• تاریخ انشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13041
  • 485 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غدیر میتواند عنصر وحدت ساز در جامعه اسلامی باشد

نشست “درس ها و پیام های غدیر برای امت اسلام ” با حضور طلاب و روحانیون روز پنجشنبه گذشته در سالن اجتماعات دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این نشست، حجت الاسلام و المسلمین واعظی مسئول بخش علمای مرکز تبیان در مشهد مقدس […]

نشست “درس ها و پیام های غدیر برای امت اسلام ” با حضور طلاب و روحانیون روز پنجشنبه گذشته در سالن اجتماعات دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این نشست، حجت الاسلام و المسلمین واعظی مسئول بخش علمای مرکز تبیان در مشهد مقدس با بیان این که یکی از پیام های عید غدیر، پیروی از قرآن و عترت است افزود: عید غدیر در طول تاریخ محور انسجام امت اسلامی بوده و خواهد بود.

 

وی گفت: یکی از درس های مهم دیگر واقعه غدیر ولایت پذیری است که انسان باید این را در زندگی خویش داشته باشد.

 

مسئول بخش علمای مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد با بیان این که راه ولایت راه انبیاء و خدا است گفت: کسانی که واقعه غدیر را درک کردند می دانند که راه سعادت منحصر به راه ولایت است؛ انسان های ولایت پذیر همیشه در راه حق حرکت می کنند.

 

وی یکی دیگر از درس ها و پیام های عید غدیر را حکومت و وحدت دین و سیاست در اسلام دانست و تصریح کرد: جریان سکولار با توجه به باورش مبنی بر اینکه دین از سیاست جداست سخت در اشتباه است؛ در واقع غدیر مبلغ اسلام سیاسی است یعنی دین از سیاست جدا نیست.

 

آقای واعظی با اشاره به دو جریان فکری منحط که سعی دارند عید غدیر را از بین ببرند گفت: داعش و سلفی ها حادثه غدیر را قبول ندارند و می خواهند این عید بزرگ را از بین ببرند، این دو جریان با حرکت های پلیدانه که دارند با شیعیان و مسلمانان برخورد غیر انسانی انجام می دهند.

 

واعظی با بیان این که غدیر در مقابل دو جریان منحط داعشی و سکولارم دو پیام مهم دارد افزود: غدیر می تواند عنصر وحدت ساز در جامعه اسلامی باشد و ثابت شده که این عنصر وحدت ساز جامعه اسلامی است؛ غدیر مبلغ اسلام سیاسی است که به همین جهت میان عیدها عید غدیر عیدالله اکبر نامیده شده، چون تکلیف امت اسلامی در زمینه هدایت و حکومت در حادثه غدیر معین شده است .

 

همچنین حجت السلام و المسلمین “سید مقدس علوی” در این نشست ضمن اینکه مسئله غدیر را بسیار مهم و اساسی خواند گفت: واقعه غدیر برای تمامی مسلمانان جهان بسیار مهم و اساسی است و از آن می توانیم درس های خوبی بیاموزیم و علما باید این جریان بزرگ را سر لوحه زندگی خویش قرار دهند.

 

وی با اشاره به وضعیت بحرانی کشورمان گفت: وظیفه سران کشورهای اسلامی این است که یک فکر مهم و اساسی برای حفظ اسلام و مقدسات اسلامی داشته باشند.

 

این عالم دینی خاطر نشان کرد: امروزه در افغانستان، کشورهای خارجی و غربی و بعضی از کشورهای اسلامی که اسم شان را اسلام می گذارند، تروریست تربیت می کنند و سپس به کشورهای عراق و سوریه می فرستند.

 

وی اظهار کرد: علما نقش اول را در انقلاب ها و پیروزی ها علیه دشمنان اسلام داشته‌اند ولی در شرایط فعلی سست عمل می کنند در حالی که در جنگ های داخلی علما هم نقش مثبت و هم نقش منفی داشته اند.

 

وی با توجه به این که دشمنان میخواهند اختلافاتی میان شیعه و سنی به راه بیاندازند گفت: در شرایط فعلی علمای ما وظایف بسیار سنگین و مهم بر دوش دارند، دشمنان میخواهند جنگ شیعه و سنی را در کشور به راه بیاندازند و تنها راه حل آن تبلیغ و روشنگری از ناحیه علمای ما است.

 

همچنین در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین “سیدمحمدعلی حسینی زهرایی” اولین پیام عید غدیر را رهبر بودن دانست و گفت: در جامعه ای که زندگی می کنیم باید رهبری دلسوز داشته باشیم و اگر آن طوری که ما میخواهیم نباشد جامعه به هر سمت و سویی سوق داده می شود که متاسفانه کشورهای اسلامی به همان سمت رفته اند.

