• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13308
  • 831 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علما و مبلغین با بدعت ها و تحریفات ماه محرم، مبارزه نمایند

در مراسم های ماه محرم برخی بدعت ها و افراط و تفریط هایی وجود دارد که نه تنها انجام این گونه عزاداری ها فایده ای ندارد بلکه باعث می شود تا دشمنان از این گونه رفتارهای نادرست سوء استفاده نمایند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، جلسه نوبتی شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ با […]

در مراسم های ماه محرم برخی بدعت ها و افراط و تفریط هایی وجود دارد که نه تنها انجام این گونه عزاداری ها فایده ای ندارد بلکه باعث می شود تا دشمنان از این گونه رفتارهای نادرست سوء استفاده نمایند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، جلسه نوبتی شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ با حضور علمای شیعه و سنی برگزار گردید.

 

اعضای شورای اخوت اسلامی، کشتار وحشیانه مسلمانان مظلوم و بی پناه میانمار توسط شبه نظامیان بودایی را محکوم نمودند.

 

هم چنان در این نشست، سکوت و بی تفاوتی کشور های اسلامی و عربی در قبال فاجعه غم انگیز میانمار، شرم آور خوانده شد و ازخطبا و مبلغین تقاضا گردید تا در نمازهای جمعه و جماعت با الهام از قیام سرور و سالار شهیدان کربلا، امام حسین (ع) در مجالس عزاداری از مظلومیت مسلمانان میانمار، سکوت معنی دار کشور های غربی و در راس آن امریکا در برابر جنایات ضد بشری دولت تبعیض گرای بودایی میانمار مستدل صحبت نمایند تا حقایق برای امت اسلامی روشن گردد.

 

در این نشست موضوعاتی چون بهتر برگزار کردن مراسم عاشورا و تامین امنیت مجالس عزاداری مورد بحث قرار گرفت و تصامیم لازم اتخاذ گردید.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی ؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ که در این نشست صحبت می کرد با اشاره به فرارسیدن ایام محرم الحرام، گفت: امروزه بسیاری از جوانان از مساجد و منابر فراری هستند و این به علت غنی نبودن و به روز نبودن صحبت های علما و روحانیون می باشد.

 

وی با اشاره به چند مصداق از دین گریزی جوانان ولایت بلخ، گفت: بر تمامی علما لازم است که با روش های جدید و به روز جوانان را به مساجد دلگرم نمایند تا آنها دین گریز نشوند و به دام دشمنان گرفتار نگردند.

 

موسوی با انتقاد از اینکه احکام در ایام محرم جایگاه خودش را از دست داده، گفت: علما سعی نمایند که حتما در اول صحبت های خودشان احکام مبتلا به را به مردم بگویند. زیرا امام حسین (ع) نیز وقتی وارد کربلا شد، اولین کارش خریداری نمودن زمین کربلا بود که این نشان دهنده جایگاه احکام در اسلام است.

 

این عضو شورای اخوت همچنان به علما توصیه نمود که مجالس عزاداری زیاد طولانی نشود، چرا که برخی از مساجد و حسینیه ها از سر شب الی ۱۲ شب در بلندگوها نوار روضه می گذارند که نه تنها اجری ندارد، بلکه ممکن است باعث آزار و اذیت دیگران شود که در این صورت کار حرامی صورت گرفته است.

 

موسوی همچنین مبارزه با خرافات، بدعت ها و تحریف های محرم را نیز یکی از وظایف علما و مبلغین برشمرده، گفت: متاسفانه در مراسم های محرم برخی بدعت ها و افراط و تفریط هایی وجود دارد که نه تنها انجام این گونه عزاداری ها فایده ای ندارد بلکه باعث می شود تا دشمنان از این گونه رفتارهای نادرست سوء استفاده نمایند.

 

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه صحبت هایش به مسئله میانمار اشاره نمود و تصریح کرد: ما در زندگی سه اصل داریم، خوراک، پوشاک و خانه که امام حسین (ع) این سه اصل را برای یک اصل که مبارزه با طاغوت و ظلم بود؛ زیر پا گذاشت.

 

وی افزود: “امام حسین (ع) خوراک نداشت چون آب را بر رویش بستند، امام حسین (ع) لباس نداشت چون به کهنه پیراهنش هم رحم نکردند، امام حسین (ع) خانه نداشت چون خیمه هایش را آتش زدند و ما نیز باید با الگو گیری از ایشان، بر علیه ظالم به نحوی که میسر است، اقدام نماییم”.

 

در ادامه نیز هریک از اعضای شورای اخوت در رابطه به محکومیت نسل کشی در میانمار و هم چنان اهمیت برگزاری و تامین امنیت مراسم ایام محرم، صحبت نمودند.