• تاریخ انشار: ۵ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3492
  • 1,260 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عملکرد اولیای الهی در هر دورانی، مبتنی بر مقتضیات همان دوران بوده است

n00115782-b

از سالروز ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) درهرات، گرامیداشت به عمل آمد.   این محفل که با حضور علما، روحانیون، طلاب حوزات علمیه، دانشجویان دانشگاههای هرات و اقشار مختلف مردم از سوی دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصرمکارم شیرازی(دام ظله) در هرات برگزار شده […]

از سالروز ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) درهرات، گرامیداشت به عمل آمد.

 

این محفل که با حضور علما، روحانیون، طلاب حوزات علمیه، دانشجویان دانشگاههای هرات و اقشار مختلف مردم از سوی دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصرمکارم شیرازی(دام ظله) در هرات برگزار شده بود، سخنرانان پیرامون ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) و فعالیت های علمی و سیاسی آن حضرت در مراحل مختلف زندگی صحبت کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدهاشمی رئیس مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان و مسئول دفتر نمایندگی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی(دام ظله) در هرات، طی سخنانی گفت که برای برخی از جوانان این سوال به وجود آمده است که با آنکه حضرت امام رضا(ع) می دانستند که اگر از مدینه به مرو بروند، در این سفر برگشتی نیست و به شهادت می رسند، چرا این مسافرت را انجام دادند و در مدینه با ماموران مأمون مبارزه مسلحانه نکردند؟

 

وی تصریح کرد که اولیای الهی و حجت های خداوند در هر دورانی، زندگی و عملکردشان مبتنی بر مقتضیات همان دوران بوده است و طبق زمان در مسیر ترویج و مبارزه عمل کرده اند.

 

وی گفت که دشمنانی که در برابر امام حسین(ع) و امام رضا(ع) قرار گرفته اند، با یکدیگر متفاوت بوده‌اند.

 

این عالم سرشناس دینی در هرات خاطر نشان ساخت که یزید شخصی بود که تجربه‌ی حکومت داری نداشت و زمانیکه به قدرت رسید، نامه های مختلف به والیان ولایات فرستاد و از آنان خواست تا از همه‌ی مردم برایش بیعت بگیرند.

 

وی در ادامه گفت که در همین حین یزید نامه‌ای جداگانه هم به والی مدینه فرستاد و در این نامه تاکید کرده بود که از امام حسین(ع) نیز به سرعت بیعت گرفته شود و در صورت بیعت نکردن فوری امام را به قتل برسانند.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات گفت که بنابراین می بینیم که یزید در اولین تصمیمش فرمان کشتن امام را صادر می‌کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در ادامه سخنانش گفت که در مقابل امام رضا(ع) مأمون قرار داشت که بی تجربه نبود و برخی نیز او را از زیرک‌ترین خلفای عباسی می دانند که از ضریب هوشی بالایی نیز برخوردار بوده است.

 

مسئول دفتر نمایندگی آیت الله العظمی مکارم در هرات افزود که مامون برای هر کاری نقشه های مختلف پیاده می کرد و بعد راحت ترین راه را انتخاب می نمود و قدم به قدم به طرف مقصودش حرکت می کرد تا به نتیجه برسد.

 

وی تاکید کرد که در بسیاری از نسخ تاریخی ذکر شده که امکان داشت هیچ یک از طرحهای مامون به نتیجه نرسیده باشد.

 

به عقیده ی آقای هاشمی، مامون به مانند یزید از امام هشتم بیعت نخواست، بلکه افرادی را مشخص کرد که با ایجاد شایعه به امام بفهمانند که مامون میخواهد شما تشریف بیاورید مرو تا خلافتی که حق مسلم شماست را به شما برگرداند.

 

به گفته این عالم دینی، اگر این نقشه عملی می شد، گلیم اسلام ناب جمع می شد و تا به امروز کسی به عنوان محب اهل بیت نمی توانست سر خودش را بالا کند.

 

به گفته او، طبق تاریخ مشاهده می شود که مامون در پست های کلیدی حکومت عزل و نصب های وسیعی را ایجاد کرد به این دلیل که پست های کلیدی را به افراد مورد اعتماد خودش داده باشد تا بتواند از پشت پرده خودش گرداننده‌ی امور حکومتی باشد.

 

هاشمی تاکید کرد که مامون می خواست با اینکارش تمام عیوب دستگاه خلافتش را به امام نسبت بدهد.

 

به گفته این عالم دینی، مامون در ظاهر به شدت به امام رضا ابراز محبت می کرد، اما در باطن دشمنی خونخوار بود که سعی می کرد مرحله به مرحله به شخصیت و عظمت امام ضربه بزند و حکومت معنوی امام را از بین ببرد.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات گفت که ماموران آمدند و از امام دعوت کردند تا به مرو بروند و امام نپذیرفت و امام را تهدید به قتل کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی همچنان گفت: برخی ها سوال می کنند که چرا امام بعد از تهدید اقدام به مبارزه‌ی مسلحانه نکردند؟

 

وی افزود که در اینجا باید بگوییم که در واقعه‌ی کربلا امام حسین(ع) تا آخرین لحظه مبارزه‌ی مسلحانه می کنند، اما پیام رسان آقا زینب کبری هستند.

 

آقای هاشمی تاکید کرد که در اینجا کسی به عنوان پیام رسان وجود ندارد و امام هشتم نیز باید اول پیام ها را به محبین اهل بیت برساند.

