• تاریخ انشار: ۱۳ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8162
  • 1,190 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عزاداری برای امام حسین(ع) از نظر اهمیت، با اسارت خاندان آن حضرت و شهادت شهدای کربلا در یک راستا است

به گزارش خبرگزاری آوا ، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیر کل حزب اسلامی تبیان در شب اخر مراسم عزاداری ماه صفر و رحلت رسول مکرم اسلام (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا(ع) در رابطه با شرایط و فواید برگزاری مجالس عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) خصوصا حادثه عظیم عاشورا، به […]

به گزارش خبرگزاری آوا ، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیر کل حزب اسلامی تبیان در شب اخر مراسم عزاداری ماه صفر و رحلت رسول مکرم اسلام (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا(ع) در رابطه با شرایط و فواید برگزاری مجالس عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) خصوصا حادثه عظیم عاشورا، به ایراد سخن پرداخت.

 

شرایط برگزاری مجالس عزاداری برای امام حسین(ع)

 

شرط اول اخلاص

 

وی با اشاره به شرایط متعدد عزاداری اظهار داشت: اولین شرط عزاداری برای اهل بیت(ع) اخلاص در عمل می باشد به طوری که اگر در کارهایمان اخلاص داشته باشیم، به این معنا که کار محض رضای خدای متعال  صورت بگیرد، به نتایج عالی دست پیدا خواهیم کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری که در سالن اجتماعات شهید سید علی اکبر مصباح در مشهد مقدس و در مراسم پایانی مجالس عزاداری برگزار شده از سوی آقای یوسفی هراتی، سخنرانی می کرد اضافه نمود: اگر مراسم عزاداری نه با اخلاص بلکه بر اساس چشم و هم چشمی، اجبار، ریاکاری و رقابت های ناسالم باشد نه تنها دردی از مسلمین دوا نمی کند بلکه می تواند برای برگزار کنندگان و حتی شرکت کنندگان موجب خسران شود.

 

دومین شرط؛ شکوه مراسم عزاداری

 

وی دومین شرط عزاداری را شکوه و عظمت آن دانست و  برای به دست آوردن این شرط به سه نکته توجه شود،افزود: باید در مراسم عزاداری ایجاد جذابیت کرد تا این که مستمعین و مخاطبین با شوق و ذوق در مراسم حضور پیدا کنند و طوری نباشد که مجلس خسته کننده و ملال آور باشد و این وظیفه برگزار کنندگان مراسم است تا با همفکری این مراسم مذهبی را به بهترین وجه برگزار کنند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، برگزاری مراسم با جمعیت و استقبال گسترده را به عنوان دومین نکته، ضروری دانست و توصیه کرد: باید از راه اندازی مراسم های عزاداری کم جمعیت، بدون ازدحام و متفرق پرهیز شود، البته این تا زمانی صادق است که ما سعی خود را برای گسترده برگزار شدن مراسم انجام نداده باشیم و بایستی در این مسیر تلاش بسیار صورت گیرد.

 

وی تلاش برای برگزاری باشکوه عزاداری امام حسین (ع) را مورد تقدیر قرار داده، در پاسخ به شبهه افرادی که بگویند تلاش و هیاهو برای برگزاری مراسم پرجمعیت به نوعی ریاکاری و تظاهر است، افزود: این کار از ریاکاری به دور است هرچند ممکن است با تظاهر همراه باشد ولی باید دانست همه تظاهرها معصیت نیست. به گونه ای که خود مراسم عزاداری نوعی تظاهر و در عین حال دارای ثواب مضاعف است.

 

وی بهره برداری از مراسم و انعکاس آن را  به عنوان سومین نکته، از مهمترین لوازم و شرایط عزاداری دانست و ابراز داشت: اگر تمام شرایط عزاداری از جمله جذابیت و ازدحام زیاد فراهم باشد و مراسم برگزار شود اما بازتاب و انعکاس داده نشود به نتیجه غایی نرسیده است. در حالی که می شود با انعکاس شور و عظمت مجالس عزاداری، میلیون ها تن را از آن بهره مند نمود و کسب ثواب کرد.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، انعکاس رسانه ای مراسم های پر جمعیت و بهره برداری تبلیغی از آن را لازم دانست و خاطر نشان کرد: وقتی مراسم دارای جاذبه های مختلف باشد باید آن را به صورت گسترده انعکاس دهیم زیرا مومنین در سراسر جهان با دیدن این مسرور و مشعوف خواهند شد و افراد مذبذب و ناآگاهان از محتوای مراسم و فلسفه آن آگاه می شوند و قوت قلب پیدا می کنند.