 

وی دومین پیام غدیر را زمان شناسی خواند و گفت: زمان شناسی یکی از پیام های ارزشمند واقعه غدیر است، اگر علما در کارهای تبلیغی خود بیشتر زمان شناسی را مورد توجه قرار دهند این امر برای انسان بهتر خواهد بود و در زندگی خویش موفق تر عمل می کند.

 

حسینی زهرایی در خصوص چرایی انتخاب غدیر خم به عنوان مکان ابلاغ پیام خداوند (ج) به مردم درباره ولایت گفت: طبق روایت در مسیر راه آیه ابلاغ ولایت سه بار بر پیامبر نازل شده است اما ایشان غدیر خم را برای این امر مهم انتخاب می کنند که این انتخاب بنا بر چند دلیل می باشد اول اینکه در این منطقه حجاج تجمع و سپس از هم جدا شده به سوی دیار خود می روند.

 

وی گفت : انتخاب غدیرخم ، بازگرداندن حجاج رفته و صبر کردن برای کسانی که در راه بودند در آن هوای گرم، باعث بروز سوال می شود که حتما مطلب و امر مهمی است که پیامبر از حجاج خواسته که تجمع نمایند، پس سومین پیام غدیر مکان شناسی است.

 

حسینی زهرایی در خصوص کیفیت حجاجی که در حجه الوداع رسول اکرم(ص) را همراهی می کردند، گفت: در این سفر کسانی حضور داشتند که خود را مطیع اوامر پیامبر اکرم می دانستند، اما با حادث شدن جریان غدیر خم، خادم از خائن مشخص شدند.

 

او افزود که پیام های غدیر بسیار زیاد است اما به طور خلاصه زمان شناسی، مکان شناسی و شخصیت شناسی و از همه مهمتر تعیین رهبر و زمامدار شایسته و لایق برای هدایت جامعه می باشد، اگر رهبر جامعه سالم بود مردم به سوی کمال می روند در غیر این صورت انحراف و نابودی مردم را تهدید می کند، چیزی که امروز متاسفانه شاهد آن هستیم.

 

همچنین حجت السلام و المسلمین “حسین رحیمی” به اصل واقعه غدیر پرداخت و گفت: برای اولیاء الهی اصل اسلام و حفظ پاسداری از آن در اهمیت بالایی قرار دارد که همه در عصر خودشان برای حفظ اسلام و پیشبرد آن تلاش های فروانی انجام دادند.

 

او در پایان سخنان خویش گفت: الگو گیری از واقعه غدیر برای پیشبرد جامعه و انسجام جهان اسلام ضروری به نظر است.

 

از سوی هم در این نشست حجت الاسلام والمسلمین “سیدعلی حسینی سولج” گفت: در واقعه غدیر بحث انتخاب فرد شایسته بسیار مهم بود.

 

وی دادمه داد: حادثه ای که در آن زمان اتفاق افتاد اگر همه این ها را سر هم کنیم در نتیجه یک امر بوده و آن هم انتخاب فرد شایسته است که درس بزرگی برای انسان ها می باشد.

 

وی با توجه به انتخابات مرسوم در دنیا گفت: انتخاباتی که در دنیا مرسوم می شود فقط برای انتخاب رهبر شایسته است؛ البته این انتخاب تکیه بر عقل جمعی صورت می گیرد.

 

حسینی سولج افزود:خداوند متعال با این کارها می خواهد به انسان ها بفهماند که برای نصب یک آدم شایسته چقدر از دقت کار بگیرند.

 

او با بیان این که فرد شایسته در جامعه بسیار تاثیر گذار واقع می شود گفت: اگر فردی شایسته در جای مسئولیت کاری داشته باشد تاثیر گذار واقع می شود.

 

وی گفت: ما با شایسته سالاری، انتصاب و نصب افراد شایسته باید روح و جسم خودمان را عجین کنیم و از این مقوله یک قدم عقب نشینی نکنیم؛ سیاسی کاری و ملاحظه کاری ها، مردم را به بحران کشانده که همین ها باعث شده امروزه افراد بی کفایت و نالایق پست ها را اشغال کنند و همه مشکلات را به بار بیاورند که دلیلش هم انتخاب و نصب فرد شایسته در کشور اتفاق نیفتاده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی سولج در پایان سخن های خویش گفت: اصل واقعه غدیر گذشت اما در طول سال ها پیام مهمش همین بود که امروز رسول الله بگوید شما شایسته تر از من از کجا پیدا می کنید .