• تاریخ انشار: ۲۲ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5522
  • 1,191 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علمای ما باید در خط مقدم جبهه باشند/ بی تفاوتی و بی حالی در بین مهاجرین واقعا نگران کننده است

حسینی مزاری با بیان اینکه پیروان ائمه(ع) باید خط مقدس ولایت و رهبری را محکم بگیرند و باید در این مسیر سربازی کنند خطاب به علما گفت: علمای ما باید در خط مقدم جبهه باشند، از جنگ، درگیری و کشته شدن نهراسند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی […]

حسینی مزاری با بیان اینکه پیروان ائمه(ع) باید خط مقدس ولایت و رهبری را محکم بگیرند و باید در این مسیر سربازی کنند خطاب به علما گفت: علمای ما باید در خط مقدم جبهه باشند، از جنگ، درگیری و کشته شدن نهراسند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس به مناسبت شهادت پیامبر اسلام(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) محفلی را با حضور علما، فرهنگیان، فرهیختگان، دانشجویان، کسبه و سایر اقشار مهاجرین در سالن اجتماعات این مرکز برگزار کرد.

 

سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی تحلیلی به بررسی دوران امامت امام حسن مجتبی(ع) پرداخت و دوره این امام بزرگوار را همراه با توطئه های نرم و سخت از سوی خاندان بنی امیه تبیین کردند.

همچنین وی به بررسی اوضاع داخل افغانستان و نیز حال و روز دوران مهاجرت پرداختند و نقش علما را در اوضاع فعلی کشور و دوران مهاجرت روشن کردند.

 

مشروح سخنان حجت الاسلام والمسمین سیدعیسی حسینی مزاری در سالروز شهادت پیامبر اسلام، امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) در دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس

 

قبل از هر چیزی سالروز شهادت پیامبر بزرگوار اسلام(ص) و سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) و همچنین حضرت امام رضا(ع) را ابتدا به محضر مبارک امام مهدی (عج) و نائب برحقش حضرت امام خامنه ای و به شما عزیزان اعم از خواهران و برادران تسلیت می گویم و تشکر از همه شما بزرگواران که در این موقع شب به دعوت مرکز تبیان لبیک گفته و در مراسم عزاداری تشریف آورده اید و سپاس از علما، فضلا، دانشجویان، دانش آموزان، متنفذین و مردم عزیز به خصوص مهمان عزیز ما که از رفقا و دوستان با سابقه ما آقای غلامرضا حسین پور مدیر کل اسبق اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی و سپاس از بانی این مجلس جناب آقای حاج سید میرآقا حسینی که زحمت برگزاری این محفل و مجلس را کشیده اند.

 

این مراسم به سه مناسبت برگزار شده است، اما من علاقه دارم بیشتر پیرامون شخصیت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، کارکرد ایشان و شرایط امامت ایشان به همراه مشکلاتی که در زمان ایشان و شرایط حاضر وجود دارد مطالبی را عرض کنم.

 

امام حسن مجتبی(ع) دومین امام شیعیان بعد از حضرت امام علی(ع)، زمامدار امت اسلامی می شوند و افسار امامت را بدست می گیرند و بر منصب امامت تکیه می زنند.

 

مسئولیت حضرت امام حسن(ع) مسئولیت بسیار سنگینی است به خصوص بعد از حادثه غدیر خم حرکت اجتماعی و فرهنگی و فکری وسیعی متوجه خاندان اهل بیت(ع) عصمت و طهارت می شود و اثرگذاری بسیارعمیقی در سطح جامعه آن روز داشت که بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص) این حرکت عظیم اجتماعی دچار آسیب هایی می شود اما با حضور حضرت امام علی (ع) و امامت و خلافت ایشان این نهضت و این حرکت اجتماعی سعی می شود درست رهبری و جهت داده شود و از اقتدار اجتماعی آن روز در راستای رسیدن به اهداف الهی حسن استفاده شود اما بعد از شهادت امام علی(ع) این مسئولیت خطیر و هدایت و رهبری این طیف عظیم مسلمانان بر عهده امام حسن مجتبی (ع) قرار می گیرد.

 

بنابراین، امام حسن(ع) مجبور است در راستای حفظ میراث امامت، کارهای مختلفی انجام دهند، وقت ایجاب نمی کند در این رابطه به جزئیات بپردازم و تنها عملکرد و فعالیت های امام حسن مجتبی(ع) را به صورت فهرست وار و مختصر خدمت شما عنوان می کنم.

 

پیگیری فکری و پاسداری از میراث ماندگار امامت اولین حرکت امام حسن(ع)

اولین کار امام حسن(ع) پیگیری نهضت فکری و پاسداری از میراث ماندگار امامت است. قطعا در این حوزه و در این فضا کارهای زیادی انجام دادند و مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت را گرد خودش جمع کردند و یک قدرت عظیم و بزرگی را شکل دادند به طوری که وقتی نوبت جنگ امام حسن(ع) با بنی امیه فرا می رسد با یک فراخوان بلا فاصله ۵۰ هزار سرباز جنگی به فرمان امام حسن(ع) آماده می شود و در عرصه نبرد حضور جدی به هم می رسانند.