 

به عقیده وی، انعکاس مراسم های عزاداری باعث رعب و وحشت دشمنان اسلام می شود و سبب می شود حساب کار به دستشان بیاید به طوری که اگر وحدت و انسجام مسلمانان را ببینند حداقل به حقوق ما تن داده و تسلیم می شوند و البته بر خلاف تصور برخی افراد، باعث تقویت جبهه ما نیز خواهد شد.

 

 

 

شرط سوم؛ بهره برداری اعظمی از مراسم عزاداری

 

وی شرط سوم برگزاری عزاداری را بهره برداری اعظمی از آن دانست و توجه به عقل گرایی و احساس گرایی را  برای تامین این شرط، لازم برشمرد و افزود: سخنرانان باید در رابطه با اهداف امام حسین(ع) با بیانی روان، ساده، عوام فهم و شیوا مطالب و نکات ناب را برای مستمعین بازگو کنند به گونه ای که مستمع خود را در کربلا و در سال ۶۱ هجری احساس کند و تمام برنامه ها، طرز العمل، استراتژی و تاکتیک های امام حسین (ع) در حوزه عمل ایشان جهت قیام در برابر طاغوت را درک کنند و به تمام سوالات و شبهات ذهن خود پاسخ روشن بیابند و این طور نباشد که پس از یک دهه عزاداری، وقت مستمع ضایع شود و چیز خاصی دستگیرشان نشود.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری بیان مطالب روز را از مهمترین و اساسی ترین موارد دانست و افزود: وقتی می گویم سخنرانان مطالب روز را بیان کنند حتما صرف مسایل سیاسی نیست و اگرچه این بخش مهم است اما نگاه به مسایل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و پاسخ به شبهات از موضوعات مهمی است که بایستی مورد توجه قرار داده شود.

 

او اضافه کرد: سخنران نباید وقت مستمعین را ضایع کرده و به شیوه ای غیر کاربردی شرح ماجرای امام حسین(ع) را از مدینه تا کربلا بیان کند، بلکه باید سخنرانان این واقعه را با توجه به مطالب روز خصوصا مسائلی چون نهاد خانواده بیان کند.

 

این عالم برجسته دینی افزود: امروز اگر مشکلات زیادی در سطح جامعه وجود دارد ناشی از عملکرد غیر اصولی خانواده هاست که به جامعه صدمه وارد می کند و علماء باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند به طوری که باید برنامه ریزی و توجه شود تا زوج های جوان بتوانند زندگی خود را سر و سامان دهند و مستحکم کنند و  مانع بروز طلاق در جامعه شوند و در عین حال زمینه های تربیت سالم کودکان خانواده را به صورت درست و اصولی فراهم کنند.

 

آقای حسینی مزاری علاوه کرد: وقتی در جامعه مشکلات عدیده ای وجود دارد و طلاق و بزهکاری ناشی از بنیان سست خانواده رو به گسترش است این وظیفه علماست که با برنامه ریزی، ریشه یابی و بررسی موضوعات برای آن راه حل پیدا کرده و مردم را راهنمایی کنند.

 

به عقیده وی، روحانیون با توجه به وضع جامعه، در مورد تربیت کودک، حقوق والدین، حقوق نوجوان، حقوق همسایه، مسائل فرهنگی، مسائل سیاسی و همچنین معاملات باید مسایل را شفاف کند کما اینکه امروز جامعه در باب معاملات دچار انحرافات بسیاری است و این ناشی از کم کاری علماء در ایام عزاداری در تبیین این مسائل از جمله اهمیت زکات، خمس و معاملات است.

 

صاحب امتیاز روزنامه انصاف در ادامه اظهار داشت: مسئولین برگزاری عزاداری باید در شناسایی سخنران مراسم اهتمام و دقت کنند به طوری که روحانی و سخنران باید عالم و عامل به دستورات دین، مقید به مقررات اسلامی، تحلیلگر و امام و پیشرو در امور مختلف عبادی، سیاسی، اقتصادی و غیره باشد.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در باب عقل گرایی در بیان مباحث سخنرانی، علاوه نمود: مباحث باید به گونه ای مطابق به مسائل روز با منطق گرایی مطرح شود تا مردم بتوانند با اهداف و خط مشی امام حسین (ع) با توجه به مطالب روز آشنا شوند و بتوانند بهره برداری اصولی داشته باشند.

