• تاریخ انشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1939
  • 1,420 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عمل به فرهنگ انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره)، حلال مشکلات گوناگون زندگی است

این مراسم اگرچه همزمان است با ایام دهه فجر اما مطمئنا برای تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار نشده است، چون این انقلاب، نه فقط در قرن حاضر، بلکه در طول قرون و اعصار نظیری نداشته، پس بسیار بزرگ و باعظمت است و تجلیل از آن و تحلیل و بررسی آن نیاز به مجالس […]

این مراسم اگرچه همزمان است با ایام دهه فجر اما مطمئنا برای تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار نشده است، چون این انقلاب، نه فقط در قرن حاضر، بلکه در طول قرون و اعصار نظیری نداشته، پس بسیار بزرگ و باعظمت است و تجلیل از آن و تحلیل و بررسی آن نیاز به مجالس بسیار باشکوه، کنفرانسهای علمی و سمینار های پژوهشی دارد و مجلس ما نه از نظر کمیت و نه ازنگاه کیفیت نمی تواند به این مهم بپردازد. این مطلب توسط سید عیسی حسینی مزاری، در همایش بزرگ مهاجرین افغانی در مشهد مقدس که همزمان با دهه فجر جهت تجلیل و تکریم از مقام شامخ شهید بزرگوارمصباح و هشت تن از یارانش برگزار گردیده بود عنوان گردید.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، که در اجتماع صد ها نفر از شخصیت های علمی، فرهنگی، سیاسی اجتماعی و متنفذین مردمی اعم از زن و مرد در حسینیه هراتی ها سخن می گفت عنوان کرد: انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و ادامه آن به وسیله خلف صالح آن مرد بزرگ، حضرت امام خامنه ای، اسلام را زنده کرد و مسلمانان را بیدار نمود و تا جایی پیش رفت که زمینه های حاکمیت اسلام و مسلمین را فراهم نمود و بر مبنای تفکر دینی، حکومت تشکیل داد و مسلمانان را بر نوشت خود حاکم کرد.

 

وی افزود: نمونه بارز این رویکرد، نظام اسلامی ایران است، اما شعاع اثرگزاری این انقلاب از مرزهای ایران فرا رفت و نه فقط کشورهای اسلامی بلکه کل دنیا و تمام ابنای بشر از فرهنگ انقلاب تاثیر پذیرفتند و امروزه در راستای ایفای نقش اسلامی و حد اقل انسانی فعال اند و برای زدودن غبار کفر و شرک و استبداد مبارزه جدی در پیش دارند.

 

حسینی مزاری گفت: با آنکه سی و شش سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، اما فرهنگ انقلاب اسلامی در متن زندگی مردم جا نیافتاده و مورد عمل قرار نگرفته است. تاسی به فرهنگ انقلابی که ادامه خط پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) است، انقلابی که تداعی کننده خواست های اصیل ائمه معصومین(ع) از مسلمانان است، قطعا نجات بخش و هدایت کننده و به سعادت رساننده است.

 

وی گفت: اگر فرهنگ انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله)، به طور دقیق در متن زندگی عمومی قرار بگیرد و آحاد مردم از آن تبعیت نماید یقین داشته باشید که نه تنها مشکلات موجود باقی نمی ماند بلکه تمام انسان ها به رفاه، آسایش، عزت و عظمت دنیا و سعادت آخرت می رسند و مسیر ترقی و کمال انسانی و اسلامی را می پیمایند.

 

پس تلاش کنیم که در جهت عملی ساختن فرهنگ انقلاب اسلامی برنامه ریزی داشته و در این راه مجاهدت شبانه روزی در پیش بگیریم.

 

بنابراین، در این مجلس تنها این پیروزی و سالروز آن را به محضر حضرت ولی عصر(عج) تبریک می گویم و به محضر نایب برحقش حضرت امام خامنه ای و تمام مراجع عظام و ملت متدین ایران و جهان و حاضرین این مراسم به خصوص استاد خودم حضرت آیت الله علوی نژاد تبریک وتهنیت می گویم.

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان گفت: پس مراسم با شکوه فعلی برای یاد بود از شخصیت شهید مصباح و تجلیل و تکریم از مقام شامخ ایشان و هشت تن از یاران با وفایش برگزار گردیده است.