 

 

دومین حرکت امام حسن(ع) تربیت علمی و عملی مردم است. در این حوزه هم امام حسن مجتبی(ع) کارهای مختلفی انجام داده اند.

 

سومین کار امام حسن مجتبی(ع)، انجام فعالیتهای مکتوب در قسمتها و حوزه های گوناگون با بهانه های متفاوت، با عناوین و موضوعات متعدد است.

 

چهارمین حرکت امام حسن(ع) و فعالیت ایشان، مناظره هایی است که در مناسبت های مختلف و مراسمات و جلسات گوناگون با مخالفین، اندیشمندان سایر ادیان، پیروان سایر مذاهب و حتی با دشمنان در رابطه با حقانیت اسلام و تفکر امامت و اهل بیت عصمت و طهارت برگزار می کردند که این امام بزرگوار حرکت ماندگار و اثر گذاری را از خود به نمایش گذاشته اند.

 

و پنجمین حرکت امام حسن مجتب(ع) ایراد خطبه بود که در مسجد الرسول(ص) و سایر مکانها و مناسبتهای مختلف در این رابطه اقدام می کرد و وظایف جدی انجام می داد.

این حرکت امام حسن(ع) و فعالیتهایی که ایشان داشت در حالی صورت می گرفت که دشمنان این خاندان، با بیرق داری و پرچم داری خاندان بنی امیه لعنت الله علیهم اجمعین، کارها و برنامه های بسیار جدی علیه امام حسن(ع) روی دست داشتند .

حرکت نرم و سخت بنی امیه علیه خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام)

در رابطه با عملکرد خاندان بنی امیه دو مطلب را عنوان می کنم.

اولین کار خاندان بنی امیه علیه امام حسن مجتبی(ع) و علیه خاندان نبوت، حرکت نرم است و حرکت نرم علیه امام حسن(ع) هم در چند محور انجام می شود.

 

اولین محور حرکت نرم، حرکت فرهنگی است که باز این محور در دو قسمت توسط خاندان بنی امیه پیگیری می شود.

 

الف) فضاسازی فرهنگی: در این عرصه خاندان بنی امیه سعی می کنند خود را شایسته و از وارثین پیامبر اسلام(ص) نشان دهند و فضائل دروغینی برای خود ببافند. در این رابطه سعی کردند به وسیله عمال خود جعل حدیث کنند که در طول حکومت عوامل بنی امیه احادیث انبوهی برای فضیلت تراشی و شایستگی ی دروغین آنها جعل گردید، خودشان را وارث پیامبر عنوان کردند، حتی خودشان را ولی امر مسلمین جلوه دادند و خودشان را به عنوان منتقمین خون عثمان یا کسانی که باید انتقام خون عثمان را بگیرند معرفی کردند.

 

و جلو نقل احادیثی را که به نفع ائمه بود، به خصوص در رابطه با امام علی(ع) و امام حسن(ع) است با جدیت می گرفتند.

 

ب) تهاجم گسترده فرهنگی و تبلیغی علیه خاندان عصمت و طهارت: خاندان بنی امیه، علیه امام علی(ع) تا خود امام حسن(ع) و همه مجموعه ی اینها حرکتهای جدی فرهنگی و تبلیغی انجام دادند. شما فکرش را بکنید هیچ منبری و جلسه سخنرانی بدون لعن و سب امام علی(ع) برگزار نمی شد و کسی اجازه نداشت سخنرانی بکند و درباره امام علی(ع) لعن و نفرینی نداشته باشد.

 

وقتی امام علی (ع) در محراب عبادت به شهادت می رسند، مردم تعجب می کنند که مگر امام علی(ع) نماز هم می خوانده است!!.

 

امام اول شیعیان و کسی که وصی پیامبر اسلام(ص) است که حداقلش در این رابطه یک سند خیلی معتبر و واضح و آشکار خود واقعه غدیر خم است. چه شخصیت دنیای اسلام و دنیای بشریت یک چنین برنامه هایی را مشاهده کرده است که پیامبر(ص) بیاید در محضر هزاران حاجی دست علی(ع) را بلند کند و بگوید مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ، بعد از من این ولی امر مسلمین است، یک چنین شخصیتی چنان مورد هجمه قرار می گیرد و چنان مورد تبلیغات قرار می گیرد که مردم کاملا باور می کنند این آقا اصلا مسلمان نیست و اگر می نشستند هم لعن می کردند و اگر بلند می شدند هم لعن می کردند.

 

در مناسبتهای مختلف لعن و نفرین و سب امام علی(ع) باب شده بود. وقتی هم شهید شدند مردم تعجب می کنند که امام علی (ع) اهل نماز هم بوده است؟. مطابق آماری که وجود دارد، بیش از ۷۰ هزار منبر وجود داشته. این ۷۰ هزار منبر سراسر در برابر ائمه معصومین(ع) تلاشهای تبلیغی بسیار جدی مخرب روی دست داشتند.