 

ایشان در باب احساس گرایی در مراسم عزاداری اظهار داشت: مجالس امام حسین (ع) نباید به صورت صرف سخنرانی باشد و نه تنها روضه خوانی باشد و اگر مجلس به یکی از این دو امر ختم شد مطمئنا مراسم یک اجتماع انحرافی خواهد بود زیرا باید در مراسم هم سخنرانی با تکیه بر عقل گرایی در باب مسائل روز مطرح صورت بگیرد و هم به ذکر مصیبت و نوحه خوانی و بازخوانی واقعه عاشورا اهتمام ورزیده شود.

 

 

 

شرط چهارم؛ ایجاد پیوند با امام حسین(ع)، حمایت از ایشان و اعلام وفاداری با آن حضرت

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه بر ضرورت ایجاد پیوند بین مردم و امام حسین (ع) تاکید کرد و افزود: مجالس باید به گونه ای باشد که در پایان یک دهه عزاداری، مستمعین با امام حسین(ع) احساس پیوند کنند و با کمال قاطعیت از آن حضرت و اهداف او حمایت نموده و با سرور و سالار شهیدان و یاران ایشان اعلام وفاداری نمایند.

 

 

 

شرط پنجم؛ عمل به تعهد

 

به گفته وی، مراسم عزاداری باید به گونه ای باشد که افراد پس از مراسم خود را به واقع متعهد به اهداف و برنامه های امام حسین(ع) بصورت عملی ببینند، یعنی باید بگونه ای وارد جامعه شویم که بتوانیم جا پای امام حسین (ع) بگذاریم و در مسیر ایشان بر اساس اهدافشان قدم برداریم و در این صورت این افراد مجاهدینی هستند که در جامعه از ارزشهای اسلامی حمایت کرده و در برابر استکبار با تکیه بر خداوند و اهل بیت(ع) مبارزه و تلاش می کنند.

 

این شخصیت برجسته سیاسی کشور اضافه کرد: این افراد در راستای بیان حقایق از هیچ چیز هراس ندارند و اگر علما، شخصیت ها، دانشجویان و تمام مردم ما دارای این روحیه شوند آن موقع جامعه ما یک جامعه با عظمت و مقتدر خواهد بود. قدرت خود را از خدا خواهیم گرفت در حالی که هم در دنیا عزتمند خواهیم بود و هم در آخرت در  کنار ائمه اطهار(علیهم السلام) به سر خواهیم برد.

 

وی سرافکندگی و مشکلات جوامع اسلامی را در عصر کنونی ناشی از جدایی از ارتباط با خداوند دانست و افزود: به عنوان نمونه امام خمینی (ره) با تکیه بر خداوند توانست رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران را نابود کند و در افغانستان نیز مجاهدین توانستند با تکیه بر همین موضوع ابرقدرت زمان را شکست داده و به قهقرای تاریخ بفرستند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اذعان کرد: جمهوری اسلامی ایران که امروز در سطح جهان به عنوان یک قدرت در عرصه های گوناگون مطرح است و توانسته در برابر قدرتهای غربی بایستد، به دلیل پیروی رهبری، سران و مردم این سرزمین از اوامر الهی است. قدرت ایرانی ها بر گرفته از مادیات نیست بلکه نشأت یافته از منبع لایزال الهی و عنایات خاصه امامان معصوم(علیهم السلام) به ویژه امام زمان(عج) است.

 

وی مردم مسلمان افغانستان را مردمانی قدرتمند معرفی و خاطر نشان کرد: امروز اگر آبرویی در سطح منطقه و جهان داریم به خاطر پیروی از امام حسین(ع) است در حالی که مردم ما می توانند بسیار قدرتمند تر از حالا  افتخار آفرین شوند.

 

 

 

فواید برگزاری مجالس عزاداری برای حضرت امام حسین(ع)

 

 

 

اول؛ ارتقای آگاهی عامه و فراهم شدن زمینه های خودسازی عمومی

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در مورد فواید برگزاری مراسم عزاداری اهل بیت(ع) علاوه کرد: این مراسم ها باعث افزایش آگاهی عامه و زمینه ساز یک خود سازی عمومی می شود، به گونه ای که اگر افراد خود را در مسیر  خواست خداوند و اهداف امام حسین(ع) قرار دهند، طبیعی است که جامعه قدرتمند و مقتدر خواهد شد و افراد به نفع خود  و جامعه عمل خواهند کرد.

