• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13033
  • 834 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عزت و کرامت اسلامی و انسانی تنها در سایه ولایت میسر است

کارشناسان و آگاهان در گفتمان علمی پژوهشی “عزت اسلامی و انسانی در سایه ولایت علوی” تأکید کردند که باید واقعیت را پذیرفت که عزت، شرافت و کرامت انسانی و اسلامی تنها در سایه “ولایت” میسر است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “عزت اسلامی و انسانی در سایه ولایت علوی”، […]

کارشناسان و آگاهان در گفتمان علمی پژوهشی “عزت اسلامی و انسانی در سایه ولایت علوی” تأکید کردند که باید واقعیت را پذیرفت که عزت، شرافت و کرامت انسانی و اسلامی تنها در سایه “ولایت” میسر است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “عزت اسلامی و انسانی در سایه ولایت علوی”، به مناسبت فرا رسیدن سالروز عید غدیرخم، با حضور علما، روحانیون، دانشجویان و فرهنگیان از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

در این گفتمان، کارشناسان پیرامون اهمیت واقعه “غدیر خم”، “ولایت حضرت امام علی(ع)” و “پیامدهای دوری از ولایت” صحبت کرده و تأکید کردند که عزت اسلامی و انسانی تنها در سایه ولایت علوی میسر است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محسن سجادی، نماینده دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم و یکی از کارشناسان این گفتمان، واقعه غدیر را مایه عزت مسلمانان و شکست و ناامیدی دشمنان عنوان کرد.

 

وی افزود: “عزتی که اسلام برای مسلمانان عنایت کرد، تا زمان حضرت امام علی(ع) چه در زمان خانه نشینی و چه در زمان خلافت ظاهری آن حضرت، بلاوقفه ادامه داشت”.

 

به گفته این کارشناس دینی و اجتماعی، با وجود این که امام علی(ع) مدت ۲۵ سال از سیاست دور بود، اما با مشوره دهی و ارائه راه حل ها برای برطرف کردن مشکلات از سر راه خلفا، عزت و شوکت مسلمانان را حفظ کرد.

 

پس به گفته آقای سجادی، باید این واقعیت را پذیرفت که عزت و شرافت و کرامت انسانی، تنها در سایه ولایت میسر است.

 

در همین حال خانم نوریه حسینی؛ مسوول بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل نیز کسب مقام خلیفه اللهی و پیروی از اسلام ناب را تنها در سایه ولایت ممکن دانسته و تأکید کرد: “ولایت تنها مربوط به مسلمانان نیست، بلکه با تمام انسان های روی زمین در ارتباط است”.

 

خانم حسینی ادامه داد: “با تمام اهمیتی که واقعه غدیر دارد، متأسفانه به شکل مرموزانه دور آن خط کشیده شد و شایسته ترین انسان بعد از پیامبر(ص)، از صحنه سیاست و اجتماع کنار زده شد”.

 

به گفته وی، با وجود این که در قضیه غدیر خم، مسأله امامت و رهبری مطرح بود و حضرت پیامبر(ص) به دلیل اهمیت آن تأکید کرد که جریان این واقعه را باید حاضرین به غائبین برسانند، اما متأسفانه مسأله انکار علی(ع) و دسیسه علیه حق، از همان روزهای اول آغاز شد.

 

به باور خانم حسینی، کینه توزی ها و تنگ نظری ها نه تنها علی را از صحنه کنار زد که مسلمانان را از مسیر ولایت خارج و غدیر را کمرنگ ساخت.

 

در ادامه این گفتمان، داکتر سجادی در پاسخ به این که با در نظرداشت اهمیت واقعه تاریخی غدیر، مراد از ولایت در سخنان پیامبر چیست؟ گفت: “در غدیر مسأله نصب جانشین مطرح است، بنابراین مراد از ولایت، امامت و رهبری است نه دوستی”.

 

به گفته آقای سجادی، در سال دهم هجری، قضیه غدیر به گونه ای مهندسی شد که وقوع آن در بین مکه و مدینه و در میان دست کم صد و بیست هزار حاجی از اطراف و اکناف عالم اسلام صورت گرفت و این خود دلیل بر اهمیت آن است.

 

از سویی هم به باور وی، واقعه غدیر با نزول آیه ابلاغ همزمان است که انجام این دستور مساوی است با ۲۳ سال دوران رسالت حضرت پیامبر(ص).

 

از طرف دیگر برای این که واقعه غدیر فراموش نشود، این واقعه در سال آخر عمر حضرت پیامبر(ص) و خارج از مکه اتفاق افتاد تا در میان اعمال فشرده و پر رنگ حج گم نشود.

 

خانم نوریه حسینی نیز در پاسخ به سوالات اظهار داشت: “اصل واقعه غدیر را محدثین و مورخین شیعه و سنی نقل کرده اند، اما اختلاف تنها در تفسیر کلمه ولایت است که اهل سنت به معنی دوستی می دانند و شیعه به معنی امامت و رهبری”.

 

به عقیده خانم حسینی، با وجود این که بزرگان و دانشمندان اهل سنت اهمیت غدیر را درک می کنند و جانشینی امام علی(ع) را بعد از رسول خدا(ص) معقول و منطقی می دانند، اما در عین حال حقیقت را آشکار نمی کنند و به نحوی از آن طفره می روند.

 

این فعال دینی و فرهنگی اضافه کرد: “انحراف از مسیر ولایت در طول تاریخ، مسلمانان را با مشکلات زیادی روبرو ساخته است”.

 

خانم حسینی به پیامدهای فاصله مسلمانان از ولایت اشاره کرد و گفت: “آتش زدن دروازه خانه حضرت فاطمه زهرا(س)، واقعه خونین کربلا و تبدیل شدن خلافت اسلامی به سلطنت، بروز و ظهور اختلافات قومی قبیله ای، نژادی، سمتی و زبانی از پیامدهای ناگوار دهن کجی نسبت به واقعه غدیر بود که تا امروز مسلمانان از آن رنج می برند”.

 

کارشناسان گفتمان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در پایان تأکید کردند که واقعه غدیر پیام های مشخصی برای مسلمانان جهان به خصوص شیعیان دارد که از آن جمله می توان به نهادینه کردن فرهنگ غدیر در زندگی سیاسی و اجتماعی و تلبیغ از این واقعه مهم و سرنوشت ساز نام برد.

 

گفتنی است که گفتمان این هفته با جمع بندی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد باقر واعظی، رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل پایان یافت.