• تاریخ انشار: ۱۴ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 13010
  • 748 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علما زمانی میتوانند در مدیریت جامعه موفق باشند که با داشتن فکر شاخص، در حفظ موضع حق طلبی و بیان و تبلیغ آن شجاع، قاطع و کوشا باشند

روحانی اگر هرچقدر از نگاه علمی و بهره وری از علوم روز توانمند و در دل خود نیزحق طلب نیز باشد و به سمت باطل گرایش نداشته باشد اما اگر در مواجهه با مردم صریح نباشد و حق و باطل و راه رسیدن به خدا و مسیرهای مقابله با شیطان را طرح نکند بلکه به […]

روحانی اگر هرچقدر از نگاه علمی و بهره وری از علوم روز توانمند و در دل خود نیزحق طلب نیز باشد و به سمت باطل گرایش نداشته باشد اما اگر در مواجهه با مردم صریح نباشد و حق و باطل و راه رسیدن به خدا و مسیرهای مقابله با شیطان را طرح نکند بلکه به مبهم گویی و تساهل و تسامح رو بیاورد، نه تنها در امر مدیریتی خود موفق نمی شود بلکه زمینه های ترس مردم از دشمن و انحرافات خطرناک عمومی را فراهم می آورد و طبیعی است که در این صورت یک چنین روحانی، هم در پیشگاه مردم و جامعه مسؤل است و هم در نزد خدای متعال محکوم و جوابگو و بایستی در اخرای سزای سختی ببیند. این مطلب در اجتماعی از علما توسط حسینی مزاری مطرح گردید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان در نشست هفته وار بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس که با حضور جمعی از علما برگزار شده بود، با اشاره به روایت “علما ورثه انبیاء هستند”، گفت: بهترین ارث انبیاء و ائمه معصومین(ع) به علما، رفتار و گفتار ایشان است به طوری که این رفتار پس از صدها و به عبارتی هزاران سال بعد از وقوع هنوز هم مورد توجه جهانیان است.

 

به گفته وی، اگر یک عالم روحانی علاقه مند باشد در شرایط موجود به وظایف خود به درستی عمل کند و در راستای هدایت جامعه نیز اثر گذار باشد، باید سعی کند ویژگی ها و خصایص پیامبران الهی و امامان معصوم(علیهم السلام) را در درون خود ایجاد کند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه ابراز داشت: یکی از ویژگی های پیامبران و ائمه معصومین(ع) توان بالای مدیریتی ایشان بود و امروز هم یک عالم عامل باید توان مدیریتی داشته باشد یعنی عالم مدیر باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری افزود: توان مدیریتی برای یک عالم از شرایطی برخودار است و اولین شرط مدیریت، آگاهی از معارف اسلامی، آگاهی از علوم روز و نحوه استفاده از ابزار و وسایل تبلیغی است و اگر یک روحانی بخواهد در جامعه مدیر باشد اما از این مقدمات برخودار نباشد قطعا مدیریت درست نمی تواند.

 

وی خاطر نشان کرد: اگر یک عالم دینی در کسوت مدیریت جامعه قرار بگیرد اما از شرایط آن خصوصا داشتن معارف والای اسلامی بی بهره باشد، نه تنها به انجام مسؤلیتهای اسلامی و انقلابی خود ناموفق است بلکه خودش نیز از خط بیرون شده، در ورطه هولناک دنیاطلبی و وابستگی به زخارف مادی فروخواهد رفت و چه بسا دستش به خیانت و جنایت آلوده گردد.

 

حسینی مزاری افزود: در بیش از سه دهه اخیر از این نوع علمایی که معرفت دینی نداشتند، نمونه های فراوانی در داخل کشور وجود داشت به طوری که در جنگ های داخلی، صدها و هزاران انسان توسط همین افراد کشته شدند که فقط چهره عالمان را داشتند ولی عالمان واقعی نبودند و موجب بدنامی علماء در کشور شده اند.

