• تاریخ انشار: ۲۵ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30124
  • 433 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عنصر تقوا کمک می‌کند که در شرایط فتنه سرگردان نمانیم/ مردم ما باید دوست و دشمن واقعی خود را بشناسند/امریکا از درون در حال پوسیدن است

به مناسبت سومین روز درگذشت مرحوم مغفور حاج نجیب الله یوسفی از متنفذین اجتماعی مهاجرین افغانستانی، مراسم ختم قرآن و تجلیل از شخصیت ایشان در مرکز فرهنگی باقرالعلوم شهر مشهد مقدس برگزار شد. خبرگزاری صدای افغان (آوا)-مشهد مقدس: حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و سخنران این مراسم […]

به مناسبت سومین روز درگذشت مرحوم مغفور حاج نجیب الله یوسفی از متنفذین اجتماعی مهاجرین افغانستانی، مراسم ختم قرآن و تجلیل از شخصیت ایشان در مرکز فرهنگی باقرالعلوم شهر مشهد مقدس برگزار شد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا)-مشهد مقدس: حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و سخنران این مراسم با بیان برخی از ویژگی های شخصیتی و سلوک رفتاری مرحوم نجیب الله یوسفی گفت:مرحوم یوسفی همواره در مسیر مبارزات دینی بود و با شخصیت ها و جریان‌های دینیِ مبارز همکار و همرزم و همسفر بود و تا پایان عمر خود سعی داشت که این شخصیت ها و مراکز تقویت و تشویق شوند.

وی در ادامه با خاطرنشان کردن این مطلب که در اجتماعِ ما در مورد کسب معارف دینی تلاش آنچنانی صورت نمی‌گیرد، گفت: شاید در رابطه با علوم آکادمیک کارها و تلاش‌هایی صورت بگیرد، اما در رابطه با کسب معارف دینی آنچنان تلاشِ در خوری که باید صورت بگیرد صورت نمی گیرد، در حالی که اگر ما معارف الهی و دینی را کسب نکنیم و در کنارش تهذیب نداشته باشیم هیچ علمی و هیچ ثروتی به درد ما نخواهد خورد و هیچ یک از مقامات و امکانات ما را به جایی نخواهد رساند و نه تنها به جایی نخواهد رساند بلکه به قهقرا خواهد کشاند.

حسینی مزاری با اشاره به رویداد تروریستی که منجر به شهادت مولوی نیازی گردید، اظهار داشت: مولوی نیازی ثروت و سرمایه ای بود برای مردم ما که متاسفانه دشمن آمد و او را ترور کرد. چرا ترور کرد؟ خب دلیلش مشخص است، دشمن به دنبال تخریب کشور ما و تخریب دین ما و تخریب مذهب و مکتب ماست و طبیعی است که برای رسیدن به این هدف باید شخصیت‌هایی را از میان بردارد که در راستای روشنگری و بالا بردن فرهنگ و ارتقای دانش عمومی مردم عمل می کنند.

رئیس مرکز تبیان با تاکید بر این نکته که مهاجرین ما باید تمرکز خود را متوجه داخل افغانستان نموده و از حرکت‌های قوم‌گرایانه و منطقه‌گرایانه پرهیز کنند،‌ گفت: وقتی نخبه های کشور و توانمندان کشور بیایند اینجا و یا به اروپا و جاهای دیگر بروند و یا سرمایه‌های خود را به کشورهای عربی برده و از افغانستان خارج کنند، طبیعی است که افغانستان برای دشمن خالی می ماند و دو دستی تقدیم آنها می شود. بنابراین مهاجرین ما اگر هم در اینجا سکونت و کار دارند حداقل بخشی از توجهات خودشان را به مسائل افغانستان معطوف کنند.

