• تاریخ انشار: ۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20555
  • 500 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غدیر اوج یک واقعه و اتفاق بزرگ در اسلام و اکمال بعثت پیامبر(ص) می باشد

به گزارش خبرگزاری آوا، به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان محفلی گرامی داشت، اجتماع شکوفه های قرآنی در غدیر و تجدید پیمان با ولایت، از سوی مجتمع تربیتی قرآنی پیامبر اعظم (ص) با همکاری مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هرات، در این ولایت برگزار گردید.   در این مراسم “سید عبدالله نایاب” مسئول دفتر […]

به گزارش خبرگزاری آوا، به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان محفلی گرامی داشت، اجتماع شکوفه های قرآنی در غدیر و تجدید پیمان با ولایت، از سوی مجتمع تربیتی قرآنی پیامبر اعظم (ص) با همکاری مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هرات، در این ولایت برگزار گردید.

 

در این مراسم “سید عبدالله نایاب” مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی در رابطه با غدیر و چرایی تجلیل از این روز مهم و بزرگ، گفت: غدیر اوج یک واقعه و اتفاق بزرگ در اسلام است که می توان غدیر را به عنوان اکمال بعثت پیامبر(ص)، بزرگترین اتفاق تاریخی، اعتقادی و سیاسی در جهان اسلام و نتیجه چندین ساله تلاش های پیامبر(ص) و دیگر پیامبران بزرگوار که از طرف خداوند بر بشریت نازل شده اند قلمداد بکنیم و از غدیر و عید سعید غدیر باید تجلیل کرد.

 

این فعال فرهنگی همچنان بیان داشت: عید غدیر عیدی است که هویت تاریخی، دینی و شیعی ما با این روز گره خورده و قرار است تا آینده های دور و تا روز ظهور هویت ما با این عید و این روز خجسته تجلیل شود.

 

وی همچنان افزود: عید غدیر با بعثت پیامبر (ص) گره خورده و قطعا مبعث رسول مکرم اسلام و مبعث ایشان با غدیر تکمیل می شود. راه غدیر را اگر سهل انگاری و کم توجهی کنیم و اگر غدیر را بزرگ نشماریم و اگر به مسئله غدیر بی مسئولیت عمل بکنیم عاشوراهایی را در پی خواهد داشت که پیامدش سنگین است.

 

آقای نایاب در ادامه سخنانش تاکید کرد: هرچند عاشورا و قیام اباعبدالله (ع) تداوم غدیر است و این قیام و آرمان سبز غدیر نوید بخش روز ظهور است و ظهور مهدی موعود(عج) با مسئله عاشورا و غدیر گره خورده است اما بی توجهی به غدیر قطعا پیامدش عاشورا خواهد بود و نیازمند قربانی دادن های زیادی خواهیم بود.

 

وی در ادامه با اشاره به جایگاه عاشورا و غدیر در اعتقاد شیعیان بیان کرد: ما عاشورا را خط سرخ و غدیر را خط سبز می دانیم که خط مهدویت و خط سبز انتظار با این مسئله تکمیل خواهد شد.

 

مسئول  دفتر مرکز فعالیت های اجتماعی فرهنگی تبیان در هرات تاکید کرد: غدیر را باید تجلیل بکنیم و این علم سبز را در کنار یک پرچم سرخ بنام عاشورا و کربلا نگه داریم و به صاحب اصلی اش و به قائم آل محمد مهدی موعود (عج) برسانیم.

 

وی در ادامه با اشاره به ارزش هویت شیعیان در جهان افزود: ما باید با صدای عدالت انسانی علی (ع) هویت مان در غدیر تعریف و به این هویت افتخار بکنیم. هیچ یک از هویت های قومی، منطقه ای، ملی وهویت های پرداخته و وارداتی به هیچ عنوان ارزشمند تر، والاتر و مهم تر از این نیست که ما را با این هویت بشناسند و ما هم وقتی در روز محشر محشور شویم با هویت محبت امیر المومنین علی (ع) و با پیروی از این هویت شناخته شویم و همگان ما را شیعیان امیرالمومنین علی (ع) قلمداد بکنند.

