• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31145
  • 32 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علمای مسلمان: شکست امریکا افتخاری برای مردم افغانستان است؛ طالبان حکومت اسلامی واقعی تشکیل دهند

همزمان با برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد. علمای بزرگ مسلمان در این وبینار ضمن تبریک شکست امریکا به عنوان افتخاری برای مردم افغانستان از طالبان خواستند تا ادعای خود درباره تشکیل دولت اسلامی را در عمل نشان دهند.

آیت‌الله صالحی مدرس، رئیس شورای علمای شیعه‌ کشور در سخنانی در این وبینار که روز یکشنبه ۲۲ عقرب برگزار شد، با اشاره به چهار دهه مصایب و مشکلات مردم افغانستان و همچنین تحولات اخیر کشور، خطاب به مسئولان دولت اسلامی طالبان اظهار امیدواری کرد که آنان با ایجاد دولت همه‌شمول، همه‌ اقوام را ملت واحد افغانستان بدانند تا از رهگذر آن برای مردم یک افق روشنِ رهایی از قتل‌ها و انفجارها ایجاد شود.

این عالم دینی با اشاره به وضعیت بحرانی مسلمانان به ویژه مردم مسلمان افغانستان، گفت این عقب‌ماندگی‌ها فقط و فقط برای این است که ملت مسلمان با یکدیگر وحدت ندارند، در حالی که عظمت اسلام و عظمت ملت مسلمان مرهون وحدت است و دین اسلام نیز به وحدت نه به عنوان یک درس اخلاقی یا به عنوان یک فعل مستحب؛ بلکه به عنوان یک امر واجب، توصیه‌ اکید نموده است.

حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین هم در سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، با بیان این‌که حوادث تروریستی اخیر در کابل، قندوز و قندهار با نام داعش دسیسه ای علیه افغانستان برای دوام بی ثباتی و آنارشی و به منظور تعقیب اهداف سیاسی بیگانگان در منطقه است، گفت: داعش پدیده وارداتی است که با دیانت تاریخ و فرهنگ جامعه افغانی هیچ وجهه و سازگاری ندارد. حامد کرزی تأکید کرد: وضع دشوار کشور ما و حوادث تروریستی اخیر نشان می‌دهد که با استقرار صلح دایمی و تحکیم امنیت و ثبات هنوز فاصله داریم.

به باور کرزی، اگر به‌صورت دقیق‌تر به قضایای افغانستان نگاه کنیم، روشن می‌شود که افغانستان و مسایل آن در ۴۰ سال اخیر به ویژه در جهان اسلام یا مورد غفلت بوده و یا به گونه گزینشی و موردی به آن پرداخته شده است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری؛ دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از دیگر سخنرانان این وبینار بود. او با بیان این‌که استفاده از عقلانیت مشارکتی برای تدوین آینده و منافع ملی افغانستان ضرورت اجتناب ناپذیر است، تصریح کرد: اگر هر حاکمی به دنبال این است که منافع ملی کشور افغانستان بدست بیاید باید همه اقوام و گروه ها در آن مشارکت بکنند. حاکمیت موقت طالبان باید مسئولیت پذیر باشد و پاسخگوی هر نوع امر خلاف امنیت از قبیل ترور و انفجارات باشد و سعی کند که از این نوع فجایع جلوگیری و پیشگیری کند.

وی افزود: افغانستان در حال تدوین و بازمهندسی حکومت خویش در این سرزمین است و کسانی که بر سر قدرت هستند، از گذشته درس بگیرند و بدانند که با دیکتاتوری، ظلم و زور تسلط بر افعانستانی‌ها ممکن نیست؛ افغانستانی ها ملتی غیور و پا به رکاب و حاضر در صحنه هستند و این ملت همچنان در صحنه خواهد بود تا حق و حقوق شان را استیفا بکنند. لذا این امر باید مد نظر همه کسانی قرار بگیرد که می‌خواهند حکومت آینده افغانستان را ترسیم کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در این وبینار بیان داشت: دشمنان از راه های مختلف سعی کردند و می‌کنند تا نه تنها آگاهی مسلمانان را پایین نگهدارند بلکه آنان را در جهل مطلق نگهدارند. این فعال فرهنگی رسانه ای تاکید کرد: اصولی‌ترین کار در راستای بالا بردن آگاهی های مردم افغانستان کار فرهنگی و رسانه ای است؛ بنابراین علما ما بایستی بیش از گذشته خود را آماده نموده و در رابطه با فعالیت های رسانه ای و ترویج این حرکت توجه بکنند.

