• تاریخ انشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 6033
  • 1,083 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عمل با انگیزه الهی در قالب کارهای سازمانی، می تواند در راستای بیدار سازی جامعه که یکی از وظایف مهم ما است موثر باشد

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان میگوید زمانی ما میتوانیم در افغانستان یک روند سالم را بنیان گذاری کنیم که یک سلسله برنامه و فرهنگ های ناسالم حاکم بر جامعه را حذف کنیم.   حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با […]

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان میگوید زمانی ما میتوانیم در افغانستان یک روند سالم را بنیان گذاری کنیم که یک سلسله برنامه و فرهنگ های ناسالم حاکم بر جامعه را حذف کنیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با فرهنگیان و متنفذین همکار با مرکز تبیان در ولایت بلخ ابتدا فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی را تبریک گفت و عنوان کرد: دهه فجر دهه پیروزیاست. دهه احیای تفکر دینی است و سر آغاز احیای اسلام و برگرداندن احکام دینی در متن زندگی مردم. این دهه در سرنوشت مسلمانان تاثیر گذاری فوق العاده داشته و به خصوص مسلمانان منطقه به ویژه مردم افغانستان از موهبت های این دهه و درکل انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بهره های شایانی برده اند. ازین رو قدر و عظمت این دهه نگهداشتنی و حراست کردنی است و بایستی از آثا و برکات آن همچنان سود و منفعت برد و در راستای تقویت فرهنگ و عنعنات دینی و مذهبی از آن بهره برد.

 

وی در ادامه از فرهنگیان و متنفذان حاضر که از همکاران مرکزتبیان در سطح ولایت بلخ هستند، جهت کار برای پر شکوه برگزار شدن مراسم تجلیل از بیست و یکمین سالگرد شهادت سید علی اکبر مصباح و هشت تن ازیارانش قدر دانی نمود و افزود که در یک ماه گذشته شاهد و ناظر زحمات شما بوده ایم و بر اساس “من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق” لازم است تا از شما قدردانی و سپاس صورت گیرد.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که مراسم تجلیل از بیست و یکمین سالگرد شهادت شهید مصباح قطعاً مراسمی بود که با کمترین امکانات و صرف کمترین هزینه، بیشترین جمعیت را گرد هم جمع کرده بود.

وی تاکید کرد که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در طول تاریخ فعالیت خود در مجموع سعی نموده تا با صرف کمترین هزینه جلسات خود را برگزار کند و در مراسمات سیاسی ما هیچگاهی سعی نکرده ایم تا با زور نان مردم را جمع کنیم.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد؛ مراسم های که با صرف هزینه و امکانات زیاد دایر میشود، قطعاً هم از دید دوستان و هم از نظر دشمنان اثر گذاری کمتری دارد، چون دشمن به توانمندی این سازمان ها اعتقاد پیدا نمیکند و دوستان هم نمیتواند روی این سازمان ها انگشت گذاشته، حساب کند.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که ما در آینده نیز باید بیشتر از همه چیز انگیزه های دینی، اسلامی و انسانی مردم خود را برانگیزیم و مردم را بیش از گذشته در صحنه نگهداریم.

آقای مزاری تاکید کرد که در زمان جهاد نیز مجاهدین با کمترین امکانات جهاد را پیروز کردند و حالا نیز ما در همان شرایط قرار داریم.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتمای تبیان یاد آور شد که متاسفانه بقیه مجموعه ها اینگونه عمل میکنند و با صرف هزینه های سنگین مردم را جمع میکنند در حالیکه با این اقدام شان جامعه را به سوی انحطاط و نابودی می برند.

آقای مزاری، مصارف زیاد در مراسمات را از فرهنگهای ناسالم خوانده گفت که هم اکنون متاسفانه فرهنگ های مبتذل و ناسالم زیادی در جامعه ما حاکم شده است که جامعه را به سوی انحطاط و نابودی می برد.