 

آقای نایاب همچنان علاوه کرد: غدیر یک حقیقتی است که از اسلام جدا شدنی نیست بلکه از متن اسلام سر برآورده و اسلام را پویا کرده و اسلام را از مسیر اصلی اش از انحراف های اجتماعی، عقیدتی، سیاسی و فرهنگی نجات داده است.

 

وی ادامه تاکید نموده گفت: اگر ما با غدیر و با علی(ع) باشیم در حقیقت با حقانیت و مسیر درست در عرصه سیاست، دین، اجتماع، خانواده و فرهنگ خواهیم بود. لذا این حقیقت بزرگ را که از متن اسلام برخواسته و از اسلام جدا شدنی نیست، از حق برخواسته و از حق جدا شدنی نیست درست و جدی پاسداری کنیم

 

او در ادامه علاوه کرد: امام صادق (ع) سفارش کرده است که عید غدیر را تجلیل بکنید و به دوستان و خویشاوندان و ارادتمندان ما برسانید که غدیر عیدالله اکبر است و این عید را در خور شان و دارای مقام و جایگاه اش تجلیل بکنید.

 

آقای نایاب گفت: عید غدیررا بزرگان دینی، مراجع تقلید، پدران ما، آنهایی که محبین اهل بیت(ع) و پیروان و دوستداران واقعی بودند تجلیل کرده اند، لذا شما هم این عید را دقیق،‌ گسترده و با شکوه، زن و مرد، پیر و جوان تجلیل نموده وآن را پاس بدارید.

 

این فعال فرهنگی در اخیرتاکید کرد: کسی که میخواهد غدیری، علوی، در خط اهل بیت (ع) و امام علی(ع) و عزت و آبرو برای امام علی(ع) باشد نباید از قرآن و اهل بیت (ع) فاصله بگیرد.

 

در ادامه این مراسم، دکتر محمد زمان رفیعی؛ مسئول مجتمع تربیتی قرآنی پیامبر اعظم (ص) در رابطه با فعالیت ها و هدف تاسیس این مرکز قرآنی چنین بیان داشت؛ یکی از دلایل تاسیس این مرکز قرآنی تهاجم فرهنگ های غربی در جامعه است که به اشکال گوناگون شاهد آن هستیم و اگر چنین مراکز دینی وجود نداشته باشد روز به روز ازاعتقاد به شعائر اسلامی فاصله می گیریم.

 

وی در ادامه بیان داشت: از دیگر اهداف ایجاد این مرکز قرآنی، ایجاد فضای همدلی و دستگیری از فرزندان شهدا و فقرا در پرتو آموزش قرآن و فرهنگ اسلامی بوده و همچنین تجلیل از اعیاد و شهادت ائمه معصومین علیه السلام که از ثمره تلاش آن بزرگواران بود که امروز ما مسلمان و پیرو خط سبزعلوی هستیم و بر ماست تا جایی که توان داریم برای ترویج فرهنگ و شعائر اسلامی کوشا باشیم.

 

آقای رفیعی در ادامه با اشاره به فعالیت های این مرکز قرآنی گفت: مجتمع قرآنی پیامبر اعظم(ص) در بخش های رو خوانی،‌روانخوانی، تجوید و مفاهیم قرآنی با برنامه های احکام، عقاید و … فعالیت دارد

 

وی در اخیر با اشاره به فعالیت های ثمر بخش و همکاری های مرکز تبیان در هرات با دیگر نهادهای علمی، آموزشی و فرهنگی در این ولایت گفت: ما از دیر زمان با نام و نشان مرکز تبیان آشنا هستیم و با آنهم از مسئول این مرکز می خواهیم تا با کمک و همکاری های همیشگی شان یکی از بازو های پر توان این مرکز قرآنی باشند.

 

در این مراسم همچنان برنامه های قرائت‌ قرآن کریم،‌ سرود، شعر نیز توسط شاگردان این مرکز قرآنی به اجرا گذاشته شد.