 

دومین حرکت نرم بنی امیه علیه ائمه حرکت اقتصادی است

حرکت اقتصادی خاندان بنی امیه در دو راستا بوده است.

یک) برای پولدار ساختن خودشان تمام منابع اقتصادی و عقبه های اقتصادی آن روز را خاندان بنی امیه در اختیار گرفتند و تمام مسئولیت های اقتصادی را متوجه اقوام خاندان بنی امیه کرده بودند و تمام پولها و امکاناتی که جمع می شد به جیب آنها می رفت و گذشته از آن، امرای بنی امیه به دوستان، نزدیکان، فرزندان و دامادان شان پول های هزار دیناری، صد هزار دیناری و میلیونها دیناری بذل و بخشش می کردند و بدون جهت در راستای تقویت اقتصادی خود کار می کردند.

 

دو) بنی امیه همچنین در راستای تضعیف جناح مقابل در بعد اقتصادی برنامه های بسیار جدی داشتند و حتی فدک که مربوط به حضرت زهرا(س) بود و پیامبر این فدک را به آن حضرت داده بود غصب می کنند و به یکی از اقوام و بستگان خود می دهند.

 

اینجاست که ما متوجه هستیم حرکت خاندان بنی امیه تنها در بخش فرهنگی نبوده و در بعد اقتصادی هم وجود داشته است.

 

سومین حرکت نرم بنی امیه اجتماعی است

خاندان بنی امیه تنها در عرصه فرهنگی و اقتصادی برنامه نداشت که در عرصه اجتماعی نیز از تمام اقدامات خود علیه امام حسن مجتبی استفاده کرد و تمام مسئولیت ها در تمام عرصه های اجتماعی در اختیار اعضا و اقوام خاندان بنی امیه بوده است. و اما مخالفین خود را از احراز کمترین مسؤلیت محروم می کند.

 

دین زدایی از دیگر فعالیت های بنی امیه علیه خاندان پیامبراسلام(ص)

همچنان دین زدایی توسط خاندان بنی امیه با جدیت دنبال می شد. در بحث دین زدایی همین بس که این خاندان علیه پیامبر اسلام(ص) و علیه خاندان نبوت(ع) بود. این در حالی است که پیامبر به صراحت گفته که جنگ و صلح با آنان، یعنی با ائمه معصومین، جنگ و صلح با من است. خب اگر یک چنین حرفی پیامبر اسلام گفته باشد هر کسی که در برابر خاندان عصمت و طهارت قرار داشته باشد، در برابر پیامبر است و جنگ و صلح با پیامبر، جنگ و صلح با خداست. همچنین پیامبر اسلام فرموده اند سب و نفرین علی(ع)، سب و نفرین من است و مصادف است با سب خدا.

 

وقتی کسی در برابر امام علی(ع) چنین حرکتی داشته باشد طبعا در برابر پیامبر است و در برابر خداست و این در حالی بود که خاندان بنی امیه سعی می کردند که خود را با پیامبر اسلام نزدیک جلوه دهند، وارث او جلوه دهند و احادیث مختلفی جعل کرده بودند. همین قدر پیش خود فکر نکرده بودند که احادیث متواتر و فراوانی وجود دارد که اگر کسی در برابر ائمه معصومین و امامان بعد از پیامبر(ص) قرار بگیرند علیه خود پیامبر است. اگر علیه پیامبر بود، علیه خداست. این در بحث حرکت نرم خاندان بنی امیه علیه خاندان نبوت به ویژه حضرت امام حسن مجتبی(ع).

 

حرکت سخت از اهم اقدامات خاندان بنی امیه علیه خاندان نبوت(علیهم السلام)

حرکت سخت بنی امیه علیه امام حسن مجتبی(ع) و در مجموع کل خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) هم مشخص است. در زمان امام حسن مجتبی(ع) اینها با قتل و غارت و از بین بردن مخالفانشان از نظر فیزیکی سعی می کردند که به هدف خود برسند و در نتیجه امام حسن(ع) هم توسط توطئه همین قشر و طیف به شهادت رسیدند. در نهایت قضیه عاشورا پیش می آید و تعداد زیادی از جوانان بنی هاشم با سرداری و رهبری امام حسین(ع) و سایر بزرگان، جان خود را در اثر توطئه های بنی امیه از دست می دهند.

 

این دو نوع حرکت در زمان امام علی(ع) بود. این در حالی است که امام حسن(ع) هم با هر دوی این حرکت مبارزه کرد جدیت به خرج داد و در نهایت توسط توطئه خاندان بنی امیه به وسیله همسرش جعده به شهادت می رسد .

 

امروز هم خط امام حسن(ع) وجود دارد و هم خط بنی امیه

اگر بیاییم این خط و جهت را تا امروز بررسی کنیم می بینیم که همین دو خط در شرایط موجود ما هم با صراحت و با فصاحت و با وضاحت بیشتر وجود دارد و نمایان است. آن خط امام حسن(ع) هم وجود دارد و آن خط بنی امیه در شرایط موجود نیز کاملا وجود دارد.

