• تاریخ انشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 27825
  • 297 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علما وحدت اسلامی را به صورت عملی در جامعه پیاده کنند/ آمریکا،‌ اسرائیل و انگلیس در رأس جریان‌های افراطی قرار دارند

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مدیر حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، آقای قاضی‌زاده هاشمی نماینده شهرستان (مشهد، سرخس، فریمان، احمدآباد رضویه) و حجت‌الاسلام والمسلمین بهاری مدیر ارشد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همراه بود. […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مدیر حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، آقای قاضی‌زاده هاشمی نماینده شهرستان (مشهد، سرخس، فریمان، احمدآباد رضویه) و حجت‌الاسلام والمسلمین بهاری مدیر ارشد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همراه بود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس مرکز تبیان و یکی از سخنرانان این مراسم، طی سخنانی کوتاه با بیان اینکه بحث وحدت اسلامی از این جهت که انسان‌ها فطرتا خداپرست بوده و وحدت‌‌طلب نیز می‌باشند نیاز به توضیح چندانی ندارد مگر اینکه موانعی به میان بیاید، گفت: شناسایی عوامل اختلاف و معرفی اختلاف و تعریف و تبیین زمینه‌های احیای اختلاف و علایم آن ضروری است. لذا وقتی انسان‌ها مضرات اختلاف را درک کنند و عوامل اختلاف را بشناسند قطعا برنامه‌هایی روی دست خواهند گرفت تا به دام اختلاف و اختلاف‌انگیزان نیفتند.

 

وی اولین عامل بروز اختلاف را پایین بودن فرهنگ عمومی دانست و عنوان کرد: پایین بودن فرهنگ عمومی همان جهالت و عدم آگاهی در جوامع اسلامی و انسانی نسبت به مبانی دینی و مذهبی و مکتبی می‌باشد. ما موظفیم که این بحث را مطرح کنیم و در راستای رفع آن از تمام امکانات و ظرفیت‌ها بهره ببریم.

 

این آگاه امور دینی عامل دوم بروز اختلاف را حضور مزدورانی از جنس خود مردم در بستر جوامع اسلامی و یا جوامع غربی عنوان کرد و افزود: این مزدوران در درون جامعۀ اسلامی رشد می‌کنند و مامورین اجرای دستورات دشمنان اسلام می‌باشند. بنابراین شناسایی این عناصر مزدور و افشای چهره و طرح و برنامۀ این مزدوران قطعا از فعالیت‌ها و برنامه‌های اساسی و اصولی خواهد بود که شیعیان و سنی‌ها مجموعا نباید در راستای آن کوتاهی کنند.

 

حسینی مزاری تاکید کرد: اگر ما توفیق پیدا نمائیم و بتوانیم ماهیت این جریانات را به عموم مردم معرفی کنیم و چهرۀ آنان را آشکار بسازیم، بدون شک بخش زیادی از مشکلات جوامع و ملل اسلامی رفع خواهد شد. ما در طول مبارزاتی که داشتیم به این گروه‌های مزدور در جامعه تشیع پرداختیم. گروه‌های مزدوری که با مارک و لباس و قیافۀ شیعه و حتی با عنوان مرجعیت فعالیت می‌کنند را به مردم خود معرفی کردیم و علیه این جریانات و شبکه‌ها و این خطوط موضع گرفتیم.

 

رئیس مرکز تبیان با بیان اینکه عامل سوم بروز اختلاف، حضور آمریکا، انگلیس و اسرائیل در رأس جریانات افراطی می‌باشد، گفت: این کشورها در عرصۀ فعالیت‌های نرم و تبلیغات زهرآگین و تلاش‌های فکری و فرهنگی در سطح جامعۀ اسلامی بیش از حملات سنگینِ نظامی بهره می‌برند تا بتوانند نقشه‌های تحریک‌آمیزشان را دامن‌گیر جامعۀ اسلامی نمایند.