 

 

 

فایده دوم؛ برقراری و تقویت ارتباطات و آماده شدن شرایط وحدت عمومی

 

وی فایده دوم این مجالس را ایجاد و تقویت ارتباطات دانست و اضافه کرد: برگزاری مجالس عزاداری، باعث همگرایی و ایجاد محبت و عطوفت بین مومنین گردیده، با برقراری و تقویت ارتباطات بین عزاداران، منجر به  آماده شدن شرایط وحدت و انسجام جامعه اسلامی خواهد شد.

 

 

 

فایده سوم؛ آمرزش گناهان

 

این عالم برجسته دینی آمرزش گناهان را از دیگر فواید برگزاری مجالس عزاداری عنوان نموده گفت: روایات و احادیث بسیاری در این باب وارد است به طوری که برای یک قطره اشک عزادار امام حسین (ع)، جایگاهی در بهشت در نظر گرفته شده است البته باید این نکته را در نظر داشت که گناهانی آمرزیده خواهد شد که از یک طرف توبه حقیقی صورت گرفته باشد و از سوی دیگر گناه  مربوط به حق الله بوده باشد ولی حق الناس مشمول آمرزش نخواهد بود، هرچند که خداوند متعال قادر است به نوعی عزادار را توفیق دهد تا رفع دین از مردم کند و یا از برای عزادار بخشایش بگیرد، ولی این موضوع مجوز برای انجام  گناه نخواهد شد، زیرا امام حسین(ع) خود برای مقابله با گناهان و معاصی قیام کرد، نه اینکه حالا به عنوان سپر گناهکاران عمل کند.

 

 

 

فایده چهارم؛ ثواب وافر

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری چهارمین فایده حضور در مراسم عزاداری را ثواب وافر آن دانست و افزود: ما روایاتی داریم که ثواب حضور در مجالس عزاداری  را برابر با  حج و عمره برشمرده اند در حالی که این دو از بزرگترین اعمال اسلامی عنوان شده است.

 

 

 

فایده پنجم؛ حسن عاقبت

 

یه باور وی، حسن عاقبت از دیگر فواید برگزاری و حضور در مراسم عزاداری است و انسان عاقبت بخیر هرگز  بعد از عزت به ذلت نخواهد افتاد و در ادامه زندگی به انحراف نخواهد گرایید و  در موقع مرگ اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) را زیارت خواهد کرد.

 

 

 

فایده ششم؛ ابقای اسلام وتشیع

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) ادامه داد: ششمین فایده این مراسم ها ابقاء اسلام و  تشیع خواهد بود. چنانچه امام حسین (ع) برای جلوگیری از انحراف جامعه و  اقدام برای احیای اسلام  و بیرون کردن تشیع از زوال و انزوا قیام کرد و در برابر کجی ها شمشیر کشید و اسلام و تشیع را بیمه کرد. البته حضرت زینب (س) و امام سجاد(ع) اقداماتی که انجام دادند در واقع تضمین کننده حقانیت و اثر گذاری ژرف حرکت سیدالشهداء و جاودانگی آن بود. اما اگر پس از آن عزاداری ها ادامه پیدا نمی کرد، همه زحمات  کاروان اسرای کربلا نیز فراموش می شد و دیگر یاد و نامی از امام حسین(ع) و یاران او باقی نمی ماند.

 

وی با اشاره به اهمیت عزاداری برای امام حسین (ع) اظهار داشت: اگر دقت کنید متوجه می شوید اسارت اهل بیت(ع) و شهادت حضرت سید الشهداء(ع) و همچنین عزاداری برای ایشان در یک مسیر قرار می گیرند که این نشان از اهمیت آن است. پس می توان اذعان کرد که  عزاداری برای حضرت امام حسین(ع) از نظر اهمیت، با اسارت خاندان آن حضرت و شهادت شهدای کربلا در یک راستا است.

 

 

 

فایده هفتم؛ استجابت دعا

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری استجابت دعا را فایده دیگر مراسم عزاداری دانست و تصریح کرد: در مجالس عزاداری دعاها و درخواست ها مورد قبول خداوند قرار می گیرد به طوری که نمونه های فراوانی را دیده و یا شنیده ایم که از این عزاداری ها استفاده های مثمر ثمری صورت گرفته است.

 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد  که خداوند دو ماه عزاداری و ذکر مصایب اهل بیت(ع) را از همه مؤمنین قبول بفرماید و افزود: انشاءالله که خداوند از ما راضی بوده باشد و بتوانیم به عنوان  سرباز امام حسین(ع) و تمام امامان معصوم(علیهم السلام) به ویژه حضرت ولی عصر(عج) ایفای وظیفه نماییم.