 

وی افزود: شهید مصباح شخصیت برجسته و به نام کشور افغانستان بود. او اگرچه در شمال کشور آغازگر جهاد مسلحانه بود اما در مرکز و جنوب و غرب افغانستان حضور جدی داشت و برای اعتلای مردم افغانستان مبارزه می کرد.

 

شهید مصباح خصوصیت های بسیار بارز و برجسته ای داشت که بسیار مناسب است در یک چنین مراسمی به یکایک آنها پرداخته شود اما با توجه به فرصت کم تنها می توانم بگویم ایشان شخصیت ولایی بود و همین خصوصیت نیز باعث گردید که من و امثال من به سازمان فداییان اسلام که ایشان موسس و رهبر آن بود بپیوندیم و اگر امروز من و مجموعه مرکزتبیان پیرو اندیشه ولایت فقیه ماندیم و به سلامت تاهنوز این مسیر را پیموده ایم، مدیون شهید بزرگوار مصباح هستیم. اگرچه قبل از پیوستن به فدائیان اسلام دارای اندیشه ای بودیم که حضرت امام خمینی (ره) مطرح کرده بود و پیشاپیش عهد ما همین بود که در عرصه مبارزه وجهاد و تمام کشاکش زندگی راه امام خمینی(ره) را ادامه دهیم، اما یقینا اگر سازمان فداییانی با رهبری شهید مصباح و محوریت فکری ولایی نمی بود و پدرم حاج سید میرزا حسینی مزاری اینجانب را به این سازمان معرفی نمی کرد معلوم نبود چه مشکلاتی فراروی ما قرار می گرفت.

 

حسینی مزاری در بخش دیگری از صحبتهای خود به خصوصیت دیگر شهید مصباح پرداخت و گفت: وحدت طلبی از خصوصیت های بارز شهید مصباح بود. او علاوه بر هماهنگ سازی گروه های جهادی شیعی سعی و تلاش برای هماهنگی با سازمان ها و احزاب اهل تسنن داشت. شهید مصباح بر اساس همین خصوصیت در جهت تاسس جبهه متحد انقلاب اسلامی پیشگام شد و درسال ۱۳۶۲ این تشکیلات اعلام موجودیت کرد. بنابراین می توان اذعان کرد که حداقل در سطح شیعیان اولین

با وصف اینکه شرایط حساس امنیتی جمهوری اسلامی ایران را درک می کنیم و می دانیم که استکبار جهانی چه خواب هایی را برای نظام و مردم مسلمان ایران دیده است و ازین رو در صدد نا امن کردن ایران است اما مسؤلان نظام اسلامی باید به پیامد دستگیری های گروهی مهاجرین افغانی که از دید ما خیلی سنجیده شده و دقیق به نظر نمی رسد، فکر بکنند و بیاندیشند که به ویژه در شرایط موجود که تمام امت مسلمه مواجه با خطرات بزرگ است و نیاز به همدلی و همزبانی مسلمانان است، نه تنها بایستی جلو اینگونه برخورد ها گرفته شود که در جهت تألیف قلوب و جذب احساسات و عواطف مسلمانان اقدام صورت بگیرد

شخصیت ولایی ی وحدت خواه، شهید بزرگوار سیدعلی اکبر مصباح بود.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افزود: شهید مصباح اگر زنده می بود سرمایه بزرگی محسوب می شد برای جامعه افغانستان و به خصوص شیعیان اما کوردلان فاسق فاجر منفور، وی و هشت تن از یاران با وفای شهید مصباح را در عصر روز نهم دلو سال ۱۳۷۳ به رگبار گلوله کین بستند و به شهادت رساندند اما مطمئنا تروریست ها اشتباه سختی مرتکب گشتند، چون فکر می کردند با ترور شهید مصباح فریاد او را تا ابد خاموش می کنند اما امروز اگرچه شهید مصباح از نظر جسمی درمیان مانیست اما نام و یاد و خاطره و افکار و اندیشه هایش همچنان زنده و پا برجاست. هر قطره خون شهید مصباح شخصیت های بزرگ و متدینی تولید و تربیت کرده است که هر کدام پا جای پای شهید مصباح گذاشته در جهت اجرایی کردن اهداف و آرمان او در سطح افغانستان و نه فقط در داخل کشور بلکه در سطح منطقه و حتی دنیا در حال مبارزه و جهاد می باشند. اگرچه هشت تن از یاران شهید مصباح را کشتند اما امروز صدها و هزاران سرباز فکری شهید مصباح در قالب تشکیلات مرکز تبیان در صحنه حضور دارند و مشغول فداکاری می باشند.