 

بنابراین شرایط موجود دنیا هم حاکی از وجود این دو خط است و حرکت ها هم دقیقا همین حرکتهاست، هم حرکت نرم امروز در سطح دنیا وجود دارد و هم حرکت سخت. هر دو هم دوش به دوش و موازی با هم حرکت می کنند، دشمنان هم از حرکت نرم علیه اسلام و مسلمانان استفاده می کنند و هم از حرکت سخت .

 

شما امروز اخبار و گزارشات دنیای اسلام را دارید. در عراق این حرکت وجود دارد، در سوریه، لبنان، بحرین، یمن و در افغانستان هم همچین حالتی وجود دارد. در پاکستان، کشمیر هند و در هر جایی که فکرش را بکنید که کشور اسلامی وجود داشت باشد. ملل مسلمه امروز آماج این حملات قرار دارند.

 

تا زمانی که مردم مسؤولیت های دینی و اسلامی شان را انجام ندهند وضعیت افغانستان بهبود پیدا نخواهد کرد

در افغانستان هم در جریان هستید که این دو خط با شدت و حِدت تمام در حال مبارزه هستند و متاسفانه هر روز هم که از روزگار می گذرد و هفته ها، ماه ها و سالها می گذرد وضعیت امنیتی و شرایط امنیتی افغانستان بدتر و بدتر می شود و توطئه های مختلفی در افغانستان در این شب و روز در جریان است .

 

بحث طالبان از یک طرف و بحث داعش از طرف دیگر و توطئه های داخلی و خارجی در رابطه با افغانستان بسیار بسیار زیاد و متعدد هستند. اینجاست که مسئولیت مردم مسلمان افغانستان مضاعف می شود. اینجا مردم اند که باید تصمیم گیرنده باشند. مردم هستند که باید در مقابل شرایط موجود دنیا و به خصوص افغانستان احساس مسئولیت کنند.

 

اگر تا زمانی که خود مردم حضور در صحنه نداشته باشند، خود مردم مسئولیت های دینی و اسلامی شان را انجام ندهند مطمئنا وضعیت افغانستان بهبود پیدا نخواهد کرد.

 

دو سه روز قبل با یکی از دوستان صحبت داشتیم و تحولات منطقه و دنیا را بررسی می کردیم و اینکه مردم چه نقشی می توانند در تحولات داشته باشند. اتفاقا یکی از دوستان که آقای حبیبی باشند که رئیس دفتر مرکز تبیان در مشهد هستند گفتند نقش مردم به گونه ای برجسته است که اگر مردم نخواهند دشمن و دشمنانی در سرزمینش کاری بکند به هیچ وجه دشمن نمی تواند کار خاصی انجام دهد.

 

وضعیت لیبی چرا به آن روزگار کشیده شد. چون که مردم احساس مسئولیت نداشتند و از حاکمیت ملی خودشان دفاع نکردند اما در کنارش تونس هم گرفتار بیداری اسلامی و به اصطلاح غربی ها، بهار عربی شد، در تونس هم یک تحولات بنیادین اتفاق افتاد اما چرا شرایط تونس بد نشد؟ چرا مثل لیبی نشد و زیرساخت های این کشور خراب نشد؟، به خاطر اینکه مردم در صحنه بودند و هر حرکت ضد ملی که از هر گوشه سر بلند می کرد مردم خودشان وارد صحنه می شدند و به سرکوبی آن حرکت اقدام می کردند. اگر القاعده سر بلند کرد، مردم هجوم بردند و آن حرکت را در نطفه خفه کردند. اگر حرکت های داعش در گوشه و کنار تونس وجود پیدا کرد باز هم مردم نقش ایفا کردند. لذا ما می بینیم امروز، تونس از یک حاکمیت ملی خوب و امنیت نسبی برخوردار است، در رابطه با بحث افغانستان هم یک چنین چیزی است اگر در افغانستان مردم حضور جدی در صحنه داشته باشند قطعا ما شرایط موجود را نخواهیم داشت.

 

تظاهرات ۲۰عقرب درست مدیریت نشد تا به منافع مردم می انجامید

امروز جای حضور مردم در افغانستان کاملا خالی است. امروز جای اقشار و طبقات ملی در افغانستان کاملا خالی است. شما ببینید در یک تظاهراتی که در ۲۰ عقرب صورت می گیرد و تظاهرات خود جوش است و وارد کابل می شوند یک حرکت میلیونی شکل می گیرد ، می بینید چقدر دشمنان نگران می شوند و چه مقدار کسانی که بر خلاف امنیت ملی ما بوده اند، بر خلاف تمامیت ارضی ما فکر کرده اند چقدر نگران شده اند، اما متاسفانه این حرکت درست مدیریت نشده تا به منافع مردم می انجامید تا آن خواسته هایی را که مردم افغانستان می داشتند از طریق یک چنین حرکتی به دست می آوردند. حرکت عقیم شد و شکست خورد ولی این جا اهمیت حضور مردم در صحنه را درک می کنیم، به خصوص در عرصه مهاجران عزیز که اینجا حضور دارید طبیعی است که ایفای مسئولیت ملی توسط همه ی ما یک ضرورت است .