حسینی مزاری خطاب به علما گفت: طبعا وظیفه علما اینجا بسیار خطیر است که باید در رابطه با رفع این اختلافات و در راستای ایجاد وحدت و همسویی عمل بکنند و تلاش جدی را به خرج بدهند. امروز دنیای اسلام نیاز بسیار جدی دارد که چگونه ما در رابطه به ایجاد وحدت و همسویی بین مسلمانان عمل بکنیم.

شیخ عزیز حسنوویچ؛ مفتی اعظم مسلمانان کرواسی هم در سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان گفت: دروازه حکومت جدید باید به روی تمام مردم افغانستان باز باشد و باید حقوق همه مردم و حقوق زنان و سایر اقوام در نظر گرفته شود. اگر آنها(طالبان)خود شان را از امت متحده اسلامی می‌دانند باید چنین باشد. بخاطر که خداوند تبارک و تعالی حقوق همه را در نظر گرفته است، یعنی حقوق همه مردم و حتی حیوانات نیز حقوقی دارند و خداوند بر رعایت آن تاکید نموده است.

شیخ حسنوویچ افزود: قضیه افغانستان در حال حاضر در نزد امت متحده اسلامی قضیه اول جهان اسلام است.

سید اکبرآقا؛ وزیر پیشین عدلیه دولت اسلامی طالبان و رییس شورای عالی نجات افغانستان هم سخنران دیگر این وبینار بود. او با بیان‌این‌که دولت پیشین فقط به نام اسلامی بود، اظهار داشت: موضوعاتی مثل حدود و قصاص باید در حکومت اسلامی وجود داشته باشد تا مردم کشور بتوانند از آن مستفید شوند. به گفته سید اکبر آقا، حکومت همه شمول به زبان، فکر، تعبیر و خواست خارجی ها در کشور ایجاد نمی گردد و خارجی ها قصد دارند که در حکومت همه شمول افراد تربیه شده خودشان حضور داشته باشند، تا به استقلال و آزادی ما صدمه برسانند.

او همچنین گفت: برخوردهای نامناسبی که از سوی نیروهای طالبان سر می زند هیچ یکی از بزرگان شان راضی نیستند و آنها باید با تصفیه و تزکیه، ثبات و استمرار را بوجود بیاورند. در صورتی که از تصرف وسایل و جایداد مردم شکایت شود باید به طریق قانونی پیگیری گردد.

او از طالبان خواست: افراد مفسدی که در بین صفوف آنها جای گرفته در زودترین فرصت از بدنه نظام اخراج شوند.

حجت الاسلام محمد سید صدرالدین قپانچی؛ امام جمعه شهر نجف اشرف عراق در سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، با ابراز خوشحالی از شکست امریکا در افغانستان گفت: طالبان اگر همراه مردم افغانستان و اهل تشیع هستند، باید جلو اعمال تروریستی علیه آنها را بگیرند و اگر همراه مردم افغانستان نباشند، بدانند که نمی توانند حکومت کنند.

دکتر خالد قدومی؛ نماینده جنبش مقاومت فلسطین در تهران هم طی سخنانی در این وبینار بیان داشت: خروج و شکست نیروهای امریکایی بعد از مسیر تلخ و سنگین که مردم افغانستان متقبل شدند، راهی برای آغاز برنامه کلی خروج نیروهای استکباری و امریکایی از منطقه است. دکتر قدومی اظهار داشت: ما مردم فلسطین دوست داریم که با افغانستانی ها و خود کشور افغانستان روابط حسنه داشته باشیم و حس می‌کنیم که تجربیات تلخ مردم افغانستان خیلی مشابه با تجربه مردم فلسطین در مواجهه با مستکبرین و نیروهای بیگانه هستند. لذا ما خیلی دوست داریم و مشتاق به این روابط حسنه بین مردم افغانستان و فلسطین می‌باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین عالمی بلخی؛ رییس مجمع محبان اهل بیت(ع) هم در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، گفت: عدالت اجتماعی، احترام به حقوق انسانی، قانون گزاری بر مبنای دین و حفظ ارزشهای مذهبی و باورهای فرق اسلامی از مشخصات عمده یک نظام اسلامی بشمار می ورد. عالمی بلخی، تاکید کرد: مردم افغانستان می‌خواهند که طالبان یک حکومت اسلامی به معنای واقعی کلمه را تشکیل دهند تا در سایه آن به آرامش برسند.

او در ادامه تاکید کرد: طالبان که داعیه دار حکومت اسلامی در افغانستان هستند و از سال ۱۳۷۳ تاکنون در مقاطع مختلف این مسلله را مطرح کرده اند باید در عمل نیز نشان دهند.