 

این شخصیت سیاسی و جهادی کشور در ادامه به برخی خیانت های عالم نماهای نا آگاه از مسائل معرفتی اسلام اشاره کرد و گفت: برخی از عالم نماها در دوران جهاد با وجود اینکه شعارهای به ظاهر خوبی می دادند و چهره غلط انداز نیز داشتند چه درسطح شیعه و چه در میان اهل سنت، اما به چنان خیانت ها و کشتارهایی دست زدند که لکه ننگی بر صفحات تاریخ از خود به جا گذاشتند و دلیل آن هم، مسؤلیت بالا ولی نداشتن و یا کم بودن آگاهی از دین بوده و هست زیرا کسی که از معرفت دینی آگاهی داشته باشد نمی تواند بی جهت حتی به حیوانات بی زبان ضرر برساند چه برسد به یک انسان در حالی که این ها صدها انسان را کشتند و جنایات مختلفی را مرتکب گردیدند.

 

وی دیگر ویژگی یک عالم مدیر را فکر شاخص، جهت دهنده و رهبری کننده دانست و گفت : آن روحانی ی می تواند در جامعه تاثیر گذار و پیشتاز باشد که فکر شاخص داشته باشد، تا وقتی در جامعه، حرف می زند و سخنی میراند، فهمیده شود چه سمت و سویی را مد نظر داشته و مردم را به کدام طرف هدایت می کند، حق را بگوید باطل را افشا کند و مرزهای میان حق و باطل را بیان نماید و جامعه را به صراحت به سمت حق، همانی که خدای متعال، پیامبران الهی و امامان معصوم(علیهم السلام) منظور نظر دارد و داشتند، هدایت و رهبری نمایند.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان سومین ویژگی عالم مدیر را حفظ فکر شاخص عنوان و تاکید کرد: حفظ تفکر شاخص توسط یک عالم روحانی بسیار مهم است، به طوری که مقام و جایگاه های دنیایی باعث نشود از تفکر شاخص خود دست بکشد و برخلاف آن گفتار و رفتار داشته باشد، چنانچه امروزه هستند به ظاهر علمایی که برخلاف صریح دستور قرآنکریم با زنان نامحرم دست می دهند و هرگونه معصیتی را مرتکب می شوند و راه هرگونه خطایی را می پیمایند.

 

برای روحانی انقلابی باید نوع عمل حضرت امام رضا(ع) نمونه و الگو باشد که با وجود حضورش در کسوت ولایتعهدی، نه تنها فکر شاخص حق را دارد که حاضر نیست در برابر کل دنیای مامون الرشید یک بند انگشتی از راه و رسم خودش عقب بنشیند بلکه تاکید و اصرارش بر راه حق و حقیقت بیشتر و آشکار تر می گردد. یا حضرت امام محمدتقی(ع) با آنکه به اجبار داماد مامون می شود ولی وظیفه آسمانی و الهی خود را نه تنها فراموش نمی کند که با قاطعیت زایدالوصفی ماموریت خدایی خویش را به فرجام می رساند.

 

حجت الاسلام والسلمین مزاری با بر شمردن نمونه هایی در کشور از مصادیق علمایی که از فکر شاخص خود دست کشیده اند، گفت: روحانیونی که فکر شاخص ندارند و یا دارند اما در برابر کوچکترین موقعیت دنیایی رهایش کرده، به ضدش تن می دهند، نه تنها در راستای مدیریت جامعه در مسیر رسیدن به خدا، تاثیر گذار نیستند بلکه راه را برای رسیدن مردم به شیطان فراهم می کنند.

 

وی افزود: روحانی و طلبه ای که بخواهد مدیر باشد و  فکر شاخص خود را نگه ندارد بالاخره جامعه به انحراف کشیده می شود.