 

بی تفاوتی و بی حالی در بین مهاجرین واقعا نگران کننده است

مهاجرین فرصت خیلی خوبی دارند تا از این فضا و امکانات بهره برداری کنند. این وضعیتی که من در رابطه با مهاجرین مشاهده می کنم، این بی تفاوتی و این بی حالی واقعا نگران کننده است. و این وضعیتی که در سطح مهاجرین وجود دارد واقعا نگران کننده است. مهاجرین افغانستان، درست است که برای جمهوری اسلامی ایران یک ظرفیت و فرصت است اما برای افغانستان یک سرمایه است.

 

مهاجرین می توانند در ایران یا سایر کشورها به صورت درست و جدی در تحولات کشور اثرگذار باشند. از یک طرف پیام رسان مردم افغانستان در سطح دنیا باشند و از طرف دیگر کمک کننده برای حرکت های دینی افغانستان. کمک تنها بحث مالی نیست، بحث فکری است. بحث اعزام نیروهای فرهیخته و درس خوانده است.

 

ما امروز در سطح مهاجرین شخصیت ها و نیروهای درس خوانده فراوانی داریم اما این تعداد نیروی درس خوانده در افغانستان نداریم. هزاران نیروی طلبه در جمهوری اسلامی ایران داریم، اینها چرا این جا نشسته اند؟ اینها چه کار می کنند؟ حتی عامای ما در سطح مهاجرین وظایف درست و جدی انجام نمی دهند. درست است که اینها مشکلاتی دارند و نمی توانند وارد افغانستان شوند اما در سطح مهاجرین چه کرده اند؟ چه برنامه های تربیتی در سطح مهاجرین دارند؟ در سطح مهاجرین اینها چه مقدار احساس مسئولیت می کنند و وظیفه انجام می دهند؟ علمای ما، روحانیت ما وقتی ماه محرم می شود جلسات خود را رها می کنند و می روند در جلسات ایرانی ها، چون آنجا پول بیشتری می دهند. این در حالی است که وظیفه روحانی است که بایستی بنشیند در بین مردم خود و در جهت هدایت و ساماندهی مردم خود بکوشد.

 

اگر غفلت کنیم باز کربلا و عاشورای دیگری اتفاق خواهد افتاد

امروز ما داکترها و مهندسان زیادی داریم، دانشجویان فوق لیسانس زیادی داریم، همه نشسته اند، چه خبر است در جمهوری اسلامی ایران، تا به کی باید بنشینیم؟ خیلی از شخصیتهای ما نشسته اند و ریششان سفید شدند و فوت کرده اند. جایگاهشان یا بهشت رضاست یا بهشتی دیگر و هیچگونه منفعتی به حال مردم افغانستان نرسانده اند، بنابراین پیشنهاد من این است؛ هم به خودم و هم به شما، عزیزان از این فرصت بایستی استفاده کنیم. امروز همان خط امام حسن(ع) است و هم در برابرش خط بنی امیه با جدیت بیشتر و با توان زیادتر وجود دارد.

 

اگر ما غفلت کنیم باز کربلا و عاشورایی دیگر اتفاق خواهد افتاد. ما نباید بی توجهی کنیم. ما نباید ضعف و سستی از خود نشان دهیم. یک وقت فیلم مختار ثقفی را در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران نشان می داد، دیدیم و تکان خوردم که اگر مومنین و مسلمانان وظیفه دینی خود را درست انجام ندهند باز شرایط مختار ثقفی پیش خواهد آمد. باز هم همانگونه با فریب و نیرنگ خط دین و خط ولایت ذبح خواهد شد و ما باز هم دهه ها و سده های مختلف غلام و برده و اسیر خواهیم گردید، امروز شرایط خوبی در دنیا حاکم است. ما نگران نیستیم از جنگ هایی که در دنیا علیه جهان اسلام بوجود آمده است این جنگ ها نشانه اقتدار اسلام است. این جنگها نشان دهنده وجود یک خط مقدس حسنی در دنیا است که امروز دشمنان ما در دنیا مقابل این خط صف و موضع گرفته اند.

 

علمای ما باید در خط مقدم جبهه باشند

بنابراین پیروان خاندان عصمت و طهارت باید به هوش باشند و باید حضور جدی در صحنه داشته باشند و خط مقدس ولایت و رهبری را محکم بگیرند و در این مسیر باید سربازی کنند. علمای ما باید در خط مقدم جبهه باشند، نهراسند از جنگ و درگیری و کشته شدن، مرگ بلاخره آمدنی است، گذشته از آن، دید ما نسبت به مرگ نباید این دیدی باشد که بگوییم خب، چاره ای نیست مرگ که آمدنی است، چون آمدنی است ما باید وظیفه خود را انجام دهیم.