آقای مزاری افزود: برای اینکه ما بتوانیم یک روند سالم را در این کشور بنیان گذاری کرده و نهادینه بسازیم نیاز است تا علیه این فرهنگ های نا سالم مبارزه و آنان را حذف کنیم.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که مردم را با روحیه مادی عادت دادن، با روحیه معاملاتی آماده کردن و صرف هزینه های سنگین، جامعه را به سوی انحطاط می برد در حالیکه اثر گذاری این نوع مراسم ها خیلی پایین می باشد.

مزاری افزود که در چنین شرایطی قطعاً سازمان ها و احزاب نمیتوانند برای هدایت و سازمان دهی جامعه کاری انجام دهند، چون در آنان توان این کار نیست.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هشدار داد؛ اگر ما این فرهنگ های ناسالم را حذف نکنیم، جامعه دچار انحطاط و آسیب جدی میشود.

 

آقای مزاری در ادامه افزود: اگر چه همایش “یاران آسمانی” یک جلسه خیلی خوب بود و به صورت بی سابقه ای بیش از شش هزار زن و مرد را برای تجلیل از مقام شهید مصباح و یارانش گردهم آوردند، ولی انتظارات من برآورده نشد چون توان تشکیلات ما بیشتر از این است و وقتی بعد از مراسم آمدیم و ارزیابی کردیم، متوجه شدیم که اطلاع رسانی ما خیلی دقیق نبوده و برخی از صنف ها از مراسم ما بی خبر مانده اند.

 

آقای مزاری تاکید کرد که اگر اطلاع رسانی بیشتر می شد قطعاً جلسه به مراتب بزرگتر از این برگزار می شد و با توجه به شخصیت شهید مصباح، امکان حضور بیش از ۲۰ هزار نفر می رفت.

 

وی افزود: شهید مصباح یک شخصیت کاملاً سالم، جهادی، فکری، متدین، پیرو خط ولایت و رهبری و از شاگردان فکری امام خمینی (ره) بود و کسی بود که توانست ما را هم در این مسیر تربیه کند و کارش خروجی داشته باشد.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که اگر امروز مسیر امامت و ولایت در افغانستان تداوم دارد ناشی از کار و زحمات شهید مصباح و متأثر از خروجی کار این شهید والا مقام است و حالا هم هر قدمی را که ما برمیداریم، یک صدقه جاریه برای آقای مصباح است و ثوابش به روح وی نثار می شود.

 

این آگاه امور سیاسی، در ادامه تاکید کرد که باید همه خود را در قالب حرکت های سازمانی بگنجانند، چون حرکت های سازمانی از اثرگذاری بیشتری برخوردار است و اگر سازمانی حرکت کنیم بیشتر می توانیم اثر گذار باشیم.

مزاری افزود: همچنان اگر مجموعه ها و سازمان های همسو با هم همدست، همکار و هم آهنگ باشند و در راستای تقویه همدیگر کار کنند، می توانند خیلی موثر و اثر گذار عمل کنند.

 

وی خاطر نشان کرد که عمل با انگیزه الهی در قالب کارهای سازمانی، می تواند در راستای بیدار سازی جامعه که یکی از وظایف مهم ما است موثر باشد.

مزاری تاکید کرد که ما باید اول خود را بیش از گذشته بیدار کنیم و بعد در راستای بیدار سازی جامعه عمل کنیم، چون جامعه ما امروز با جدیت نیاز به بیدار سازی دارد.

 

آقای مزاری تصریح نمود که دشمن امروز بیشتر تلاش دارد تا جامعه ما را به خواب فرو ببرد و با غفلت مواجه سازد که زمینه بیشتر ترویج ابتذالات در جامعه ما برای شان فراهم شود.

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه متاسفانه امروز خیلی از واقعیت ها وارونه جلوه داده میشود گفت که امروز از هر جهت جامعه ما را دشمن با ترویج فرهنگ های ابتذالی به فروپاشی مواجه ساخته است، مثلاً بحث ازدواج بسیار از وضعیت وحشتناک برخوردار است.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود که متاسفانه امروزه هزینه ازدواج ها در افغانستان خیلی کمرشکن است و بعضی ها دختران خود را در معرض فروش قرار می دهند.