 

حسینی مزاری در پایان خاطرنشان ساخت: امروز همۀ علما و طلاب وظیفه دارند که در عرصه حضور جدی داشته باشند و هفتۀ وحدت را به صورت عملی در سطح جامعۀ اسلامی پیاده نمایند. چنین جلسات و نشست‌های هم‌اندیشی باید در طول سال برقرار باشد. علما و طلاب و دانشگاهیان بایستی در راستای بالا بردن فرهنگ عمومی مردم تلاش نمایند تا فرهنگ عمومی بالا برود. این‌گونه است که ما می‌توانیم در برابر مزدوران نفوذی در جوامع اسلامی و مزدوران خارج‌نشین مقاومت نموده و در برابر دشمنان دین و اسلام مبارزه کنیم و حاکمیت اسلام را در سرزمین‌های خودمان محقق نمائیم.

 

 

nf00195645-1

 

مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در این مراسم به شرح ذیل است:

 

سلام علیکم!

ابتدا آغاز ولایت و امامت حضرت امام مهدی (عج) و سالروز میلاد پیامبر رحمت و مغفرت و همچنان فرزند برومند ایشان حضرت امام صادق (ع) را به همۀ حضار گرامی تبریک و تهنیت می‌گویم. ابتدا تشکر می‌کنم از برگزارکنندۀ این محفل مبارک و نورانی جناب مولانا فاضلی و همکاران ایشان و سپس با توجه به کمبود وقت سعی می‌کنم چند نکته را به صورت مختصر محضر مبارک شما عزیزان ارائه کنم و سپس التماس دعا.

 

نکته اول بحث وحدت اسلامی است. این بحث نیاز چندانی به تعریف و جا انداختن ندارد، از این جهت که انسان‌ها به دلیل آنکه فطرتا خداپرست هستند، وحدت‌‌طلب نیز می‌باشند. وقتی انسان دارای قلبی خداخواه باشد قطعا مطابق با دستورات و اوامر الهی عمل می‌کند، مگر اینکه موانعی در کار باشد. نکته دوم شناسایی عوامل اختلاف و معرفی اختلاف و تعریف و تبیین زمینه‌های احیای اختلاف و علایم آن است. وقتی انسان‌ها مضرات اختلاف را درک کنند و عوامل اختلاف را بشناسند قطعا برنامه‌هایی روی دست خواهند گرفت تا به دام اختلاف و اختلاف‌انگیزان نیفتند.

 

اولین عامل بروز اختلاف، پایین بودن فرهنگ عمومی است.

پایین بودن فرهنگ عمومی همان جهالت و عدم آگاهی در جوامع اسلامی و انسانی نسبت به مبانی دینی و مذهبی و مکتبی می‌باشد. ما موظفیم که این بحث را مطرح کنیم و در راستای رفع آن از تمام امکانات و ظرفیت‌ها بهره ببریم. بنابراین برای بالا بردن فرهنگ عمومی بایستی کار صورت بگیرد. همۀ نخبگان و شخصیت‌های دینی و فرهنگی باید با فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در جهت بالابردن فرهنگ عمومی و رفع جهالت عمومی تلاش نمایند. اینجاست که وظایف علما و طلاب و دانشجویان بیش از هر زمان دیگری سنگین خواهد بود.

 

دومین عامل بروز اختلاف، حضور مزدورانی از جنس خود مردم در بستر جوامع اسلامی و یا جوامع غربی است.

این مزدوران در درون جامعۀ اسلامی رشد می‌کنند و مامورین اجرای دستورات دشمنان اسلام می‌باشند. بنابراین شناسایی این عناصر مزدور و افشای چهره و طرح و برنامۀ این مزدوران قطعا از فعالیت‌ها و برنامه‌های اساسی و اصولی خواهد بود که شیعه‌ها و سنی‌ها مجموعا نباید در راستای آن کوتاهی کنند. یکی از معضلاتی که ما در جوامع اسلامی داریم حضور چنین مزدورانی در میان ما می‌باشد. این مزدوران در ایران حضور دارند، در افغانستان حضور دارند، در عراق و در جای‌جای کشورهای اسلامی حضور دارند. همچنین بخشی از این مزدوران در خارج از بستر کشورهای اسلامی و در جوامع غربی همچون لندن، واشنگتن و اسرائیل و نقاط مختلف دیگر حضور دارند و از آنجا برنامه‌های دشمن را پیگیری و در راستای ایجاد اختلافات در میان جوامع اسلامی برنامه پخش می‌کنند.

