• تاریخ انشار: ۱۸ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 14455
  • 544 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علم بدون ایمان ، فساد آور است

n00151205-b

سید محمد موسوی؛ مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در زون شمال که در بین شاگران و اساتید لیسه باختر صحبت می کرد، گفت: شما باید به دنبال علم با ایمان، اخلاق و شناخت باشید زیرا ساخت طیاره های بی سرنشین امروزی به اثر پیش رفت علم هست اما به سبب نبود ایمان […]

سید محمد موسوی؛ مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در زون شمال که در بین شاگران و اساتید لیسه باختر صحبت می کرد، گفت: شما باید به دنبال علم با ایمان، اخلاق و شناخت باشید زیرا ساخت طیاره های بی سرنشین امروزی به اثر پیش رفت علم هست اما به سبب نبود ایمان و اخلاق، بمب های شان بالای مردم بی گناه و کودکان مظلوم رها می شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، حجت الاسلام سید محمد موسوی در این مراسم گفت: وظیفه معلمان مانند سازندگان موتر است همانطور که انجینران، موتر می سازند، معلمان نیز انسان می سازند.

 

وی درادامه گفت: در ساخت یک موتر ۵گروه از انجینران تا ساخت آن نقش دارند.

 

موسوی تصریح نمود: گروه اول که در ساخت یک موتر نقش دارد، گروه کشف هست که در ابتدا این گروه معادن آهن را شناسایی و کشف می کنند. گروه دوم، انجینران استخراج هستند تا آهن کشف شده را استخراج کنند. گروه سوم مسئولان ذوب آهن است. گروه چهارم قطعه سازی و نیز گروه پنجم مسئولان وصل کننده تمام این پرزه جات می باشد.

 

وی با بیان اینکه معلمین نیز در ساختن متعلمین این پنج مرحله را به عهده دارند؛ در ادامه گفت: وظیفه اول معلمین این است که باید استعداد های نهفته شاگردان را کشف نمایند.

 

وی در ادامه به آیه ۲۹ سوره حجراشاره نموده تصریح کرد: نظربه این آیه (وَنَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی) انسان ظرفیت فراگیری تمام علوم را دارد و این وظیفه معلم هست که تا این استعداد ها را کشف و شناسایی نماید.

 

این عالم دینی در ادامه بیان کرد: مرحله دوم نظربه این آیه آیت الکرسی(یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ )، گروه استخراج هست که باید اساتید، شاگردان را از ظلمت به سوی نور سوق بدهند.

 

وی با بیان اینکه در عصر حاضر، بت پرستی مدرن جامعه را فراگرفته است ، گفت: یکی شرک و بت پرستی قدیم بود که بت ها را خود شان می ساختند و آنرا پرستش می کردند و یکی فعلا بت پرستی مدرن هست که امروز با جا گرفتن فوتبالیست ها و هنر پیشه ها در قلب مردم، بت پرستی مدرن را به وجود آورده اند.

 

نامبرده در ادامه به مرحله سوم آموزش شاگردان اشاره نموده گفت: وظیفه هر معلم ذوب کننده جهالت شاگردان و سوق دادن آنها به سوی معرفت خداوند متعال است.

 

این عالم دین هم چنان با بیان اینکه در مرحله چهارم هر معلم وظیفه دارد که صنف خودش را اداره و مدیریت نماید و شاگردان خود را ساخته و آنرا در جامعه تقدیم کند ، افزود: در مرحله پنجم بعد از اینکه متعلمین در صنف های جداگانه و مکاتب مختلف ساخته شدند، در جامعه با هم دیگر وصل می شوند و مصدر خدمت به مردم و کشور خود می گردند.

 

وی در ادامه تصریح نمود: اگر متعلیمن ما در مکاتب، خوب ساخته شوند؛ در جامعه نیز می توانند بهتر بدرخشند و خدمت نمایند.

 

مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در زون شمال با بیان اینکه قرآن کریم به اقرء آغاز شده است، گفت: در کنار این اقرء “باسم ربک” نیز آمده است و این یعنی که علم باید به نام خداوند متعال و معرفت او فرا گرفته شود .

 

وی در ادامه افزود: علم و ایمان به مانند تار و سوزن می ماند که این دو بدون همدیگر نمی توانند هیچ کاری موثری را انجام بدهند .

 

نامبرده تصریح نمود: اگر شاگردان امروزی علمی بدون ایمان و شناخت بیاموزند؛ ثمره آن می شود همین طالب و داعش امروزی.

 

موسوی با بیان اینکه امروز کمبود در علم نیست بلکه در شناخت و ایمان هست، خطاب به دانش آموزان نموده گفت: شما باید به دنبال علم با ایمان، اخلاق و شناخت باشید زیرا ساخت طیاره های بی سرنشین امروزی به اثر پیش رفت علم هست اما به سبب نبود ایمان و اخلاق، بمب های شان بالای مردم بی گناه و کودکان مظلوم رها می شود.

 

وی هم چنان در ادامه به واقعه کربلا اشاره نموده، گفت: در روز عاشورا وقتی شمر سر سینه حضرت امام حسین(ع) نشسته بود، کاملا می دانست که امام حسین(ع) فرزند حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) و نیز نوه پیامبر خدا(ص) می باشد ولی چون ایمان نداشت با ۱۲ ضربه خنجر، سر امام حسین(ع) را جدا ساخت.

 

این عالم دین یک بار دیگر در آخر تاکید نمود: شما متعلمین و نیز اساتید به دنبال علمی باشید که در پی آن شناخت خدا و نیز ایمان به او باشد و در غیر آن علم بدون ایمان و شناخت به ضرر همه، تمام خواهد شد.

 

قابل ذکر است این محفل که از طرف لیسه باختر گرفته شده بود، در آن رئیس معارف این ولایت، وکیلان شورای ولایتی، عالمان دین، اساتید، دانش آموزان و نیز اولیایی آنها اشتراک داشتند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>