حسینی مزاری با بیان اینکه دشمنان در صدد هستند که دشمن ما را دوست و دوستِ ما را دشمن معرفی کنند، خاطرنشان کرد: مردم باید درک کنند که دشمنان شان چه کسانی و دوستان شان چه کسانی هستند. امروز دشمن با کار وسیع فرهنگی خود جای دوست و دشمن را برای ما عوض کرده است. دشمنان بجای دوستان و در لباس دوست در میان ما آمده و ما را تخریب می‌کنند و دوستان داخلی و خارجی ما که طی چهارده سال جهاد همکار ما بودند را دشمن ما معرفی می‌کنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران یکی از دوستان و حامیان و همکاران ما است. شما ببینید که چقدر کار منسجم و گسترده و جدی در افغانستان وجود دارد تا این نظام را به عنوان دشمن مردم ما جای بیندازند. حتی در بین مهاجرین تلاش دارند که این نظام را به عنوان نظامی مطرح نمایند که از جمله دشمنان مهاجرین است. لذا ما باید تلاش کنیم که دوستان واقعی ما به عنوان دوست به ما معرفی شوند و دشمنان ما به عنوان دشمن به ما شناخته شوند تا مردم اشتباه نکنند و فریب نخورند. امروز مردم ما و جریان‌ها و شخصیت های ما در حال فریب خوردن و در کنار دشمن قرار گرفتن و در برابر دوست موضع گرفتن هستند. زبان و قلم و قدم‌شان به حمایت از طاغوت و در مخالفت و مقابله با دین و مذهب و مکتب و نمادِ دین و مذهب و مکتب که جمهوری اسلامی ایران است به کار می‌افتد.

حسینی مزاری با پرداختن به این موضوع که موسسات خیریه و نهادهای مرتبط باید از گداپروری بپرهیزند، خاطرنشان کرد: امروز دنیای اسلام باید برود به سمت تقویت کردن بنیه‌های اقتصادی و ایجاد کارخانه ‌های تولیدی و نهادینه کردن فکر اقتصادی در نهاد افراد و خانواده‌ها. بایستی عناصر اقتصادی، شخصیت‌های علمی و اقتصادی در این نهادها و مجموعه‌ها و موسسات خیریه و فرهنگی بنشینند و در رابطه با نهادینه کردن حرکت های اقتصادی فعالیت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه عده‌ای از دشمنان با سوءاستفاده از موقعیت مهاجرین افغانستانی گاهی بحث غرق کردن چهل و چند نفر در هریرود را مطرح می کنند و گاهی هم از آتش گرفتن ماشین حامل مهاجرینی که قاچاقی وارد ایران شده بودند سوءاستفاده می کنند، گفت: بعضی از جریانات مانند بحث هریرود ممکن است و احتمال دارد توسط دشمن بوجود آمده باشد و در هر صورت مشکوک است. در بحث آتش گرفتن موتر حامل مهاجرین نیز مقصر اول آن قاچاقچی است، مقصر دیگر هم مردم خودمان هستند که بدون اجازه به صورت قاچاقی وارد می‌شوند. درست است که نیازمندی‌ها وجود دارد و نمی‌گویم در افغانستان مشکلات اقتصادی نیست، اما هر مشکلی که داشتیم قرار نیست بلای ما را دیگران تحمل کنند.

حسینی مزاری ادامه داد: امروز دشمن در منطقه ما شکست خورده و محور این شکست خود را هم از جمهوری اسلامی ایران و از کسانی که حول این محور منسجم شدند می‌داند، اما چون در عرصه‌های میدانی کاری از دستش بر نمی‌آید تلاش می‌کند که ذهنیت‌سازی کند و شیرازه‌های ارتباط و دوستی سایر ملت‌ها و ملیت‌ها را با این ملت قطع کند و نه تنها قطع بکند بلکه در تضاد با این‌ها قرار بدهد. از طرف دیگر آنان فضا ایجاد می‌کنند که گندکاری‌های خودشان پنهان بماند تا وضعیتی که امروز در آمریکا و انگلیس و سایر کشورها بخصوص در آمریکا در جریان است از دید و توجه مردم مخفی بماند.