 

اگر ما توفیق پیدا نمائیم و بتوانیم ماهیت این جریانات را به عموم مردم معرفی کنیم و چهرۀ آنان را آشکار بسازیم، بدون شک بخش زیادی از مشکلات جوامع و ملل اسلامی رفع خواهد شد. ما در طول مبارزاتی که داشتیم به این گروه‌های مزدور در جامعه تشیع پرداختیم. گروه‌های مزدوری را که با مارک و لباس و قیافۀ شیعه و حتی با عنوان مرجعیت فعالیت می‌کنند و حضور جدی دارند، به مردم خود معرفی کردیم و علیه این جریانات و شبکه‌ها و این خطوط موضع گرفتیم. چه آنهایی که در بستر جامعۀ ما حضور دارند و چه آنهایی که در عراق و ایران و سوریه و لبنان و یمن و جای‌جای کشورهای اسلامی فعالیت دارند.

 

ما در این مسیر کم نگذاشتیم و با جدّیت کار کردیم و حالا نیز این کار را ادامه می‌دهیم. به همین خاطر شما می‌بینید که گروه‌های مخربِ رابطۀ شیعه و سنی، از بستر شیعیان خیلی تاثیرگذار واقع نشده‌اند. ما در بستر جوامع اسلامی شیعی چنین جریاناتی را یا خیلی کم داریم و یا اگر هم هستند حضورشان آنقدر پررنگ و اثرگذار نیست که بتوانند گروه‌های افراطی را شکل دهند و علیه برادران و خواهران اهل سنت ما اقدامی کنند و مشکلات و معضلات متعددی را بوجود بیاورند، بنابراین برادران و خواهران اهل سنت ما باید در این عرصه حضور جدی پیدا کنند.

 

بنده تاکنون حرکت جدیِ آنچنانی که باعث شده باشد تا خطوط انحرافی و افراطی منتسب به اهل سنت مطرح شود و علیه آن خطوط موضع گرفته شده باشد و چهرۀ آنها برای جهان اسلام معرفی شود خیلی کم دیده‌ام. یا اصلا در این زمینه حرکت روشنگرانه وجود ندارد و یا اگر وجود دارد خیلی پررنگ نیست. به همین خاطر است که ما امروز می‌بینیم گروه‌های وابسته به غرب از عنوان اهل سنت در عراق و ایران و افغانستان و جای‌جای کشورهای اسلامی سوءاستفاده‌های خیلی جدی می‌کند.

 

بنابراین بایستی اهل تشیع و اهل سنت دست در دست هم دهند و در برابر مزدورانی که تحت نام هر دو مذهب در صدد ایجاد تفرقه هستند اقدام نمایند و زمینه‌های ایجاد تفرقه را نابود کنند و دین اسلام را از انحطاط و انحراف و کج‌روی در سطح مسلمانان نجات بدهند. ما نباید دست‌بسته بنشینیم و نظاره‌گر باشیم و شخصیت‌های نخبۀ ما سکوت نمایند و حرف نزنند. چرا که مشخص است ما امروز در برابر موجی از توطئه‌های براندازانۀ دشمنان اسلام قرار گرفته‌ایم که پول‌ و امکانات بسیار گزافی نیز مصرف می‌کنند.

 

nf00195645-2

 

عامل سوم بروز اختلاف، حضور امریکا، انگلیس و اسرائیل در رأس جریانات افراطی است.

