• تاریخ انشار: ۸ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11734
  • 1,105 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عید سعید فطر بستر مناسبی برای تقویت وحدت و حل مشکلات جامعه می باشد

اولین رابطه عید سعید فطر با تحولات فردی این است که انسان را به فطرتش باز میگرداند و حل معضلات و مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه یکی از مهمترین اثرات این عید می باشد.   به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الإسلام والمسلمین سید محمد علی حسینی زهرایی در نشست هفتگی علما و مبلغین نمایندگی مرکز […]

اولین رابطه عید سعید فطر با تحولات فردی این است که انسان را به فطرتش باز میگرداند و حل معضلات و مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه یکی از مهمترین اثرات این عید می باشد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الإسلام والمسلمین سید محمد علی حسینی زهرایی در نشست هفتگی علما و مبلغین نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس با موضوع « عید سعید فطر و تحولات فردی و اجتماعی» به جایگاه ارزشمند عید فطر در فرهنگ اسلامی اشاره کرد و گفت: این عید میتواند تحولات مختلف فردی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… را در میان جامعه بارور کند.

وی  افزود: اولین تحول فردی عید فطر، بازگرداندن انسان به فطرت الهی وی می باشد، طبق روایات، انسان مطابق با فطرت توحیدی متولد شده است، بنابراین انسان در بدو تولد خداباور و موحد است اما در طول زندگی براثر عوامل مختلف به سمت انحراف سوق پیدا میکند بنابراین اولین رابطه عید سعید فطر با تحولات فردی این است که انسان را به فطرت اش باز میگرداند.

 

 

حجت الإسلام والمسلمین حسینی زهرایی، دومین تحول فردی عید سعید فطر را بخشش گناهان انسان بیان کرد و افزود: عید سعید فطر این تحول را در درون هر فردی ایجاد می کند، کسی که ۳۰ روز امساک کرده، روزه گرفته و برای رضای الهی نعمتهای الهی را برخود حرام کرده آماده پذیرش این تحول است که خود را در آستانه مغفرت الهی و بخشش گناهان ببینید،کما اینکه خداوند هم به بندگان خود این وعده را داده است.

این عالم دینی در بعد تحولات اجتماعی به نقش ارزشمند عید فطر اشاره نمود و اظهار داشت: حل معضلات و مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه  یکی از مهمترین اثرات این عید بزرگ می باشد.

 

وی گفته: با توجه به زکات فطره ای که در عید سعید فطر مسلمانان می پردازند، بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه اسلامی قابل حل است.

وی با اشاره به میزان نفوس کشور، اگر نهادها دلسوزانه وارد میدان شده و زکات فطریه مردم را درست مصرف کنند، زکات فطره میتواند رونق و شکوفایی اقتصادی را در کشور ایجاد و از جامعه فقرزدایی کند و از این طریق سایر نهادهای دینی و فرهنگی مانند مساجد و حسینیه نیز احیا می گردد.

این عالم دینی دومین اثر از تحولات اجتماعی عید فطر را تعظیم شعائر الهی برشمرد و نماز عید سعید فطر را مظهر شکوه و عظمت و بزرگی این عید دانسته و گفت: نماز عید فطر با آن وسعت، عظمت ،جلال و شکوهی که دارد نباید به عنوان نمازی جناحی و قومی و طایفه ای برگزار شود.

این فعال فرهنگی کشور عنوان کرد: اگر همه اقشار و اصناف مردم، از هر طایفه و قشری که هستند دوشادوش رهبران و درکنار مسئولین جامعه حکومت ایستاده شوند و نماز عید بخوانند و تکبیر بگویند ، این امر مردم را خداباور میکند.

حسینی زهرایی با بیان اینکه تقویت روحیه وحدت و همگرایی  از تاثیر دیگر عید فطر بر جامعه می باشد، ابراز داشت: با توجه به سابقه تدین، صفا و صمیمیت مردم کشورمان بازهم باید مراقب نقش مخرب دشمن در ایجاد کینه و اختلاف میان مردم باشیم و بدانیم عید سعید فطر میتواند وحدت را تقویت کند، اگر فقیر و غنی، رئیس و مرئوس، تاجر و عالم و… کنار یکدیگر قرار بگیرند میتواند یک وحدت عالی را رقم بزند.

این عالم دینی از  نقش سازنده تریبون های نماز جمعه یاد نمود و آنها را محلی برای بیان مشکلات مردم کشور و نیز سایر مسلمانان جهان اسلام در یمن، بحرین، سوریه، عراق و..عنوان کرد وگفت:باید در این مراسم عبادی  و سیاسی  مشکلات و رنج ها گفته شود و برای آن راه حل قرآنی سنجیده شود نه اینکه مسائل قومی وجناحی را مطرح کنند.

حسینی زهرایی،با اشاره به نقش دیگر عید سعید فطر در راه اندازی تحولات مثبت سیاسی در سطح جامعه اظهار داشت:  علما و دانشمندان دینی  باید از این ظرفیت نماز جمعه در شرایط حساس کنونی استفاده بهینه نمایند.

 

وی با نقل فرازهایی از زندگی امام رضا و اقدام ایشان برای اقامه نماز عید فطر در مرو افزود: همراهی گسترده مردم با امام رضا ناشی از ظرفیت بالای این عید الهی برای به حرکت درآوردن آحاد جامعه است که میتوان با استفاده حداکثری از این ایام برای راه اندازی حرکت های موثر و سازنده سیاسی در جامعه بهره مند شد.

 

حجت الإسلام والمسلمین سید مهدی علوی نیز در  این نشست، عید سعید فطر را عید بازگشت به فطرت الهی انسانها معنا کرده و آن را عید معرفت و آمرزش گناهان بیان کرد.

 

وی گفت: تقویت عزم و اراده از دیگر ثمرات ماه رمضان و عید سعید فطر می باشد که باید از این ثمرات استفاده و در حفظ آن در دیگر ایام سال کوشا باشیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد عیسی ضیایی نیز درباره موضوع این نشست گفت:نتیجه یک ماه روزه گرفتن باید یک حالت معنوی خاص به انسان بخشیده باشد ؛زمانی که انسان تحول پیدا کرد منشا تحول در جامعه خواهد شد.

 

سید هادی علوی طی سخنانی ثمره یک ماه بندگی را ولایت مدرای دانست و گفت:پیام اصلی عید فطر تقویت اراده و بهره برداری از فرصت ها به تعبیر قرآن کریم است.

 

 

در پایان نشست حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسین  حسینی واعظی؛مسوول بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس،   هدف از روزه گرفتن را رسیدن به تقوای الهی عنوان کرد و تصریح نمود: شرایطی برای قبول اعمال ما وجود دارند که صحیح و مورد قبول واقع گردند.

 

حسینی واعظی خاطر نشان کرد: شرایط قبولی عبادات از شرایط صحت آن به مراتب مهمتر می باشندکه مهمترین شرط قبولی اعمال هر انسان ولایت پذیری است.