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان در بخش دیگر صحبت های خود به یاد آوری مطالبی پرداخت که از سوی گروه های مهاجر مطرح گردیده بود. وی گفت: یکی از خواسته های مهاجرین، تقدیر و تشکر از ارگان های جمهوری اسلامی بابت همکاری در راستای درست شدن کارت کار بود. از اواخر سال گذشته تا اواسط امسال، صدور کارت کار مطابق شغل های عنوان شده از سوی مهاجرین نبود و همین امر باعث درد سر برای آنها گردیده بود اما توسط پیگیری های حسینی مزاری و صحبت های مکرر با مقامات ذیصلاح و نوشتن طومار با امضای صدها تن مهاجر عنوانی دفتر حضرت امام خامنه ای، این مشکل حل گردید و اکنون کارت کار مطابق اظهار عنوان شغل از سوی مهاجر صادر می گردد.

 

تشکر دوم بابت حضور ده ها هزار نفری مهاجرین در سرزمین عراق جهت اشتراک در مراسم اربعین حسینی بود. حسینی مزاری با بر شمردن اهمیت این کار و امعان نظر حضرت امام خامنه ای در این بعد، از لسان مهاجرین تمنیات و احساسات نیک را نسبت به این عمل نظام ابراز داشت و از همه ارگانها و مسؤلین ایرنی تشکر و تقدیر نمود و نیز از همه نوع خدمات و همکاری های نظام با مهاجرین قدردانی صورت گرفت.

 

اما در این مراسم در خواست ها وگلایه هایی نیز از سوی مهاجرین مطرح گردید.

وی گفت: مهاجرین ما علاقه دارند هرگونه موانع تحصیل از مسیر راه کودکان، نوجوانان و جوانان مهاجر برداشته شود. اگرچه هم اکنون صدها هزار جوان مهاجر در مقطع ابتدایی و متوسطه مشغول به درس خواندن هستند و هزاران تن دیگر در دانشگاه ها چه به صورت بورسیه و چه غیر آن حضور دارند اما با آن هم موانعی وجود دارد هم در سطح دانش آموزان و دانشگاهیان و هم در دایره حوزات علمیه و طلاب علوم دینی، که گاهی باعث ترک تحصیل اتباع مهاجر می گردد که جهت رفع این موانع بذل عنایت نظام لازم به نظر می رسد.

 

وی گفت: مشکل دیگر بحث بهداشت و درمان است. در بیمارستان ها به خصوص از مهاجرینی که پاسپورت دارند چند برابر هزینه دریافت می گردد که وجود این روند چه بسا باعث می گردد که مریض افغانی تداوی نگردد و جان خود را ازدست بدهد. خواست مهاجرین این است که در رابطه با قانون بهداشت و درمان نسبت به مهاجرین تجدید نظر صورت بگیرد و تسهیلاتی در این زمینه ایجاد گردد

.

خواست دیگر مهاجرین ارائه خدمات مختلفی است که در زندگی اجتماعی واقعا نیاز است از جمله گواهینامه رانندگی و همچنان مهاجرین گلایه ای داشتند که توجه جدی تر مسؤلان نظام را در این خصوص خواستار گردیدند.

 