امروز امریکا در رأس جریانات اختلاف‌افکن قرار دارد. در رأس بخش دیگری از این جریانات انگلیسی‌ها و در بخش دیگری نیز اسرائیلی‌ها حضور دارند. آنان همه دست در دست هم داده‌اند تا در برابر جهان اسلام از حربۀ اختلاف استفاده کنند. این کشورها در عرصۀ فعالیت‌های نرم و تبلیغات زهرآگین و تلاش‌های فکری و فرهنگی در سطح جامعۀ اسلامی بیش از حملات سنگینِ نظامی بهره می‌برند تا بتوانند نقشه‌های تحریک‌آمیزشان را دامن‌گیر جامعۀ اسلامی نمایند.

 

بنابراین علمای اهل سنت و علمای تشیع و شخصیت‌های نخبه بایستی از این حالت سکوت بیرون بیایند. امروز جهان اسلام را سکوت در برابر توطئه‌های امریکا و اسرائیل و انگلیس فرا گرفته است و همین سکوت باعث شده تا امروز دشمنان ما در کشورهای اسلامی سلطه پیدا کنند و گام‌های نحس خود را در کشوری مثل افغانستان بگذارند و این سرزمین را با توطئه‌های خودشان آلوده کنند. شما حتما در جریان خبرهای ناگوار عربستان هستید که بن سلمان این کشور را به کدام سمت می‌برد. امروز رهبران وابستۀ عربستان، این کشور اسلامی و مرکز تفکر را به کدام سمت و سو می‌کشانند؟

 

علما و شخصیت‌های جهان اسلام اگر نتوانند مشکلی از مشکلات مسلمین را حل نمایند به چه دردی می‌خورند؟ چرا علمای اسلام اعم از تشیع و تسنن در این رابطه اقدامی نمی‌کنند؟

 

به هرحال ما همان‌گونه که امام بزرگوار در راستای تأسیس هفته وحدت تلاش کرد و این هفته را بنیان گذاشت و در این مسیر حرکت کرد و کار اثرگذاری هم صورت گرفت و امروز نیز در رأس این حرکت حضرت امام خامنه‌ای قرار دارد بایستی تلاش نمائیم تا مطابق با فتاوای ایشان عمل صورت بگیرد.

 

شخصیتی که امروز در رأس وحدت‌خواهی جهان اسلام قرار دارد، شخصیتی که برایش سنی حماس با شیعۀ لبنان تفاوتی ندارد، بلکه گاهی اوقات خیلی بیشتر از شیعیان به مباحث سنی‌ها پرداخته می‌شود باید پیروی شود و آحاد جامعه اسلامی همچون ایشان عمل کنند. بحث روز قدس مربوط به حمایت از جریان اهل سنتی است که امروز به صورت انقلابی و محکم در برابر استکبار در سرزمین فلسطین مبارزه می‌کند و برای جهان اسلام افتخار بزرگی است. امروز جهان تشیع حامی فلسطینی‌های سنی‌مذهب هستند و این افتخاری برای ماست که در افغانستان به پیروی از دستورات امام خمینی و امام خامنه‌ای در راستای برگزاری روز قدس حضور جدی داریم و کوچکترین حرکتی که علیه مردم مظلوم اهل سنت فلسطین صورت می‌گیرد واکنش نشان می‌دهیم.

 

امروز همۀ علما و طلاب وظیفه دارند که در عرصه حضور جدی داشته باشند و هفتۀ وحدت را به صورت عملی در سطح جامعۀ اسلامی پیاده نمایند. چنین جلسات و نشست‌های هم‌اندیشی باید در طول سال وجود داشته باشد. علما و طلاب و دانشگاهیان بایستی در راستای بالا بردن فرهنگ عمومی مردم تلاش نمایند تا فرهنگ عمومی بالا برود.

 

این‌گونه است که ما می‌توانیم در برابر مزدوران نفوذی در جوامع اسلامی و مزدوران خارج‌نشین مقاومت نموده و در برابر دشمنان دین و اسلام مبارزه کنیم و حاکمیت اسلام را در سرزمین‌های خودمان محقق نمائیم.

 

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

nf00195645-3