دکتر اسدالله بادامچیان؛ دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی ایران، سخنران دیگر این وبینار بود. او گفت: حکومت یک گروه و یک طایفه خاص، راه نجات ملت افغانستان نیست و طالبان باید با بقیه اقوام و گروه ها تعاون و تعامل داشته باشد. او در اشاره به کسب مشروعیت بین المللی حکومت اسلامی طالبان، گفت: مشروعیت بین المللی را نمی‌شود که التماسی کسب کرد و دیپوماسی التماس کار آمد نیست. وقتی اقتدار باشد طبعا مشروعیت بین المللی هم حاصل خواهد شد.

آیت الله سید یاسین موسوی؛ امام جمعه بغداد پایتخت عراق نیز در سخنانی در وبینار یادشده خاطرنشان ساخت: امکان ندارد که در راس حکومت یک قوم خاص باشد و بقیه اقوام را در نظر نگیرد و الی این جدال در افغانستان باقی خواهد ماند.امام جمعه بغداد تاکید کرد: از طالبان انتظار می رود که با مردم شیعه افغانستان گفتگو کنند، شیعه که هم در سابق مورد ظلم بوده و هم در زمان حضور آمریکای ها مورد ظلم واقع شده و والان نیز مظلوم هستند، لذا انتظار می رود که طالبان این معادله را تغییر دهند تا صلح وآرامش در افغانستان حاکم شود.

در ادامه این وبینار، مولوی عزیز بابایی؛ امام جمعه اهل سنت تهران، در واکنش به حوادث ناگوار اخیر افغانستان اظهار داشت: جریان ننگین به نام داعش و انسان های بی عقل با ریختن خون های پاک مسلمانان، در حقیقت جهنم را برای خودشان می‌خرند و همه علمای جهان اسلام این حرکات ننگین را محکوم می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید ظفر نقوی؛ نماینده‌ رهبر شیعیان پاکستان در ایران طی سخنانی در “وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان” خطاب به مسئولین طالبان خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید حکومت اسلامی تشکیل دهید، باید همه‌ی اقوام و مذاهب را در حکومت به کار بگیرید تا یک دولت مستحکم و مبسوط پایه‌گذاری گردد و به دنبال آن همه‌ی افغان‌ها در برابر دشمنان کشورشان با یکدیگر متحد شوند و این امر نیز زمانی محقق خواهد شد که یک حکومت فراگیر تشکیل شود و همه‌ی مردم در آن حکومت نماینده داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت سیاسی اخیر در افغانستان عنوان کرد: طالبان که اکنون در افغانستان حکومت تشکیل داده‌اند و شعار و عنوان‌شان این است که یک حکومت اسلامی است، ما از این امر استقبال می‌کنیم؛ اما تاکید می‌کنیم که این گروه باید از سابقه‌ خود درس بگیرد و اشتباهات گذشته را تکرار نکند.

حجت الاسلام والمسلمین سید فاضل حسینی؛ رییس بنیاد فرهنگی امین و عضو شورای علمای شیعه افغانستان نیز با بیان این‌که دشمنان به دنبال ایجاد اختلاف اند، تاکید کرد: کسانی‌که امروز در افغانستان در اریکه قدرت قرار دارند، باید بداند که همه اقشار مردم باید خود را در آن ببینند و حکومتی ایجاد شود که در آن عدالت، برابر، آزادی، انسانیت، شرافت انسانی حاکم باشد، زیرا که ما مسلمان هستیم و پیروی قرآن.

در ادامه این وبینار، سید یوسف حسینی ندوی؛ مدیر جامعه سید احمد شهید لکهنو از کشور هندوستان گفت: مردم افغانستان باید یک نهضت تعلیمی، اقتصادی و تربیتی را راه بی‌اندازند و باید در آن جا یک تعادل و تعامل بین همه مردم مسلمان ایجاد شود؛ بخاطر که دشمنان آنها می‌خواهند بین مسلمانان(اهل‌سنت و شیعه) تفرقه ایجاد کنند.

وی افزود: دشمنان مردم افغانستان گاهی یک‌جا و گاهی جای دیگر را انفجار می دهند، ولی الحمدلله ما می بینیم که عقلا و علمای اهل سنت و اهل تشیع این را درک کرده اند و آنها جلو این فجایع و کسانی که شیطنت می‌کنند و به دنبال تخریب و دنبال فساد و جنگ هستند را می‌گیرند.

مولوی عبدالرؤوف توانا؛ دبیر شورای اخوت اسلامی در شمال افغانستان آخرین سخنران وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان بود. وی تاکید کرد: امروز افغانستان به یک امنیت پایدار ضرورت دارد و همه ای جهان بشریت ماموریت دارند که در استقرار صلح در افغانستان کمک کنند تا نظام اسلامی که ثمره خون دو ملیون شهید در برابر دو اشغالگر بزرگ(شوروی و امریکا) است به ثمر بنشیند و همه اقوام با هم برادر در سایه عدل و قسط زندگی کنند.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.