• تاریخ انشار: ۱ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27848
  • 433 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عوامل خشونت در جامعه توسط دانشجویان هراتی بررسی شد

در گفتمان دانشجویی هرات کارشناسان، عوامل، ابعاد و مفهوم خشونت در جامعه را مورد بررسی قرار داده و عدم آگاهی و سواد کافی، فقر اقتصادی و فرهنگی، تعصبات نژادی و خود برتر بینی را از عوامل اساسی خشونت ها در جامعه عنوان کردند.   خبرگزاری آوا ـ هرات: گفتمان دانشجویی تحت عنوان “بررسی عوامل خشونت […]

در گفتمان دانشجویی هرات کارشناسان، عوامل، ابعاد و مفهوم خشونت در جامعه را مورد بررسی قرار داده و عدم آگاهی و سواد کافی، فقر اقتصادی و فرهنگی، تعصبات نژادی و خود برتر بینی را از عوامل اساسی خشونت ها در جامعه عنوان کردند.

 

خبرگزاری آوا ـ هرات: گفتمان دانشجویی تحت عنوان “بررسی عوامل خشونت در جامعه” با حضور فعالان فرهنگی و دانشجویان در دفتر نمایندگی خبرگزاری آوا، در هرات برگزار گردید.

 

در این گفتمان، محمد یعقوب رجبی دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات گفت: خشونت یک پدیده ی جهانی است که تمام دنیا از آن رنج می برد و منحصر به جهان سوم و یا افغانستان نمی باشد.

 

او افزود: خشونت از نوع جنگ در افغانستان سابقه ی طولانی دارد و نبرد با استعمارگران انگلیسی و روسی که به شکل گسترده تری رقم خورد، صدمات روحی و مادی فراوانی را به بار آورد.

 

به باور وی، بی سوادی و عدم داشتن آگاهی از عوامل اساسی خشونت است و اگر مردم افغانستان به یک آگاهی و سواد نسبی دست می یافت قطعا ابعاد خشونت های داخلی اینقدر وسعت نداشت.

 

آقای رجبی به طبقات اجتماعی و تفاوت طبقاتی به عنوان عامل خشونت زا اشاره کرد و گفت: راه برون رفت از این معضل نیز آگاهی دهی و بالابردن سطح سواد مردم است؛ باید در نصاب تعلیمی به این موضوعات پرداخته شود و با سمینارها و تبلیغات ذهنیت ها تغییر یابد.

 

این فعال فرهنگی با بیان اینکه دین مقدس اسلام بر مبنای وحدت و توحید اساس گذاری شده است، خاطر نشان کرد: عمل کنندگان به احکام قرآن و اسلام اختلاف و جنگی با هم ندارند ولی یک عده از افراد که اجیر دشمنان اسلام و بیگانه اند، تلاش می کنند بین مسلمانان به خصوص پیروان دو مذهب شیعه و سنی تفرقه ایجاد کنند.

 

به عقیده رجبی به یقین، دین اسلام خشونت زا نیست و آنعده از افرادی که تحت عنوان شیعه به مقدسات اهل سنت اهانت می کنند اجیران بیرونی هستند و آنان با اتکاء به آیات و روایات جعلی به اختلافات دامن می زنند.

 

همچنان، خانم روشن دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات فقر، تنگدستی و تورم اقتصادی را عامل دیگر خشونت دانست و گفت: یکی از دلایل اینکه عده ای دست به اعمال ناپسند و خشونت زا می زنند، عدم رفع نیازهای اقتصادی می باشد و در کشور ما این مورد به وفور یافت می شود.

 

او افزود: در جوامعی که مردم آن در فقر فرهنگی و بی سوادی به سر می برند یکی از عوامل خشونت های خانگی مرد سالاری می باشد که خشونت هایی را علیه زنان مرتکب می شوند.

 

به باور خانم روشن، برخی از علمای دین جایگاه زنان در اسلام را به درستی معرفی ننموده و این باعث پندار غلط مردان نسبت به زنان شده است.

 

او راهکار برون رفت از این چالش ها را، کسب آگاهی بیشتر، تربیت صحیح و سالم فرزندان و همچنان جلوگیری از پخش و نشر فیلم ها و سریال های ناصحیح در خانه ها عنوان کرد.

 

از جانبی هم، خانم جمشیدی محصل زبان و ادبیات دری، خشونت های بیانی و زبانی را منبع اکثر خشونت ها خواند و گفت که اگر در کلام بتوانیم درست برخورد نمائیم، همدیگر را درک نموده و به تفاهم می رسیم و از بسیاری از خشونت ها در امان خواهیم ماند.

 

جمشیدی علاوه کرد: یکی دیگر از عوامل عمده خشونت ها تعصبات نژادی می باشد که از نا آگاهی و بی سوادی نشأت می گیرد؛ حس خود برتر بینی در ذات انسان موجود است و نیاز به تمرین و کسب آگاهی دارد تا این احساس را از بین ببریم.