• تاریخ انشار: ۹ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20580
  • 378 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غدیر استمرار راه پیامبران الهی می باشد

کارشناسان دینی می گویند که غدیر مکمل دین اسلام است و معرفی حضرت علی (ع) در روز غدیر خم دین را تکمیل کرد، غدیر استمرار راه پیامبران الهی می باشد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان تحلیلی- پژوهشی غدیر در آئینه تاریخ، فرهنگ و سیاست با حضور کارشناسان و دانشجویان و فرهنگیان ولایت هرات به […]

کارشناسان دینی می گویند که غدیر مکمل دین اسلام است و معرفی حضرت علی (ع) در روز غدیر خم دین را تکمیل کرد، غدیر استمرار راه پیامبران الهی می باشد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان تحلیلی- پژوهشی غدیر در آئینه تاریخ، فرهنگ و سیاست با حضور کارشناسان و دانشجویان و فرهنگیان ولایت هرات به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نمایندگی هرات دایر گردید.

در این گفتمان،‌ حجت الاسلام والمسلمین محمد علی شریفی؛ مسئول امور اجتماعی دفتر نمایندگی مرکز تبیان هرات در رابطه با بُعد تاریخی غدیر چنین بیان کرد: برخی تاریخ نویسان جهان  اسلام نوشته اند که در روز حجه الوداع حدود یک صد و بیست هزار مسلمان از اقصی نقاط جهان در این مراسم معنوی حضور داشتند و تمامی قلم به دستان و تاریخ نویسان تمامی اعمال و رفتار پیامبر(ص) را ثبت تاریخ نموده اند.

وی با اشاره به واقعات مهمی که در ایام حجه الوداع رخ داده، علاوه کرد: از جمله در روز نهم ذی الحجه در تاریخ این گونه ثبت شده است که حضرت جبرئیل بر پیامبراکرم (ص) نازل شده و پیام خداوند متعال را اینگونه به ایشان میرساند که حضرت علی(ع) را به عنوان وصی و میراث دار بعد از خودش معرفی بکند.

حجت الاسلام شریفی همچنان علاوه کرد که از دیگر واقعات مهم تاریخی روز سیزدهم ذی الحجه است که حضرت جبرئیل (ع) با نازل شدن بر پیامبر اکرم(ص) لقب ارزشمند امیر المومنین را که فقط و فقط مخصوص حضرت علی(ع) است از جانب خداوند متعال برای امام اول شیعیان اختصاص و به ارمغان می آورد.

وی در ادامه گفت که پیامبر(ص) در خطبه غدیر به حقوق زنان نیز اشاره نموده و همگان را به رعایت حقوق زنان توصیه نموده که مشخصا به آن اشاره می کند و بشریت را به احترام به زنان توصیه نموده و زنان را نیمی از جامعه بشریت معرفی می کند.

وی در ادامه با اشاره به فرموده حضرت فاطمه (س) در رابطه با واقعه غدیر گفت: پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر از تمامی امت اش بیعت دسته جمعی گرفت، بیعتی که به عنوان اتمام حجت است که پس از رحلت پیامبر(ص) دیگر کسی بهانه ای برای کتمان ولایت حضرت علی(ع) نداشته باشد.

مسئول امور علما و مبلغین مرکز تبیان هرات همچنان در اخیر سخنانش خاطر نشان ساخت: غدیر مکمل دین اسلام است و معرفی حضرت علی (ع) در روز غدیر خم دین را تکمیل کرد، غدیر استمرار راه دیگر پیامبران الهی می باشد و تبعیت از نظام امامت و ولایت فقیه وظیفه همه مسلمانان جهان است و باید این باور را در وجود خود نهادینه کنیم که ولایت فقیه درعصر غیبت پیروی از ولایت ائمه معصومین و پیروی از ولایت رسول الله(ص) میباشد.

در ادامه این گفتمان، حجت الاسلام والمسملین سید اسدالله بهشتی؛‌ مسئول امور دانشجویی مرکز تبیان هرات در رابطه با غدیر در آئینه فرهنگ طی سخنانی چنین اذعان داشت: فرهنگ غدیر یعنی داشتن همه ارزش هایی که انسان به خودی خود کسب کرده است نه ارزش هایی که دیگران برای ما کسب بکنند.

وی همچنان علاوه کرد: اسلام از ابتدا تا انتها به جز فرهنگ غدیر چیزی ندارد و ابتدای بعثت پیامبر(ص) با موضوع غدیر آغاز می شود و تا ختم و اکمال و اتمام نعمت نیز با غدیر همراه است.

مسئول امور دانشجویی مرکز تبیان هرات با اشاره به این که واقعه غدیر تنها یک واقعه تاریخی است تا الگویی برای سبک زندگی، گفت: واقعه غدیر الگویی برای زندگی است و الگویی برای روح تفکر ولایی ولایت مداری است. در روح ولایت مداری عزت و سربلندی نهفته است واین روز باید زنده نگه داشته شود.

حجت الاسلام بهشتی در ادامه سخنانش تاکید کرد: امروز نیز هر بار واقعه غدیر و دعوت پیامبر (ص) برای بیعت با حضرت علی (ع) تکرار می شود که آیا کسی هست که به ندای پیغمبر(ص) در غدیرلبیک بگوید ؟! در جامعه امروزی هر کس به ندای پیامبر(ص) در غدیر لبیک بگوید و غدیر و فرهنگ  غدیری را در جامعه اسلامی مدیریت بکند او در حقیقت علمدار غدیر و پرچمدار پیامبر(ص) است.

در این نشست همچنان حجت الاسلام والسلمین خادم حسین هدایتی؛‌ مسئول امور علما و مبلغین مرکز تبیان هرات، در رابطه با غدیر در آئینه سیاسی طی سخنانی گفت: به این دلیل واقعه غدیر پس از مراسم عبادی سیاسی حج اتفاق افتاد که اولا حاجیان پاک از گناه بوده و این پیام مهم را جان و دل و بدور از کینه و حسادت بپذیرند و همچنان سران و سیاست مداران کشورها و ممالک دور و نزدیک در مراسم حج حضور داشتند و نیز از اقصی نقاط دنیا و طائفه های مختلف شاهد آخرین سخن و پیام پیامبر(ص) بودند تا سخن اخیر ایشان را به گوش جهانیان برسانند.

وی در ادامه علاوه کرد با توجه به تقسیم بندی های مختلفی که از دین و سیاست در بین نظریه پردازان جهان وجود دارد اما دین اسلام سیاست و دین را مکمل یکدیگر دانسته و در بین آنها جدایی قائل نیست. و واقعه سیاسی غدیر نیز در کنار مراسم عبادی حج به عرصه اجرا و عمل گذاشته شد.

در ادامه این مراسم دانشجویان و فرهنگیان حاضر در جلسه موضوعات مطرح شده را به چالش کشیده و نکاتی را در رابطه با جایگاه و اهمیت غدیر در زندگی امروزی مسلمانان مخصوصا جوانان ارائه نمودند.

در ضمن این گفتمان، هریک سید علی توحیدی با قرائت قرآن کریم ، سید روح الله صالح با اجرای مداحی ومولودی خوانی، محمد موحدی به عنوان مجری و گرداننده برنامه و ندا سادات نایاب کودک سه ساله با قرائت چند سوره از قرآن کریم، سخنرانی سیده زهره عرب و دعای خیر حجت الاسلام سید ظاهر موسوی اجرا نموده و به پایان رسید.