حسینی مزاری گفت: گاهی به من خبر می رسد که مامورین، سر فلان خیابان را در مشهد مقدس بند انداخته، هرچه مهاجر با مدرک و بی مدرک است را دستگیر کرده و به اردوگاه حسن آباد منتقل می کنند و از آنجا کسانی را که مدرک دارند آزاد می کنند و بی مدرک ها را روانه اردوگاه سفید سنگ و سپس طرد مرز می نمایند. خوب این رویه طبعا اشتباه و معضل آفرین است. اگر کدام مشکل امنیتی است و مهاجر جرمی مرتکب شده ماهم خواهان دستگیری و محاکمه آن هستیم و تازه خود ما هم کمک می کنیم و اگر کدام مسئله مهم دیگر امنیتی هست که ما خبر نداریم باید توجیه شویم و متوجه ساخته شویم، ولی در غیر اینصورت، دستگیری دسته جمعی و بدون کدام موجب کار سخت اشتباه و مشکل ساز است. آیا شما از ایجاد مشکلات اینچنینی برای مهاجر مظلوم بی نوا هراس ندارید؟ آیا از پیامد معنوی آن نمی هراسید؟ آیا متوجه هستید که برخورد این چنینی با مهاجر چه پیامد ناگواری را متوجه شما و مردم ما می کند؟ آیا می دانید که دستگیری بی موجب یک آدم مهاجر آبرومند و دستبند زدنش و آزار و اذیت آن چه عقده هایی را برای او می آفریند که تا دم مرگ و آنگاه که سر خود را بر سر سنگ لحد می گذارد فراموش ناشدنی است؟

 

وی گفت: با وصف اینکه شرایط حساس امنیتی جمهوری اسلامی ایران را درک می کنیم و می دانیم که استکبار جهانی چه خواب هایی را برای نظام و مردم مسلمان ایران دیده است و ازین رو در صدد نا امن کردن ایران است اما مسؤلان نظام اسلامی باید به پیامد دستگیری های گروهی مهاجرین افغانی که از دید ما خیلی سنجیده شده و دقیق به نظر نمی رسد، فکر بکنند و بیاندیشند که به ویژه در شرایط موجود که تمام امت مسلمه مواجه با خطرات بزرگ است و نیاز به همدلی و همزبانی مسلمانان است، نه تنها بایستی جلو اینگونه برخورد ها گرفته شود که در جهت تألیف قلوب و جذب احساسات و عواطف مسلمانان اقدام صورت بگیرد.

وی گفت: اگر مسؤلان نظام اسلامی ایران پیامد این نوع برخورد را در کوتاه مدت احساس نمی کنند و زیاد هم در بندش نیستند، ما احساس می کنیم. ما این درد را با گوشت و پوست خود احساس می کنیم و به همین دلیل صدا در می آوریم و فریاد می کشیم که حواس تان را جمع کنید و ازین نوع برخورد ها اجتناب کنید که به نفع مانیست.

حسینی مزاری در اخیر گفت: ۹۵ در صد مشکلات به وسیله خود مهاجرین حل شدنی است. تنها صحبت و سخنرانی من وامثال من کافی نیست و باید موارد مطرح شده پیگیری شود و بخش و قسمتی متشکل از چند حقوق دان به وجود بیاید تا مشکلات مهاجرین را به گوش مسؤلان ایرانی برسانند و برای حل آن با وزارت خانه ها و ارگانهای مختلف در تماس شوند. من مطمئنم که مسؤلان نظام هم به دنبال رفع مشکلات و ایجاد فضای آرام و مطمئن برای مهاجرین است و من خودم این نوع دید دست اندرکاران نظام را طی ۴۰ روز پیگیری موضوع کارت کار مهاجرین دیدم واحساس کردم که همه موافق با حل معضلات مربوط به مهاجرین اند. نهایت امر باید کسانی باشند که پل ارتباطی میان مهاجر و دولت ایران باشند تا مسؤلین ذیربط به موقع در جریان مشکل قرار گرفته و از راه قانونی به حل آن اقدام کنند.

 

وی ابرازداشت: جهت ایجاد یک چنین بخشی، دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس، آمادگی دارد، اما تقاضای ما از مهاجرین این است که در صحنه حضور پیدا کنند و مرکز تبیان را حمایت نمایند. کاسب و تاجر با پول خود حمایت کنند و شخصیت های عالم و فرهیخته با علم و هنر خود دست همکاران ما را بگیرند تا بتوانیم در این عرصه با مهاجرین همکاری صورت بگیرد. اگر یک چنین اقدامی صورت نگیرد طبعا مشکلات مهاجرین نه تنها سرجایش باقی می ماند بلکه زیاد تر هم می شود و حتی خود مردم ایران هم اگر هر شهر از خود نماینده ای در مجلس شورای اسلامی نداشته باشد تا پیگیر مطالبات و حل مشکلات آن شهر نباشد قطعا مشکلات خود ایرانی ها هم قابل حل نخواهد بود.