• تاریخ انشار: ۲۷ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20348
  • 414 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عمل به فرهنگ علوی و فاطمی در امر ازدواج، نمایش ازدواج موفقانه ی اسلامی است

دانشجویان در گفتمان دانشجویی “ازدواج امام علی ع و فاطمه زهرا س؛ سرمشق ازدواج های موفق اسلامی” دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در کابل، بیان داشتند: امام علی و فاطمه زهرا در امر ازدواج، بهترین الگوی ازدواج را در جهان معرفی کردند که اگر جوانان مطابق با آیین ازدواج آن دو شخصیت بزرگ […]

دانشجویان در گفتمان دانشجویی “ازدواج امام علی ع و فاطمه زهرا س؛ سرمشق ازدواج های موفق اسلامی” دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در کابل، بیان داشتند: امام علی و فاطمه زهرا در امر ازدواج، بهترین الگوی ازدواج را در جهان معرفی کردند که اگر جوانان مطابق با آیین ازدواج آن دو شخصیت بزرگ اقدام ورزند و پیش بروند، برنامه های منافی فرهنگ اسلامی دیگر در جامعه ی ما اثربخش نخواهند بود و بلکه الگوی علوی و فاطمی، در تمام زمینه ها و بخصوص امر مهم ازدواج از سوی جوانان پذیرفته خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمانی به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی ع و فاطمه زهرا س تحت عنوان “امام علی و فاطمه زهرا؛ سرمشق ازدواج های موفق اسلامی” از سوی دانشجویان دفتر مرکزی در کابل برگزار گردید.

 

محمد عارف مطهری یکی از شرکت کننده های گفتمان ابراز داشت: در تاریخ اسلام ازدواجی که به عنوان الگوی ازدواج های سالم شناسایی شده و برای عموم مسلمانان پذیرفته شده می باشند که موفق بوده اند، وصلت آسمانی امام علی ع با فاطمه زهرا س است.

مطهری در ادامه افزود: ازدواج جوانان مسلمان باید بر اساس فرهنگ علوی و فاطمی برگزار گردد و اگر این برنامه تطبیق شود، مشکلات خانوادگی به وجود نخواهد آمد.

سید محمد بهشتی یکی دیگر از این دانشجویان گفت: ازدواج امام علی ع و فاطمه زهرا س، تداوم بخش فرهنگ نبوی در بستر ولایت و امامت گردید و با این ازدواج چنان فرهنگی در عرصه ی اجتماع ظهور کرد که تاریخ بشر، فرزندانی از نسل بشر را به این زیبایی نپرورده است.

وی، خاطر نشان نمود که اگر ازدواج امام علی ع و فاطمه زهرا س در جریان تاریخ صورت نمی پذیرفت، ازدواج نمونه و موفق نمی داشتیم و مسلمانان از بزرگترین سرمشق حیات سربلندانه ی اسلامی که ازدواج امام علی و فاطمه زهرا هست، بی بهره می ماندند و این در واقع دارای بار ارزشی است که ما داریم.

 

با این حال آقای سید عارف موسوی یکی از عالمان دین که در این گفتمان حضور داشت، فرمود: متأسفانه در کشور ما، برنامه های ازدواج نه تنها از حد معمولی اسلامی فراتر رفته بلکه خیلی از ازدواج ها بر اساس فرهنگ غربی برگزار می شود و آنچه اکنون در فضای مراسم های عروسی مشاهده می شود، رفتار کاملا بیگانه با آموزه های اسلامی است و حتی برنامه های به اجرا گذاشته می شود که با روح اسلام مغایرت دارد و به طور رسمی، تبلیغ فرهنگ مبتذل غربی صورت می گیرد.

 

محمد ولایتی دانشجوی دیگر در برنامه گفت: بر بادی جامعه ی اسلامی از وقتی آغاز می شود که نگاه مردم نسبت به ازدواج ها که پایه ی زندگی را تشکیل می دهد، غربی شود و از ارزش های نهفته در فرهنگ ناب علوی و فاطمی رو گردان شود.

او اضافه کرد: یکی از عوامل اصلی جریان افزایش طلاق و فروپاشی خانواده ها در افغانستان که نسبت به سال های گذشته فزونی یافته، نگاه ظاهری جوانان به همدیگر است و مزایای ارزشمندی که در فرهنگ علوی و فاطمی در امر ازدواج وجود دارد، در شرایط ازدواج جوانان ما موجود نیست و همه چیز بر مبنای دارایی دنیوی حساب و کتاب می شود.

 

در همین حال سید میر آقا معصومی نیز با دید انتقادی گفت: به جهت ارائه نشدن درست فرهنگ ازدواج اسلامی از سوی مبلغین، جوانان رو به سوی آیین ازدواج های ناسالمی کرده که بیشتر شکل و مدل غربی دارد و اگر این روند ادامه یابد، مشکلات فراروی ازدواج جوانان که همین اکنون اوج گرفته، بیشتر خواهد شد و این مسئله باعث می شود که آینده ی تاریکی در پیش روی جوانان ظاهر گردد و مسایل چون نگاه مادی در انتخاب همسر، مراسم مجلل و گزاف، وجود برنامه های هنری دور از اخلاق، افزایش طلاق و… جوانان را سرگردان خواهد ساخت.