• تاریخ انشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27262
  • 440 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عزاداران حسینی در کنار شور حسینی باید شعور حسینی داشته باشند

آگاهان امور دینی در هرات اظهار داشتند:شعور حسینی توام با شور حسینی از دیگر پیام های قیام عاشورا می باشد، شعور حسینی یعنی در کنار اینکه به عزاداری و سوگواری می پردازیم و از این قیام خونین تجلیل و گرامی داشت به عمل می آوریم رفتار، منش و گفتار ما نیز باید عاشورایی و حسینی […]

آگاهان امور دینی در هرات اظهار داشتند:شعور حسینی توام با شور حسینی از دیگر پیام های قیام عاشورا می باشد، شعور حسینی یعنی در کنار اینکه به عزاداری و سوگواری می پردازیم و از این قیام خونین تجلیل و گرامی داشت به عمل می آوریم رفتار، منش و گفتار ما نیز باید عاشورایی و حسینی باشد و گام در جای گام امام حسین بگذاریم و نه از امام حسین جلوتر برویم و نه از ایشان عقب بمانیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با برگزاری مراسم از شام غریبان شهادت امام حسین(ع) و ۷۲ یار باوفایش درمسجد حضرت آمنه(س) در شهرک خاتم الانبیای ولسوالی گذره ولایت هرات تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.

 

در این مراسم که با قرائت قرآن کریم، نوحه خوانی و سینه زنی همراه بود سخنران جلسه سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، پیرامون نقش جوانان در نهضت عاشورا و پیام های نهضت عاشورا برای جوانان به ایراد سخن پرداخت.

 

این فعال فرهنگی هرات، با اشاره به سوره مبارکه “والعصر” که خداوند به زمان قسم یاد نموده است گفت: در این سوره خداوند به زمان قسم یاد نموده که انسان ها از هرتبار، قوم، مذهب و عصری زیانکار و خطار کار هستند و دچار معصیت و گناه می شوند مگر کسانی که ایمان داشته باشند و عمل صالح انجام بدهند.

 

وی  افزود:  ایمان به تنهایی نمی تواند سبب رستگاری افراد شود بلکه باید عمل صالح را پیشه زندگی خود نماییم جوان عاشورایی در کنار اینکه نمونه کاملی از اخلاق است باید فردی معتقدو متدین بوده و نماز را به زیبا ترین شکل اقامه نموده و در رفتار و گفتار خود با خانواده و والدین بهترین شیوه و رفتار را داشته باشد.

 

نایاب ادامه داد: با قرائت آیه ” و تواصوا بالحق” از سوره والعصر بیان داشت: فرد مومن باید با انجام عمل صالح در کنار حق قرار بگیرد و از حق مظلوم(حتی اگر یک نفر باشد) دفاع نماید.

 

نایاب  یادآور شد: در میدان نبرد کربلا کسانی برعلیه امام حسین شمشیر کشیدند که ایمان به خداوند داشتند،اهل انجام عمل صالح بودند اما در روز عاشورا در کنار باطل ( یزیدیان) قرار گرفته و حق(امام حسین) را تنها گذاشتند.

 

این فعال فرهنگی  با اشاره به این  بخش از آیه سوره والعصر” وتواصوا بالصبر” گفت: فرد زمانی که در کنار جبهه حق قرار گرفت باید قرص و محکم در کنار آن ایستادگی نماید.

 

وی  عنوان کرد: در شب عاشورای حسینی، امام حسین خطاب به همراهانش فرمود که فردا همه تان شهید خواهید شد لذا از تاریکی شب استفاده نموده و برگردید، من بیعتم را از شما بر میدارم اما ۷۲ تن از یاران باوفای امام حسین با آگاهی و بیداری کامل شهادت و مرگ با عزت را پذیرفته و در کنار حق ایستادگی نمودند.

 

این ماستر جامعه شناسی در هرات، شجاعت را از دیگر پیام های عاشورای حسینی برای جوانان عنوان کردو گفت: دومین پیام نهضت امام حسین صبر و بردباری برای جوانان بوده و از آنان خواستاریم تا در برابر مشکلات صبور باشند.

 

نایاب والدین و خانواده ها را به درک وضعیت و موقعیت سنی جوانان تشویق نموده از آنان خواست تا با جوانان از راه رفاقت و دوستی رفتار و منش داشته باشند تا زمینه اعتماد و تکیه جوان به بیگانگان فراهم نشود و خانواده بهترین تکیه گاه او باشد.

 

مسئول مرکز تبیان در هرات، در ادامه سخنانش از شعور حسینی توام با شور حسینی به عنوان دیگر پیام این قیام برحق یاد نمود.

ابراز داشت: شعور حسینی یعنی در کنار اینکه به عزاداری و سوگواری می پردازیم و از این قیام خونین تجلیل و گرامی داشت به عمل می آوریم رفتار، منش و گفتار ما نیز باید عاشورایی و حسینی باشد.

 

به گفته این آگاه امور دینی، شعور حسینی یعنی گام در جای گام امام حسین بگذاریم و نه از امام حسین جلوتر برویم و نه از ایشان عقب بمانیم.

 

گفتنی است: از شب شام غریبان اباعبدالله الحسین(ع) در سرتاسر ولایت هرات با عزاداری، افروختن شمع و شب زنده داری

تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.