی‍ژگی بعید و بلکه غیر ممکن می نماید تا دست اندرکاران مدیر، مدبر و دلسوز به اسلام و انقلاب اقدام به اخراج مهاجران نموده، با مکدر کردن خاطر میلیون ها انسان مسلمانِ مجاهد، بزرگترین ظرفیت منطقه ای را از دست داده، بلکه در مقابل خود قرار بدهند.

 

۵- تفاوت دو کشور همسایه از نگاه به ویژه امنیتی و اقتصادی باعث می گردد اتباع کشور ضعیف، تشویق و ترغیب به مهاجرت به کشور قوی گردد و هیچ عاملی مانع این مهاجرت نمی تواند باشد و هیچ قدرتی هم توان مقابله با این موج و برگرداندن مهاجر به مبدأ را ندارد، ازین جهت است که امروزه افغانستان، از نظر اقتصادی و امنیتی در ضعف قراردارد و شرایط جمهوری اسلامی ایران ازین نگاه برتر و بهتر به نظر می رسد و همین امر هم باعث ایجاد موج مهاجرت در مقاطع گوناگون گردیده و طبیعی نیز است و چنین شرایطی در دنیا مرسوم است و تاهنوز حتی امریکا با آن قدرت و امکانات فراگیر نتوانسته با مهاجرت همسایگان به ویژه مکزیک مقابله مؤثر انجام بدهد.

 

براساس دلایل یادشده و احتمالا دیگر علل، نه تنها بحث اخراج مهاجر از سوی جمهوری اسلامی در دستور کار نمی تواند باشد بلکه

مسئولان نظام به فکر رفع موانع موجود زندگی مهاجرین و فراهم کردن حضور آبرومندانه و قدرتمندانه آنان در ایران هستند، چنانچه شخصیتهای حقیقی و حقوقی افغانستانی نیز در این راستا به طور مؤثر عمل نموده، از سالها پیش گامهای بلندی را گذاشته اند و بسیار ضروری به نظر می رسد که با استفاده از فرصت یکبار دیگر از نظام  و حکومت جمهوری اسلامی ایران تقاضا کنیم تا با رفع اندک مشکلات باقیمانده که هرکدام آن زندگی را برای مهاجرین گلوگیر، سخت و طاقت فرسا نموده است، افق روشنتری در فراره تداوم حضور انسانی و اسلامی مردم ما بگشایند.

نویسنده: سید عیسی حسینی مزاری