• تاریخ انشار: ۲ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27651
  • 300 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علم و تقوا؛ دو بال ضروری برای رسیدن به خداوند

n00193815-b

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدجواد قاسمی سه‌شنبه شب (۳۰ میزان) در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود در رابطه با راه رسیدن به خداوند به ایراد سخن پرداخت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی […]

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدجواد قاسمی سه‌شنبه شب (۳۰ میزان) در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود در رابطه با راه رسیدن به خداوند به ایراد سخن پرداخت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی طی سخنانی در این مراسم گفت: اگر کسی می‌خواهد به خداوند برسد و یا تزکیۀ نفس انجام دهد برای پرواز نیاز به دو بال دارد، بال علم و بال تقوا.

 

وی ادامه داد: همان‌طور که پرنده‌ای که بر فراز آسمان‌ها می‌چرخد، نیاز به دو بال دارد، انسان نیز اگر می‌خواهد به خداوند متعال برسد باید به دو بال علم و تقوا دست پیدا کند.

 

قاسمی در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: این که چطور می‌توان به این دو بال دست یافت؛ در این رابطه دو ابزار تواضع و صبر مورد نیاز است که زمینه‌سازِ آن دو بال شود.

 

این عالم دینی بیان کرد: برای شروع کار در جهت حرکت به سمت خداوند،‌ تواضع مورد نیاز است. در راستای تواضع نیز فرایند صبر ضروری است. اگر روی تواضع خود کار کنیم، صبر هم به تدریج در وجود انسان نهادینه می‌شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد جواد قاسمی اظهار دشت: هر فردی برای تداوم بخشیدن به فرایند تواضع و صبر به مکان مناسبی نیاز دارد تا بتواند تزکیۀ نفس کند. بهترین مکان نیز خانه و خانواده است؛ اگر در خانه توانستیم خود را بسازیم قطعا به دو بال علم و تقوا خواهیم رسید.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به موضوع تقوا در خانواده‌ها اشاره کرد؛ هر فردی باید عارف به حق همسر خود باشد و حقوق خانواده و برادران دینی خود را بشناسد، اگر فردی نسبت به مسائل زندگی خود بی‌مسئولیت باشد و حق و حقوق خود و دیگران را نشناسد، شیعۀ خالص امیرالمومین (ع) نخواهد بود.

 

مراسم پرفیض دعای توسل به صورت هفته‌وار، هر سه‌شنبه شب در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌ اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار می‌شود. در کنار این مراسم باشکوه معنوی، تلاش می‌شود تا با دعوت از کارشناسان حوزه‌های مختلف، به تحلیل و بررسی مسایل و موضوعات روز افغانستان و جهان اسلام پرداخته شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>