 

حسینی مزاری چهارمین ویژگی یک روحانی مدیر را برشمرده گفت: عالم عامل زمانی می تواند از معارف والای مدیریتی و توانمندی های علوم روز و ابزار و وسایل ارتباط جمعی در راستای مدیریت صحیح جامعه بهره ببرد که علاوه برداشتن تفکر شاخص حق طلبی و مبارزه قاطع با باطل و حفظ و نگهداشت آن در هرشرایطی، شجاعانه و پیکارگرانه،در راستای بیان آن فکر و اندیشه از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکند.

 

وی افزود: روحانی اگر هرچقدر از نگاه علمی و بهره وری از علوم روز توانمند و در دل خود حق طلب نیز باشد و به سمت باطل گرایش نداشته باشد، اما اگر در مواجهه با مردم صریح نباشد و حق و باطل و راه رسیدن به خدا و مسیرهای مقابله با شیطان را طرح نکند، بلکه به مبهم گویی، تساهل و تسامح، تن پروری و دنیا طلبی و در نهایت ترس از دشمن رو بیاورد، نه تنها در امر مدیریتی خود موفق نمی شود، بلکه زمینه های ترس مردم از دشمن و انحرافات خطرناک عمومی را فراهم می آورد و طبیعی است که در این صورت یک چنین روحانی ی، هم در پیشگاه مردم و جامعه مسؤل است و هم در نزد خدای متعال محکوم و جوابگوست و بایستی در اخرای سزای سختی ببیند.

 

مدیر مسئول روزنامه انصاف، با ذکر حدیثی، علما را ورثه پیامبران الهی و اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام  و راهرو خصوصا امام زمان(عج) برشمرد و گفت: با وصف اینکه علما وظایف سنگین الهی دارند و بایستی چون پیامبران الهی و امامان معصوم عمل کنند اما متاسفانه برخی از علما در امور و مسئولیت هایشان کوتاهی می کنند و رفتارشان با رفتار  و گفتار پیامبران و امامان نه تنها سنخیتی ندارد بلکه مغیرت آشکار و واضح دارد.

 

وی افزود: برخی علما حاضرند برای بیان مطالب خود از سقراط تا افلاطون مثال بزنند اما در مورد شخصیت های مطرح جهان اسلام چون حضرت امام خمینی(ره) طفره می روند و ملاحظه کاری می کنند. طلبه باید از بیان حقایق طفره نرود و در هر مرحله ای و هر موقعیتی حقایق را بیان کند.

 

رییس خبرگزاری آوا ، تصریح کرد: اگر یک عالم دین به تبعیت از امامان معصوم خود به ویژه حضرت امام رضا(ع) و حضرت امام محمدتقی(ع) که در سخت ترین شرایط از بیان عقاید اسلامی خود کوتاهی نکردند، عمل کند و صفاتی را که در بحث مدیریتی مهم است رعایت نماید و همچنین در هدایت افراد به مسیر فکری روشن خود تلاش کند قطعا در کشور شاهد تحولات شگرف و عظیم خواهیم بود.

 

به گفته وی ، ما اگر در کشور حتی تعداد معدودی عالم داشته باشیم که به دنبال حق خواهی و مطالبه حقوق مردم باشد و در برهه های مختلف سخن حق را بیان کند، دیگر طالب و داعش توانایی قد علم کردن نخواهند داشت.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری ، ظهور گروه های تروریستی از جمله طالبان و داعش را ناشی از کوتاهی بزرگان و علما عنوان کرد و گفت: اگر همه ما در مواقع حساس به وظایف خود عمل می کردیم امروز کشور ما با این نابسامانی روبه رو نمی شد.

 

وی در پایان این نشست با دعوت از تمام علما برای حضور در نشست های هم اندیشی گفت: اگر با صحبت های روشنگرانه علما و بازتاب آن از طریق رسانه های جمعی، تنها یک نفر هم از راه نادرست به مسیر حق و حقیقت هدایت شود رستگار خواهیم شد.