 

این دید، دید درستی نیست، دید ما به مرگ باید دید امام حسین(ع) باشد. دیدی که امام حسین(ع) می گوید مرگ در نظر من مثل گردنبندی است که در گردن خانم جوان انداخته شود و یا حضرت قاسم می فرمایند: که احلی من العسل، با این دیدگاه، اگر ما شجاعت و توانمندی داشتیم و در عرصه وظایف دینی و اسلامی خود کار و وظیفه را درست به فرجام رساندیم، سربلند و سرافراز از این عرصه بیرون خواهیم شد و الا ما هر روز باید شاهد سقوط یک ولسوالی و یک ولایت در افغانستان باشیم، آقایان! شهرهایی که مردمان خیلی فرهیخته و توانمند دارند امروز در برابر تبلیغات وهابیت و تبلیغات عناصر داعش جا خالی می کنند، عقب نشسته اند، فرار می کنند. خب این شرایط طبیعی است که کشور دو دستی تقدیم داعش خواهد شد.

 

بنابراین ما در همین جا هم می توانیم وظایف خودمان را انجام دهیم. حتی دوستانی که نمی توانند داخل افغانستان بروند ما اصراری نداریم، کسانی که توان رفتن به داخل افغانستان را ندارند تا حتما بر گردند، آقایانی که توان ندارید در همین جا وظایف اسلامی و دینی را انجام بدهید. اگر ما پیروان صدیق اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) هستیم، اگر گریه های ما گریه های واقعی است، ما اگر امشب گفتیم علی و علی و این علی گفتن های ما واقعی است، حداقل بخشی از وقت و توان خود را اختصاص دهیم به ترویج خط اهل بیت(ع)، تقویت خط اهل بیت(ع)، در رابطه با زمینه سازی ایجاد حکومت اسلامی و فراهم سازی ظهور حضرت مهدی (عج)، اگر گام عملی در عرصه حمایت و تقویت خط ولایت نگذاریم، نماز خواندن ما فایده ندارد. گریه کردن ما فایده ندارد، روضه خواندن ما فایده ندارد، نذر و نیاز ما فایده ندارد، ما باید عملا وارد صحنه شویم و در صحنه های عملی خودمان را نشان دهیم و از حرکت های دینی هم حمایت کنیم و هم در حد توان، خودمان حضور جدی داشته باشیم و طبعا یکی از محورهایی که می تواند در این عرصه ما را توانمند کند بحث وحدت و هماهنگی است.

 

وحدت و هماهنگی یکی از محورهای توانمند شدن

امروز جامعه ما و شما از اختلافات به شدت رنج می برد و هم در داخل افغانستان و هم در این جا، شما در سطح مهاجرین در ولایات مختلف ایران سر بزنید ببینید چه وضع است.

 

ما گاهی در دفتر برنامه هایی داریم، حتی اعضای تشکیلات بهشان زنگ زده می شود، پیامک داده می شود که فلان زمان جلسه است می گویند ما برنامه قومی داریم.

 

اگر هر کس در هر گوشه ای بنشیند، چهارتا فامیل با هم جلساتی داشته باشند بیانگر اختلافات عمیق در سطح اجتماع است و این اختلافات هی کوچک و کوچکتر میشود و در سطح قوم و منطقه و بعد در سطح یک زبان و چند فامیل و بعد می بینی که یک پدر و مادر با چند بچه و داماش دور و برش می مانند.

 

این یک حرکت بسیار خطرناک در سطح جامعه ما است، در داخل افغانستان این وضعیت وجود دارد، در داخل ایران هم همینطور. و مطمئنا شما بدانید که بحث وحدت و هماهنگی هم، دارای مقدماتی است و همین طور نمی شود ما در میان خود وحدت و هماهنگی ایجاد نماییم ، قبلش باید خود را بسازیم. باید درون خود را از خباثت خالی کنیم و از وسوسه های شیطانی خود را برهانیم، در غیر این صورت ما نمیتوانیم با وجود منیت ها، دروغ گویی ها، غیبت کردن ها، تهمت زدن ها، سخن چینی کردن ها، ندادن وجوهات شرعی و با وجود برپا نکردن نمازهای سر وقت و برپا نکردن سایر برنامه های دینی، در مسیر وحدت و هماهنگی حرکت کنیم.

 

وحدت و هماهنگی وجود پاک می خواهد

خود وحدت یک حرکت الهی و آسمانی است و این حرکت الهی پاکی می خواهد. من باید از منیت پاک باشم، من باید از تمام خصایص رذل و پست پاک باشم، تا اینکه بتوانم در کنار یک برادر و خواهر مومن قرار بگیرم و دست هماهنگی و همکاری بدهم.