 

این عالم دینی با بیان اینکه، برای اینکه سهولت ایجاد کنیم باید خود ما پیشگام شویم تاکید کرد که همه ما بخصوص طیف روحانیت وظیفه دارند تا در این قسمت پیشگام شوند و علیه این فرهنگ های ابتذالی با جدیت مبارزه کنند و حتی در بسته نمودن عقد های سنگین اعتصاب کنند تا این فرهنگ ها خود بخود از جامعه محو شود.

 

مزاری هم چنان یاد آور شد که گذشته از ازدواج –عروسی- در بحث مرگ نیز فرهنگ های ابتذالی است که بازماندگان میت بعد از فوت وی با مصارف کمر شکن مواجه میشود.

وی یاد آور شد که متاسفانه امروز روحانیت ما جداً مشکل دارد و باید این مشکلات خود را رفع کنند.

مزاری اشاره نمود که امروزه خیلی از فرهنگ های خرده و فرهنگ عمومی ما نیاز به اصلاح دارد که قطعاً با اصلاح آنان جامعه نیز به سمت بیداری می رود.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد، همه ما وظیفه داریم تا مردم را بیدار بسازیم و زمانیکه مردم ما بیدار شد قطعاً امنیت ملی ما نیز تامین میشود، چون در بیداری مردم ما چهار رکن اصلی امنیت(فرهنگ، اقتصاد، سیاست و نظام) اصلاح و تقویت می شود و با اصلاح و قوت آنان قطعاً امنیت ملی نیز تامین می گردد.

آقای مزاری هم چنان با بیان اینکه مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سطح کشور فعالیت های خوب سازمانی دارد، افزود که دوستان در هر قالبی که دوست دارند باید سازمان پیدا کنند و دوستانی که در قالب سازمان های ولایی کار می کنند می توانند در این قالب(مرکزتبیان) سازمان پیدا کنند.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که شخصیت های جهادی ما برای ما یک غنیمت است و در شرایط موجود باید به آنها بپردازیم مورد حمایت و تشویق قراردهیم و سعی نماییم تا خوش بینی ها را نسبت به انها افزایش دهیم. نهایت اگر اگر از برخی انها خوش ما نمی اید حد اقل تخریب و تضعیف شان نکنیم.

 

آقای مزاری افزود که هیچگاهی باید در صدد تخریبی یک شخصیتی جهادی نباید عمل کنیم چون این اقدام مخالف ملاک های اسلامی و عرف حرکت های سازمانی است.

 

وی ادامه داد که باید روحیه اختلافات در کشور از بین برود و رفع شود، و مردم باید همه متحد باشند، شیعیان در میان خود و سنی ها نیز در بین خود هماهنگی و وحدت به وجود بیاورند و سپس شیعیان و سنی ها هم در میان خویش وحدت داشته باشند و ید واحده را تشکیل بدهند تا بتوانیم توطئه های دشمنان را با وحدت خود خنثی کنیم.

 

قبل از این، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدموسوی، رئیس دفترنمایندگی مرکزتبیان در ولایت بلخ، گزارشی از روند کار روی برنامه های مربوط به برگزاری مراسم باشکوه و بی سابقه تجلیل از سالروز شهادت شهید مصباح، نمایشگاه یاران آسمانی و مسابقه بزرگ کتابخوانی صحبت کرده و به نوبه خود از زحمات مجموعه همکاران مرکزتبیان در ولایت بلخ، چه آنانی که در بخشهای مختلف دفترنمایندگی فعالیت حضوری و مستمر داشته اند و چه آنانی که دربیرون وظایف سازمانی خود را به نحو مطلوب به انجام رساندند.

 

گفتنی است که آقای مزاری طی جلسات گوناگون از زحمات، مدیریت و خلاقیت آقای موسوی یادآور گردیده از ایشان سپاسگذاری و تقدیر به عمل آورده و سایر همکاران مرکزتبیان در ولایت بلخ به ویژه جنرال یونس تدبیر را از نمونه های مبارزین سخت کوش و با اخلاص الهی خوانده آنان را نیز مورد تقدیر و سپاس قرار داده است.