• تاریخ انشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 17536
  • 639 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علما و فرهنگیان باید سیره زندگی حضرت فاطمه (س) را در جامعه تبیین کنند

به گزارش خبر گزاری صدای افغان(آوا)، سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفتمان دانشجویی ” سیره سیاسی و اجتماعی حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها”که در بلخ برگزارشد گفت: زن در نظام هستی از جایگاه بسیاری بالایی برخوردار است، وقتی ما حضرت زهرا سلام الله علیها را به عنوان الگو قرار […]

به گزارش خبر گزاری صدای افغان(آوا)، سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفتمان دانشجویی ” سیره سیاسی و اجتماعی حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها”که در بلخ برگزارشد گفت: زن در نظام هستی از جایگاه بسیاری بالایی برخوردار است، وقتی ما حضرت زهرا سلام الله علیها را به عنوان الگو قرار میدهیم یعنی ایشان می توانند با تمام معنا، الگویی برای تمام بشریت باشد.

وی افزود: هدف از آفرینش هستی این است که خداوند می خواهد این هستی در خدمت انسان باشد و نیز هدف از آفرینش انسان، عبادت خداوند متعال که بالاترین عبادت آن ،نماز و نیز بالاترین رکن نماز که سجده است، می باشد.

موسوی با بیان اینکه مستحب است در سجده دعای “یا خیر المسئولین و یا خیر المعطین، الرزقنی و ارزق عیالی من فضلک فاِّنک ذوالفضل العظیم” خوانده شود، اذعان داشت: سجده بالاترین رکن نماز است و زمانیکه از عیال که به معنای زن و خانواده است و در رکن نماز یاد می شود، به این معنی است که اسلام برای  زن ارزش قایل است.

وی در ادامه با بیان اینکه حجاب فاطمه مرضیه باید بهترین الگو برای زنان امروز باشد تصریح کرد: هر چند که حضرت زهرای مرضیه در تمام ابعاد زندگی شان برای زنان عالم الگو است اما در عصر حاضر چادر و حجاب زن پرچم اسلام بوده و زنان مسلمان باید در حفظ آن کوشا باشند.

 

در ادامه این گفتمان،شماری از اشتراک‌ کنندگان با تائید مطلب فوق اظهار داشتند: علما و روحانیون بعضا آن طور که باید حضرت زهرا سلام الله علیها را معرفی کنند، معرفی نکرده اند و اکثر مردم آن حضرت را فقط از روی چند روضه و حادثه در ودیوار می شناسند.

زهرا جعفری؛ یک تن از اشتراک گان این گفتمان عنوان کرد: مهمترین درسی که از متن سخنرانی های حضرت زهرا سلام الله علیها می توان دریافت؛ ولایت پذیری آن حضرت است.

وی با بیان اینکه رسانه های صوتی و تصویری که فعلا در افغانستان فعالیت دارند، می خواهند مردم را از این هدف دور نمایند ابراز داشت: متاسفانه محیط افغانستان قسمی است که در آن رسانه های مبتذل فعالیت دارند و حتی یک رسانه هم موجود نیست که در راستای معرفی الگو های درست زندگی، فغالیت داشته باشند.

جعفری حضرت زهرا(س) را بزرگترین سیاست مدار دنیای بشریت خواند و گفت: هیچ کس تا کنون به مانند این زن سیاست مدار نبوده که حتی قبر آن حضرت هم از سیاست ایشان تا به حال مخفی است.

وی با بیان اینکه همه باید حضرت زهرا سلام الله علیها را الگوی خود قرار دهند گفت: وقتی پیامبر خدا(ص) به دخترش احترام می گذارد، دست و سر او را می بوسد، می خواهد به امت بعد از خودش این را بگوید که من پیامبر با اندیشه و کارهای دخترم موافق هستم و شما نیز بعد از من از او پیروی نمایید.

امین باقری؛ یکی دیگر از اشتراک کنندگان این مراسم خاطر نشان ساخت: وقتی پیامبرخدا(ص) حضرت فاطمه (س) را “ام ابیها” “بضعته منی” و سرور زنان عالم معرفی می کند، می خواهد برای امت خود بفهماند که بعد از رحلتش مواظب فاطمه باشند.

با این حال بانو حسینی یکی دیگر از اشتراک کننده های این گفتمان ضمن انتقاد از کسانیکه می گویند اسلام الگو ندارد افزود: اسلام بهترین الگوها را به ما معرفی کرده است و اینکه ما خود مان به اثر عدم مطالعه و تحقیق از آنها پیروی نمی کنیم، خطای ما است.

وی عنوان کرد: علما و روحانیون آن طور که باید و شاید حضرت زهرا سلام الله علیها را به مردم معرفی نکرده  اند و اکثر مردم آن حضرت را فقط از روی چند روضه و حادثه در ودیوار را می شناسند.

به گفته این بانو، علما و فرهنگیان باید بیشتر روی سیره زندگی و اهداف آن حضرت توجه و به مردم به معرفی نمایند.

شایان ذکر است: حوا حسینی؛ استاد دانشگاه و نیز الحاج محمد اسحاق بهروزنژاد؛ مدرس در حوزه علمیه ثقلین کارشناسان بحث این گفتمان بودند که هریک پیرامون نقش حضرت زهرا (س) در پشتیبانی از امامت و ولایت و هم چنان چگونگی الگوگیری زنان امروزی از سیره سیاسی و اجتماعی آن حضرت صحبت نمودند.

گفته می شود: این گفتمان روز جمعه (۲۰ دلو) با حضور علما، روحانیون، شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نمایندگی شهر مزار شریف برگزار شده است.