• تاریخ انشار: ۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20551
  • 390 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غدیر مکتب پویا و محصول زحمات یکصدو بیست و چهار هزار پیامبر از آدم تا خاتم

به مناسبت فرا رسیدن فرخنده سالروز “غدیر خم” عید الله الاکبر، روز اکمال دین، اتمام نعمت و آغاز ولایت و امامت حضرت علی(ع)، گفتمان علمی تحت عنوان ” غدیر؛ حقیقتی برای اعصار و نسلها” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، طلاب حوزات علمیه، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در […]

به مناسبت فرا رسیدن فرخنده سالروز “غدیر خم” عید الله الاکبر، روز اکمال دین، اتمام نعمت و آغاز ولایت و امامت حضرت علی(ع)، گفتمان علمی تحت عنوان ” غدیر؛ حقیقتی برای اعصار و نسلها” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، طلاب حوزات علمیه، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در کابل برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین “سید مصطفی مرتضوی” آگاه امور دینی و کارشناس گفتمان، تعیین شدن حضرت امام علی(ع) را درغدیر خم به عنوان جانشین از سوی پیامبر(ص) و مسئله ولایت و امات را یک دستور خداوندی عنوان کرده، گفت: بعد از بسته شدن پرونده نبوت، پرونده امامت باز شد که در حقیقت همان طرح عملی ساختن خط اصیل اسلام و اجرای دین و شریعت محمدی بود.

به گفته این عالم دینی، حجه الوداع که با شکوه ترین حج در زمان حیات پیامبر(ص) به شمار می رفت، از نگاه فرهنگی و اجتماعی پیامهای بزرگی داشته و از لحاظ سیاسی نیز برای مسلمانان تعیین کننده بود.

او همچنان افزود که ندای آسمانی “یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک” پیامی بود که باید به صورت آفتابی و روشن و در زمان و مکان خاص به تمام جهانیان رسانیده می شد، درغیر آنصورت ۲۳ سال رسالت و زحمات شبانه روزی پیامبر(ص) هدر رفته و مسلمین در بیراهه راهی و دچار سرنوشت دردناکی می گردیدند.

او تاکید کرد که در روز غدیر، مسئله مهم آسمانی که همان رهبری امت بود مطرح شد، وگرنه پیامبر در آن هوای گرم بیش از یکصد و بیست هزار حاجی را توقف نمیداد و بعد از خطبه طولانی و مقدمه چینی های فراوان، ولایت علی(ع) را اعلام نمی کرد.

اوهمچنان گفت: مسئله غدیر نقطه عطفی برای وحدت تمام بشریت است، زیرا غدیر منحصر به یک ملت و محدود به جغرافیای خاصی نیست، بلکه یک امر فرا ملیتی، قومی، نژادی و زمانی می باشد.

به عقیده او، غدیر یک مکتب پویا است که بشر تا روز قیامت باید از آن بیاموزد و از طرحهای سازنده و عدالت محور امام علی(ع) بعد از پیامبر(ص) درس بگیرد.

مرتضوی تصریح کرد که عمده ترین پیام غدیر وحدت، اخوت، همبستگی و حفظ نیروی مسلمانان در برابر دشمنان موذی و مرموز است و غدیر به ما می آموزد که اگر در هر شرایط و زمان از خطی که خدا و رسولش تعیین کرده است، انحراف پیدا کردید ضعیف و ناتوان خواهید شد.

به باور او، غدیر محصول زحمات یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر از آدم تا خاتم می باشد، زیرا برنامه ی همه انبیا گسترش توحید و از بین بردن شرک و تامین عدالت در جامعه بشری است و غدیر ترسیم کننده ی این خط می باشد.

این عالم دین اضافه کرد: دین اسلام، آخرین دین از طرف خداوند و نتیجه ی رنج و زحمات پیامبران گذشته است، لذا گذشته از پیام خداوند مبنی بر تعیین خلیفه بعد از پیامبر(ص)، منطقی و معقول نبود که  رسول خدا(ص) جامعه ی بعد از خود را بدون سرنوشت و به حال خودش رها کند. لذا دست علی(ع) را در یک زمان و مکان تاریخی بلند کرد و او را به عنوان جانشین بعد از خود معرفی کرد.

به عقیده مرتضوی، هرچند بعد از پیامبر(ص) به دلیل ندانم کاری های برخی از صحابه، انکسار در قامت اسلام و انحراف فکری برای مسلمانان بوجود آمد، اما اگر در روز غدیر، علی به عنوان جانشین تعیین نمی شد، یقیناً فاجعه های بزرگتری واقع می شد که دیگر امروز نامی از اسلام باقی نمی ماند.

به گفته او، تمام مصیبت هایی که امروز دامنگیر مسلمانان شده و امت محمد(ص) در ابعاد مختلف زندگی از متن به حاشیه رانده شده است، ناشی از بی توجهی به مکتب غدیر است و هنوز هم آن راهی را که خدا و پیامبرش در آن روز تاریخی تعیین کرده بود به خوبی پیروی نمی شود.

مرتضوی همچنان اظهار داشت که غدیر افزون بر تمام مزایایی که از نگاه سیاسی و فرهنگی دارد، نقطه ی اتصال میان شیعه و سنی است. زیرا تعامل امام علی(ع) با خلفا و حفظ وحدت مسلمانان در ۲۵ سال، از شاه کاری های امام است که تمام فِرَق اسلامی آنرا قبول دارند و میتوان از این راهکار و حفظ وحدت بر دشمنان بسیار خطرناک غلبه کرد.

آگاه امور دینی و اجتماعی خاطرنشان کرد: مصیبتی که امروز در افغانستان روان است و گروه های تکفیری مردم را هروز به خاک خون می کشاند راهی نیست جز اقتدا به  راه و رسم علی(ع) و حفظ وحدت مسلمانان معتدل اعم از شیعه و سنی.

گفتنی است که این محفل با مداحی مداح اهلبیت(ع) “قاری حاج کاظم گل محمدی” و دعائیه  دکتر “سید ذکی موسوی” به پایان رسید.