• تاریخ انشار: ۲۰ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 23396
  • 478 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علت و پیامد های مهاجرت‌های داخلی در کشور مورد بررسی قرار گرفت

در گفتمان دانشجویی که تحت عنوان ” مهاجرت های داخلی؛ علت ها و پیامد ها” از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در هرات برگزار گردیده بود، ناامنی، فقر، بیکاری، خشک‌سالی، عدم زمینه های اشتغال، تعصبات و تبعیض، عدم امکانات آموزشی، صحی و راه های نامناسب مواصلاتی  از عوامل اساسی مهاجرت های داخلی خوانده […]

در گفتمان دانشجویی که تحت عنوان ” مهاجرت های داخلی؛ علت ها و پیامد ها” از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در هرات برگزار گردیده بود، ناامنی، فقر، بیکاری، خشک‌سالی، عدم زمینه های اشتغال، تعصبات و تبعیض، عدم امکانات آموزشی، صحی و راه های نامناسب مواصلاتی  از عوامل اساسی مهاجرت های داخلی خوانده شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان “آوا” این گفتمان دیروز جمعه (۱۹ دلو) با حضور برخی از کارشناسان و دانشجویان در ولایت هرات، برگزار شد.

 

زمان اندیشمند طلبه حوزه علمیه و فعال دینی و فرهنگی در این گفتمان گفت: عوامل متعددی وجود دارد که باعث مهاجرت های شهروندان داخلی در کشور می‎گردد، از جمله عوامل طبیعی مانند خشکسالی، زلزله، سیلاب، نبود راه های مواصلاتی درست و حسابی از ‌جمله عوامل مهم بوده که باعث می‌شود تا هم وطنان ما به ترک جا و دیار خویش اقدام نموده و به ولایت های دیگر کوچ نمایند.

 

وی افزود: یکی دیگر از عوامل مهاجرت های داخلی عوامل سیاسی مانند نا امنی، توجه کمتر حکومت به مناطق مسکونه قبلی مهاجرین و همچنان از سوی دیگر عواملی چون، نبود امکانات آموزشی برای تعلیم و تربیه درست اطفال و کمبود امکانات صحی و درمانی نیز از جمله دلائلی است که باعث مهاجرت های درون مرزی می‌گردد.

 

به باور این فعال فرهنگی، عدم اشتغال درست و نبود شغل و در آمد مناسب از عوامل دیگری می باشد که سبب می شود، هموطنان ما برای تغییر وضع اشتغال و کسب و کار شان به هجرت از دیار اولیه خویش بپردازد.

 

آقای اندیشمند علاوه کرد: مسئله ای دیگر که گهگاهی باعث مهاجرت های داخلی می شود ، وجود تعصبات و تبغیض ها در همان منطقه اولیه می باشد ، که مهاجر برایی یافتن مکان نسبتا عاری از این پدیده، به مهاجرت روی می آورد.

 

همچنان سید محمد امینی، دانشجوی رشته روابط عمومی دانشگاه هرات در این‌گفتمان، میزان مهاجرت های داخلی را وابسته به میزان عوامل این مهاجرت ها خواند و گفت: میزان مهاجرت های داخلی رابطه ای مستقیم با میزان امنیت، خشکسالی و فقر و ‌.. دارد.

 

وی علاوه کرد: بیشتر از عوامل، طبیعی و اقتصادی، عوامل سیاسی و اخصا نا امنی ، باعث مهاجرت می‌گردد و به دنبال آن عوامل اقتصادی دخیل می باشد.

 

آقای امینی اظهار داشت: اکثر این مهاجرت ها مدیریت درست نمی شوند، اگر بصورت درست مدیریت گردد، میتواند به تبع خودش پیامد های مثبتی بیشتری به دنبال داشته باشد.

 

از سوی دیگر صالحه شریفی فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی دانشگاه هرات در این گفتمان در قسمت پیامد های مهاجرت های داخلی بیان کرد: پیامد های مهاجرت های داخلی می‌تواند مثبت یا منفی واقع شود.

 

او افزود : اگر مهاجر به مکانی دیگری مهاجرت می‌کند، قطعا بدنبال تغییر مثبت وضع موجود خویش بوده و بدنبال وضع نسبتا مطلوب می باشد، از این نظر اگر مهاجر مکان مقصد خویش را آگاهانه انتخاب نموده و آن مکان ظرفیت پذیریش مهاجر را داشته باشد، این یک پیامد مثبت خصوصا برای شخص مهاجر دارا می باشد.

 

شریفی همچنان علاوه کرد: اما  گاهی مهاجر به مکانی هجرت می‌کند که آن مکان ظرفیت جذب مهاجر را ندارد و به سبب ازدیاد مهاجرین در آن مکان، سرشماری دقیق، جای و محل بود و باش مناسب وجود نداشته باشد، ممکن است هم برای مهاجر و هم برای دیگر اهالی مکان جدید، ایجاد زحمت نماید.

 

به باور خانم شریفی اکنون‌‌ پیامد های منفی‌مهاجرت های داخلی بیشتر از پیامد های مثبت آن می باشد، چون اکثرا مهاجرت های داخلی اختیاری نبوده بلکه اجباری می باشد و طبعا یک عمل اضطراری پیامد منفی وی از مثبت آن بیشتر می باشد.