 

مسئول دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم در هرات خاطر نشان ساخت که وظایف امام در این مبارزه در هم کوبیدن دام های تزویر و نقشه های خائنانه‌ی مامون است و در این زمان جنگ نرم علیه دستگاه خلافت آغاز شد.

 

وی گفت: علما بارها این مطلب را گفته اند که زمانی که امام با قبر پیامبر(ص) وداع می کنند این وداع همراه با اشک و آه است و همه فهمیدند که این آخرین زیارت امام هست.

 

وی تاکید کرد که امام با این حرکت وارد مبارزه شد و مردم را متوجه ساختند.

 

هاشمی گفت: وی با خانواده شان که صحبت می کردند گفتند که اینک برای من گریه کنید و من عازم سفری هستم که دیگر امید برگشتی ندارم و این آخرین سفر من است و صدای ناله از بیت آقا بلند شد.

 

به گفته او، امام رضا(ع) درشهر نیشابور، درمیان انبوهی از جمعیت و قلم به دستان که این حدیث شریف را ثبت میکردند، گفت: کلمه “لا اله الا الله حصار من است وهرکه در این حصار داخل شود از عذاب خداوند درامان است”، و اما امام در ذیل حدیث نکته مهمی را بازگو کرد و گفتند “بشرطها و شروطها و انا من شروطها”، شرط توحید و درامان بودن ازعذاب خداوند محبت و پیروی از اهل بیت(ع) است.

 

وی گفت که زمانیکه امام به مرو رسیدند، مامون در انظار عموم به امام گفتند که خلافت حق شماست و من میخواهم این حق را به شما برگردانم و زمانیکه مامون دید، امام نمی پذیرد، ولایت عهدی را به امام پیشنهاد کردند. پس از اینکه مامون دید که امام ولایت عهدی را نیز نمی پذیرد، امام را تهدید به قتل کردند.

 

امام نیز با این شروط که هیچ عزل و نصبی انجام ندهند و در کارهای دستگاه خلافت دخالت نکنند و از دور ناظر بر اعمال کار دستگاه خلافت باشند، ولایتعهدی را قبول کردند.

 

وی یادآور شد که این مبارزه ادامه پیدا کرد و مامون نیز دام هایی را سر راه امام قرار دادند.

 

حجت الاسلام و السملین هاشمی افزود که در بسیاری نواحی مرو خشکسالی بوجود آمد و مردم نیز آمدند پیش مامون و گفتند که اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند همه چی از بین خواهد رفت.

 

وی افزود: مامون نیز منجمین را گردهم آورد و آنان را فرستاد در مناطق مختلف تا بررسی کنند و پس از بررسی خدمت مامون آمدند و گفتند که تا چندین وقت دیگر بارندگی در کار نخواهد بود.

 

هاشمی خاطر نشان ساخت که مامون نیز مردم را ارجاع داد به امام و گفت که از او بخواهید تا برای شما کاری انجام دهد و مامون با اینکار می خواست تا به امام ضربه ای بزند.

 

این عالمی سرشناس دینی در ادامه افزود: مردم نیز از امام خواستند تا دعایی بکنند تا باران بیاید و مردم از این وضع رهایی یابند.

 

وی افزود: پس از آنکه امام دست به دعا شدند، مردم دیدند که ابرها جمع شدند و بارانی آمد و تمام مزارع سیراب شد و نقشه ای از نقشه های مامون نقش بر آب شد.

 

هاشمی تاکید کرد که در جایی دیگر مامون تمام علمای ادیان مختلف را گرد هم آورد و به امام پیامی فرستاد که علمای ادیان مختلف میخواهند با شما مناظره‌ای داشته باشند و اگر حاضرید تشریف بیاورید.

 

وی تصریح کرد که مامون با این طرحی که انجام داده دو روی سکه را به نفع خودش طراحی کرده است و فکر می کرد که اگر امام هشتم به آیات قرآن استناد کنند، آنان چون از دین دیگری هستند، نخواهند پذیرفت و یا قطعا یکی از سوالات بی جواب خواهند ماند و آن وقت بگویند که امام هشتم فلان سوال را نتوانست پاسخ دهد.

 

هاشمی گفت: اگر امام نمی آمد، می توانست که تبلیغ کند امام جرات نکرد با علمای ادیان مختلف مناظره کند.

 

وی خاطر نشان ساخت که امام نیز در پاسخ مامون لحظه ای فرصت می خواهد و پس از خواندن نماز در این مناظره شرکت می کند و جواب سوالات تمام علما را با لهجه و زبان خودشان و از کتب خودشان می دهند.

 

رئیس مرکز تبیان در ادامه گفت: علمای ادیان نیز با مشاهده‌ی این منظره در برابر منطق رسای امام پذیرفتند که استدلال امام، استدلالی قوی است و به پیروزی حق و نابودی باطل اذعان نمودند.

 

هاشمی گفت که امام تمامی دام های تزویر مامون را در هم کوبید و زمانی که مشاهده کرده که در برابر امام شکست خورده است، تصمیم می گرد که آقا را به شهادت برساند.

 

وی در پایان خطاب به جوانان گفت که صرفا تاریخ خوان نباشید و به خواندن آن اکتفا نکنید و سعی کنید در تاریخ تحقیق کنید تا آنکه به نتیجه برسید.

 

زندگی و عملکرد هر یک از ائمه بر اساس مقتضیات همان عصر و زمان بوده اند و اگر امام حسین در شرایط امام هشتم قرار می گرفتند، دقیقا همین کار را انجام میدادند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>