 

اینکه ما نمی توانیم همه با هم هماهنگ باشیم به دلیل این است که وجود ما ناپاک است. اینکه ما نمیتوانیم در یک مسیر دینی هماهنگ حرکت کنیم به این دلیل است که از اسلام فاصله گرفته ایم، از انجام وظایف و فرایض دینی و اسلامی فاصله گرفته ایم و وقتی فاصله داشته باشیم طبیعی است که ما نمی توانیم در مسیر خدا هماهنگ حرکت کنیم و در کنار هم دست به دست دهیم و این جاست که اگر ما پاک گردیم و منیتی در وجود ما نبود، می توانیم هماهنگ شویم و در میان خود وحدت صفوف ایجاد کنیم تا بیش از پیش قوی شویم و در راه رسیدن به اهداف متعالی قدرتمندانه به پیش بتازیم.

 

حالا ممکن است در مرحله اول وحدت صد درصدی ی که در یک صف واحد کنار هم قرار بگیریم مشکل باشد اما حداقل همزیستی

مسالمت آمیز، همسویی، هماهنگی کار مشکلی نیست. باید ما در این عرصه حرکت کنیم. اگر ما در رابطه با بحث هماهنگی و همکاری و همسویی حرکت نکنیم مطمئن باشیم ضربه خواهیم خورد و دشمنان ما و شما امروز از این خصوصیت و عامل بسیار جدی استفاده می کند و مورد بهره برداری قرار می دهد. امروز شما نگاه کنید عناصری به نام اعضای داعش از هر قوم و ملیت و زبان تحت یک پرچم قرار می گیرند.

 

آن افغانستانی ی که روی بغداد و عراق را ندیده، از نگاه قومیت و زبان و فرهنگ با یک عراقی فرسنگ ها فاصله دارد می آید در ننگرهار با ابوبکر البغدادی بیعت می کند. او می آید پرچم داعش را بالا می کند، در دانشگاه کابل نام داعش نوشته می شود در دانشگاه ننگرهار در حمایت از داعش تظاهرات برگزار می کنند و شعار می دهند. در هرات به نام داعش اعلامیه پخش می کنند و شعار می دهند و سخنرانی می کنند. در ولایات شمالی افغانستان، در پاکستان، یمن، سوریه، عراق، لبنان و در کشورهای مختلف در این راستا دارند حرکت می کنند. اما ما را چه شده است؟ ما چقدر ضعیفیم؟ تا میگم امام خامنه ای میگویند این جاسوس است، تا می گوییم ولایت فقیه میگویند این آقا جاسوس است، مرد حسابی کمی عقل در سر خود فرو کنید، کمی هوش داشته باشید، شخصیتی مثل امام خامنه ای امروز در دنیای اسلام چه برای شیعه و چه برای سنی وجود ندارد، یک شخصیتی که برای همه ی طیف ها و گروههای دینی دلسوز است و در جهت هدایت و رهبری کل دنیای اسلام حرکت می کند. ما از یک چنین شخصیتی استفاده نمی کنیم، از افکارش استفاده نمیکنیم. این جای بسی خجالت و شرم است.

 

بسیاری از مشکلات داخل جامعه ناشی از عملکرد خود ما است

تازه در خانه خودمان همین مهاجرین، در تک تک خانه ها، شما حضور بهم برسانید با آنکه ما در فضای این کشور زندگی می کنیم از آب و نان و امکانات این کشور استفاده می کنیم، بدون اینکه شکرگزار باشیم، به محض اینکه بحث ایران و ایرانی پیش بیاید انگار طرف را مار گزیده باشد. عزیز من این حرکت، حرکت ضد دینی است. ممکن است بالاخره یک ایرانی در محفل ما حضور نداشته باشد اما تا به کی غیبت؟ تا به کی تهمت؟ تا به کی نیش زبان زدن؟ آخر این ها گناه دارد. ممکن است اتباع آنجا نباشد، ممکن است نیروی انتظامی آنجا نباشد که دستگیر کند، اما جواب خود خدا را چه می دهی؟ امروز آقایان مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد چه در داخل افغانستان چه ایران ناشی از عملکرد خود ماست.

 

به خدا قسم اگر ما با خدا باشیم و اگر حساب خود را با خدا پاک کنیم نه تنها هیچ قدرت و هیچ کشوری علیه ما توان توطئه کردن نخواهد داشت بلکه بسیاری از جمعیت ها دعاگوی ما خواهند شد. رابطه ما با مردم خوب خواهد شد. کسانی که در همین ایران آدم های مومن، مخلص و متدین اند هیچ مشکلی ندارند. سی سال این جا زندگی کرده اند، شاید یکبار هم یک ایرانی به طرفش اخم نکرده باشد، چرا، چون این آقا با خداست و کسی که با خدا بود بنده ی خدایی پیدا نخواهد شد که علیه او اخم کند، بنده ی خدایی پیدا نخواهد شد که علیه او مشکل ایجاد کند، ولی وقتی عملکرد خود ما ناسالم بود از طریق برادر داخل خانه خود نیز ضربه می بینیم، از طریق پدر خود ضربه می بینیم، از طریق مادر خود ضربه می بینیم، خواهران در داخل خانه دشمن هم می شوند .

 

ما در روایات و آیات متعدد داریم که بسیاری از مشکلات، ناشی از عملکرد خود ماست. بسیاری از معضلات اجتماعی از عملکرد خود ماست. حتی بیشترین مرگ، مرگ هایی است که در اثر گناهان عاید حال ما می شود. مرگ های طبیعی بسیار کمتر از مرگ هایی است که بوسیله گناهان شامل حال ما می شود. بنابراین وظیفه ما و شما این است که در رابطه با پاکسازی و اصلاح درون خود عمل کنیم و با محوریت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) حرکت کنیم.

 

باید اهل بیت را محور حرکت خود قرار دهیم تا رستگار شویم

چنان چه امام حسن(ع) می فرمایند “وَ لَعَمْری إِنّا لاَعْلامُ الْهُدی وَ مَنارُ التُّقی” سوگند به جان خودم ما اهل بیت نشانه های هدایت ایم و جلوه های پرفروغ پرهیزگاری. اگر اینها یک همچین حالتی دارند ما باید به دنبال این نشانه های هدایت حرکت کنیم، ما باید این ها را محور حرکت خود و به عنوان اسوه و الگو قرار دهیم و در چنین شبی دعا کنیم یا امام حسن (ع) ما را دریاب، توفیق هدایت و حرکت در مسیر حق و حقیقت را به ما عطا وعنایت نما. یا پیامبر(ص) یا امام رضا(ع) که ما در سرزمین تو مهاجر و پابوس تو هستیم، ما را امشب هدایت کن که از خود بی خود شویم، از خود بیرون شویم و به خدا بپیوندیم و اگر به خدا پیوستیم قطعا هم دنیای ما سامان پیدا خواهد کرد و هم آخرتمان سامان پیدا خواهد کرد، هم عزت دنیایی عاید حال ما خواهد شد، هم سعادت اخروی عاید حال ما خواهد شد. با محوریت خط ائمه معصومین علیهم السلام، با محوریت خط امام زمان (عج) و با محوریت خط ولایت فقیه است که ما رستگار خواهیم شد .

 

اهمیت خط ولایت فقیه را باید از طریق حرکات دشمنان درک کنیم

حواسمان جمع باشد که در این دنیا تا زمانی که در این مسیر قرار نگیریم هدایت نخواهیم شد، با فلاح و رستگاری مواجه نخواهیم شد و امروز ما اهمیت این خط و مسیر را باید از طریق دشمنان خود درک کنیم. چرا این همه دشمنان ما در غرب و شرق عالم کمر همت بسته اند که در برابر این خط مبارزه کنند و به زمین بزنند؟ به دلیل اهمیت و اثرگذاری این خط است که امروز دنیای استکبار دست پاچه شده، در برابر ولایت فقیه، در برابر ولایت رسول الله قد علم بکنند و از هر وسیله و امکاناتی سؤ استفاده بکنند و در این مسیر مبارزه جدی خود را سامان بدهند .

 

آن ها گمان می کنند که اگر در برابر این خط مبارزه نکنیم قطعا فردا امام زمانشان ظهور خواهد کرد. یقیا امروز استکبار جهانی در رابطه با شناخت امام زمان بیشتر از من و شما در حال کار کردن هستند. آنها موسسات پژوهشگری بسیار عریض و طویل ایجاد کرده اند که در رابطه با امام زمان(عج) تحقیق و بررسی کنند که این کی هست؟ چه شخصی هست که علمای اسلام و تشیع نوید ظهور این آقا را می دهند و اگر ظهور کرد در برابر همه قدرتمندان موفقانه مقابله خواهد کرد.

 

اگر علما و بزرگان ما در ایران بر اساس وظایف دینی خود عمل کنند، مشکلات مهاجرین از میان خواهد رفت

بیاییم ما و شما هم با تیمن و تبرک این شب بزرگ که امروز روز شهادت پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) بود و روز شنبه روز شهادت امام رضا (ع) به تیمن و تبرکی امروز، ما بالاخره از مسیر نادرستی که احیانا داریم حرکت می کنیم بیرون گردیده در مسیر درست قرار بگیریم و پیرو ائمه معصومین علیهم السلام باشیم و در رابطه با کشور خود وظیفه و مسئولیت درست انجام دهیم و همچنین در بحث مهاجرین هم وظایف جدی و اثرگذار انجام دهیم و قطعا اگر علمای ما، دانشمندان ما و بزرگان و نخبگان ما در همین ایران اگر براساس وظایف دینی خود عمل کنند، یقینا در سطح مهاجرین ما مشکلاتی که وجود دارد از میان خواهد رفت و اگر صد درصد هم از بین نرود کاهش جدی پیدا خواهد کرد .چون مسئولین جمهوری اسلامی ایران حرف منطقی و معقول را گوش می دهند، به شرط آنکه جمعیت و مجموعه ای از شخصیت ها حضور جدی داشته باشند و در رابطه با ساماندهی مهاجرین عمل کنند و با استفاده از این فرصت هم در رابطه با موضوعات و مسایل افغانستان عمل جدی و اثرگذار وجود داشته باشد .